A munkavállalók munkahelyi egyénivédőeszköz-használatának minimális biztonsági és egészségvédelmi követelményeit a 65/1999. (XII. 22.) EüM rendelet szabályozza. Ezt a jogszabályt kell alkalmaznia minden munkáltatónak, aki szervezett munkavégzés keretében munkavállalót foglalkoztat. A rendeletet természetesen nemcsak a munkaadóknak, hanem a munkavállalóknak is be kell tartaniuk – ideértve azokat is, akiket közhasznú munkavégzés keretében foglalkoztatnak.
A rendelet általános érvénnyel kötelezi a munkaadókat arra, hogy egyéni védőeszközzel lássák el a dolgozóikat, amennyiben megelőző műszaki, illetve szervezési intézkedésekkel az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés nem valósítható meg. Az egyéni védőeszköz használatának célja, hogy a dolgozót érintő kockázatokat az egészséget nem veszélyeztető mértékűre csökkentse. Erre figyelemmel az egyéni védőeszköznek alkalmasnak kell lennie arra, hogy védelmet nyújtson a dolgozók számára mindazokkal a kockázatokkal szemben, amelyekkel a munkavégzés során számolniuk kell. Amunkáltatónak rendszeresen ellenőriznie is kell az egyéni védőeszközök használatát.
A munkáltató kötelezettségei
A védőeszköz biztosítása magában foglalja, hogy az – figyelemmel a védőeszköz elhasználódására – a munkavállaló munkavégzéséhez folyamatosan rendelkezésre álljon. Ugyanez igaz a mentési tervben meghatározott mentési feladatokra és haváriákra rendszeresített készenléti védőeszközcsomagra is. (Ez a csomag tartalmazza mindazokat a védőeszközöket, amelyek használata havária esetén szükségessé válhat.)
A munkáltató – munkahelyenként és munkakörönként – köteles írásban meghatározni:
– a védőeszköz juttatásának rendjét,
– a védőeszköz használatának feltételeit, beleértve a használat időtartamát is.
A védőeszköz juttatásának rendje
A védőeszköz juttatásának rendje magában foglalja azokat a munkafolyamatokat, technológiákat – ideértve a munkaeszközöket és anyagokat, valamint a kockázatot is –, amelyek védőeszköz használatát indokolják, valamint a juttatott védőeszköz típusát és a védőeszköz használatával járó egyéb előírásokat, pl. a védőeszköz ellenőrzése, tárolása, cseréje, karbantartása, az elhasználódott védőeszköz veszélyes hulladékként történő kezelése.
A munkáltató a védőeszköz juttatásának rendje kialakítása során meghatározza a kockázatok jellegét és mértékét. Ugyanígy jár el, ha a fent említett tényezők bármelyike megváltozik.
A védőeszköz-juttatás rendjének biztosítania kell, hogy a dolgozók
– a kockázatok jellegének és mértékének megfelelő védelmi képességgel rendelkező, továbbá
– a munkavállaló által végzett fizikai munka mértékének és a klimatikus környezetnek megfelelő
védőeszközt kapjanak, amelyet a munkáltató a védőeszközre meghatározott felhasználási határok (védelmi képesség, fokozat vagy osztály) figyelembevételével választ ki.
A munkáltatónak figyelembe kell vennie a védőeszköz használatának egészségi (egyéni) alkalmassági feltételeit, illetve annak egészségi korlátjait.
Munkavédelmi képviselő
A védőeszköz-juttatás rendjének meghatározásába a munkáltatónak be kell vonnia a munkavédelmi képviselőt, valamint a foglalkozás-egészségügyi szolgálatot. Az említettek javaslatot tehetnek a védőeszköz kiválasztására.
A munkavédelmi képviselőt tájékoztatni kell a védőeszköz biztosításáról és használatáról. A munkavédelmi képviselő az egyéni védőeszköz biztosításával és használatával kapcsolatos rendelkezések megsértése esetén megfelelő intézkedéseket kezdeményezhet.
A védőeszköz kiválasztása
A megfelelő védőeszköz kiválasztásánál a munkáltatónak figyelemmel kell lennie arra, hogy a védőeszköz
– úgy nyújtson védelmet a munkakörnyezeti kockázatokkal szemben, hogy önmaga ne idézzen elő további veszélyt;
– feleljen meg a munkavégzés körülményeinek;
– megfeleljen az ergonómiai követelményeknek és a munkavállaló egészségi állapotának;
– a megfelelő igazítás elvégzése után illeszkedjen a viselőjére.
Amennyiben egyszerre több kockázat áll fenn, és emiatt szükség van arra, hogy a munkavállaló egy időben több védőeszközt használjon, ezeknek a védőeszközöknek összeillőknek és hatékonyaknak kell lenniük a fennálló kockázatokkal szemben.
Felmérés
A védőeszköz kiválasztását megelőzően a munkáltató köteles a védőeszköz típusbizonyítványa, valamint – szükség esetén – szakértői vélemény alapján felmérni, hogy a felhasználni kívánt védőeszköz megfelel-e a 65/1999. (XII. 22.) EüM rendelet szerinti követelményeknek.
A felmérésnek tartalmaznia kell
– azoknak a kockázatoknak az értékelését, amelyek más eszközökkel nem háríthatók el;
– azoknak a jellemzőknek a meghatározását, amelyekkel a védőeszköznek rendelkeznie kell ahhoz, hogy a kockázatokkal szemben hatékony legyen, beleértve azon kockázat figyelembevételét, amelyet maga a készülék okozhat;
– a beszerezni kívánt védőeszköz védelmi szintjének (képességének) összehasonlítását az előzőekben írt jellemzőkkel.
A vizsgálatot meg kell ismételni, ha a felmérés bármelyik elemét tekintve változás következett be.
A védőeszköz-használat feltételeinek kidolgozása
A védőeszköz használatának feltételeit -különösen viselhetőségének időtartamát – a kockázat súlyossága, a kockázatnak való kitettség gyakorisága, az egyes munkavállalók munkavégzési helyének jellemzői, valamint a védőeszköz teljesítménye és hatásfoka, valamint a viselése által okozott többletterhelés mértékének figyelembevétele alapján kell meghatározni.
A védőeszköz személyes használatra szolgál, kihordási ideje nincs. Amennyiben a munkavégzés körülményei megkívánják, hogy valamely védőeszközt ne csak egy személy, hanem többen is használjanak, megfelelő intézkedéseket kell tenni, hogy az ilyen használat ne jelentsen egészségügyi vagy higiénés kockázatot a használók számára.
Szakértő igénybevétele
A kockázatbecsléshez, valamint a hatékony védelmet nyújtó védőeszköz kiválasztásához, a védőeszköz-használat szabályainak megállapításához a munkáltatónak szükség esetén szakértőt kell igénybe vennie.
Nyilvántartás
A munkáltatónak naprakészen kell nyilvántartania a kockázatbecslésre, a védőeszköz kiválasztására vonatkozó adatokat, a mérési eredményeket, a szakértői véleményeket és ajánlásokat, továbbá a védőeszköz juttatásával kapcsolatos egyéb dokumentumokat. Ezeket az ellenőrzést végző hatóság kérelmére be kell mutatnia.
Karbantartás, tisztítás, csere
A munkáltató felelőssége, hogy a védőeszköz mindig használható, valamint megfelelő higiénés állapotban legyen. Ehhez szükség szerint karban kell tartani, tisztítani, javítani, illetve cserélni kell a védőeszközöket. A védelmi képességét vesztett védőeszköz tovább nem használható. Az elhasználódott védőeszközt hulladékként kell kezelni.
Tájékoztatás, képzés
A munkáltatónak előzetesen tájékoztatnia kell a munkavállalót azoknak a kockázatoknak a jellegéről és mértékéről, amelyekkel szemben a védőeszköz használata őt megvédi. Szükség esetén gyakorlati képzéssel gondoskodnia kell arról, hogy a munkavállaló megtanulja a védőeszköz használatának módját.
A munkáltató a védőeszközzel együtt magyar nyelvű tájékoztatót és használati utasítást köteles a munkavállaló rendelkezésére bocsátani.
A tájékoztatás és a gyakorlati képzés megtörténtét írásban dokumentálni kell, és azt a munkavállalóval alá kell íratni. A dokumentációt – kérelemre – az ellenőrzést végző hatóság részére is be kell mutatni.
A munkáltató köteles biztosítani a munkavállalók, illetve azok képviselői számára a tájékoztatást, az oktatást és a konzultációt a védőeszköz használatával kapcsolatosan, az Mvt. rendelkezései szerint.
A dolgozó kötelezettségei
A munkavállaló érvényesen nem mondhat le a védőeszköz használatáról. Haladéktalanul tájékoztatnia kell a munkáltatót, ha megítélése szerint a védőeszköz elvesztette védelmi képességét.
A munkavállaló a védőeszközt nem viheti el a munkahelyéről, kivéve ha a munkáltató engedélyezte annak elvitelét, amennyiben
– a munkavégzés helye változó, és a munkáltató más módon nem tudja biztosítani a védőeszközt a munkavállaló számára,
– a védőeszköz elvitele közegészségügyi szabályokba nem ütközik.
Az egyéni védőeszközök jegyzéke
A 65/1999. (XII. 22.) EüM rendelet egyik melléklete útmutatásul közli az egyéni védőeszközök nem teljes jegyzékét, amelyet az alábbiakban tekintünk át.
A fej védelme
A fej védelmére szolgálnak
– az iparban (bányában, építkezésen, egyéb iparban) használt védősisakok,
– a könnyű fejvédők (sapkák, fejkötők, hajhálók szemárnyékolóval vagy anélkül),
– általában a fejvédők (védősapkák, viharkalapok szövött vagy impregnált anyagból stb.).
Hallásvédelem
A hallásvédelmet biztosítják
– a fültokok, füldugók és hasonló eszközök,
– a hangvédő sisakok,
– az iparban használt sisakokhoz illeszthető fülvédők,
– az alacsony frekvenciás indukált áramköri vevővel ellátott fülvédők,
– a távközlési berendezéssel felszerelt fülvédők.
Szem- és arcvédelem
A dolgozók szemét és arcát védik
– a szemüvegek,
– a búvárszemüvegek,
– a röntgensugár-védőszemüvegek, a lézersugár-védőszemüvegek, az ultraibolya, infravörös, illetve látható sugárzás elleni védőszemüvegek,
– az arcvédő maszkok,
–az ívhegesztő maszkok és sisakok (kézimaszkok, fejre vagy a védősisakra illeszthető maszkok).
A légutak védelme
A légutak védelmére szolgálnak
– a porszűrők, gázszűrők és radioaktívpor-szűrők,
– a légellátóval felszerelt izolációs készülékek,
– a levehető hegesztőmaszkkal ellátott légzőkészülékek,
– a búvárfelszerelések,
– a búváröltözetek.
A kéz és a kar védelme
A kéz és a kar védelmére használhatók
– a védőkesztyűk (mechanikai hatások -szúrás, vágás, vibrálás stb. – ellen, vegyszerek ellen), a villanyszerelő- és a hővédő kesztyűk,
– az egyujjas kesztyűk,
– az ujjvédők,
– a könyökvédők,
– a nehéz munkához való csuklóvédők,
– az ujjatlan kesztyűk.
A lábfej és a lábszár védelme
A lábfej és a lábszár védelmét látják el a különféle
– félcipők, magas szárú cipők, lábszárvédős csizmák, biztonsági csizmák,
– gyorsan kifűzhető vagy kikapcsolható cipők,
– lábujjvédő betéttel kiegészített cipők,
– cipőre felvett hőellenálló talpú csizmák,
– hőellenálló cipők, csizmák vagy felsőcsizmák,
– fűzhető cipők, csizmák vagy felsőcsizmák,
– rezgés ellen védő cipők; csizmák vagy felsőcsizmák,
– antisztatikus cipők, csizmák vagy felsőcsizmák,
– szigetelő cipők, csizmák vagy felsőcsizmák,
– láncfűrésszel dolgozók számára készült védőcsizmák,
– fatalpú cipők,
– térdvédők,
– levehető lábfejvédők,
– lábszárvédők,
– levehető (hőálló, szúrásálló vagy vízálló) talpak,
– eltávolítható bakancsszegek (jég, hó vagy csúszós padozat esetén).
A bőr védelme
A bőr védelmét különféle krémekkel és kenőcsökkel lehet biztosítani.
A törzs és a has védelme
A törzs és a has védelmére szolgálnak
– a mechanikai hatások (szúrás, vágás, olvadt fém kifröccsenése stb.), illetve a vegyszerek ellen védő mellények, kabátok és kötények,
– a fűtött mellények, mentőmellények,
–a röntgensugárzás elleni védőkötények,
– a védőövek.
Az egész test védelme
Az egész test védelmére szolgáló eszközöknek három csoportja van. Az egyik csoportba tartoznak a leesés elleni védőeszközök, a mozgási energia elnyerésére alkalmas fékezőszerkezetek, a testet tartó eszközök (védőövek). A másik csoportba a védőruházat tartozik. Idesorolhatók
– a "biztonsági" munkaruhák (kétrészesek és overallok),
– a mechanikai hatások (szúrás, vágás stb.) ellen használt védőruhák,
– a vegyi anyagok hatása elleni védőruhák,
– az olvadt fém kifröccsenése és infravörös sugárzás elleni védőruhák,
– a hőálló védőöltözések, fűthető ruhák,
– a radioaktív szennyezés elleni védőruhák,
– a porálló védőruhák,
– a gázbiztos védőruhák,
–a fluoreszkáló jelzőruhák, fényvisszaverő ruhák és kiegészítő kellékeik (karszalagok, kesztyűk).
A harmadik csoportot a különféle védőborítások alkotják.
Az egyéni védőeszközt igénylő tevékenységek
A 65/1999. (XII. 22.) EüM rendelet másik melléklete felsorolja azokat a tevékenységeket, amelyeknél a munkáltatónak egyéni védőeszközzel kell ellátnia a dolgozóit. A felsorolás természetesen nem teljes, de útmutatóul szolgálhat. Vízhatlan öltözéket kell biztosítani például az esőben vagy hideg időben végzett szabadtéri munkáknál. Az olyan munkák során, amikor a munkavállalónak tisztán láthatónak kell lennie, fényvisszaverő ruhát kell használni. Biztonsági övekre van szükség
– az állványon végzett munkáknál,
– az előre gyártott elemek szerelésekor,
– a vezetékoszlopon végzett munkáknál.
Biztonsági köteleket kell használni
– a toronydaru fülkéjében,
–a raktározó- és tárolóberendezések magasban mozgó fülkéjében,
– a fúrótorony felső részein,
–az aknában és csatornában végzett munkáknál.
A bőr védelmét igénylő tevékenységek
A bőr védelmét igénylik a következő munkák:
– burkolóanyagok előállítása,
– bőrcserzés,
– építőipari munkák,
– maró, allergizáló, irritáló, a bőrön keresztül felszívódó vegyi anyagokkal végzett munkák.
A fej védelmét igénylő tevékenységek
Védősisakok használatát igényelhetik
– az építkezésen, különösen állványokon, állványok alatt vagy azok közelében és magasban végzett munkák; a zsaluzás vagy annak lebontása, a szerelési és berendezési munkák, állványozási és bontási munkák,
– az acélhidakon, acél épületszerkezeteken, vezetékoszlopokon, tornyokon, hidraulikus acélszerkezeteken,öntőkemencéknél, hengerműben végzett munkák; nagyméretű konténerekkel, nagy csővezetékeken, kazánházakban és erőművekben végzett munkák,
– a tárnákban, árkokban, aknákban és alagutakban végzett munkák,
– a földmunkák és a kőfejtés,
– a föld alatti munkák; kőfejtőkben, külszíni fejtésen, szénkészlet elszállításánál végzett munkák,
– a szegecselőgéppel végzett munkák,
– az öntésnél végzett munkák,
– a lift, emelőgép, daru és szállítószalag mellett végzett munkák.
– az öntőkemencénél, közvetlen kohászati üzemben, acélműben, hengerdében, fémműben végzett munkák, a kovácsolás, az ejtőkalapáccsal végzett kovácsolás és öntés,
– az ipari kemencékkel, konténerekkel, gépekkel, silóval, bunkerrel és csövekkel végzett munkák,
– a hajóépítés,
– a vasúti tolatás,
– a vágóhídi munkák.
A lábfej védelmét igénylő tevékenységek
Átfúrásmentes talpú biztonsági cipők lehetnek szükségesek
– a vázszerkezeti, alapozási, közúti munkákhoz, a vázszerkezet bontásához,
– az állványozási munkákhoz,
– a betonnal és előre gyártott elemekkel végzett munkákhoz, beleértve a zsaluzást és annak lebontását is,
– az építési vállalkozó telepén és áruházában végzett munkákhoz,
– a tetőn végzett munkákhoz.
Átfúródásmentes talpú biztonsági cipőkre lehet szükség
– az acélhidakon, acélhíd építésénél, vezetékoszlopon, tornyon, liften, hidraulikus acélszerkezeten, öntőkemencénél, acélműben és hengerműben, nagy konténerekkel, nagy csővezetékeken, darukon, kazánházban és erőművekben végzett munkáknál,
–a kemencék építésénél, fűtő- és szellőztetőberendezéseken, valamint fémek szerelésével végzett munkáknál,
– az öntőkemencénél, közvetlen kohászati üzemben, acélműben, hengerműben, fémműben végzett munkák, kovácsolás, ejtőkalapácsolás, melegsajtoló és drótvonó üzemben végzett munkáknál,
– a kőfejtőben és nyílt színi fejtésnél, szénkészlet elszállításánál végzett munkáknál,
– a síküveg és öblösüveg gyártása és feldolgozása során,
–a kerámiaiparban az öntőformákkal végzett munkánál, a kemencék kibélelésénél,
– a formázási munkánál a kerámiaiparban és az építőanyag-iparban,
– a szállítás és raktározás során,
– a fagyasztott hústömbökkel és fagyasztott élelmiszer csomagolásával végzett munkáknál,
– a vasúti tolatásnál.
Sarokkal vagy erősítővel ellátott, átfúródásmentes talpú biztonsági cipők alkalmazhatók a különféle tetőn végzett munkák során.
Szigetelő talpú védőcipőkre lehet szükség a rendkívül magas vagy rendkívül alacsony hőmérsékletű anyagokkal végzett munkáknál.
Könnyen levethető védőcipőt kell adni a dolgozónak, amikor fennáll a megolvadt anyag áthatolásának veszélye.
A szem és az arc védelmét igénylő tevékenységek
Védőszemüvegeket, arcvédő maszkokat vagy ernyőket kell alkalmazni
– a hegesztési, köszörülési vagy szeparálási munkákhoz,
– a fúráshoz és véséshez,
– a kőfejtés és -feldolgozás során,
– a szegecselőgéppel végzett munkánál,
– a forgácsológépen végzett munkánál, az ejtőkalapácsos kovácsoláshoz,
– a törmelék eltávolításához és aprításához, a csiszolóanyagok szóródásakor,
– a savakkal és maró oldatokkal, fertőtlenítőkkel és maró hatású tisztítószerekkel végzett munkákhoz,
– a folyadéksugárral végzett munkákhoz,
– a megolvadt anyaggal vagy annak közelében végzett munkákhoz,
– a sugárzó hő mellett végzett munkákhoz,
– a lézerrel végzett munkákhoz.
A légutak védelmét igénylő tevékenységek
Légzésvédő készülékkel kell ellátni
– a tartályokban, szűk térben, gázzal működtetett ipari kemencékben (ahol esetleg gáz maradt, és túl kevés az oxigén),
– a nagykohó adagolójánál,
– a gázkonverter és nagykohó gázcsövei közelében,
–a nagykohó csapjai közelében (ahol nehézfém kigőzölgése fordulhat elő)
munkát végző dolgozót.
Ilyen készüléket kell alkalmazni továbbá
– a kemencék bélelésével és öntőkanállal végzett munkáknál, ahol por képződhet,
– a szórással végzett festésnél, amennyiben az elszívás nem megfelelő,
– az aknákban, csatornákban és egyéb föld alatti üregekben végzett, szennyvízzel kapcsolatos munkáknál,
–a hűtőházban végzett munkáknál, amennyiben fennáll a hűtőfolyadék szökésének veszélye.
A hallás védelmét igénylő tevékenységek
Hallásvédőkre van szükség
– a fémprésgépen,
– a pneumatikus fúróval
végzett munka során. Ugyancsak hallásvédővel kell ellátni
– a repülőtéri földi személyzetet,
– a cölöpverést, illetve
– a famegmunkálást és textilipari munkákat végző dolgozókat.
A test, a kar és a kéz védelmét igénylő tevékenységek
Védőruhákra van szükség
– a savakkal és maró oldatokkal, fertőtlenítőkkel és maró hatású tisztítószerekkel végzett munkáknál,
– a forró anyagokkal vagy azok közelében végzett munkáknál, amennyiben a hőhatás érezhető,
– a síküveggyártás termékeivel végzett munkáknál,
– a homokfúvásos munkáknál,
– a hűtőteremben végzett munkáknál.
Tűzálló (lángmentesített) védőruhákat kell használni
– hegesztésnél zárt térben,
– az üveggyártásnál, a kohászatnál.
Átfúródásmentes kötényeket igényelnek
– a kicsontozási és darabolási munkák,
– a kézikéssel végzett munkák, amenynyiben a kés a test irányában is mozog.
Bőrkötényekre lehet szükség a hegesztésnél, a kovácsolásnál, illetve az öntésnél.
Az alkart kell védeni kicsontozásnál és darabolásnál.
Kesztyűkre van szükség
– hegesztésnél,
– a nem gépszerű, éles tárgyakkal való tevékenységnél, amennyiben fennáll a kesztyű befogadásának veszélye,
– a savakkal vagy maró oldatokkal végzett, egyéb védelem nélküli munkáknál.
Fémszálas kesztyűket igényel
– a kicsontozás és darabolás,
– a kézikéssel végzett rendszeres vágási vagy vágóhídi munka,
– a vágógépek késeinek cseréje.
Hatósági ellenőrzés
Az egyéni védőeszközökre vonatkozó szabályok betartását az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat, valamint a megyei (fővárosi) munkaügyi és munkabiztonsági felügyelőségek saját hatáskörükben ellenőrzik.
Szervezett munkavégzésSzervezett munkavégzésnek minősül a munkaviszonyban, a közszolgálati, illetve a közalkalmazotti jogviszonyban, szövetkezeti tagság esetén a munkaviszony jellegű jogviszonyban, a szakképző iskolákban a tanulói jogviszony keretében, a szakmai képzési követelmények teljesülése során, továbbá a tanulószerződés alapján, a hallgatói jogviszonyban a gyakorlati képzés során, a büntetés-végrehajtási jogviszonyban (előzetes letartóztatásban, elítéltként), a közigazgatási határozat alapján, a fegyveres erők, a fegyveres szervek (ideértve a hivatásos önkormányzati tűzoltóságot és más rendvédelmi szervet), a katasztrófavédelem központi és területi szerveinek tagjai által szolgálati viszonyukban, a polgári szolgálatban végzett munka, valamint a munkáltató által kezdeményezett, irányított vagy jóváhagyott társadalmi munka. A munkafolyamatot, a technológiát, a munkaeszközt, az anyagot úgy kell megválasztani, hogy az sem a munkavállalók, sem a munkavégzés hatókörében tartózkodók egészségét és biztonságát ne veszélyeztesse. Olyan munkahelyen, ahol különböző munkáltatók alkalmazásában álló munkavállalókat egyidejűleg foglalkoztatnak, a munkavégzést úgy kell összehangolni, hogy az az ott dolgozókra és a munkavégzés hatókörében tartózkodókra veszélyt ne jelentsen. Az összehangolás magában foglalja az érintett munkavállalók és munkavédelmi képviselőik, illetőleg a munkavégzés hatókörében tartózkodók tájékoztatását az egészséget és biztonságot veszélyeztető kockázatokról és a megelőzési intézkedésekről. Az összehangolás megvalósításáért a felek által szerződésben megjelölt munkáltató, ilyen kikötés hiányában a fővállalkozó, vagy ha ilyen nincs, akkor az a felelős, akinek a területén a munkavégzés folyik. Ebből a szempontból szervezett munkavégzésnek kell tekinteni továbbá a munkavállalót nem foglalkoztató gazdasági társaság természetes személy tagjának személyes közreműködésével végzett munkát is. |
FogalmakEgyéni védőeszköz Egyéni védőeszköz minden olyan eszköz, amelyet a munkavállaló azért visel vagy tart magánál, hogy az a munkavégzésből, a munkafolyamatból, illetve a technológiából eredő kockázatokat az egészséget nem veszélyeztető mértékűre csökkentse. Egyéni védőeszköznek minősül továbbá az előbb említett eszköz bármely kiegészítése vagy az egyéb segédeszköz, amelynek a feladata, hogy biztosítsa az egyéni védőeszköz céljának elérését. Nem minősül védőeszköznek: – a közönséges munkaruha és az olyan egyenruha, illetve formaruha, amelyet nem a munkavállaló biztonságának és egészségének védelmére terveztek, illetve vizsgáltak; – az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény szerinti mentést és betegszállítást végző mentőszolgálatok által használt felszerelés; – a fegyveres erők és egyéb rendvédelmi szervek által viselt vagy használt védőeszköz; – a közúti közlekedési eszközökön alkalmazott védőeszköz és védőfelszerelés; – a sportfelszerelés és sporteszköz; – az önvédelem vagy elrettentés célját szolgáló felszerelés és eszköz; – a veszélyek és ártalmak felderítésére és jelzésére szolgáló hordozható készülékek. Expozíció Expozíció a munkahelyen jelen lévő és a munkavállalót érő kóroki tényezők mennyiségi meghatározása (az expozíciós koncentráció és az expozíciós idő szorzata). |
Különösen veszélyes, illetve gyakori kockázatokAz alábbi táblázat a veszély típusait tekinti át az egyéni védőeszköz használatához. Fizikai eredetű veszélyek 1. Mechanikai veszélyek: – leesés magasból; – ütés, vágás, becsapódás, zúzódás; – szúrás, vágás, horzsolás; – rezgés; – elcsúszás, elesés. 2. Hőmérséklet okozta veszélyek: – láng; – kontakt és sugárzó hő; – hideg. 3. Elektromosság okozta veszélyek. 4. Sugárveszély: – nem ionizáló; – ionizáló. 5. Zajártalom. Vegyi eredetű veszélyek 1. Légszennyeződés: – por, rost; – füst; – gőz. 2. Folyadékok: – merülés; – fröccsenés, kilövellés. 3. Gázok, gőzök. Biológiai eredetű veszélyek – a 2-4. csoportba sorolt baktériumok; – a 2-4. csoportba sorolt vírusok; – 2-4. csoportba sorolt gombák; – egyéb biológiai kóroki tényezők |