×

Munkahelyteremtés fejlesztési forrásokból

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. február 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 72. számában (2004. február 15.)
A munkahelyek megőrzését és létrehozását szolgáló támogatási politika új elemekkel bővül az idei évben. A gazdasági szaktárca reményei szerint az immár uniós forrásokkal is kiegészülő hazai pénzeszközök serkentően hatnak a versenyképességet segítő beruházásokra és a foglalkoztatás bővítésére. E kormányzati célkitűzéssel a munkáltatói érdekképviseletek is egyetértenek, aggályosnak tartják azonban, hogy a kisvállalkozások számára nem jut elegendő fejlesztési forrás. A munkavállalók ugyancsak arra figyelmeztetnek, hogy a pályázatokban jobban kellene érvényesülniük a komplex gazdaságpolitikai céloknak.

Pluszpontokat jelent a létszámbővítés

Új elemekkel bővül a támogatáspolitika

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) Smart Hungary tavalyi programjának nyertesei az idei, illetve a következő évben több ezer új álláshelyet létesítenek. Ez azt jelenti, hogy az egyik legfőbb cél, nevezetesen a munkahelyek számának bővítése megvalósult – foglalta össze a tavalyi eredményeket Erdősi Péter. A GKM befektetési és közgazdasági főigazgatója elmondta: az idei évben a Smart Hungary átalakul, hiszen egyes célokhoz az EU strukturális alapja forrásokat biztosít. Ez évtől a kis- és középvállalatok fejlődését uniós, valamint költségvetési források egyaránt segítik.

A szaktárca Smart Hungary programja több ezer új álláshelyet teremthet a munkaerőpiacon. Három fordulóban több mint tízmilliárd forintnyi támogatást kaptak hazai nagyvállalatok. A minisztérium már a Smart Hungary indulásakor – 2002-ben – kidolgozott egy pontrendszert, amely az elbírálás alapja. Így a szempontok közé bekerült – mások mellett – az elmaradott régiók fejlesztése, az új álláshelyek létrehozása. Igaz, az előbbi a 100 százalékot jelentő öt mutató közül "csupán" 10 százalékot, míg a többletlétszám súlya 15 százalékot jelenthet a pályázat elbírálásakor.

Ennél hangsúlyosabb azonban a megtérülési idő, a száz forint hozzáadott értékre jutó többletexport, valamint a beszállítói árbevétel, illetve a száz forint támogatásra jutó beruházási költség. Nagyon fontos volt az is – mondta Erdősi Péter –, hogy a pályázók jól kimunkált üzleti tervvel rendelkezzenek, hiszen ennek birtokában már magabiztosabban szerepelhetnek a tendereken.

A tavaly benyújtott pályázatok jelentős része sikeres volt, ám szép számban akadtak eredménytelen munkák is. Természetesen, mint minden évben és minden pályázat esetében, nagyon fontosak a formai elvárások is, noha adott keretek között lehetőség nyílik a hiánypótlásra. Emiatt egyetlen, tartalmában jó terv sem esett el a támogatási lehetőségtől. Tavaly egyébként a Smart Hungary esetében sikerült gyarapítani a támogatási keretet, s az eredetileg meghatározott ponthatárt csökkenteni lehetett.

A szaktárca az idén alapvetően az elmúlt években megkezdett támogatáspolitikai gyakorlatát kívánja követi, ám Magyarország uniós csatlakozása miatt némi változást kellett végrehajtani. Szükségessé vált az EU-társfinanszírozással megjelenő pályázatok korrekciója, ezeket az EU normáihoz kellett igazítani. Ez a változás komolyan érinti a Smart Hungary által a korábbiakban támogatott pályázatokat. Ezek körében számos, a gazdálkodó szervezetek számára jelentős pályázati lehetőségek kínálkoznak, s az elnyerhető támogatás összege is nő. Az idei EU-s tendereknél ugyanakkor számolni kell azzal, hogy a feltételek némileg változnak, szigorodnak. Ez elsősorban a hatékonysági kritériumra vonatkozik, hiszen az EU-ban – a közösségi pénzek felhasználásakor – ez kiemelten fontos. A főigazgató szerint ez a változás azonban nem jelenti azt, hogy a pályázatok elkészítése nehezebb lesz, mint volt az elmúlt évben. Azok a cégek, amelyek a tavalyi kritériumokat teljesítették, vagy meg tudtak volna felelni azoknak, jó eséllyel indulnak az idei, az EU által társfinanszírozott pályázatokon is.

Ez évben egyébként ötféle pályázatot hirdetnek meg a GKM Gazdasági Versenyképesség Operatív Programja (GVOP) beruházásösztönzési prioritásán belül. Ezek keretében EU-forrásból összesen mintegy 5,6 milliárd, hazai "kasszából" pedig 2,2 milliárd forint támogatás nyerhető el. A nagy cégek lehetőségei mellett a kis- és középvállalatok is jelentős támogatásra számíthatnak, hiszen a GVOP-on belül a kkv-k fejlesztésére is van forrás. Ez, ha közvetlenül nem is, de közvetetten elősegíti a foglalkoztatás bővítését. E szektor támogatására összesen 5,67 milliárd forint fordítható uniós keretből, míg hazai forrásból 2,4 milliárd jut.

A gazdasági tárca a pályázati felhívásokat február közepére megjelenteti.

Keveslik a pénzt a kisvállalkozók

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján elmondható, hogy még mindig kevés a kis- és középvállalatokat segítő pályázati forrás, pedig e vállalkozói kör támogatása a munkanélküliség enyhítésében is fontos eszköz lehetne. Ennek ellenére van olyan pályázati lehetőség, ami bár korábban sikeres volt, az idei évben már nem lehet hozzájutni – mondta Antalffy Gábor. A kiskereskedőket tömörítő szakmai érdekképviselet ügyvezetője szerint a kkv-k megerősítése érdekében a mainál sokkal több és a jelenleginél sokrétűbb támogatási programra lenne szükség, természetesen úgy, hogy ehhez az anyagi eszközöket is hozzárendeli a kormány.

Az elmúlt évben az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) tett közzé egy, kifejezetten kis- és középvállalatoknak szóló munkahelyteremtő felhívást. Ez összességében nagyon sikeresnek bizonyult; igen népszerű volt az érintettek körében. A meghirdetett összeg 8-9-szeresére lett volna érdeklődés tavaly, miként két évvel korábban is. Ebben a konstrukcióban – amikor is kifejezetten a létszámnövelés volt a cél – álláshelyenként közel 1,5 millió forintot lehetett elnyerni, s maximum hat főig adtak támogatást. Így egy-egy vállalkozás 9 millió forinthoz juthatott hozzá. Míg 2002-ben e célra 300 millió, addig tavaly 100 millió állt rendelkezésre. A konstrukció népszerűsége ellenére az idén már nincs meg az OFA-nál ez a típusú pályázati lehetőség.

A Foglalkoztatási és Munkaügyi Minisztériumnál (FMM) ugyancsak pályázhatott e kör. A forráshoz, amit a gazdasági tárca kiegészített, a megyei munkaügyi központokon keresztül lehetett hozzájutni. Ám a program nem igazán szolgálta a kis- és középvállalkozások érdekét.

Antalffy Gábor szerint a fő gond e területen, hogy az egyes pályázati célok nem eléggé összehangoltak, így esetenként átfedés tapasztalható, miközben egyéb területek támogatására senki sem gondol. Ugyanakkor fontos lenne a nagyobb differenciálás is, nevezetesen: az elmaradott régiók vállalkozóit erőteljesebben kellene támogatni.

Minden nehézség ellenére is fontosnak ítélik a pályázatokat a kiskereskedők érdek-képviseleti szervezeténél, ezért minden eszközzel segítenek abban, hogy vállalkozóik megszerezzék a forrásokat. Tanácsot adnak, segítenek elkészíteni a pályázatot, továbbá közreműködnek a program lebonyolításában. Az elszámoláshoz ugyancsak segítséget nyújtanak.

Nem elég hatékony a felhasználás

Bár a kormányzati kommunikáció szerint az elmúlt évben bővült a foglalkoztatás – s ezt támasztják alá a statisztikai adatok is –, a szakszervezetek e téren pesszimisták – vélekedik Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke. A szakszervezeti vezető szerint a munkahelyteremtést és -megőrzést célzó pályázatok sem voltak igazán sikeresek a múlt évben.

Egyes kormányzati állítások szerint tavaly 200 ezerrel növekedett a foglalkoztatottak száma, ám ez csupán statisztikai trükk, hiszen csak a kormányzati apparátus mintegy 50-60 ezer fővel bővült. A színlelt szerződések megszűnésével mintegy 20-30 ezer ember került papíron is a foglalkoztatotti körbe, miközben további "javulást" eredményez a munkaerőpiacra újonnan belépő 20-30 ezer fiatal. Ugyanakkor a statisztikák a foglalkoztatottak közé sorolják a közmunkát végzőket is. Mindebből látható, hogy a foglalkoztatás tényleges bővülése igen csekély mértékű volt 2003-ban.

A gondok ennél azonban jóval mélyebbek – vélekedik Palkovics Imre –, hiszen tavaly a magyar munkaerő elvesztette versenyképességét, s ez igaz az Unióhoz velünk együtt csatlakozó országokkal való összehasonlításban is. Ez azonban nem a béremelés, sokkal inkább az irreálisan magas bérterhek miatt van így. Ráadásul – a szakképzés anomáliái miatt – a hazai szakmunkások is elveszítik versenyképességüket. Palkovics Imre úgy véli, a szakmunkásréteg stabil, biztos foglalkoztatása kulcskérdés, így a képzés reformját mielőbb meg kellene kezdeni.

A munkavállalók a hangzatos programokat, a kedvezményeket nagyon kritikusan kezelik, hiszen ezek igazán pozitív hatását a dolgozók kevéssé érzik. Erre jó példa a különféle regionális kiegyenlítődést segítő pályázati lehetőségek, alapok, egyéb kezdeményezések, amelyek hatása kevéssé látszik. Az elmaradott és a fejlett térségek közötti különbség ugyanis alig vagy egyáltalán nem csökken. Sőt olykor még növekszik is.

A legnagyobb gond, hogy nincs a kormányzatnak hosszú távra szóló komplex gazdaságfejlesztési elképzelése, ehhez kapcsolódó megvalósítási programja, s ezzel összehangolt pályázati, szakképzési rendszere. Mindez megmutatkozik az egyes pályázati célok meghatározásánál, a megvalósításnál és az ellenőrzésnél is. A szakszervezetek úgy látják, fontos lenne, ha a kormány nagyobb szerepet szánna a szakszervezeteknek a különféle foglalkoztatást segítő állami pénzek felhasználása során, főként ezek ellenőrzésében.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. február 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem