Igényes szociálpolitika folytatására kötelezi a hazai villamosenergia-rendszer "nagykereskedőjét", a mintegy 400 alkalmazottat foglalkoztató Magyar Villamos Művek (MVM) Rt.-t patinás múltja és kivívott rangja. Igaz, ehhez megvan minden adottsága, mindenekelőtt szilárd gazdasági háttere is. Az ellátás magas színvonalában közrejátszik, hogy a munkavállalók szociális igényeinek kielégítésében külső szolgáltatók, különböző feladatokra szakosodott profi cégek is közreműködnek. Szerepük főleg az üzemi étkeztetés, illetve a foglalkozás-egészségügy megoldásában szembetűnő.
A szociálpolitika eszközeit illetően az MVM még bő évtizede sem sokban különbözött más állami szervezetektől – mondja Horváth János, a humánerőforrás-osztály vezetője. Az akkori trösztnek "saját" konyhája, üzemorvosa volt, s nemcsak a villamosmérnökök, hanem a szakácsok, a konyhalányok, a karbantartók és a villanyszerelők is a vállalat állományába tartoztak. A tröszt 1992-es átalakulása után azonban a társaság vezetői alaposan áttekintették a vállalati szervezetet, sokoldalú gazdaságossági számításokat végeztek. Ezek eredményeként arra a következtetésre jutottak, hogy az anyagi és a szellemi erőket a tényleges feladatokra kell összpontosítani, illetve a gazdálkodást közvetve szolgáló funkciók ellátását azokra a vállalkozásokra kell bízni, amelyek az adott területhez a legjobban értenek.
Szerződésben rögzítve
A karbantartó munkák elvégzésére például a volt dolgozók által alakított Villamos-ipari Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-vel kötöttek szerződést, amely egyébként a privatizált erőművek és az áramszolgáltató társaságok ellátására is vállalkozott. A társaság ezzel a céggel, a VILLKESZ-szel kötött szerződést az MVM Rt. siófoki üdülőjének működtetésére is. De alaposan átszervezték az étkeztetést is. A korábban saját konyhájuk üzemeltetésére pályázatot írtak ki. A győztes kft. a központban lévő két büfét is kibérelte, és megfelelő feltételek mellett vállalta az MVM alkalmazottainak étkeztetését.
A társaság a partner szakszervezetekkel kollektív szerződésben rögzítette a szociálpolitikai támogatásokat és azok formáit. Az idei esztendőre szólót december utolsó napjaiban írták alá, és megmaradtak az immáron többéves jól bevált gyakorlatnál. Eszerint például az MVM minden dolgozójának az idén is egységesen, alanyi jogon jár az étkezési támogatás. A jegy értéke naponta és munkavállalónként 360 forint, lényegesen magasabb tehát, mint a törvény által megjelölt felső határ. Ez csak melegétkezésre fordítható, s az üzemi étkezdében váltható be. Az alkalmazottak menük és à la carte kínálat között választhatnak.
Partneri viszony
Horváth János és a helyettese, Zolnáné Inczédi Olga véleménye szerint a külső cég által lebonyolított üzemi étkeztetés a várt eredményekkel jár. Az alkalmazottak kulturált körülmények között, jó minőségű és bőségesnek mondható ebédhez jutnak, méghozzá tisztességes áron, a jegyek ugyanis rendszerint fedezik a választott ételek értékét.
Előnyös ez a megoldás a társaságnak is, mert a helyiségekért és az energiáért a kft.-től befolyó bérleti díj csaknem teljes egészében fedezi e szociálpolitikai juttatás költségeit. Nem szólva arról, hogy a saját üzemeltetés mekkora adminisztrációval járt.
A humánvezetők megjegyzik: ugyanakkor a szolgáltató is megtalálja a számításait, mert szemmel láthatóan úgy gondolkodik, hogy jobb hosszabb távon a szerényebb haszon és a megbízható üzleti partner, mint a gyors meggazdagodás és a bizonytalan jövő. Az már az MVM-ben lévő üzemi konyha külön érdekessége, hogy kiszolgálja a közelben lévő Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium alkalmazottait is. Horváth János szerint ugyanis illő, hogy egy állami tulajdonú társaság – ha tud – segítsen egy állami intézményen. De ezt diktálja a rideg üzleti érdek is, hiszen minél nagyobb tételben készíti a konyha az étkeket, annál könnyebben tudja tartani az árait.
Az MVM a társasággá alakulással új alapokra helyezte a foglalkozás-egészségügyi ellátást is. Az üzemorvosuk – aki főállásban a sportkórház belgyógyász főorvosa – szerződés alapján látja el feladatát. A társaság a sportkórházzal külön is kötött szerződést, amely lehetővé teszi, hogy az MVM munkatársai az intézmény valamennyi szakrendelését igénybe vegyék – bizonyos soronkívüliséget is élvezve.
Orvosi vizsgálatok
Egy másik szerződés a MÁV-kórházban biztosít ellátást. Belső szabályzat kötelezi ugyanis a társaság vezetőit évente menedzser-szűrővizsgálaton való részvételre, és ennek – nem kötelező jelleggel – a társaság többi alkalmazottja is alávetheti magát. Ennek helyszíne a jól felszerelt MÁV-kórház. Ugyancsak itt rendelték meg a komplex nőgyógyászati vizsgálatot is. A Lukács fürdőben pedig – a Budapest Hévízi Gyógyfürdő Rt.-vel kötött szerződés alapján – nappali kórházas ellátást, háromhetes kúrát kaphatnak azok az MVM-dolgozók, akiknek az üzemorvos véleménye szerint mozgásszervi kezelésre van szükségük. Mindemellett megszervezték a kötelező szemészeti vizsgálatot is. Ezzel a szűréssel az MVM a korábbi üzemorvosát, a Budavári Önkormányzat Rendelőintézetének szemész főorvosát bízta meg.
A négy társaság által alapított, és a mintegy negyven munkáltató tagot számláló Vitamin Egészségpénztárt az MVM egyik legnagyszerűbb külső szolgáltatójának tartja a humánvezető. A kollektív szerződés szerint a társaság minden munkavállalója részére havonta 2 ezer 700 forint alap- és 6 ezer 800 forint többlettagdíjat fizet be, amelynek fejében a pénztár tagjai orvosi szakvélemény alapján – a többi között – családos megelőző gyógyüdülést, sportegyesületi és kórházi fizető szolgáltatásokat vehetnek igénybe. Nyugdíjpénztárba minden dolgozónak egységesen a bruttó bér 6 százalékát fizetik be.
A humánvezető véleménye szerint a szociálpolitika ilyen mérvű támogatása megéri a ráfordítást. Jóllehet az MVM-nél tevékenykedő szakemberek nem keresnek rosszul, azonban az utóbbi években Magyarországra bejött nagy nyugati cégek jóval magasabb javadalmazásban részesítik munkatársaikat. Ha a társaságnak mégis sikerül megtartani a jól képzett, kvalifikált munkatársait – márpedig ez sikerül –, akkor abban döntő szerepe van az MVM "versenyképes" szociálpolitikájának.
Egyedi felhasználás
A fékcsöveket, hidraulikacsöveket gyártó dunakeszi HÉFAL Kft. egyike azoknak az országban fellelhető kisüzemeknek, amelyek minden nehézség ellenére eredményesen gazdálkodnak, olyannyira, hogy a HÉFAL termékei csaknem 70 százalékát külföldön értékesíti. E Dunakeszin tevékenykedő társaságnál ugyancsak nagy figyelmet fordítanak a szociálpolitikára, amelynek megvalósításához külső szolgáltatókat is igénybe vesznek.
Negyvenfős termelőszervezet lévén azonban nem valami túladminisztrált, látványos akciókról van szó – figyelmeztet Horváth József ügyvezető igazgató. Ami például a munkahelyi étkeztetést illeti: egy utalványokat forgalmazó társaságtól rendelik az "ebédjegyeket", és ezeket a munkatársak belátásuk szerint használják fel. Többen a környéken található kis konyhák egyikéből hozatnak ízléses csomagolású, jóízű készételeket – amelyekhez még kihelyezett mikrohullámú melegítő is jár –, mások pedig hagyományos módon hazulról hozzák az ebédet. Mindehhez a kft. szűkös, de kulturált melegítőkonyhát, étkezési sarkokat alakított ki, illetve hűtőszekrényeket állított be az irodába, a műhelyekbe.
A HÉFAL lehetőségei szerint igyekszik teljesíteni munkavállalói igényeit. Több szolgáltató például – mondja az ügyvezető igazgató – azzal kereste meg őket, hogy kávéautomatát, levesautomatát telepítene az üzembe, ám az emberei leszavazták az ajánlatot.
Saját fejlesztésű szoftver
Nem szavazás kérdése viszont a foglalkozás-egészségügyi szolgálat működtetése. Az egyik helybéli orvosnő – aki könnyen elérhető a közeli rendelőjében – évekre visszanyúló szerződés alapján látja el a társaságot. Meghatározott időszakonként azonban a biztonságos munka feltételeit is ellenőrzi, és – a megelőzés céljából – a munkavállalók egészségi állapotát is. Meglehetősen "hangos" üzem lévén, különösen nagy jelentőséget tulajdonítanak a hallásvizsgálatoknak, illetve a védőeszközök használatának.
A dunakeszi kisüzemben – a hazai kisvállalkozásoknál még korántsem általános – korszerű informatikai rendszer segíti a termelőmunkát és az adminisztrációt. Az üzemirányításra saját fejlesztésű szoftvert terveztettek, ekképpen a szakemberek a gyártás minden folyamatát nyomon követhetik. A rendszer karbantartására az egyik váci székhelyű céggel – amely egyben az internetszolgáltatójuk is – kötöttek átalányszerződést.
A HÉFAL ugyanakkor árajánlatai, mintadarabjai továbbításához időnként gyorspostai szolgáltatást is igénybe vesz. Az egyik legnevesebb külföldi érdekeltségű expresszvállalattal vannak kapcsolatban, ami a kft.-nek bőségesen megéri. Miként az is, hogy a kft. él a kedvezményes üdülési csekkek kínálta lehetőséggel is. Évente hét-nyolc alkalmazottja tud ily módon egy-két hetet nyaralással, pihenéssel eltölteni.