A diákhitelre érdemes odafigyelni a munkavállalónak és a munkáltatónak is. A munkavállalóknak azért, mert a jogszabály nem csak a nappali tagozatos hallgatóknak teszi lehetővé a hitel felvételét.
A diákhitelt bárki igényelheti, aki magyar állampolgár; felsőfokú akkreditált iskolai rendszerű szakképzésben, valamint felsőoktatási intézmény által folytatott akkreditált főiskolai és egyetemi szintű alapképzésben, kiegészítő alapképzésben vesz részt (függetlenül attól, hogy a képzés államilag finanszírozott vagy költségtérítéses, nappali, esti vagy levelező tagozaton folyik); a hitel igénylésekor még nem töltötte be a 35. életévét; nem szünetel a hallgatói jogviszonya, és a hitel igénylésekor nincs másik érvényes hallgatói kölcsönszerződése a Diákhitel Központ Rt.-vel.
A munkáltatóknak azért érdemes tanulmányozniuk a diákhitelről szóló kormányrendeletet [119/2001. (VI. 30.)], illetve a törlesztést szabályozó, módosított adózás rendjéről szóló törvényt (Art.), mert a diákhitelt törlesztő majdani munkavállaló jövedelméből ők vonják le az aktuális törlesztőrészleteket.
A hitel igénylése
A hitel folyósításához nem szükséges egyéni hitelbírálat. A kölcsönszerződés határozatlan időre szól, a hallgató és a Diákhitel Központ (DK) Rt. között jön létre, az általános szerződési feltételeket a Diákhitel Központ üzletszabályzata fogja tartalmazni. A kölcsönszerződés aláírásával minden diák hozzájárul ahhoz, hogy a DK Rt. a hitel folyósításával és törlesztésével kapcsolatban kezelje és a szerződésben meghatározott szervezeteknek (például az APEH-nak) továbbítsa a nyilvántartásában szereplő személyes adatait.
A 2001/2002-es tanévben felvehető hallgatói hitel minimuma havi 10 000 forint, maximuma havi 21 000 forint. A hitel változó kamatozású, a kamatszámítás módját az üzletszabályzat határozza meg, az induló kamat várhatóan 14 százalékos lesz.
A hitelkérelem beadásának határideje minden év május 15., illetve december 15. A kölcsönszerződéshez szükséges formanyomtatványokat a postahivatalokban lehet beszerezni, s ugyanott lehet leadni a DK Rt.-nek címezve. A hallgató az aktuális kamatmérték ismeretében szeptember 31-éig, illetve február 28-ig dönthet az igényelt hitel mértékének megváltoztatásáról. A módosítási kérelmet formanyomtatványon kell eljuttatnia a DK Rt.-hez, ezzel egyidejűleg igazolnia kell a hallgatói jogviszony fennállását is.
A DK Rt. a folyósítás időszaka alatt minden hónap 15-éig bocsátja a hallgatók rendelkezésére az igényelt összeget. Az a diák, aki magyar felsőoktatási intézményben tanul és külföldi ösztöndíjas képzésben vesz részt, előre, egy összegben megkaphatja a külföldi képzés időszakára járó hitelt. Bármikor lehet kérni a folyósítás szüneteltetését is, ilyenkor az aktuális félév hátralévő időszakában nem folyósítják a hitelt. A hallgatói jogviszony szünetelése alatt nem folyósítanak hitelt.
A törlesztési kötelezettség alapja
- a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti összevont adóalapba tartozó bevételnek az a része, amelyet az adóelőleg számításánál jövedelemként kell figyelembe venni;
- a külön adózó és az adóbevallásban bevallott, adóbevallást helyettesítő munkáltatói elszámolásban elszámolt jövedelem, kivéve a vagyonátruházásból származó jövedelmet és a vállalkozói adóalapot.
Amennyiben a hallgatói hitel adóévi törlesztőrészletének alapja nem éri el az éves minimálbért, az éves törlesztőrészlet alapjaként a minimálbért veszik figyelembe.
A havi törlesztési kötelezettség a fenti jövedelem 6 százaléka. A DK Rt. a kormány jóváhagyásával az aktuális törlesztőrészletet évente legfeljebb 1 százalékkal megváltoztathatja, 8 százaléknál magasabbra azonban nem emelheti.
Adósok, munkáltatók levonásai
Aki befejezte tanulmányait és diákhitelt vett igénybe, munkába lépésekor köteles azt bejelenteni a munkáltatójának, ha pedig már visszafizette a hitelt, azt igazolnia kell. A munkáltató vonja le az adós jövedelméből a törlesztőrészletet, és havonta, a tárgyhót követő hónap 12-éig fizeti be a DK Rt. erre a célra nyitott számlájára. Emellett a munkáltató a rá vonatkozó adóbevallási gyakorisággal bevallást is köteles benyújtani a DK Rt.-nek a levont törlesztőrészletekről.
A munkáltató az adóévet követő március 31-ig (mágneslemezen április 20-ig) adósonként, a megfelelő formanyomtatványon köteles tájékoztatni a DK Rt.-t a törlesztési kötelezettség alapjául szolgáló kifizetésről és a levont törlesztőrészletek összegéről.
Amennyiben az adós jövedelme nem munkáltatótól származik, vagy a munkáltató nem vonta le a törlesztőrészletet, neki kell azt megállapítania, és negyedévente, a negyedévet követő hónap 12-éig befizetnie. Szintén az adós állapítja meg és fizeti a részleteket, ha megszerzett jövedelme külön adózó jövedelem (kivéve a vagyonátruházásból származó jövedelmet és a vállalkozói adóalapot), ilyenkor azonban csak évente egyszer, a személyi jövedelemadó-bevallás benyújtására nyitva álló határidőig kell fizetnie. Ezek az adósok az éves adóbevallási határidőig bevallást is kötelesek benyújtani a DK Rt.-nek.
Az adósok a DK Rt. és az APEH nyilvántartásában egyaránt szerepelnek. A DK Rt. erre irányuló megkeresésére az APEH évente október 31-éig tájékoztatást küld az adósok hiteltörlesztés alapjául szolgáló jövedelméről. Az adóhatóság ellenőrzi a hiteltörlesztés alapjának és a törlesztőrészletnek a megállapítását, bevallását, megfizetését és az adatszolgáltatási kötelezettség teljesítését, s az adóvégrehajtás szabályai szerint jogosult az elmaradt részletek behajtására.