Vállalkozásfejlesztés a gyakorlatban
A kis- és középvállalkozásoknak meghatározó gazdasági és társadalmi jelentőségük van: elősegítik a gazdasági növekedést, a munkahelyteremtést, a regionális és a helyi fejlődést, valamint az innovációt. Definiálásukat hazánkban – az Európai Bizottság ajánlása alapján – az 1999. évi XCV. törvény rögzítette. Fejlesztésük gazdaságpolitikai jelentőségéről, nemzetközi tapasztalatairól, az Európai Unió vállalkozásfejlesztési politikájáról, illetve a hazai kis- és középvállalkozások megerősítésének lehetőségeiről Kállay László és Imreh Szabolcs könyvében olvashatunk.
A szerzők mindenekelőtt megismertetnek az e kör fejlesztése szempontjából meghatározó jelentőségű pénzügyi konstrukciókkal, illetve az ezeken kívül eső, de éppen olyan fontos üzletfejlesztési szolgáltatásokkal. Vélhetően sokak érdeklődésére tarthat számot az is, hogy Magyarország uniós csatlakozásának milyen hatása lesz a vállalkozói rétegre, s milyen jelentőséggel bír a Kisvállalkozói Charta, vagy az Európai Bizottság fejlesztési programja. Az olvasók megismerkedhetnek a Bolognai Charta, az Egyesült Királyság, Német- és Olaszország, az Amerikai Egyesült Államok, illetve a fejlődő országok fejlesztési sajátosságaival, valamint a támogatásban fontos szerepet játszó ENSZ Iparfejlesztési Szervezetének (UNIDO) tevékenységével.
A szerzők végezetül a kis- és középvállalkozások magyarországi fejlődéséről és fejlesztéséről számolnak be, s körvonalazzák a vállalkozásfejlesztési reform elveit is.
Dr. Rubóczky István
Kállay László-Imreh Szabolcs: A kis- és középvállalkozás-fejlesztés gazdaságtana
Aula Kiadó Kft., Budapest, 2004. 312 oldal. Ára: 3900 Ft
Közpénzügyi politika
Manapság, a közpénzek hatékony és takarékos felhasználásának szorításában kiváltképp aktuális John Cullis és Philip Jones könyve, amely a közpénzügyeket érintő elméletek és technikák rejtelmeibe vezeti be olvasóit. Az angol szerzők – megvizsgálva a közszektor kollektív döntéshozatali mechanizmusát és a racionális gazdasági magatartástól eltérő viselkedésformákat, hatásokat – megismertetnek a közjavak tulajdonságaival. Jóllehet a terjedelmes kötetben elsősorban országuk gazdaságpolitikai kérdéseinek elemzésével, bírálatával foglalkoznak, a felvetett problémák ismeretésére azonban hazai körülmények között is szükség van. A fordítás Homonnai János munkája.
A közkiadások költség-haszon elemzése során megismerjük a közösségi beruházások értékelési problémáit, illetve olvashatunk adózási kérdésekről, utóbbiak közt az adócsalásról, a feketegazdaságról, s a felszámolásukra irányuló politikáról.
A makrogazdasági és a közösségi döntések közti összefüggések megvilágítása után a helyi önkormányzatok pénzügyeinek taglalása következik a könyvben. A szerzők a decentralizálás előnyeit is felvázolják.
A szerzőpáros a közpénzügyek nemzetközi vonatkozású kérdéseit is áttekinti, különös tekintettel a külkereskedelmi adók fontosságára. Végezetül a kötet utolsó fejezetében a közszektor kudarcáról, a közkiadások növekedéséről, a bürokrácia gazdaságtanáról, az optimális adózás kialakításának lehetőségeiről és kritikájáról, valamint az ehhez kapcsolódó elméletekről, tapasztalatokról és reformelképzelésekről olvashatunk.
R. I.
John Cullis-Philip Jones: Közpénzügyek és közösségi döntések. Aula Kiadó Kft., Budapest, 2003. 658 oldal. Ára: 7500 Ft
Munkagazdaságtan
A címben jelzett tudományág azt vizsgálja, hogy miként viselkednek a munkáltatók, a munkavállalók a bérek, az árak, a nyereség, illetve a munkaviszony nem pénzügyi vonatkozásai – mint a munkafeltételek – által nyújtott ösztönzőkre, változásaira reagálva. A társadalom tagjainak többsége az úgynevezett munkaerőpiac részese, ezáltal nem érdektelen a foglalkoztatás és minden ezzel kapcsolatos terület tudományos vizsgálata. Lényeges összefüggések tárhatók fel makrogazdasági méretekben a bérek és a foglalkoztatási lehetőségek között, a bérek, a jövedelem és a munkavállalási döntés kölcsönhatásairól, vagy arról, hogy az általános piaci ösztöntők hogyan befolyásolják a foglalkozások közötti választást. Nem érdektelen rávilágítani arra, hogy milyen tényezők ösztönzik az oktatási és szakképzési beruházásokat, e beruházásoknak pedig milyen hatásuk lehet. A Korszerű munkagazdaságtan című könyv külön fejezetben mutatja be a különböző társadalompolitikai intézkedések foglalkoztatásra és bérekre gyakorolt hatását, mint a minimálbér, a túlmunka előírásai, a nyugdíjreform-intézkedések, a munkavédelmi és az egészségügyi szabályok, a munkanélküli ellátás vagy az esélyegyenlőségi törekvések.
Ronald G. Ehrenberg és Robert Smith könyve hetedik, átdolgozott kiadása a közelmúltban kerülhetett a téma iránt érdeklődő publikum (szakemberek, egyetemi hallgatók) kezébe. A mű lapozgatása már csak azért is fontos, mert az elmúlt másfél évtizedben a munka világának tudományos (stratégiai) megalapozottsága bőven hagyott kívánnivalót maga után.
R. R.
Ronald G. Ehrenberg, Robert Smith: Korszerű munkagazdaságtan. Panem Kiadó, Budapest, 2003, 672 oldal. Ára: 6900 Ft