×

Szakmák és diplomák az Unióban

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. január 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 71. számában (2004. január 15.)
Az uniós csatlakozást követően könnyebb lesz a magyarországi diplomák és a kézműves szakképesítések elismertetése a közösségen belül, ugyanakkor a végzettségek értékelése nagyobbrészt a munkaadótól függ majd. A képesítések zöménél azzal is számolni kell, hogy a foglalkoztató az esetek túlnyomó többségében kíváncsi lesz a munkavállaló elméleti és gyakorlati tudására, és nem utolsósorban elvárja a fogadó ország nyelvének megfelelő szintű ismeretét is.

A szakképesítések és a diplomák kölcsönös elismerése terén az Európai Unióval immár megvalósult a jogharmonizáció. A magyar parlament elfogadta – és 2002. január elseje óta hatályban van – a külföldi diplomák és oklevelek elismeréséről szóló törvény. Az Európai Unióból származó oklevelek és bizonyítványok elismerésére vonatkozó szabályok a törvény szerint hazánk uniós csatlakozását követően, azaz ebben az évben lépnek hatályba. Ezzel egy időben az EU országai szintén alkalmazzák az uniós direktívákat a magyar szakképesítésekre és diplomákra.

Eltérő szabályozás

A törvényi harmonizáció ellenére az Európai Unió tagállamaiban – a csatlakozást követően – egymástól eltérő módon fogadják majd a Magyarországról érkező munkavállalókat, miként az egyes államok gyakorlata is különbözik a diplomák és a szakmák elismerésében.

Az már szinte bizonyos, hogy a jelen álláspont szerint Ausztria és Németország – három plusz kettő, plusz kettő –, 7 éves átmeneti időszakra korlátozza a magyar munkavállalást. Ugyanakkor Svédország, Dánia, Hollandia, Írország és az Egyesült Királyság már nyilatkozott arról, hogy megnyitja munkaerőpiacát honfitársaink előtt. Spanyolország, Olaszország, Görögország és Portugália egyelőre kivár, de az eddigi nyilatkozatok alapján kedvező döntésre lehet számítani. Franciaország, Belgium és Finnország egyértelműen kinyilvánította, miszerint az első két évben fenntartja a nemzeti szabályozását, míg Luxemburg esetében – noha eddig hivatalosan nem nyilatkozott – a várakozások szerint kedvező döntésre lehet számítani.

Mindezek alapján nyilvánvaló, hogy a vállalkozó kedvű magyar szakemberek – legyenek akár diplomások, akár kézművesszakmával rendelkezők – az EU-országok többségében munkát vállalhatnak.

Ezt megelőzően azonban a különböző szakmákban szükség van a végzettségek elismertetésére. Egyes esetekben ez automatikus lesz, ám többnyire ehhez is kötődik valamilyen eljárás. A közösségi szabályok szerint a tagországokban a saját állam képesítésével egyenértékűnek kell elfogadni a másik tagállamban szerzett végzettséget. Jó tudni azonban, hogy ez csak a munkavállaláskor van így, s más a gyakorlat továbbtanulás esetében.

Különbözeti vizsga

A diplomák elismerése egyébként várhatóan zökkenőmentes lesz, hiszen a magyar felsőoktatás rendszere alapvetően EU-kompatibilis. Az úgynevezett szabályozott szakmák – az orvos, a fogorvos, az állatorvos, az ápolónő, a gyógyszerész, a szülésznő, az építész, valamint az ügyvéd – esetében az elismerés automatikus. Vagyis ha valaki az adott EU-tagállamban bemutatja például orvosi vagy fogorvosi diplomáját, amely hazájában feljogosítja hivatása gyakorlására, akkor ezt folytathatja bármely uniós országban. Még nyelvvizsga-kötelezettség sincs.

Ennek ellenére a diploma elismerését ezekben az esetekben is kérvényezni kell. Ekkor a kérelmező által elvégzett tanulmányokat összevetik a célországban zajló képzés tartalmával. Akkor, ha lényeges különbség van, a kérelmezőt felkérik, hogy vegyen részt az adott ország továbbképzésén, vagy tegyen különbözeti vizsgát.

Más a helyzet a többi, nem szabályozott szakmával. Ezeknél nem a közösségi jog alapján, hanem külön honosítási eljárás során kell a végzettséget elismertetni az adott ország belső jogszabályainak megfelelően. Előfordulhat olyan eset is, hogy a diploma honosítása nélkül is el lehet helyezkedni. Ám ekkor a szakmai tudás felmérésére elegendő idő, úgynevezett próbaidő kitöltése a bevett gyakorlat. Előfordulhat az is, hogy a munkaadó dönti el: milyen végzettséggel, milyen munkakör tölthető be.

 

Hiányszakmák listája

Annak, aki a csatlakozás után az EU-ban kíván dolgozni, érdemes alaposan tájékozódnia, hiszen országonként eltérőek a lehetőségek. Belgiumban például súlyos munkanélküliség tapasztalható számos szakmában. De jól járhatnak például a magyar hentesek, pékek, cukrászok, kórházi ápolók, hegesztők, autószerelők vagy a műszaki rajzolók is.

A belga országos foglalkoztatási hivatal (Onem) minden iskolaév kezdete előtt közzéteszi – egyebek mellett honlapján, a www.onem.be oldalon – azoknak a szakmáknak, képzettségeknek a jegyzékét, amelyekben országos hiány van. Ezzel egyrészt a továbbtanuló fiatalokat, másrészt az állástalanokat kívánják orientálni. De a hiányszakmákban már manapság is nagyon sok külföldi dolgozik.

Mindent összevetve mégis meglehetősen nehéz állást vállalni Belgiumban, hiszen a belgák még nem kötöttek kétoldalú megállapodást Magyarországgal a munkaerő fogadásának feltételeiről. Emellett számos más nehézséggel is számolni kell. A nyelvtudástól a szakképzettség elismeréséig több tényező is nehezítheti az indulást.

Tájékoztató központok

A diplomák elismertetéséről a tagállamokban működő úgynevezett NARIC-központok adnak tájékoztatást. Ezt a feladatot Magyarországon az Oktatási Minisztérium főosztályaként működő Magyar Ekvivalencia és Információs Központ (MEIK) látja el.

A majdani uniós munkavállalóknak fontos tudniuk azt is, hogy külföldön a végzettség elismerése mellett más, egyéb feltételeket is támaszthatnak a munkavállaláshoz. Szükség lehet például erkölcsi bizonyítványra, a feddhetetlenség igazolására. Miképpen számítani kell arra is, hogy a munkavállalást megelőző procedúra akár három hónapig is elhúzódhat, s – bár egységes szabályozás nincs – szükség lehet a diploma hiteles fordítására is. Ezt Magyarországon továbbra is az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Iroda, illetve az erre feljogosított közjegyzők végzik el.

Némiképp más a helyzet a kézművesszakmákban, hiszen e mesterségeket illetően még országon belül is eltérő a szakmai alapképzés színvonala és a tananyag összetétele. E kérdés összehangolásával az Európai Bizottság egyes albizottságai – amelyekben Magyarország is részt vesz – foglalkoznak.

Képzési tartalom

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) EU-irodájának illetékese elmondta: alapvető gondot jelent, hogy míg Magyarországon az Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) mintegy ezer, addig az EU hasonló listáján közel száz szakma szerepel. De nagy az eltérés az egyes képzések tartalmában is. Az EU tagországok szakképzési rendszerében például a számítástechnikai, nyelvi képzés fontos, ám nálunk ez egyelőre még háttérbe szorul.

Általánosságban elmondható, hogy a Magyarországon szerzett szakképesítéseket a csatlakozás után már nem honosíttatni, csak elismertetni kell. Ez az új helyzet annyi könnyítést jelent, hogy bizonyos feltételek megléte esetén a tagállamoknak el kell ismerniük a másik tagállamban szerzett szakképesítést.

Mivel a végzettségek elismertetése nemzeti hatáskörbe tartozik, ezért országonként, olykor tartományonként is eltérő a gyakorlat. Egyes államokban, ahol kötelező a kamarai tagság – mint például Ausztriában, Németországban és Olaszországban – ott a kamarai szervezetek bonyolítják a honosítást. Másutt viszont, ahol jellemzően erősek a szakmai szövetségek, ott ezek feladata a honosítás elvégzése.

A jelenleg rendelkezésre álló információk szerint Ausztriában 23 szakképesítés esetében kormányrendelet szabályozza e folyamatot. Németországban, Észak-Rajna-Vesztfália területén 94 szakmában kérik a mestervizsgát. Olaszországban a kamarák feladata az EU-polgárok tájékoztatása akár vállalkozás alapításáról, akár szakképesítés honosításáról van szó. Franciaországban 50 szakma gyakorlását kötik mestervizsgához. Angol nyelvterületen erős szakmai érdek-képviseleti szervezetek működnek, amelyeknek mind a mestervizsgáztatás, mind a honosítás a feladatkörükbe tartozik.

Bár a hazai gazdasági élet változásával számos, az Európai Unióban érvényes követelmény épült be a szakmai kívánalmak közé, az egyes területek sajátosságait illetően nem árt tájékozódni. A fodrászszakmában például a használt termékek ismerete alapkövetelmény, s ugyanígy szükséges az ezekhez kapcsolódó munkabiztonsági felkészültség is. Ám ezeket a magyar jog már átvette, az elvárások tehát megfelelnek az uniós kívánalmaknak. Mivel azonban a közösségen belül nincs előírás arra, hogy egy fodrásznak milyen szakirányú végzettséggel kell rendelkeznie, ezt minden esetben az egyes országok maguk határozzák meg.

Útbaigazító honlapok az interneten

www.om.hu

www.enic-naric.net

http://europa.eu.int/comm/internal_market/en/qualifications/contact.htm

www.euvonal.hu

www.eukk.hu

www.kulugyminiszterium.hu

www.jobpilot.h

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. január 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem