Egy-egy vállalat működésének szerves része az adatátvitel. Eleinte vezetékes rendszeren bonyolódott a teljes információforgalom, a kommunikációs megoldások fejlődése révén azonban a mobiltelefonok egyre több ember számára váltak elengedhetetlen munkaeszközzé az elmúlt évek során.
Napjainkban már többféle, vezetékes és különböző mobiltechnológiákon alapuló adattovábbítási megoldás közül választhat a felhasználó. Ez utóbbi, helytől független változatok akkor lehetnek különösen hasznosak, ha a munkaidő nagy részét jellemzően a munkahelytől távol tölti a felhasználó. A mobilkészüléken fogadott adatok átvihetők (kábelen vagy infraporton keresztül, illetve a közeljövőben már a Bluetooth-technológia révén is) számítógépre, így azok ott tárolhatók, de ki is nyomtathatók, átszerkeszthetők és továbbíthatók.
A GSM-rendszerben, a szabványosítás során alapértelmezettként a 9,6 Kbit/s volt a hivatalosan elfogadott adatátviteli sebesség. A mobilkészülékeket egységesen erre a kapacitásra tervezték. A következő lépcsőfok a 14,4 Kbit/s-os gyorsaság elérése volt, ami viszont még mindig igen lassú adatátvitelt tett lehetővé. Ezt a főként WAP-ra (Wireless Application Protocol) alkalmas sebességet csupán az a felhasználó tudja elérni, aki megfelelő készülékkel rendelkezik. Az elmúlt év közepe óta Magyarországon is elérhető HSCSD-szolgáltatás (High-Speed Circuit-Switched Data, azaz nagy sebességű vonalkapcsolt adatátvitel) viszont optimális körülmények között, és megfelelő készülék használatával akár a 43,2 Kbit/s-os sebesség elérését is lehetővé teszi. Ez a figyelemre méltó változás azt eredményezte, hogy napjainkban az arra alkalmas mobileszköz segítségével már viszonylag nagy adatállományokat – e-mail csatolt dokumentumokkal, videók, fotók – lehet küldeni, illetve fogadni, és minderre nem kell hosszú perceket várni – összegzett Áts Zsolt, a Pannon GSM Távközlési Rt. marketingigazgatóságának osztályvezetője. Közösnek tekinthető ezen GSM-megoldásokban műszaki szempontból a "vonalkapcsolt" kivitelezés, valamint az, hogy a számlázás az adatátvitel megkezdésétől számított idő alapján történik. Ennek megfelelően, ha a felhasználó fél óráig olvasgat akár egyetlen internetoldalt, a 30 percnek megfelelő díjazás szerint fizet.
Ehhez képest jelentős újításnak számít a két vezető hazai mobilszolgáltató által néhány hónapja bevezetett GPRS-szolgáltatás (General Packet Radio Service). Ez egy olyan, műszaki szempontból "csomagkapcsolt" megoldást jelent, amely lehetővé teszi, hogy csak a tényleges adatforgalom után fizessen a felhasználó. Ennek köszönhetően már nem jelent többletköltséget egy-egy hosszabb levél elküldése, hiszen ha egy nap alatt küldi is el a rendszer – ami természetesen kizártnak tekinthető –, akkor is csak az elküldött bájtok, és nem az adatküldés során eltelt idő után fizet a felhasználó. Kókai Károly, a Westel Mobil Távközlési Rt. üzletfejlesztési menedzsere felhívta a figyelmet arra: ezen megoldásnál is számolni kell azzal, hogy az adatforgalom irányának megfelelően eltérőek a maximálisan elérhető sebességek. Ezt a hálózat kialakítása mellett az egyes készülékek beállításai is befolyásolják. Általánosan elfogadott alapelv, hogy adatletöltés esetén nagyobb az elérhető sebesség. Ebben az irányban – a kereskedelmi forgalomban jelenleg elérhető készülékkel – egyelőre a mintegy 30 Kbit/s-os gyorsaság érhető el, adatfeltöltéskor pedig a 10 Kbit/s-os sebesség. A GPRS alkalmazása során lehetővé válik az "always on" üzemmód, azaz a napi 24 órás, folyamatos kapcsolat, így a felhasználónak csupán egyszer – nem pedig, mint a vonalkapcsolt megoldásoknál, minden egyes adatátvitel esetén – kell feljelentkezni a hálózatra. A GPRS ideális különböző adatállományok (WAP-oldalak, e-mailek, mozgó- és állóképek) gyors letöltésére; sebességének köszönhetően emellett a mobiltelefont számítógéphez, notebookhoz vagy kézi számítógéphez (PDA – Personal Digital Assistant) csatlakoztatva az internet, esetleg a vállalati hálózatok, illetve a levelezőrendszerek folyamatos, biztonságos elérésére is alkalmas.