×

Pályakezdők esélyei

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. augusztus 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 43. számában (2001. augusztus 15.)

 

Egymásnak ellentmondó adatok jelennek meg a munkaerő-piaci trendekről. A statisztikák azt jelzik, hogy kevesebb a munkanélküli, ám köztudottan nem állnak rendelkezésre pontos adatok, hiszen sokan vannak, akik kikerülnek az állástalanokat segítő védőhálóból – az ő sorsukról tehát nem szól a statisztika. Nehezen áttekinthető a pályakezdők munkaerő-piaci pozíciója is, a tapasztalatok csupán azt mutatják: elhelyezkedési esélyeik azoknak javultak, akik korszerű és konvertálható tudással jelentkeznek.

 

Budapesten a népesség csökken, még ha nem is riasztó mértékben, nőtt viszont a munkavállalási korú népesség aránya, 0,2 százalékkal. Dr. Csécsi János, a Fővárosi Munkaügyi Központ osztályvezetője szerint a vállalkozások gyarapodtak, nőtt az egyéni, illetve társas vállalkozások száma is. Ez év áprilisában a regisztrált munkanélküliek száma 22 231 fő volt: 43,8 százalékuk szakképzetlen, de a korábbi időszakhoz képest emelkedett az érettségivel és diplomával rendelkező állástalanok aránya. A pályakezdő munkanélküliek száma ugyancsak növekvő tendenciát mutat, havonta átlagosan 890-en szerepelnek a nyilvántartásokban.

Az élénkülő munkaerő-kereslet ellenére a gazdálkodó szervezetek nem szívesen vállalkoznak az iskolákból „frissen" kikerülő végzősök alkalmazására. A pályakezdők iránti igényeiket a munkaadók mintegy 27 százaléka jelezte. A munkaügyi központ segítségével a második félévben a fiatalok közül mintegy 108-an szerezhetnek munkatapasztalatokat, elsősorban az ingatlanügyletek ágazati szervezeteinél, ahol 52 főt alkalmaznának úgy, hogy továbbfoglalkoztatásukhoz támogatást is igényelnek.

Szakképzettek előnyben

Hágen Tímea, a Fővárosi Munkaügyi Központ ifjúsági irodájának kirendeltségvezetője csak megerősíteni tudja azokat az adatokat, amelyekről a statisztikák „beszélnek". A pályakezdők által betöltendő munkakörök többsége a szakképzett, fizikai munkát is végzőknek kínál lehetőségeket. Keresnek eladókat, gépjárműszerelőket, esztergályosokat, ács-állványozókat, biztonságtechnikai szerelőket. A közép- és felsőfokú végzettségűek közül a titkárnő-ügyintézőket, a könyvelőket, a gazdasági ügyintézőket, a recepciósokat, a szociális munkásokat és a fejlesztőmérnököket keresik.

Az alap- és középfokú végzettségűek havi átlagos kezdő keresete 40-80 ezer forint, a felsőfokú diplomával rendelkezőké 80-120 ezer forint körül alakul.

Az év első felében pályakezdőket alkalmazó
gazdasági egységek száma Budapesten

Gazdasági ág

Igen

Nem

Összesen

Mezőgazdaság

0

1

1

Bányászat

0

0

0

Feldolgozóipar

40

132

172

Építőipar

15

28

43

Kereskedelem

12

42

54

Szálláshely

7

9

16

Szállítás

4

13

17

Pénzügyi tevékenység

0

3

3

Ingatlanügyletek

12

22

34

Közigazgatás

2

1

3

Oktatás

4

9

13

Egészségügy

5

11

16

Egyéb, közösségi

7

20

27

Összesen

108

291

399

Támogatott foglalkoztatás

Amennyiben a munkaadó pályakezdő munkanélkülit kíván foglalkoztatni, többféle támogatási forma közül választhat. A munkatapasztalat-szerzés támogatása régóta ismeretes kedvezmény. Az a munkaadó részesülhet ebben a támogatási formában, aki vállalja, hogy legalább napi 4 órában, 360 napig foglalkoztatja – szakképzettségének megfelelően – azt a pályakezdőt, aki a munkaügyi központtal a nyilvántartásba vételtől számított legalább 90 napig együttműködött. A támogatás legfeljebb 360 napra adható, mértéke a munkabér 50-100 százalékáig terjedhet. Nem haladhatja meg azonban a szakképzetlen pályakezdő esetében a kötelező, legkisebb havi munkabér másfélszeresét, középfokú szakképzettség esetében a kétszeresét, felsőfokú diploma esetében pedig a két és félszeresét. A pályakezdő után fizetendő egészségügyi hozzájárulás összege is megtéríthető – ez szintén vonzó támogatási forma. Ha pedig a munkaadó nonprofit szervezet, akkor mindezeken felül átvállalható a tb-, illetve a munkaadói járulék is.

A foglalkoztatási támogatást az a munkaadó igényelheti, aki legalább egy tanéven keresztül gyakorlati képzésben részesítette a pályakezdőt, és szakképzettségének megfelelő munkakörben vállalja foglalkoztatását legalább napi hat órában, minimum 360 napra. A támogatás további feltétele, hogy a fiatal foglalkoztatása a szakképzettség megszerzését követő 90 napon belül megkezdődjön. A támogatás mértéke a jogszabályban megállapított, az adott munkáltatóra érvényes kötelező legkisebb havi munkabér fele. További előny, hogy a pályakezdő után fizetendő egészségügyi hozzájárulás megtérítése része a támogatásnak. A foglalkoztatásbővítő bértámogatás a munkáltató részére legfeljebb egyéves időtartamra nyújtható támogatási forma, melynek mértéke a munkabér 50-100 százalékáig terjedhet. A támogatás feltétele, hogy a pályakezdő a nyilvántartásba vételtől számított legalább 90 napig együttműködjön a munkaügyi központtal.

Az elmúlt évek tapasztalatait tekintve a legtöbben a munkatapasztalat-szerzés támogatása iránt érdeklődnek a munkaügyi központokban, kevésbé sikeres a munkáltatók körében a foglalkoztatási támogatási rendszer.

Ágazati igények a pályakezdő fiatalok végzettsége
szerint az első félévben Budapesten
Gazdasági ág Fizikai Szellemi Összes
Szakképzetlen Szakképzett Középfokú Felsőfokú

Mezőgazdaság

0

0

0

0

0

Feldolgozóipar

40

97

10

28

175

Vill. energia

0

0

1

1

 

Építőipar

12

45

11

5

73

Kereskedelem

7

21

12

18

58

Szálláshely

5

24

3

4

36

Szállítás

0

4

77

0

81

Pénzügyi tev.

0

0

0

0

0

Ingatlanügyletek

7

3

1

18

29

Közigazgatás

0

0

0

3

3

Oktatás

0

0

0

5

5

Egészségügy

3

10

5

3

21

Egyéb, közösségi

20

18

4

0

42

Összesen

94

222

124

85

523

Bezáruló kapuk

Tamási Ildikó, a Nógrád Megyei Munkaügyi Központ igazgatója elmondta, hogy a szervezet évek óta nagy figyelmet fordít az állástalan fiatalok felkarolására. A fiatalok elhelyezkedését korlátozó legfontosabb munkaerő-piaci tényezők között első helyen áll a demográfiai csere lelassulása. Súlyos gondot jelent, hogy a munkaadók nagy része szinte teljesen elzárkózik a pályakezdők alkalmazásától: szívesebben fogadják a tapasztaltabb munkavállalókat, s azokat, akik két vagy több szakmában is otthonosak. Sok fiatal küzd kommunikációs zavarokkal, nem ismerik a munkahelykeresés módszereit. A pályakezdők között is egyre többen képzetlenek, az egyéni vállalkozások beindításához pedig nem rendelkeznek a megfelelő anyagi forrásokkal.

Nógrád megyében a legmagasabb pályakezdőlétszámot 1993-ban regisztrálták, amikor 2294 fiatal munkanélküli szerepelt a nyilvántartásban. A tapasztalat szerint a tanév befejezése után a pályakezdő munkanélküliek száma gyors ütemű emelkedést mutat, majd egy részük hamar ki is kerül a regisztrációból. Ez egyrészt annak köszönhető, hogy igyekeznek bekapcsolódni az elhelyezkedést elősegítő speciális programokba és az aktív foglalkoztatáspolitikai rendszerekbe, másrészt hogy a különböző okok miatt – továbbtanulás, katonai szolgálat, gyermekgondozási támogatás igénybevétele – átmenetileg kikerülnek a munkaerőpiacról.

Ez év május végén 848 pályakezdőt regisztrált a központ (ez az országos átlagnál 0,5 százalékkal magasabb), s egy év alatt 60 fővel emelkedett az álláskereső fiatalok száma.

Növekszik a képzetlenek száma

A pályakezdők fluktuációja igen erőteljes, sokan nem tudják megtartani állásukat, mások pedig támogatott képzésben vettek részt. Nagyobb mozgás érezhető a katonaságtól való leszerelés idején, „békésebbé" válik a májustól számított nyári időszak, amikor az idényjellegű munkák mintegy felszívják az állástalanokat.

A vizsgálatok szerint Nógrád megyében 1997-től folyamatosan emelkedik a képzetlen, az alacsony iskolázottságú, vagy „csak" gimnáziumi érettségivel rendelkező pályakezdők száma. A szakmát szerzettek aránya is évről évre csökken, egyrészt mert a tanulólétszám jelentősen visszaesett, másrészt mert kedvezőbb munkalehetőségek is adódnak: így tehát a szakma megszerzése háttérbe szorul.

Egyre több ugyanakkor a diplomás álláskereső is, ez egyben azt is jelenti, hogy nőtt a 25 éven felüliek aránya. Összességében tehát a pályakezdő munkanélküliek összetétele egyre kedvezőtlenebb. A képzetlenek körében kialakult a tartósan munkanélküliek tábora, s jellemző, hogy az alacsony iskolai végzettségűek jelentős része határozottan hátrányos helyzetű családokban nevelkedik. Mégis, az e csoportokba tartozók azok, akik gyakrabban el tudnak helyezkedni, még ha csak rövid időre is. A 10. évfolyamot befejezett fiatalok ugyanis elvállalják a betanított, illetve segédmunkát is, míg az érettségizettek ragaszkodnak a szellemi tevékenységhez. A szakmával rendelkezők közül elsősorban azok kerülnek kedvezőbb pozícióba, akiknek az érettségi vizsgájuk is megvan. Legmobilabbak a diplomások, ami viszont azzal is járhat, hogy a legmagasabb végzettségűek elhagyják a megyét.

Túl magas a mérce

A munkaadók foglalkoztatási hajlandósága a pályakezdők esetében Nógrádban is alacsony. A cégek többségét a támogatás melletti foglalkoztatás érdekli, s elsősorban a szakképzett munkaerőt igénylik. S egyre nagyobb számban fordulnak elő teljesíthetetlen igények, mint például szakmai gyakorlattal rendelkező pályakezdő (!) vagy szakmunkások esetében érettségi és nyelvismeret, amelyet a betöltendő munkakör (látszólag) nem indokol.

Nógrád megyében is vannak térségek, ahol a munkaadók szívesen fogadják a pályakezdőket, ám ennek is oka van. A rétsági körzetben például – a gazdasági élénkülésnek köszönhetően – látványosan javult a fiatalok elhelyezkedési esélye, többségüknek nincs szükségük a munkaügyi központ segítségére, önállóan is el tudnak helyezkedni.

Természetesen a munkaügyi központ különböző programokkal segíti a pályakezdők munkavállalási elhelyezkedéseit. Az úgynevezett „Tájolóprogram" keretében például pályaválasztási tanácsadó szolgálat működik az általános iskolát befejezett diákok számára, akik szakmaválasztási képességvizsgálatokon is részt vehetnek. De rendszeres kapcsolat alakult ki a végzős középiskolásokkal is, akiket rendszeresen tájékoztatnak a megye munkaerő-piaci helyzetéről s a támogatási lehetőségekről. Hasonlóan a „Pályakezdők Elhelyezkedésének Programja" is évek óta működik. Ebben az évben 1703 fiatal fordult segítségért a szakemberekhez, akik az egyén adottságaihoz igazodva együttműködési tervet készítenek. Az idei első félévben 260 esetben 184-en vették igénybe a kifejezetten pályakezdők részére nyújtható szolgáltatásokat. A legnagyobb érdeklődés a képzési, munkavállalási és pszichológiai tanácsadás iránt mutatkozott.

A kirendeltségi ügyintézők munkájának köszönhetően 329-en helyezkedhettek el közvetítéssel, rontja azonban a képet, hogy mindössze 56 főhöz nem kért támogatást a munkáltató. Az önállóan elhelyezkedettek jelentős része igénybe vette a központ szolgáltatásainak valamelyikét, akadtak olyanok is, akik képzésben vettek részt, s így váltak „eladhatóbbakká" a munkaerőpiacon.

A tapasztalatok szerint gyakori a fiatalok körében, hogy csak a képzési támogatás igénybevétele miatt regisztráltatják magukat. Egy részük az első szakma megszerzésére törekszik, mások úgy érzik, rossz pályát választottak, s szívesen tanulnának újat, sokan a meglévő képesítésükhöz – kiegészítésként – alaposabb (nyelvi, számítástechnikai) ismeretekre szeretnének szert tenni.

A fiatalok felismerték, hogy az érvényesüléshez elengedhetetlenek az informatikai és nyelvi ismeretek, de sokan választják a személy- és vagyonőr, a vámkezelő-ügyintéző és az eladó szakmákat.

Kevesebb az új álláshely

A munkáltatók leginkább a munkatapasztalat-szerzés támogatása iránt érdeklődnek. Tavaly a támogatási feltételek szigorítása és a támogatás mértékének csökkentése némi visszaesést eredményezett. Az év második felében könnyítést jelentett, hogy már a bértámogatás mellett is lehetett pályakezdőt foglalkoztatni, de a kevésbé szigorú feltételek ellenére sem sikerült több fiatalt munkába állítani. A támogatási rendszerek kiegészítéseként a munkaadók nagy része kéri az utazási költségekhez való hozzájárulást is. Ez a kedvezőtlen folyamat jellemzi az idei évet is. Ennek hátterében az új álláshelyek számának visszaesése, illetve a pályakezdők kedvezőtlen összetétele áll. A pénzügyi források lehetővé tették, hogy a munkatapasztalat-szerzés támogatása májustól ismét 100 százalékos legyen.

Megtérülő befektetés

Nógrád megyében sajátos a keresett szakmák alakulása. A szakképzetlenek közül a kézi anyagmozgatók, csomagolók, szállító- és rakodómunkások iránt van kereslet, a szakképzetteknél szabókat, varrónőket, lakatosokat, vendéglátó-ipari munkásokat, eladókat, bútorasztalosokat, kárpitosokat, hegesztőket, forgácsolókat, gyártósori összeszerelőket, pékeket keresnek, a szellemi kategóriában szakápolók, irodai adminisztrátorok és írnokok szerepelnek a „toplistán".

Tamási Ildikó megjegyezte: a pályakezdők munkanélküliségét megelőzendő, a piaci igényekhez gyorsabban alkalmazkodni tudó, könnyen konvertálható szakmai tudást biztosító, iskolarendszerű képzési formákat, oktatási programokat kell kidolgozni, ugyanakkor emelni kell az általános műveltségi szintet is. Ma már el kell fogadtatni – és fogadni –, hogy az élethosszig tartó tanulás a munkaerőpiacon megtérül.

Gyakori az állásbörze

Az idei évben Békés megyében hat állásbörzét rendeztek, különböző városokban. Dr. Nagy Ágnes, a megye munkaügyi központjának igazgatója szerint ezeken lehetőség van arra, hogy a pályakezdők személyesen találkozzanak a munkaadókkal, s ezzel is növekedhet az elhelyezkedési lehetőségük. A nyolc állásbörzén 250 munkaadó képviseltette magát, és 1025 fő számára kínáltak különböző munkalehetőséget. A munkaerőigényt a regisztrált pályakezdő munkanélküliek számával összevetve végül optimálisnak tűnik a helyzet, ugyanis minden pályakezdőre egy bejelentett álláshely jutott.

A statisztika szerint megyei szinten még kedvezőbb a kép: három megjelentre közel négy üres álláshely jutott. Túlnyomó többségben a kis létszámigényű munkáltatók jelentkeztek, szakképzett munkaerőt kértek, de volt kereslet a betanított és a segédmunkások iránt is. Különösen keresettek az építőipari állások: kőművesek, asztalosok, villanyszerelők, festők, valamint a vendéglátóipar is bő kínálattal jelentkezett: pultos, felszolgáló, szakács, pék, cukrász munkakörökben. Jelentős számú igény mutatkozott a fémipari szakmák iránt is. A szellemi munkák körében a mérlegképes könyvelői, a könyvtári asszisztens, az irodavezetői, adminisztrátori álláshelyeket ajánlották.

A kirendeltségek a börzék napjain összesen 243 regisztrált munkanélkülit helyeztek el, tehát a megjelenők közel egyharmadát juttatták megyei szinten álláshoz.

Pályakezdő munkanélküliek részvétele az aktív támogatásban (Nógrád megye)
Megnevezés Érintett létszám (fő) Index (%)
2001. 04.-2000. 04.
2000. április 2001. április

Képzés támogatása

147

127

86,4

Bértámogatás

5

23

460,0

Közhasznú munka

20

20

100,0

Útiköltség-támogatás

54

39

72,2

Önfoglalkoztatás

4

4

100,0

Munkahelyteremtő berendezés támogatása

62

65

104,8

Munkatapasztalat-szerzés

355

275

77,5

Foglalkoztatási támogatás

10

21

210,0

Családsegítő program

21

30

142,9

Összesen

678

604

89,1

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. augusztus 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8680 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8680 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5154 olvasói kérdésre 5154 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8680 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8680 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5154 olvasói kérdéssel.

Munkakör elnevezésének módosítása

Egyik ügyfelünk munkavállalóinak munkaköre változik az alábbiak szerint: „Market Head HU”-ból „Market Head HU, SK, CZ” lesz, illetve „Senior Key Account Manager”-ből „Key...

Tovább a teljes cikkhez

Több munkakör betöltése egy munkaviszonyban

Mire kell figyelni, ha egy munkavállaló ugyanannál a munkáltatónál több munkakört tölt be, különösen a munkaszerződés és munkaköri leírás tartalmának meghatározása során?...

Tovább a teljes cikkhez

„GYES-ről” visszatérő köztisztviselő felmentése

A közös hivatalunknál dolgozik egy köztisztviselő, aki jelenleg GYES-en van. 2018. október 29. napjától lett kinevezve határozatlan időre a közös hivatalnál köztisztviselői...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság felmentési időre

Az egyik alkalmazottunk, aki közalkalmazotti jogviszonyban van, 2025. 03. 31-ig lenne nálunk állományban, mivel utána a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjával menne nyugdíjba. A...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság

Terembérbeadással foglalkozó kft. a hét minden napján 8–22-ig tartó időpontokban ad ki termeket külső vállalkozóknak az általuk szervezett eseményekre, illetve részben saját...

Tovább a teljes cikkhez

Alpolgármester tiszteletdíja – társadalmi megbízatás esetén

A társadalmi megbízatású alpolgármester tiszteletdíját miként kell megállapítani, ha a polgármestert főállásúként választották meg? A Mötv. 80. §-ának (2) bekezdése alapján a...

Tovább a teljes cikkhez

Iskolakezdési támogatás – pedagógus szülőnek

A 401/2023. Korm. rendelet szerinti iskolakezdési támogatással [106. §] kapcsolatosan kérdezném, hogy ez mérlegelés alapján jár-e a munkavállalónak, vagy a kérésére kötelező-e...

Tovább a teljes cikkhez

Költségtérítés munkába járáshoz és hazautazáshoz

Pedagógus munkavállaló lakóhelye „A”, tartózkodási helye „B”, munkahelye „C” településen van. Hétfőtől péntekig saját gépjárművel történő napi munkába járást...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaszüneti nap díjazása készenléti jellegű munkakörben

A cégünk készenléti jellegű munkakört alkalmaz (biztonsági őrök). Órabéresek, munkaszerződésük szerint az alapbérük a törvény által megengedett bérpótlékokat tartalmazza. Ha a...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság felmentési időre

Az egyik alkalmazottunk, aki közalkalmazotti jogviszonyban van, 2025. 03. 31-ig lenne nálunk állományban, mivel utána a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjával menne nyugdíjba. A...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság

Terembérbeadással foglalkozó kft. a hét minden napján 8–22-ig tartó időpontokban ad ki termeket külső vállalkozóknak az általuk szervezett eseményekre, illetve részben saját...

Tovább a teljes cikkhez

Alpolgármester tiszteletdíja – társadalmi megbízatás esetén

A társadalmi megbízatású alpolgármester tiszteletdíját miként kell megállapítani, ha a polgármestert főállásúként választották meg? A Mötv. 80. §-ának (2) bekezdése alapján a...

Tovább a teljes cikkhez

Iskolakezdési támogatás – pedagógus szülőnek

A 401/2023. Korm. rendelet szerinti iskolakezdési támogatással [106. §] kapcsolatosan kérdezném, hogy ez mérlegelés alapján jár-e a munkavállalónak, vagy a kérésére kötelező-e...

Tovább a teljes cikkhez

Költségtérítés munkába járáshoz és hazautazáshoz

Pedagógus munkavállaló lakóhelye „A”, tartózkodási helye „B”, munkahelye „C” településen van. Hétfőtől péntekig saját gépjárművel történő napi munkába járást...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaszüneti nap díjazása készenléti jellegű munkakörben

A cégünk készenléti jellegű munkakört alkalmaz (biztonsági őrök). Órabéresek, munkaszerződésük szerint az alapbérük a törvény által megengedett bérpótlékokat tartalmazza. Ha a...

Tovább a teljes cikkhez

Kötelező béremelés fizetés nélküli szabadságot követően

Több ügyfelünk fordult hozzánk azzal a kérdéssel, hogy sok esetben a munkába fizetés nélküli szabadság után visszatérő kismama ugyan jelzi visszatérési szándékát, de egyben be is...

Tovább a teljes cikkhez

Helyettesítési díj – négyen egy helyett

A gazdálkodási osztályon dolgozó pénzügyes munkakört ellátó köztisztviselő kollégánk szülési szabadságát tölti 2024. szeptember 9-től. E naptól a Kttv. 52. §-ának (1)...

Tovább a teljes cikkhez

Nyelvpótlék – jogosultság és összegek

1. A köztisztviselőnknek van egy angol középfokú írásbeli (2019. január 10-én szerezte) és egy angol középfokú szóbeli nyelvvizsgája (2019. augusztus 14-én szerezte). A Kttv....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5154 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 269-ik lapszám, amely az 5154-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem