Gondoskodó elbocsátás
A foglalkoztatáspolitikai tárca tavaly decemberben meghozott döntése alapján januárban pályázatot ír ki a nonprofit szervezetek számára, hogy ezzel is ösztönözze az elbocsátott köztisztviselők foglalkoztatását. E támogatást a munkaadói és a munkavállalói érdekvédelmi szervezetek is igényelhetik. Mint a témában tartott decemberi tájékoztatón elhangzott: a programnak hatszázmillió forint áll rendelkezésére, amiből a foglalkoztatáshoz kapcsolódó munkabért és járulékait is támogatják. December végéig 388 köztisztviselő jelezte, hogy részt kíván venni a programban.
MÁRTA-díj a Főkefének
A főként megváltozott munkaképességű dolgozókat foglalkoztató Főkefe Ipari Kft. 2003 novemberében immár másodszor nyerte a Magyar Árukat Támogató Alapítvány (MÁRTA) díját. Ezúttal a Clarissa Maxima névre hallgató dekoratív, pácolt cipőtisztító készlettel. Az 1949-ben alapított Főkefe 1994 óta működik társasági formában, s 1997-től további öt célszervezettel együtt százszázalékos állami tulajdonban van. Kezelését ekkor az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány vette át.
Pályázati felhívás
A szakmai képzésben érintett intézmények, vállalkozások, szakmai szervezetek, önkormányzatok, illetve nonprofit szervezetek számára pályázati felhívás jelent meg az Európai Bizottság Leonardo da Vinci szakképzési együttműködési programjában való részvételre. A projekt keretében egyfelől diákok vehetnek részt külföldi szakmai gyakorlatokon, illetve – a képzőintézmények és a vállalatok közötti együttműködés alapján – a szakképzésben tevékenykedők külföldön, eltérő szervezeti feltételek között gyarapíthatják szakmai ismereteiket. A projektek maximális időtartama két év, amely magában foglalja az előkészítést, a lebonyolítást és az értékelést is. Feltétel, hogy a pályázó intézménynek minimálisan egy külföldi partnere legyen, s legalább az egyik az Unió valamelyik államából származzék. További információk a Tempus Közalapítvány 06-1-237-1320-as infovonalán, illetve a www.tka.hu honlapon érhetők el.
Programok pályakezdőknek
A foglalkoztatáspolitikai tárca – a témában, decemberben tartott tájékoztatóján – sikeresnek ítélte az "Esélyt a fiataloknak" elnevezésű program 2003. évi őszi rendezvényeit. Ezek szerint a munkaügyi központok összesen 107 állásbörzét és 236 nyílt napot tartottak. Ezeken az eseményeken több mint 4200 munkaadó jelent meg, s összesen 40 ezer 700 álláshelyet kínáltak, ami a munkaügyi központok adatai szerint jelentősen, körülbelül 40 százalékkal haladja meg az azt megelőző évi rendezvények kínálatát. Az állásbörzék és nyílt napok mellett képzési és pályaválasztási kiállításokat is szerveztek a munkaügyi központok. Az országban összesen szervezett 53 kiállításon közel 1300 közép- és felsőfokú oktatási intézmény mutatta be képzési kínálatát.
Nőtt a reálkereset
2003-ban január és október között – az azt megelőző évihez képest – 10,9 százalékkal nőttek a reálkeresetek – tudatta decemberben a Központi Statisztikai Hivatal. A versenyszférában tevékenykedők átlagosan 123 200, ezen belül a fizikaiak 87 700, a szellemi foglalkozásúak pedig 193 900 forintot kerestek. Az átlagos havi munkajövedelem 136 900 forintot tett ki, amelyen belül a kereseten felüli hányad munkavállalónként átlagosan 4 százalékot ért el.
Hitelkártya az IPOSZ-tól
Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ), valamint az Első Lakáshitel Országos Takarékszövetkezet és a VISA jelzálogalapú IPOSZ-hitelkártyát bocsát ki – tervek szerint – ez év márciusától. A kártya tulajdonosainak 30 millió forint hitelkeret áll rendelkezésére, amelyből a világ számos országában vehetnek fel készpénzt különböző devizanemben. A kölcsön kamata változó: jelenleg – 12,5 százalékos jegybanki alapkamat esetén – 11,6 százalék lenne. Visszafizetése esetén az összeg után 7 százalékos látra szóló, betéti kamat jár. A hitelkeret fedezetét ingatlanjelzálog teremti meg. A bankkártyát az IPOSZ-tagok, családtagjaik, a szervezetnél tevékenykedő munkatársak, illetve a pártoló tagok igényelhetik.
Francia kapcsolatok
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége, valamint a Magyar-Francia Kereskedelmi és Iparkamara vezetői decemberben együttműködési megállapodást kötöttek. A partnerek – a két szervezet által képviselt cégek kooperációját elősegítendő – üzletember-találkozók és befektetési konferenciák megrendezését határozták el. A szerződés keretében arra is ígéretet tettek az aláírók, hogy a hatékony információcsere érdekében mielőbb megteremtik az adatbázisaik és internetes weblapjaik közötti kapcsolódás lehetőségét.