Menedzserek dilemmái
A szakírók többsége úgy definiálja a szervezetek irányítását, mintha az csupán az ösztönzők és a szankciók rendszere lenne. Egy másik felfogás szerint viszont a hangsúly a tényleges vezetésre helyeződik, arra, hogy a cég irányítói előmozdítsák a beosztottak együttműködését, s mozgósítsák kockázatvállaló, újító szellemüket.
A "Menedzserdilemmák" című könyv amerikai szerzője e két megközelítést kívánja összhangba hozni: felhasználva a szociológia, a pszichológia és a gazdaságpolitika megállapításait is. E "finomhangolás" eredménye egyebek közt az a megállapítás, miszerint a vállalati tevékenységek megszervezésének nem egyedüli és nem feltétlenül hatásos módja a tekintélyelvű vezetési módszer. Miközben a szerző eljut e következtetésig, beavatja az olvasót a menedzseri dilemmák sokaságába; megismerteti azokat a lehetőségeket és korlátokat, amelyek a különböző ösztönzők alkalmazása során felmerülnek.
"A hierarchia politikai gazdaságtana" című fejezetben leírt gondolatok ugyanakkor arra világítanak rá, hogy a szigorú alá- és fölérendeltségi viszonyokon alapuló vállalati szerveződés csak ritkán és rövid ideig hozhat tartós üzleti sikert. A gyakorlati tapasztalatok ugyanis azt jelzik, hogy ahol a menedzserek együttműködésre és az önérdek feladására ösztönözik munkatársaikat – s ebben maguk is példát mutatnak –, ott a vállalatok tartós előnyre tehetnek szert versenytársaikkal szemben.
ary J. Miller:
Menedzserdilemmák. A hierarchia politikai gazdaságtana
Aula Kiadó – Széchenyi István Szakkollégium. Bp., 2002. 390 oldal.
Ára: 3380 Ft
Uniós útmutató
Magyarország uniós csatlakozásának rohamos közeledte ellenére az állampolgárok még korántsem rendelkeznek kellő ismeretekkel az Európai Unió létrejöttének előzményeiről, intézményeiről és céljairól. Bár e témakörben már számos kiadvány megjelent, többségük elsősorban a szakembereknek, nem pedig a nagyközönségnek szól. Ezt a hiányt pótolja Dick Leonard – a Brüsszelben működő Európai Politikai Tanulmányok Központjának tanácsadója – magyarul most megjelent könyve.
A kiadványban a múltról és a jelenről egyaránt szó van. A szerző nemcsak az Unió keletkezésének körülményeit, de azt a folyamatot is bemutatja, amelynek eredményeként az EU ma 15 tagállamból áll, 13 ország pedig várja a felvételét. Olvashatunk – a számunkra talán legizgalmasabb kérdésről, nevezetesen – a közép- és kelet-európai országok csatlakozási lehetőségeiről, továbbá a különböző – a római, a maastrichti, az amszterdami, a nizzai és más – szerződések rendelkezéseiről.
A hatáskörökről tájékoztató részben olyan jelentős kérdéseket boncolgat a szerző, mint a finanszírozás, a kereskedelem, vagy a verseny- és a szociálpolitika. De megtudhatjuk azt is, hogy az EU egyre nagyobb szerepet vállal – például – a kultúra és a sport, illetve a segélyezés és a biztonságpolitika területén. A speciális problémák közt a szerző a csatlakozási kérelmekkel, az új tagállamok nehézségeivel foglalkozik. A jövő lehetőségeit vizsgálva kifejti, hogy igazi sikerre akkor lehet számítani, ha a polgárok többsége bízik az Unióban.
ick Leonard:
Európai Unió. Történet, szervezet, működés
Geomédia Kiadó Rt., Budapest, 2002. 334 oldal. Ára: 4400 Ft
Született vezetők
Nem szorul bizonyításra, hogy a vállalati siker kulcsa a vezetők kezében van. Azonban e "kulcs" mibenléte, azaz a kimagasló üzleti eredmények elérésének módszere máig izgalmas témája a szervezetek működését elemző szakirodalomnak.
A Charles M. Farkas és Philippe De Backer szerzőpáros is ennek a kérdésnek járt utána, mégpedig a legilletékesebbeket, a cégek vezérigazgatóit faggatva. A "Született vezetők" című könyv írói – Észak-Amerikától Európán át Japánig – 163 multinacionális nagyvállalat vezetőjével készítettek interjút, hogy aztán – belelátva a kulisszák mögött zajló folyamatokba – közreadhassák a sikeres vezetői stratégiákat.
Ezek szerint a sikeres vezetők egy része a stratégiai megközelítést alkalmazza, azaz a hosszú távú gondolkodásra helyezi a hangsúlyt. Másik részük viszont a humántőkét helyezi előtérbe, míg a vezetők egy következő csoportja a szakértői megközelítés előnyeit kamatoztatja. Nem kevés azonban azok száma sem, akik fő feladatukat egy részletes ellenőrző rendszer alkalmazásában, illetve – megint mások – a folyamatos változtatás előmozdításában határozzák meg.
A szerzők azonban e modellek felállítása ellenére sem hiszik, hogy kész recepteket ajánlhatnának. Ellenkezőleg: mindvégig azt sugallják – hiszen az általuk felkeresett cégek példái is ezt tanúsítják –, hogy általánosan alkalmazható módszerek nincsenek. Éppen a vezetői rátermettség az, amely utat mutat, hogy az adott helyzetben mely módszerek lehetnek hatásosak.
harles M. Farkas-Philippe De Backer:
Született vezetők
KJK-KERSZÖV Jogi és Üzleti Kiadó Kft., Budapest, 2002.
242 oldal. Ára: 4400 Ft+áfa