A probléma hátterében az a magyar sajátosság áll, hogy bár nagyon sokan rendelkeznek – kizárólag adózási, elszámolási vagy technikai okok miatt – vállalkozói igazolvánnyal, mégis kvázi alkalmazottként dolgoznak. Jól ismert a képlet: e személyek "vállalkozóként" csak egy megbízónak végeznek – tőkebefektetés nélkül – folyamatos munkát, aminek ellentételezéseként határozott összegű vagy tarifájú megbízási vagy vállalkozói díjat vehetnek fel.
Uniós gyakorlat
Ezzel szemben az Európai Unió az önfoglalkoztató fogalmának bevezetésével a legkisebb vállalkozások kezelését próbálja megoldani. Mindez azt az üzenetet is hordozza, hogy a vállalkozói fogalomrendszert célszerű újraszabályozni: egyfelől az uniós elvekhez közelítve, másfelől a magyar sajátosságokra is figyelve.
A legcélszerűbb megközelítési forma a vállalkozás méretének figyelembevétele lenne – ez meghatározná, hogy a kisvállalkozó mennyire képes megfelelni egy összetett szabályozórendszernek –, azaz ehhez kellene igazítani az adminisztrációs és a szabályozási környezetét. Ez vállalkozási formától független is lehet, hiszen egyéni vállalkozó is foglalkoztathat 40-50 főt vagy többet, illetve alkalmazhat munkaviszonyban álló könyvelőt és adminisztrátort, miközben működhet olyan korlátolt felelősségű társaság is, amelyben az egyébként egy családhoz tartozó két tulajdonos dolgozik csak.
Mindezek alapján az önfoglalkoztató kategória bevezetése úgy és akkor támogatható, ha ezzel együtt kialakulhat egy végletekig leegyszerűsített szabályozó környezet. Ennek megfelelően azok a legkisebb vállalkozók az önfoglalkoztatók, akik jellemzően saját és családtagjaik munkavégzésén alapuló gazdasági tevékenységet végeznek – alkalmazott nélkül vagy korlátozott alkalmazottal (érdemes limitálni legfeljebb 3-5 főben) –, gazdasági tevékenységükkel szemben családi vagyonukkal korlátlanul felelősek, illetve a vállalkozói és a családi jövedelemkezelésük szorosan összefonódik. Az így meghatározott önfoglalkoztatói kör egy szűk mikrokörnyezetben működik, nem vesz részt nagy fejlesztési programokban, elvárhatóan nagyrészt önfinanszírozó, és a belföldi piacon érdekelt.
Átlátható környezet
Az önfoglalkoztatók támogatásának elsődleges eszköze a kiemelten leegyszerűsített szabályozórendszer. Ennek eleme az egyszerűsített könyvelési adminisztráció – kötelező szabályzatok nélkül –, az átalányjellegű adóztatás – amely mind az adóhatóság, mind az adózó számára követhető –, illetve az egymással összefüggő adónemek és a járulékok egy számlára történő összesített befizetési lehetősége. Az önfoglalkoztatókkal szembeni elvárás viszont elsősorban az, hogy egyszerűsített működési környezetükben eltartsák családtagjaikat és önmagukat.
Az önfoglalkoztatók támogatásának egyetlen anyagi eszköze a foglalkoztatási támogatás lehetne, amely – az uniós példákhoz hasonlóan – a kategóriára meghatározott, létszámfüggő járulékcsökkentés. (Az első alkalmazott után a járulék hatvan, a második után már csak ötven, a harmadik után negyven százalékát kellene befizetni.) Ha ehhez a mindenkori kormányzat további engedményeket ad (például ösztönzi a nők vagy a negyven év felettiek alkalmazását), úgy befolyásolni lehet a foglalkoztatottak körét. Egy nagy céget ugyanis nem tesz érdekeltté az egy munkavállalóra igénybe vehető minimális kedvezmény abban, hogy olyan dolgozót alkalmazzon, akit egyébként nem venne fel. Ezzel szemben az önfoglalkoztató – a kedvezményért –, ha csak egy-két alkalmazottja van, már megfontolja a döntést. Így a kor, szakképzettségi és nembeli problémák az önfoglalkoztatóknak nyújtott engedményekkel kezelhetők, illetve megoldhatók lennének.
Vissza a szürkezónából
Az önfoglalkoztatók támogatása mindenképpen pozitív hatást keltene, már csak azért is, mert a vállalkozók nem kényszerülnének a fekete-, illetve a szürkegazdaságba, s nem gyarapítanák a munkanélküliek számát sem.
Az önfoglalkoztatók problémájára tehát van és lehet megoldás. Ennek eszköze a vállalkozói fogalomrendszer megváltoztatása, az önfoglalkoztatás – mint kategória – beillesztése a jogrendbe, és az ehhez társuló, egyszerűsített szabályozórendszer, illetve működési környezet létrehozása.