A humántőke fejlesztése
Az emberi erőforrás fejlesztésében örvendetes változások következtek be az elmúlt években. A humántőkében rejlő lehetőségek kihasználása ma nemcsak létjogosultságot nyert, de a vállalati prioritások sorába emelkedett – mégpedig a magyar munkáltatók gyakorlatában is. Általában felkészült szakemberek látják el az emberi erőforrás fejlesztésének feladatait, még akkor is, ha elméleti tudásuk olykor nem társul kellő módszertani megalapozottsággal s gyakorlati készségekkel. Dr. Nemeskéri Gyula és dr. Fruttus István Levente munkája, "Az emberi erőforrás fejlesztésének módszertana" címmel megjelent könyv abban nyújt segítséget, hogy a személyzeti terület felelősei kellő gyakorlati s konkrét módszertani ismereteket sajátíthassanak el e könyv áttanulmányozása révén.
A szerzők a személyzeti munka valamennyi területén végigvezetik az olvasót, miközben elemzik az egyes rendszerek lényegét, ismertetik azok módszertanát és leírják a kapcsolódó példákat is. A személyzeti munkában kezdők és haladók számára egyaránt útmutató segítséget nyújthat a munkakörök elemzéséről és értékeléséről, a munkaköri és a szervezeti magatartás követelményeiről, a munkatársak kiválasztásáról, a teljesítményértékelésről, a karriertervezésről, a személyzetfejlesztésről és a belső kommunikációról szóló ismeretanyag: hiszen az elmélet és a praktikum kellő ötvözetét kapja kézhez az olvasó.
A könyv nagy erénye az is, hogy kitekintésre, a követhető gyakorlati minták összehasonlítására ösztönzi a téma iránt érdeklődőket. A szerzők meggyőződése szerint már az oktatás során is arra kellene törekedni, hogy lehetőség nyíljon a külföldi szakirodalomból hozzáférhető tapasztalatok feldolgozására, illetve a gyakorlati képzés részarányának növelésére. Az oktatási intézményekben annak lehetőségét kellene megteremteni, hogy a hallgatók kipróbálhassák és gyakorolhassák is az adott módszert. Ez azért is fontos, mert a humánerőforrás-gazdálkodás tárgya maga az ember, ezért felelőtlenség a szakmai megalapozottságot és a módszertant mellőző, csupán a kísérletezésre és az útkeresésre hagyatkozó munka.
A könyv alkotópárosa természetesen nem vállalkozhatott a különböző humánpolitikai rendszerek kidolgozásának teljes körű bemutatására, s azt sem állítják, hogy kizárólag az általuk felvázolt az egyedüli helyes út. Azt azonban hiszik, hogy gyakorlati tapasztalataik megosztásával segíthetik a személyzeti területen dolgozó szakembereket.
Dr. Nemeskéri Gyula-Dr. Fruttus István Levente: Az emberi erőforrás fejlesztésének módszertana
Ergofit Kft., Budapest 2001, 327 oldal. Ára: 5300 Ft + áfa
őzsde
A tőzsde veszélyes üzem – a témával ismerkedők ezt a szólást hallják először, amit a múltbéli történések közül nem egy valóban alátámaszt. De még inkább igaz azok számára, akik nem ismerik eléggé a pénz templomának működését, s úgy merészkednek a "parkett" közelébe. A piacgazdaság csúcsintézményeként is nyilvántartott börze megismerhető, nyelve megtanulható, szabályai elsajátíthatók. Mindehhez azonban elszántság, idő, s nem utolsósorban megfelelő tanár, de legalábbis források kellenek. A KJK-Kerszöv kiadásában nemrég megjelent könyv ez utóbbi kívánalmaknak teljességgel megfelel. Régen jelent meg a szakmában ilyen átfogó, részletekbe menő, ugyanakkor a laikus érdeklődők számára is érthető nyelvezetű könyv a tőzsdei ismeretekről. A mű szerzője, Rotyis József szakmai pályafutása jó részét az értékpapírok s a tőzsdén érdekelt cégek között töltötte, ebből mintegy hét évet a Budapesti Értéktőzsdén, több évig annak ügyvezetőjeként. Közelről megismerhette tehát a befektetőket: milyen ismeretekkel rendelkeznek, hogyan viselkednek bizonyos helyzetekben stb.
A könyv lényegi mondanivalóját már az első oldalakon megfogalmazza a szerző: a sikeres tőzsdézéshez az árakat befolyásoló tényezők, a piac működésének ismerete, valamint némi szerencse szükséges. Ugyanitt a könyv vázát is megadja a befektető számára megfogalmazható öt kulcsfogalommal: likviditás, allokáció, utólagos értékelés, racionalitás és az alapvető (fundamentális) tényezők ismerete. A könyv négy fejezete és bő melléklete e témákat részletesen megvilágítja. A befektetőkről és a befektetési döntésekről szóló részben az értékpapír-piaci ismereteken túl a tőzsdeszámtanról és elemzésekről tudhatnak meg többet az olvasók. A tőzsdéket általában, valamint a hazai börzéket – a Budapesti Értéktőzsdét, valamint a Budapesti Árutőzsdét – részletesen bemutató fejezetben a kereskedési technikákról, az elszámolás menetéről, illetve a tőzsdék szabályozásáról, szervezeteiről, szekcióiról szerezhetünk információkat. A befektetők számára a konkrét üzleteléshez további számos információ szükséges. Így nem haszontalan megismerni a tőzsdék felügyeleti szerveit, a kibocsátókra érvényes szabályokat, az adózás sajátosságait, s nem utolsósorban a befektetési szolgáltatókat, közkeletűbb néven a brókercégeket. Az ez utóbbiakkal való kapcsolattartás milyensége igen lényeges, hiszen csak rajtuk keresztül köthető üzlet a parkettet jelképező elektronikus tőzsdei rendszerben. A könyv szerkesztőjét dicséri az a megoldás, hogy a lényeges részeket kiemelték, így még hatékonyabbá válhat a tőzsdei ismeretek átadása.
Rotyis József: Tőzsdei befektetők kézikönyve,
KJK-Kerszöv, Budapest 2001, 490 oldal. Ára: 4900 Ft + áfa