×

Téves kifizetések

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. május 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 40. számában (2001. május 15.)

 

Tévedés bárhol előfordulhat, ahol emberek dolgoznak. Így van ez a munkavállalónak járó különféle javadalmazások kifizetésénél is. Cikkünk a kifizető szempontjából tekinti át, mikor van helye reklamációnak a pénztártól való távozás után.

 

Munkabér

A munkavállalótól 60 napon belül írásbeli felszólítással lehet visszakövetelni a jogalap nélkül kifizetett munkabért.

A visszakövetelésre a kifizetéstől számított 60 napon belül van lehetőség. Ez azt is jelenti, hogy a jóhiszemű munkavállaló mentesül a visszafizetési kötelezettség alól, amennyiben a munkáltató a határidőn belül nem ad ki írásbeli felszólítást. A munkáltató írásbeli felszólításának tartalmaznia kell a tartozás összegét, a tartozás jogcímét és a jogorvoslati lehetőségre való figyelmeztetést.

A jogalap nélkül kifizetett munkabért az általános (3 éves) elévülési határidőn belül lehet visszakövetelni, ha a munkavállalónak a kifizetés jogtalanságát fel kellett ismernie, vagy azt maga idézte elő. A munkavállalónak különösen akkor kell a kifizetés jogalap-nélküliségét felismernie, ha a szokásosnál indokolatlanul jóval magasabb összeget kapott, vagy ha a téves kifizetést nem megfelelő elszámolással maga idézte elő.

A munkavállaló rosszhiszeműségét – vagyis hogy a dolgozó tudott a tévedésről – a munkáltatónak kell bizonyítania.

A fellebbezéssel meg nem támadott fizetési felszólításnak a jogerős határozattal egyenlő hatálya van. (A munkavállaló munkabéréből kizárólag akkor van helye levonásnak, ha a visszafizetésre kötelező határozat jogerőssé válik.)

Munkaviszonnyal összefüggő tartozások

A munkáltató írásbeli felszólítással érvényesítheti a munkavállaló munkaviszonnyal összefüggő tartozásainak megtérítésére irányuló igényét.

A tévesen kifizetett költségeket, egyéb, munkabérnek nem minősülő juttatásokat az elévülési határidőn belül lehet visszakövetelni. Az előleg nem minősül munkabérnek, azzal a munkavállalónak utólag kell elszámolnia, így azt is az elévülési határidőn belül követelheti vissza tőle a munkáltató.

Fizetési felszólítással követelhető vissza többek között:

  • – a tanulmányi szerződés alapján visszatérítendő támogatás,
  • – a munkáltatói lakásépítési támogatásnak a szerződésszegés esetén visszajáró összege,
  • – a munka- és védőruhával kapcsolatos tartozás,
  • – a szerszám, a munkaeszköz elvesztéséből származó tartozás.

Társadalombiztosítási ellátások

Jogalap nélküli a társadalombiztosítási ellátás abban az esetben, ha azt olyan személy részére fizették ki, aki arra nem jogosult, illetve jogosult ugyan, de nem arra az összegre, amelyet neki kifizettek.

Nyugellátás

Az, aki jogalap nélkül vett fel nyugellátást, köteles azt visszafizetni, ha erre a felvételtől számított 90 napon belül írásban kötelezték. A 90 napos határidő elteltével a jogalap nélkül felvett nyugellátást attól lehet visszakövetelni, akinek a téves nyugellátás felvétele felróható volt.

Az, aki a jogosult halála esetén a kiutalt nyugellátást jogalap nélkül vette fel, köteles azt visszafizetni, ha erre írásban kötelezték.

A nyugdíj-biztosítási szerv a törvényen alapuló követelését 5 éven belül érvényesítheti. Ha a követelésre alapot adó magatartás jogerős bírói ítélettel megállapítottan bűncselekmény, a követelés 5 éven túl is érvényesíthető mindaddig, míg a bűncselekmény büntethetősége el nem évül.

A jogalap nélkül felvett saját jogú nyugellátással kapcsolatban a nyugdíjfolyósító szerv hozza meg a visszafizetésre, illetve megtérítésre kötelező határozatot. Ha a túlfizetés az ellátás helytelen megállapítása miatt történt, a módosító határozatot az ellátást megállapító szerv előbb módosítja az ellátást megállapító határozatát, amelynek rendelkező részében utal arra, hogy a visszafizetésre kötelező határozatot a nyugdíjfolyósító szerv hozza majd meg.

A kötelező egészségbiztosítási ellátásokról szóló törvényben szabályozott baleseti járadékkal összefüggő felelősség érvényesítésére a nyugellátással kapcsolatos felelősségi szabályokat kell alkalmazni. A visszafizetéssel, megtérítéssel kapcsolatos feladatokat az illetékes nyugdíj-biztosítási igazgatási szervek látják el.

Egészségbiztosítási ellátások

Aki jogalap nélkül vett fel egészségbiztosítási ellátást – táppénzt, terhességi-gyermekágyi segélyt, gyermekgondozási díjat –, köteles azt visszafizetni, ha erre a felvételtől számított 30 napon belül írásban kötelezték.

A 30 napos határidő leteltével csak attól követelhető vissza a jogalap nélkül felvett ellátás, akinek az ellátás felvétele felróható volt. Ez a követelés a felvett ellátás kifizetésétől számított 5 éven belül érvényesíthető. A bíróság jogerős ítélete szerinti bűncselekmény esetén a követelés 5 éven túl is érvényesíthető mindaddig, amíg a bűncselekmény miatti büntethetőség el nem évül.

Az ellátás felvételétől számított 30 – nyugellátás esetén 90 – napon belül határozattal visszakövetelt ellátásnál nem kell vizsgálni, hogy a téves kifizetés kinek a hibájából történt.

Az ellátás felvétele akkor felróható, ha

  • az ellátást felvevő tudta, hogy az ellátás őt nem illeti meg, ennek ellenére azt felvette (ezt tekintjük szándékosságnak),
  • az ellátást felvevő nem tudta, hogy az ellátásra nem jogosult, de a körülményekből azt tudnia kellett volna (gondatlanságnak minősített eset).

Arra vonatkozóan, hogy a visszafizetésre kötelezés az ellátás felvételétől számított 30 napon belül, vagy azt követően történt-e, a visszafizetésre kötelező határozat kézhezvételének – bizonyított – napja az irányadó.

A jogalap nélkül felvett ellátásra vonatkozó, visszafizetésre kötelező határozatot az a szerv hozza meg, amely az ellátást folyósította:

  • a kifizetőhellyel rendelkező munkáltató esetében a kifizetőhely,
  • a területi (fővárosban a Pest megyei) államháztartási hivatal esetén a TÁH, korábban TÁKISZ,
  • egyéb esetben a foglalkoztató székhelye, telephelye szerint illetékes egészségbiztosítási pénztár.

A visszafizetési kötelezettség érvényesítése határozattal történik. A határozatnak tartalmaznia kell a határozatot hozó szerv nevét, címét, a határozat számát, dátumát, az aláírásokat és az illetékes bélyegzőlenyomatát. A rendelkező részben fel kell tüntetni a vonatkozó jogszabályhelyeket, a visszafizetésre kötelezés tényét, a visszafizetendő összeget, a visszafizetés határidejét, módját. Az indokolásban fel kell sorolni a megállapított tényeket. Meg kell határozni a jogorvoslat módját, határidejét, a fellebbezés benyújtásának helyét, címzettjét.

Családtámogatási ellátások

Jogalap nélkül veszi igénybe a családtámogatási ellátást – nevelési ellátást, gyermekgondozási támogatást, anyasági támogatást – az a személy, aki arra nem jogosult, vagy kevesebb összegre jogosult, mint amelyet számára folyósítottak.

Aki jogalap nélkül vett fel ellátást, köteles azt visszafizetni, ha erre a felvételtől számított 30 napon belül írásban kötelezték, feltéve hogy a felvételtől, vagy folyamatos ellátás esetén az ellátás megszűnésétől kevesebb mint 3 év telt el. Bűncselekmény esetén a követelés 3 éven túl is érvényesíthető, a bűncselekményre irányadó elévülési időn belül.

A jogalap nélkül felvett ellátás visszafizetésére kötelező határozatot az a szerv hozza meg, amely a jogalap nélkül felvett ellátást folyósította:

  • a családtámogatási kifizetőhely, ha az igénylő munkahelyén van családtámogatási kifizetőhely, kivéve a gyermeknevelési támogatást,
  • minden más esetben az igénylő lakóhelye, tartózkodási helye szerint illetékes megyei területi államháztartási hivatal – fővárosban a Pest megyei TÁH – és kirendeltségei.

A visszafizetésre kötelezető határozat kibocsátására és tartalmára vonatkozóan az egészségbiztosítási ellátásoknál tárgyalt szabályok a jogalap nélkül felvett családtámogatási ellátásokra is érvényesek.

A családtámogatási ellátásra jogosult személy az igényelbíráló szervnek 15 napon belül köteles bejelenteni minden olyan tényt, adatot, amely az ellátásra jogosultságát vagy az ellátás összegét érinti.

A foglalkoztató (kifizető) megtérítési kötelezettsége

A foglalkoztató (kifizetőhely) és az egyéb szerv köteles a jogalap nélküli társadalombiztosítási ellátás megtérítésére, ha az ellátás jogalap nélküli megállapítása, illetőleg folyósítása az említett szerv mulasztásának vagy tévedésének, vagy a valóságtól eltérő adatszolgáltatásának a következménye, és az ellátást nem lehet 30 napon belül visszakövetelni az ellátásban részesülőtől.

A foglalkoztató (kifizetőhely) megtérítési kötelezettségét megalapozza az a tény, hogy a jogalap nélküli kiutalás a mulasztásának vagy tévedésének a következménye. Az egyéb szerv megtérítési kötelezettsége pedig a valóságtól eltérő adatszolgáltatáson, vagy valamely adat valóságtól eltérő igazolásán alapulhat.

A jogalap nélkül felvett ellátás felvételétől számított 30 napon belül a foglalkoztató (kifizetőhely), illetve az egyéb szerv abban az esetben kötelezhető megtérítésre, ha

  • az ellátás felvevője meghal, mielőtt a visszafizetési kötelezettségének eleget tett, vagy
  • az ellátás jogalap nélküli felvétele kizárólag a foglalkoztató (kifizetőhely), illetőleg az egyéb szerv mulasztásának vagy valóságtól eltérő adatszolgáltatásának következménye, és a visszafizetésre kötelezettől a jogalap nélkül felvett ellátás nem hajtható be.

Megtérítés a közrehatás arányában

Ha a jogalap nélküli ellátás felvétele az ellátásban részesülőnek, a foglalkoztatónak és az egyéb szervnek egyaránt felróható, a jogalap nélkül felvett ellátást közrehatásuk arányában kötelesek visszafizetni, illetve megtéríteni. Ha a közrehatások aránya nem állapítható meg, a felelősöket egyenlő arányban kell kötelezni a visszafizetésre, illetve a megtérítésre.

Ha az ellátás jogalap nélküli megállapításáért, felvételéért több foglalkoztatót (igényelbíráló szervet, kifizetőhelyet) vagy egyéb szervet terhel felelősség, a jogalap nélkül felvett ellátás megtérítéséért egyetemlegesen felelnek.

A közrehatás arányában fennálló felelősség terjedelmét nem érinti, hogy a visszafizetésre kötelezettől az őt terhelő rész nem hajtható be, vagy azt mérsékelték, illetve elengedték.

Kamatfizetés

A jogalap nélkül felvett egészségbiztosítási ellátásokra vonatkozó jogszabály alapján a visszafizetésre, megtérítésre kötelezettet a visszafizetésre vagy megtérítésre előírt összeg után az adózás rendjéről szóló törvényben meghatározott késedelmi pótlékkal azonos mértékű kamat terheli. Ez alól kivétel, ha a felvevőt az ellátás kifizetésétől számított 30 napon belül kötelezték a visszafizetésre.

Ha a családtámogatási ellátásokra vonatkozó szak- és pénzügyi ellenőrzés során megállapítják, hogy az igényelbíráló szerv a jogszerűnél magasabb összegben számolta el az ellátásokat, a TÁH fizetési meghagyással intézkedik a különbözet megtérítéséről. A jogtalanul elszámolt összeg után a munkáltatót az adózás rendjéről szóló törvény rendelkezéseinek megfelelően késedelmi pótlék terheli.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. május 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8962 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8962 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5321 olvasói kérdésre 5321 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8962 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8962 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5321 olvasói kérdéssel.

Munkaszerződés a cégtulajdonossal

Egy gazdasági társaság ügyvezetője munkaviszonyban áll azzal a társasággal, amelynek egyben a tulajdonosa is. Ezt a jogviszonyt munkaszerződés jogszerűen alapozza meg, vagy elégséges...

Tovább a teljes cikkhez

Részvétel politikai rendezvényen – a munkaviszony megszüntethetősége

A munkáltató által megalkotott belső szabályzat munkavállaló általi megsértése szolgálhat alapul a munkáltató részéről történő felmondásra? Ügyfelünk a munkavállalók...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondási korlátozás üzemi baleset esetén

Amennyiben a munkáltató működésével összefüggő okra alapított felmondást ad át egy üzemi baleset miatt keresőképtelen munkavállaló részére a baleseti táppénz folyósítása...

Tovább a teljes cikkhez

Felmentési idő – jogviszony-létesítés és átsorolás

A Púétv. hatálya alatti pedagógus dolgozhat-e a felmentési idő alatt másik intézményben? Amennyiben az erre irányuló engedélykérést a jelenlegi munkáltató megtagadja, az mennyire...

Tovább a teljes cikkhez

„Nők 40” – munka nyugdíj mellett

Egy szociális intézményben (idősek otthonában) közalkalmazotti jogviszonyban álló kollégánknak idén júniusban lehetősége van elmenni nyugdíjba a nők negyven év jogosultsági...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya önkormányzati portfólióban

Polgármesteri hivatal köztisztviselőjének közszolgálati jogviszonya megszüntethető-e áthelyezéssel, amennyiben az önkormányzat fenntartása alá tartozó szervhez kerül egészségügyi...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenség alatt – a járandóságok „sorsa”

A munkáltató postai úton felmondást közölt a munkavállalóval abban a hiszemben, hogy már keresőképes, erről volt is igazolás a birtokában, majd kiküldte a kilépődokumentumokat a...

Tovább a teljes cikkhez

Gyermekgondozási szabadság – a visszatérés illetményproblémái

Egy gyermekgondozási díjban részesülő, gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon lévő közalkalmazott esetében a munkáltató az illetménykiegészítést...

Tovább a teljes cikkhez

Visszatérés szülési szabadságról – a munkáltatói felmondás

Szülési szabadságon lévő kismama jelezte a munkáltatója felé, hogy vissza szeretne térni a munkába. A felajánlott munkakört nem tudta elfogadni. A munkaviszony megszüntetésre kell,...

Tovább a teljes cikkhez

Felmentési idő – jogviszony-létesítés és átsorolás

A Púétv. hatálya alatti pedagógus dolgozhat-e a felmentési idő alatt másik intézményben? Amennyiben az erre irányuló engedélykérést a jelenlegi munkáltató megtagadja, az mennyire...

Tovább a teljes cikkhez

„Nők 40” – munka nyugdíj mellett

Egy szociális intézményben (idősek otthonában) közalkalmazotti jogviszonyban álló kollégánknak idén júniusban lehetősége van elmenni nyugdíjba a nők negyven év jogosultsági...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya önkormányzati portfólióban

Polgármesteri hivatal köztisztviselőjének közszolgálati jogviszonya megszüntethető-e áthelyezéssel, amennyiben az önkormányzat fenntartása alá tartozó szervhez kerül egészségügyi...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenség alatt – a járandóságok „sorsa”

A munkáltató postai úton felmondást közölt a munkavállalóval abban a hiszemben, hogy már keresőképes, erről volt is igazolás a birtokában, majd kiküldte a kilépődokumentumokat a...

Tovább a teljes cikkhez

Gyermekgondozási szabadság – a visszatérés illetményproblémái

Egy gyermekgondozási díjban részesülő, gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon lévő közalkalmazott esetében a munkáltató az illetménykiegészítést...

Tovább a teljes cikkhez

Visszatérés szülési szabadságról – a munkáltatói felmondás

Szülési szabadságon lévő kismama jelezte a munkáltatója felé, hogy vissza szeretne térni a munkába. A felajánlott munkakört nem tudta elfogadni. A munkaviszony megszüntetésre kell,...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló halála – bérkifizetési kérdések

Elhunyt munkavállaló esetén a munkáltatónak kell-e az illetékes önkormányzatot értesítenie a halál tényéről és a ki nem fizetett munkabér összegéről, vagy elegendő, ha az ismert...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony-megszűnéshez kapcsolódó igazolások – második közlés

Egy volt munkavállaló, aki másfél éve kilépett, nem vette át postán a kilépőpapírjait, most viszont jelentkezett, hogy a posta megsemmisítette a levelet, és azt kéri, hogy állítsuk...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató képviselete igazolások kiadásánál

Cégünknél elég jelentős fluktuáció mellett napi gondot okoz a kilépéskor az igazolások kiadása, mivel a záró bérszámfejtés ugyan gyorsan megtörténik, de a cégvezető(k) nem...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5321 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 276-ik lapszám, amely az 5321-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Számviteli problémák az intézményi gyakorlatban Megnézem

Szja és juttatások problémái Megnézem

Járulék- és szocho-problémák Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem