×

Számlák, hitelek

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. július 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 42. számában (2001. július 15.)

 

A kis- és középvállalkozói ügyfelekért folytatott verseny erősödését jelzi, hogy ma már kevés bank szab meg minimális forgalmat az ügyfeleknek a hagyományos (papíralapú) számlanyitás feltételeként. A bankok mostanában inkább a különböző díjakkal, jutalékokkal "terelgetik" a cégeket az általuk megfelelőnek tartott számlatípus felé.

Verseny ide vagy oda, az elmúlt évben jó pár hitelintézet – például az Általános Értékforgalmi Bank (ÁÉB), a Budapest Bank (BB) vagy az Erste Bank – emelte 1-3 ezer forinttal negyedévi fix számlavezetési díját. Ezek mértéke jelenleg havi 1-7 ezer forint között van a piacon.

Az olcsótól a drágáig

A legolcsóbb e téren (a kisebb bankok, így az IC, Hanwha mellett) a BB Standard terméke, a legdrágább viszont a kétféle jogcímen is havidíjat szedő IEB-é. Utóbbi mellett még a szintén elég borsos tarifát felszámító Raiffeisen alkalmaz kétféle (számlavezetési és úgynevezett fenntartási) díjat is egyszerre.

A céges ügyfél persze elsőként a számlanyitás díjával szembesül egy bankban. Már ahol van ilyen, hiszen például az Erste, az ING, a Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB), a Postabank és néhány kisebb társaság ingyen vállalkozik a számla megnyitására.

Egy másik csoportnál – idetartozik például a BB, CIB, Daewoo, IEB – néhány tízezer forintnyi nyitóegyenleg elhelyezését kérik a velük kapcsolatba kerülő vállalkozástól, vagy éppen hasonló mértékű havi számlaegyenleghez ragaszkodnak. Ez azonban még így is üdítő csökkenés ahhoz képest, hogy 2000 tavaszán öt olyan bank is volt az országban, amelyik még 1-3 millió forintnyi nyitóösszeget kért, elriasztva ezzel sok kkv-t.

Átutalási jutalékok

Bankári számítások szerint a folyószámlákhoz kötődő vállalati kiadások nagy részét (mintegy 65 százalékát) az átutalási jutalékok adják. Szerencsére ezek (általában a forgalom ezrelékében megadott) mértéke az elmúlt egy évben szinte sehol sem változott: a bankok általában – tételenként a forintátutalásnál – 0,9-2 ezreléket kérnek.

Némileg árnyalja az összképet, hogy a hitelintézetek utalásonként minimumösszeget is felszámítanak. Így az első pillantásra olcsónak látszó ING például sok kis összegű utalásnál egy csapásra drágábbá válik, miközben például a CIB, az Erste vagy épp a Magyarországi Volksbank alacsony minimumösszegekkel dicsekedhet. Kilóg a sorból a Citibank, amely tételenként kizárólag (magas) fix összeget kér.

A forgalom arányában

A másik leggyakoribb banki tranzakciónál, a pénztári készpénzfelvételnél a pénzintézetek szintén a forgalom arányában, illetve minimumösszeggel számolják jutalékukat (kivéve ismét a Citibankot). A legolcsóbb itt a Postabank (0,75 ezrelék tételenként, minimum nélkül), miközben az OTP Bank és az Erste 2,5 ezreléket, de legalább 250 forintot kér. A minimális díj a piac jelentős részén – máskülönben – 150-200 forint, de például a BNP-Paribasnál 400 forint alkalmanként.

Az elmúlt bő egy évben terjedt el, hogy egyes hitelintézetek – BB, Citibank, Kereskedelmi és Hitelbank (K&H), MKB, Raiffeisen – afféle "csomagban" is kínálnak számlát ügyfeleiknek. Ezek jobban igazodnak a klasszikus bankszámlákhoz képest az adott vállalati ügyfél igényeihez, sőt ezt olcsóbb tarifával is honorálják.

A BB Forteként elkeresztelt számlája például a pénzüket hosszú időn át látra szóló számlát tartóknak kedvez a maga 4,75 százalékos kamatával (a látra szóló kamatok jellemzően 1-2 százalékosak), de az utalás drága (2,75 ezrelék, minimum 250 forint). A másik, a Piano nevet kapott számlatípus viszont éppen a sokat utalóknak előnyös: itt a lekötés nélküli kamat ugyan 0 százalék, de az utalás jutaléka csak 0,55 ezrelék (amit viszont 180 forint fix díj egészít ki).

A K&H Szimpla és Dupla elnevezésű csomagjait szintén az utalások száma alapján ajánlják a kétféle ügyfélkörnek. Az évi 1,4 millió forint forgalom alatt ajánlott Szimplánál a K&H normál számlájához képest alacsonyabb (negyedévente 6 ezer forint) fenntartási díjat kérnek, de az átutalási jutalék 0,5 ezrelékkel magasabb. A Duplánál a negyedévi számlavezetés díja ugyan 10,5 ezer forint, de az utalás legalább 0,05 ezrelékkel olcsóbb a megszokottnál.

Az MKB nemrég rukkolt elő Nova nevű csomagjával. Ennek fenntartása havi 3 ezer forintba kerül, viszont havi tíz átutalás teljesen ingyenes, sőt két kártya is díjtalanul igényelhető. A további utalások is olcsóbbak a standard számlánál megszokottnál, 1,5 ezrelékbe, minimum 120 forintba kerülnek.

A céges számlához kapcsolódó (ingyenes, esetleg különdíjas) szolgáltatások általában a betétlekötésből, folyószámlahitelből, kihelyezett elektronikus ügyfélterminálból, internetes ügyintézésből, folyószámlahitelből és céges bankkártyából áll.

Utóbbiaknál az olcsóbbak (Visa Electron és Cirrus Maestro) éves díja 2500-4000 forint, a szélesebb körű szolgáltatást nyújtóké (Classic, MasterCard) 5000-30 000 forint között lehet.

A vállalkozói hitelek átlagos kamata a jegybank összegzése szerint 1999 végén, 2000 elején esett jelentősebben, azóta – kisebb korrekciókkal – 12,5 százalék körül volt tavasz végén. Egy évnél hosszabb lejárat esetén mintegy 12,7 százalékon állt a különböző konstrukciók átlagos kamata.

A céges éven belüli betétek (ezeknek a legnagyobb az aránya) szintén jó egy éve 9 százalék körül állnak. Az éven túli betéteknél 9,2 százalék körüli volt ugyanez az adat.

A meglehetősen alacsonynak tűnő átlagos hitelkamatok azonban nyilvánvalóan a támogatott konstrukciókkal együtt értendők. A hétköznapokban a bankok saját forrású kölcsönei esetében a (kis)vállalati ügyfél jóval magasabb hitelkamatokkal szembesül.

Jól jelzi ezt, hogy még a legjobb adósoknak – jobbára csak nagyobb cégeknek – nyújtott, úgynevezett prime rate forintkamatok júniusban még a legolcsóbb társaságoknál is 13 százalék körül voltak (például ÁÉB: 12,75, BB: 13,10, CIB: 13,25, MKB: 13,75, viszont Erste: 15,50, OTP: 14,24, Société Generale: 15 százalék).

Változatos ajánlatok

A viszonylag magas kamatok korában is rá lehet bukkanni azért néhány jó ajánlatra. A betéti oldalon figyelmet érdemelhet például a Konzumbank újdonsága, amelyet 100-300 millió forint évi árbevételű vállalatoknak ajánl a hitelintézet.

A Dinamikus betét elnevezésű módozat azoknak előnyös, akik azonnal mozdítható, mégis elfogadható kamatú lehetőséget keresnek. Ez ugyanis egy hónapos lekötés után látra szólóvá válik, mégis a lekötetlen betéteknél valamivel jobb (júniusban évi 6 százalék) kamatot adott.

Nem lenne meglepő, ha a – például az autópálya-beruházások alvállalkozóit is finanszírozó – Konzumbank előbb-utóbb hasonló újdonságokkal rukkolna elő, hiszen e társaság állami feladatként is a kkv-k segítését tűzte célul.

Szintén a nála számlát vezető kisvállalatok számára állította össze a BB a Lehetőség elnevezést kapott hitelcsomagot. Ez egy éven belüli, megújítható (rulírozó) hitelből és hozzá kötődő bankgaranciából áll (együtt 15 millió forintig), de választható maximum 5 millió forintnyi és 4 évre szóló beruházási kölcsön, vagy 10 millió forintnyi eszközlízing is.

A csomagot a kötelezően megnyitandó számlához kapcsolt mobilbanki szolgáltatás (SMS-üzenet küldése a tranzakciókról) egészíti ki. A bankvezetés a május végi induláskor 6 százalék alatti hitelkamatot és 1,5 százalék egyéb költséget jelentett be, a fiókokban még nem adtak számot pontos számokról.

"Hitelkoktél"

Az utóbbi időben több bank is olyan "hitelkoktéllal" lépett piacra, ahol a kölcsön bírálatánál már nem csak az ügyfél üzleti múltja, mutatói, illetve a fedezet típusa számít.

Többek között a Raiffeisen és az MKB – mintegy elébe menve a vállalatok igényeinek – gazdasági ágak szerint főbb ügyfélcsoportokat határoz meg. Ezek egyedi sajátosságaik alapján juthatnak hitelhez, sok esetben akkor is, ha máskülönben egy "közös" rostán kihullanának.

A Raiffeisennél – amely hosszú előkészületek után az idén végre elindult saját kkv-üzletágával – folyószámla-, rulírozó-, rövid lejáratú és beruházási hitelhez, illetve bankgaranciához lehet jutni ily módon. (A palettát itt is, mint a legtöbb konkurensnél, lombardhitel és gyorskölcsön egészíti ki).

Más fedezetekhez viszonyítva valamivel kevésbé szigorúan vizsgálhatják az ügyfél üzleti helyzetét a jelzálogkölcsönök esetében. Néhány társaság, például a Postabank (tavaly) önálló kisvállalkozói jelzálog-fedezetű kölcsönt hirdetett meg. E pénzintézet – amely azért a bírálathoz bekéri a cég összes fontosabb pénzügyi adatát – 1-30 millió forintnyi, maximum 3 évre szóló kölcsönt nyújt, amelynek mértéke legföljebb az ingatlan piaci értékének 45 százalékára rúghat.

Összességében a bankok részéről továbbra is csak fokozatos, óvatos nyitás tapasztalható a kisebb vállalkozók felé. A pénzintézetek az egy szerződésre jutó fajlagosan magasabb költség és (a hiteloldalon) a valamivel magasabb kockázat miatt a szolgáltatások egy részénél még mindig meglehetősen borsos árat szabnak. A hitelkereslet óriási, így azt sokszor csak bankközi betétekből, kötvénykibocsátásból, vagy egyéb módon lehet kielégíteni.

Ezzel szemben a bankpiac szereplői mostanában a vállalati (és lakossági) betéti oldalon nem büszkélkedhettek jelentősebb gyarapodással a volument tekintve. A gazdaság felfutása idején a cégek nem fialtatni, hanem használni akarják a pénzt.

Körülményes elbírálás

A kkv-szektor régóta hangoztatott panasza, hogy a hazai gazdaságon belüli súlyához, GDP-termelési képességéhez képest változatlanul alacsony a számukra juttatott hitel aránya.

Sok hazai cég az elhúzódó, körülményes hitelbírálati periódust, a fedezet jelentős "túlbiztosítását" kifogásolja. Többek számára gond az információhiány, az, hogy nem értesülnek a testhezálló konstrukciókról.

A forráshiányos helyzeten sokak reménye szerint változtathatnak a Széchenyi-tervhez kötődő kedvezményes konstrukciók. Több bank, így a BB, külön szolgáltatócsoportot állított fel az állami programmal kapcsolatos információadásra.

Társasági (papíralapú) számlák kondíciói
Bank Számlanyitási díj Számlavezetési díj Forintátutalás Pénztári készpénzfelvét
Bankon kívül Bankon belül
Budapest Bank 10 E Ft egyenleg 1,8 E Ft/hó 1,58 ‰ min. 200 Ft 1,58 ‰ min. 200 Ft 2 ezrelék
CIB Bank 50 E Ft nyitóegyenleg 2 E Ft/hó 1,35 ‰ min. 75 Ft 1 ‰ min. 150 Ft 1,75 ezrelék
Citibank nincs 1950 Ft/hó 1 E Ft/tétel díjtalan 1 E Ft/tétel
Erste Bank nincs 2 E Ft/hó 1,0 ‰ min. 100 Ft 100 Ft/tétel 2,5 ‰ min. 250 Ft
ING Bank nincs 5 E Ft/hó 0,9 ‰ min. 458 Ft 250 Ft 2 ‰ min. 100 Ft
Inter-Európa Bank 50 E Ft nyitóegyenleg 7 E Ft/hó 1,35 ‰ min. 150 Ft 1,35 ‰ min. 150 Ft 1,5 ‰ min. 150 Ft
K&H Bank 6 E Ft 9 E Ft/n. év 1,35-2 ‰ min. 135 Ft 1,35-2 ‰ min. 135 Ft 0,5 ezrelék
MKB nincs 5 E Ft 1,35 ‰ min. 300 Ft 0,5 ‰ min. 250 Ft 1,35 ‰ min. 300 Ft
OTP Bank 3 E Ft 5,5 E Ft/hó 2 ‰ min. 135 Ft 1,3 ‰ min. 20 Ft 2,5 ‰ min. 250 Ft
Forrás: Társaságok közlései (június közepe)

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. július 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem