×

HÍRVILÁG

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. október 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 80. számában (2004. október 15.)

Változás az FMM élén

A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium vezetését októbertől Csizmár Gábor látja el. A tárca új irányítója – aki Burány Sándort váltja e poszton – eddig politikai államtitkárként tevékenykedett a munkaügyi minisztériumban.

Magyar Termék Nagydíj

Szeptemberben kiosztották a 2004. évi Magyar Termék Nagydíj pályázat elismeréseit. A kiírásra 164 vállalkozás jelentkezett, s a zsűri 158 terméket vizsgált meg és bírált el. A címet 16 termék nyerte el, 14 pályázat részesült elismerő oklevélben, s 20-an dicsérő oklevélben. A tavalyi évhez képest az idén 29 százalékkal nőtt a díjazásra érdemes pályázatok száma. A most elbírált 158 termék 36 százaléka iparilag feldolgozott élelmiszer, 30 százaléka feldolgozóipari termék.

Okleveles pénzügyesek

A Nemzetközi Bankárképző Rt.-ben szeptemberben mintegy 200 szakember vehette kezébe azt az elismerő oklevelet, amely igazolja, hogy képesítést szerzett az Európai Unió strukturális és kohéziós alapjaiból Magyarországra érkező pénzek befogadásának, felhasználásának ellenőrzésére. A mostani képzés során, amely 2004 februárjától június végéig tartott, 900 jelentkező közül 300-an vettek részt. Az elméleti és gyakorlati képzés után mintegy 200-an érezték fontosnak, hogy tudásukról számot adjanak.

Felnőttképzési pályázat

Szeptemberben lezárult az a pályázat, amely a hátrányos helyzetű településeken a közművelődési intézmények bevonásával kívánja támogatni a szakismeretek bővítését. A bírálóbizottság hét beadványt tartott támogatásra alkalmasnak; a pályázók Balatonszepezd, Berettyóújfalu, Budapest, Kunadacs, Miskolc, Pápa és Zalaegerszeg vonzáskörzetében segítik a felnőttképzést a közművelődési intézmények adottságait is hasznosítva. Az Európai Unióval finanszírozott humánerőforrás-fejlesztési program keretében a sikeres pályázók átlagosan 46 millió forintos támogatást nyerhettek el.

Gazdaság és Tudományok Háza

Szeptemberben megnyílt a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ), valamint a Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége (MTESZ) által létrehozott Gazdaság és Tudományok Háza. E központ elsődleges célja a gazdaság és a tudomány szereplői közötti kapcsolat erősítése.

Elvesztegetett munkanapok

A magyar nagyvállalatoknál a termelékenységi problémák következtében évente és munkavállalónként "kiesett" munkanapok száma eléri a 104-et, ami 59 százalékos termelékenységi szint, szemben az optimálisnak tartott 85 százalékos, illetve az átlagos 62 százalékos mutatóval – hangzott el a Czipin and Proudfoot Consulting tájékoztatóján, szeptemberben. A tíz ország összesen 1668 közép- és felsővezetőjének megkérdezése alapján készített nemzetközi termelékenységi tanulmány szerint Magyarország GDP-jének mintegy 8 százalékát, több mint 2000 milliárd forintot veszít évente az improduktív munkaidő miatt.

Megállapodás az étkezési hozzájárulásról

Az Országos Érdekegyeztető Tanács szeptemberi 24-i ülésén megegyezés született az iskolakezdési támogatás, az adómentesen adható hidegétkeztetési hozzájárulás, illetve az évenként háromszor nyújtható adómentes ajándék öszszegének emeléséről. Ezek szerint az iskolakezdési támogatás 15 ezer forintról 17 ezerre, az adómentes hidegétkeztetési hozzájárulás 3500 forintról 4000-re nő. A kormányzati oldal teljesíthetőnek tartotta azt a szakszervezeti igényt is, hogy a dolgozóknak adómentesen évente háromszor biztosítható ajándék 5000 forintos mértékét emeljék meg, és az a mindenkori minimálbér 10 százaléka legyen.

A munkavállalóknak adómentesen juttatható étkezési jegyek gyakorlata sokkal elterjedtebb az Európai Unióban, mint Magyarországon – hangzott el az Étkezési Utalvány Forgalmazói Egyesülés (EUFE) tájékoztatóján szeptemberben, Budapesten. A GKI Gazdaságkutató Rt. és Szonda-Ipsos e tárgyban közösen készített felmérése során ezer munkavállalót, 500 cég és 150 vendéglátó-ipari egység vezetőjét kérdezték meg az étkezési utalványok értékhatár-növekedéséből leszűrhető piaci tapasztalatokról. A tanulmány szerint a jelenlegi értékhatárok mellett a hidegétkezési utalványok által a dolgozóknak juttatott egyéb jövedelem nagysága 85 milliárd forint, a meleg esetében pedig 24 milliárd forint. A tájékoztatón elhangzott: ha a határokat 4000 forintra, illetve 10 000 forintra emelnék, akkor a dolgozóknak juttatott egyéb jövedelem nagysága 102 milliárd, illetve 50 milliárd forintra nőne.

Esélyegyenlőségi pályázat

A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium ismét pályázatot írt ki a fogyatékkal élők jobb tájékozódásának segítésére. A megyei munkaügyi központok, a regionális munkaerő-fejlesztő intézmények október 10-ig pályázhattak. A támogatásra felosztható keret a tavalyihoz hasonlóan 49 millió forint, s egy pályázó legfeljebb 5 millió forintot nyerhet el. A múlt évben 12 megyei munkaügyi központ és 2 regionális intézmény kapott forrást a kommunikációs intézményhálózat akadálymentesítéséhez.

Megmentett álláshelyek

Az idén mintegy 4200 munkavállaló munkahelyét sikerült fenntartani 758 millió forintos támogatással olyan cégeknél, amelyek átmeneti piaci nehézségek miatt kényszerültek volna karcsúsításra – hangzott el a munkaügyi tárca szeptemberi tájékoztatóján. E célra a Munkaerő-piaci Alapban egymilliárd forintos keretösszeget különítettek el. A legutóbbi, szeptemberi döntés alapján hat cég összesen csaknem 470 dolgozó további foglalkoztatásához kapott 78 millió forintot.

Új munkahelyek

A munkaadók körében évek óta nagy sikernek örvend az új munkahelyek létrehozásához a Munkaerő-piaci Alapból igényelhető támogatás. E célra tavalyelőtt 3,6 milliárd, tavaly 5,6 milliárd, az idén pedig 2 milliárd forint állt rendelkezésre, ami több mint 11 ezer új munkahelyet eredményezett – tudatta szeptemberben a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium. A cégek új munkahelyenként 1 millió forint körüli összegre számíthattak, de vállalniuk kellett különféle foglalkoztatási és más kötelezettségeket. A sikeres pályázók 2002-ben 3600, 2003-ban 5500, 2004-ben 2200 új munkahely létrehozását vállalták. Az idei pályázaton 104 kis- és középvállalkozás részesült támogatásban, ezek a cégek 2200 új munkahely kialakítására tettek ígéretet. Az új álláshelyeken a tervek szerint 1200 regisztrált munkanélkülit foglalkoztatnak majd legalább három évig.

Szerény mértékben nőtt a reálkereset

A Központi Statisztikai Hivatal tájékoztatása szerint az idei év első hét hónapjában a reálkereset 0,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 142 300, a versenyszférában tevékenykedőké átlagosan 134 400, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké pedig 161 300 forint volt.

Uniós pályázatírók

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) – a Multiplikátor Képzési Program novemberben induló második körében – mintegy 100 millió forintot fordít európai uniós pályázatok írását végző szakemberek felkészítésére. A szaktárca nyílt közbeszerzési eljárás során a Tempus Közalapítványt választotta ki a képzés lebonyolítására. A program keretében szeptember és május között három képzési körben összesen 1260 szakembert képeznek ki, 73 810 forintos fejenkénti költséggel, amely csaknem 100 millió forintot tesz ki. A képzés célja a kis- és középvállalkozói (kkv) uniós pályázatokat készítő szakértők felkészítése.

Foglalkoztatási költségek

Csaknem hét és félszer annyiba kerül a foglalkoztatás Svédországban, mint Magyarországon – derül ki a Magyar Szakszervezetek Európai Integrációs Bizottsága által kiadott tájékoztató augusztusi számából. A közölt táblázat szerint a munkaerőköltség átlagosan 28,56 euró óránként Svédországban, és 3,83 euró Magyarországon. Az új tagállamokat 10 euró alatti költség jellemzi. A legkevesebbet, átlagosan 3-3, illetve 2,7 eurós összeget Szlovákiában, Észtországban és Litvániában kell fizetni óránként munkaerőköltségként.

Adó- és járulékkedvezmények

A foglalkoztatás bővítése érdekében adó- és járulékkedvezmények bevezetéséről döntött a kormány szeptemberben. Az ösztönzőkkel azt szeretnék elérni, hogy a 25 év alatti pályakezdők és az 50 év feletti tartósan állástalanok könynyebben juthassanak munkához. Ennek érdekében az őket foglalkoztatók 50 százalékos járulékkedvezményre számíthatnak január 1-jétől. Ugyanilyen kedvezményt kaphatnak azok a vállalkozások is, amelyek gyedről vagy gyesről visszatérő fiatal édesanyákat vagy édesapákat alkalmaznak. Jövő év november 1-jétől várhatóan havi 2250 forintra csökken a tételes egészségügyi hozzájárulás.

Bővülő foglalkoztatás

A létszámbővítések és a -leépítések egyenlege mintegy 14 ezres foglalkoztatotti többletet jelentett január és augusztus között a versenyszférában – tudatta szeptemberben a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi tárca. A minisztérium a 10-nél több dolgozót foglalkoztató cégek adatait dolgozta fel. A munkáltatók ebben az időszakban s35 794 felvételt jeleztek, 3536 új álláshelyet létesítettek, illetve 25 559 létszámleépítést jelentettek be.

Hefop-pályázatok

Eddig 1076 pályázat érkezett a Humánerőforrás Fejlesztési Operatív Program (hefop) kiírásaira, s több mint 100 pályázóval hamarosan a szerződést is megkötik – tudatta a munkaügyi minisztérium. A vállalkozói készségek fejlesztését szolgáló képzések támogatására például csaknem 600 millió forintot fordítanak, s ezzel 72 pályázó kezdi meg dolgozói továbbképzését. A felnőttképzés intézményrendszerének fejlesztésére szolgáló pályázaton eddig hét támogatásra érdemes munkát találtak, számukra több mint 300 millió forintos támogatást szavaztak meg.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. október 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

9052 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 9052 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5375 olvasói kérdésre 5375 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

9052 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 9052 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5375 olvasói kérdéssel.

Egészségi alkalmatlanság – állásidőként elszámolva

Az Mt. 55. §-a (1) bekezdésének a) pontja határozza meg, hogy a munkavállaló a keresőképtelensége időtartamára vagy egyébként munkaköre ellátására egészségi okból való...

Tovább a teljes cikkhez

Letiltással kapcsolatos költségek viselése

Ha a munkáltató köteles teljesíteni a gyermektartásdíj levonását és átutalását munkavállalója munkabéréből, ő köteles viselni a banki tranzakcióból eredő költséget is?...

Tovább a teljes cikkhez

Magasabb alapbérű helyettesítő miatti bérkorrekció

Gyermekgondozási szabadságról visszatérő anyuka pozíciójában egyetlen ember dolgozik, akit sokkal magasabb bérrel vettek fel az anyuka helyettesítésére, mint a visszatérni készülő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Szülői és apasági szabadság ikrek esetén

Ikergyermekek esetén is csak 44 munkanap szülői szabadság jár, vagy szorozzuk a gyermekek számával? És az apasági szabadságot is szorozzuk?

Tovább a teljes cikkhez

Visszatérés után újbóli gyermekgondozási szabadság igénylése

Ha a GYES-ről visszatérő munkavállaló a megfelelő módon és határidőben jelzi a munkáltató felé, hogy vissza kíván térni az aktív állományba, és a felgyülemlett szabadnapok...

Tovább a teljes cikkhez

Napi 12 órás munkaidő túllépése

Bentlakásos szociális intézményben a gondozók munkaidőkeretben vannak beosztva napi 12 órára. Napi 12 óránál többre be lehet-e osztani a munkavállalót, ha egy másik gondozó...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5375 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 278-ik lapszám, amely az 5375-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

A költségvetési intézmények gazdálkodásának aktuális problémái, szabályai Megnézem

Számviteli problémák az intézményi gyakorlatban Megnézem

Szja és juttatások problémái Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem