×

Változóban a foglalkozás-egészségügy

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. február 3.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 60. számában (2003. február 3.)

Az 1995-ös esztendő vízválasztó volt az üzemi, intézményi egészségügyi ellátásban. Alapvetően megváltozott a szervezeti rendszer, a finanszírozás és a feladatkör is. Megszűnt például az immáron foglalkozás-egészségügynek nevezett ellátás társadalombiztosítási támogatása, lezajlott a teljes privatizáció, így a szolgálat tagjai vállalkozási formában, a munkaadókkal kötött szerződések alapján látják el a tennivalókat.

Fókuszban a prevenció

Az 1994. január 1-jén hatályba lépett munkavédelmi törvényben, illetve az 1995-ös, hozzá kapcsolódó kormányrendeletben kimondatott: a munkáltató kötelessége, hogy a szervezett munkavégzésben foglalkoztatott munkavállalói részére foglalkozás-egészségügyi ellátásról gondoskodjon. Az ok és egyben a cél a biztonságos munkavégzés. A kötelezettség nemcsak a közepes és nagy cégekre, hanem a legkisebb, akár az egy alkalmazottat foglalkoztató mikrovállalkozásokra is kiterjed.

Ami a feladatokat illeti: korábban az üzemorvosok afféle "kis" körzeti orvosként működtek, vizsgáltak, gyógyítottak, recepteket írtak, sőt 1987-ig táppénzbe is vehették a beteget. A mai foglalkozás-egészségügyi szakorvosok – mint a szolgálat felső vezetői hangsúlyozzák – kizárólag a prevenciót szolgálják, és felelősségük sokrétűbbé vált.

Alapvető tennivalóik sorába tartozik például a munkaköri alkalmassági vizsgálatok lebonyolítása, a foglalkozási megbetegedések, illetve a munkavégzés egészségkárosító hatásainak feltárása. Közreműködnek a munkahelyi veszélyforrások feltárásában, a foglalkozás-egészségügyi, fiziológiai, ergonómiai, higiénés problémák megoldásában, az elsősegélynyújtásban, illetve annak megszervezésében, a munkahelyi katasztrófák megelőzésében, elhárításában és a rehabilitációban.

Szabott tarifák

A jogszabályok lehetővé teszik, hogy a munkaadók saját szolgáltatást tartsanak fenn, vagy külső szakemberre, szakmai munkacsoportra bízzák a foglalkozás-egészségügyi feladatok ellátását. Dr. Grónai Éva főorvos, a Fodor József Országos Közegészségügyi Központ Országos Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Intézetének főosztályvezetője szerint a döntő többség az utóbbi megoldást választotta, és választja napjainkban is. A külső szolgáltatókkal ugyanis a megfelelő kiválasztás, a szerződések megkötése után kevesebb a gond, elenyésző a vállalati adminisztráció, és anyagilag is előnyösebb ez a változat. A szolgáltatók ugyanis általában maguk gondoskodnak működési feltételeikről, levesznek minden terhet a munkaadók válláról. Ha kibérlik a nagyobb vállalatoknál meglévő volt üzemorvosi rendelőt, azért piaci áron bérleti díjat fizetnek. De ha nincs erre lehetőség, akkor az ellátást az egészségügyi vállalkozás rendelőire, laboratóriumaira alapozva oldják meg.

Az ellátásnak a munkahely jellegéhez igazodó, az egészségügyi megelőző munka nehézségi fokát figyelembe vevő szabott, a szakirányítás által javasolt tarifái vannak, amelyeket a Magyar Orvosi Kamara Díjtételi Bizottsága az inflációhoz igazodva folyamatosan karbantart, illetve foglalkozás-egészségügyi szekciója évente nyilvánosságra hoz.

Tavaly például az "A" osztályba tartozó bányavállalatok, a kohászati üzemek, a sugárveszélyes munkahelyek 10 000 forint/fő/év díjat fizettek az ellátásért. A veszélyességi fok szerint a további fejkvóták kategóriánként 8444, 6800 és 5000 forintra rúgtak. Ezektől az összegektől azonban a munkaadók különmegállapodás alapján eltérhettek. El is tértek, az orvosi egyetemek ugyanis egy ideje már szép számban bocsátanak ki szakorvosokat.

"Dobogós" helyezés

Mind nagyobb tehát a szakemberek kínálata, s mind erősebb a piaci verseny. Az árverseny is. Egy bizonyos – és dr. Grónai Éva szerint ez a lényeg –, Európában dobogós helyezést értünk el a foglalkozás-egészségügyi ellátásban.

A főosztályon egyébként külön foglalkoznak a kisvállalkozások foglalkozás-egészségügyi problémáival. Tőkeszegénységük miatt ugyanis gyakran komoly gondot jelent számukra a biztonságos munkavégzés optimális feltételeinek megteremtése. Ezért e cégeknél az orvosok feladata az is, hogy figyelmeztessék a vállalkozókat a lehetséges veszélyforrásokra. De segítenek azzal is, hogy közreműködnek a gondok megszüntetésében, a megoldások leggazdaságosabb módjainak feltárásában. Segítenek, de – mint a főorvos asszony hangsúlyozza – a munkavédelem, az egészséges munkafeltételek megteremtése, a közegészségügyi előírások betartása nem az orvosok, hanem a munkáltatók felelőssége. Mint ahogyan az is, ha tájékozatlanságból, kényszerűségből vagy rosszul felfogott gazdasági érdekből eltekintenek a törvényi kötelezettség betartásától, a foglalkozás-egészségügy szolgáltatásainak igénybevételétől.

Naprakész adatbázis

Tájékozatlanságra azonban aligha hivatkozhat bárki is. A foglalkozás-egészségügy szakmai irányítása ugyanis az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat hatáskörébe tartozik, és az ÁNTSZ-ek nagyon is jól ismertek a munkaadók körében. Az érdeklődők a szervezettől bőséges információhoz juthatnak, már csak azért is, mert az orvosok félévente jelentik – a többi között –, hogy hány munkavállalót látnak el a szolgálat keretében. Másrészt az ÁNTSZ-ek megyei, illetve országos adatbázisai a szolgálat orvosait illetően szinte naprakészek. Ezekből kiderül, hogy napjainkban mintegy 3 ezer 300 orvos és ugyanennyi ápoló tevékenykedik a foglalkozás-egészségügyben. A szolgálatok számát az 1995-ös váltáskor 800-850-re becsülték, majd a csúcsot 1998-ban regisztrálták. A szolgáltatók száma azóta is ezen a szinten van.

A tájékoztatást szolgálja egy, a közcélú Állami Munkavédelmi Információs Rendszer bevezetéséről szóló, 2003. január 1-jével életbe lépett munkaügyi miniszteri rendelet is. Ennek értelmében a Fodor József Országos Közegészségügyi Központ Országos Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Intézete díjtalanul hívható zöldszámot rendszeresített, amelyen minden foglalkozás- és munkaegészségüggyel kapcsolatos kérdésre szakszerű választ kaphatnak az érdeklődők. Az intézet a 06-80-204-264-es számon érhető el. Mindemellett a munkaadók a szolgálat megszervezésére, lebonyolítására vonatkozó pályázataikat – a többi között – az orvosi kamara lapjában, a Magyar Orvosban, illetve a Foglalkozás-egészségügy című szakfolyóiratban is közzétehetik.

 

Szolgáltatási tarifák

A Magyar Orvosi Kamara foglalkozás-egészségügyi szekciója elkészítette a munkaadók által a szolgáltatásokért fizetendő térítési díjak javaslatát. A kategóriánkénti tarifák – tekintettel az inflációra és az egészségügyi dolgozók béremelésére – 10 százalékkal haladják meg a tavalyi fejkvótákat. Ezek szerint a 2003-ra személyenként ajánlott éves díjak a következők:

"A" kategória14 300 Ft

"B" kategória 2 000 Ft

"C" kategória 500 Ft

"D" kategória7 150 F

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. február 3.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8838 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8838 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5248 olvasói kérdésre 5248 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8838 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8838 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5248 olvasói kérdéssel.

Munkaszüneti napi munkavégzés ellenértéke

A szociális területen (szociális konyha, idősek klubja) dolgozó általános munkarendű közalkalmazottak esetében ünnepnapra jár-e a 100%-os munkaszüneti napra járó bérpótlék és egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köztisztviselői jubileumi jutalom – kedvezmény nélkül

Egy köztisztviselő jogviszonya a nők kedvezményes öregségi nyugdíja betöltése miatt megszűnik. Iskolai tanulmányait befejezve öt évet KISZ-bizottsági tagként, majd...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeret bevezetése és a bérpótlékra való jogosultság

Településünkön a művelődési központban (alapító, fenntartó: önkormányzat, TEÁOR: könyvtári, levéltári tevékenység, a dolgozók jogviszonya: munkaviszony) 3 havi munkaidőkeret...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelés – a fizetési fokozat megállapítása munkaviszonyban

A köznevelési dolgozót be kell sorolni a Kjt. előmeneteli szabályai szerint, meg kell állapítani a fizetési osztályt és fokozatot, és ez alapján adható meg az alapszabadság és a...

Tovább a teljes cikkhez

Távol lévő pedagógus – a helyettesítésének díja

Pedagógus helyettesítése és a helyettesítési óradíj összegének meghatározásában kérném szíves segítségüket két esetben. A pedagógus 2025. I. 20-tól a tanév végéig a...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti munkaidő-kedvezmény felosztása

Az Mt. 274. §-ának (1) bekezdése alapján a munkavállalót munkaidő-kedvezmény illeti meg szakszervezeti érdekképviseleti tevékenysége érdekében. Ha az Mt. 273. §-a alapján több...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5248 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 274-ik lapszám, amely az 5248-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Az Szja törvény 2025 évi változásai Megnézem

Társadalombiztosítás és szociális hozzájárulás 2025. évi módosításai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem