×

Viták a munkaidő szervezéséről

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. április 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 39. számában (2001. április 15.)

 

A Munka Törvénykönyve (Mt.) módosításának előkészülete több mint tíz hónapja zajlik, ám az utóbbi időszak vitáiban politikai motivációk is kirajzolódtak. A munkaadók úgy vélik, a szakszervezeti partnerek szakmaiságot háttérbe szorító érvelése elfogadhatatlan, mert ez lehetőséget ad a jogszabályi változtatások egyoldalú értelmezésére. A munkaadók azt az álláspontot képviselik, hogy a munka világát szabályozó Mt. módosítása elsődlegesen a munkavállalóknak kedvez.

 

Annak ellenére, hogy az elmúlt tíz hónap vitái eredményeként az előterjesztés egyre több szakszervezeti követelést tartalmazott, a munkáltatói oldal mindeddig nem kívánt nyilvánosan konfrontálódni, miután reményt látott arra, hogy a folyamatban lévő tárgyalások alapján egy olyan kompromisszumos megoldás szülessék a szakszervezetekkel, amely mindkét fél számára elfogadható. Láthatóan azonban a képviselői módosító indítványok eredményeként a munkáltatók kerülnek nehéz helyzetbe, miközben egyes szakszervezeti vezetők egyre szélsőségesebb hangot ütnek meg e kérdésben, s a megállapodás helyett inkább a konfrontációra törekednek. Ebben a helyzetben a munkáltatói oldal szükségesnek látta, hogy kifejtse véleményét az Mt. módosításáról.

A munkáltatói oldal egyebek közt leszögezi: az EU-jogharmonizáció keretében 9 közösségi irányelv rendelkezései épülnek be a magyar jogrendbe, amelyek túlnyomó többsége a munkavállalók jogait és garanciáit erősítik. Ez teljesen egyértelmű 8 irányelv esetében, míg a munkaidő szervezésében a jogharmonizáció komplikáltabb.

Munkáltatói kötöttségek

Hasonlóképpen a munkaerő-kölcsönzés szabályozása is erősíti a munkavállalók garanciáit egy olyan területen, amire a magyar jogrendszerben eddig külön szabályozás nem létezett. A rendelkezések egyértelműen a munkavállalók jogbiztonságát és foglalkoztatásuk szabályozottságát erősítik, míg a munkáltatók számára az eddigiekhez képest nagyobb kötöttséget jelenthetnek.

A kölcsönös tájékoztatási kötelezettséggel kapcsolatban – a harmonizáció keretében – fennmarad az írásbeliség kötöttsége, habár ezt az uniós irányelv nem írja elő. A munkaszerződés ugyanakkor olyan tájékoztatási kötelezettségekkel is bővül, mint például a szabadság kiszámításának módja, a kollektív szerződés hatálya alá tartozás stb. A nemek diszkriminációjával, a bizonyítási teher megfordításával és az esélyegyenlőséggel foglalkozó két direktíva előírásait a magyar munkajog nagyrészt eddig is tartalmazta. Új elem azonban – bár a munkáltatók számára nehezen értelmezhető, és számos probléma forrása lehet –, hogy az Mt.-be bekerül a közvetett diszkrimináció elve. Ez ugyancsak a munkavállalókat védő változtatás.

Bezáruló kiskapuk

Az átirányítással, a kiküldetéssel és a kirendeléssel foglalkozó irányelv átvétele kellő garanciák és időbeni korlátok között szabályozza a megszokottól eltérő munkavégzést. Ennek során a munkavállalót anyagilag hátrány nem érheti, minden indokolt költségét meg kell téríteni, illetve amennyiben a munkavégzés jellege indokolja, az állandónál magasabb bérezés illeti meg. Amennyiben rendkívüli feladatait rendes munkaidőben nem tudja ellátni, úgy a megfelelő korlátok alkalmazásával a túlmunka szabályai szerint magasabb bér illeti meg. E kérdéskör rendezésében nagy szerepet kapnak a helyi kollektív szerződések, így e szabályozás elősegíti a kollektív szerződések számának gyarapodását.

Szigorodnak a csoportos létszámcsökkentés szabályai, melynek következményei a munkavállalók számára egyértelműen kedvezőbbek, míg a munkáltatók számára kedvezőtlenebbek lesznek. A változás nyomán a csoportos létszámcsökkentés kategóriája jelentősen kibővül, a szabályok alkalmazásának kiskapui bezáródnak, ugyanakkor az adminisztrációs kötelezettség tovább nehezíti és lassítja a leépítési folyamatot.

A fiatalok munkahelyi védelmével foglalkozó irányelv szigorítja és különleges engedélyhez köti a nem munkaviszony keretében történő (pl. sport- vagy művészeti tevékenység) foglalkoztatást. De változást jelent majd az európai üzemi tanácsok létrehozásáról szóló irányelv érvényesítése is. Magyarországon is kötelező lesz ennek az új típusú munkavállalói érdek-képviseleti intézménynek a létrehozása.

A munkaidő szervezéséről szóló irányelv átvétele azért bonyolultabb, mert az általa használt fogalomrendszer és logika nem egyezik meg a hatályos Mt.-ben foglaltakkal. Amennyiben csak a kötelező előírások átvételére kerülne sor és más változtatásra nem, úgy ez a munkáltatókat olyan – kettős – gúzsba kötné, amely lehetetlenné tenné hatékony működésüket és ezzel veszélyeztetné nemcsak a gazdaságos működést, hanem sok munkahely megőrzését is.

A munkavállalók számára viszont előnyös változtatásokat jelent, hogy a napi munkaidő hossza 12 órában, a heti munkaidő hossza 48 órában lesz maximálva, beleértve a rendkívüli munkavégzést is. A munkaidő-szervezés során használt kategóriákat egyértelműen definiálják, s ezzel megszűnik az eddigi jogbizonytalanság. Az új szabályozás szerint, miközben megmarad az 5 napos munkahét, 6 munkanap után rendkívüli esetben is ki kell adni minden héten egy pihenőnapot. Egyértelműen szigorodik a hétvégi munkavégzés, és az éves túlmunkakeretbe be kell majd számítani a hétvégén végzett túlmunkát is.

Helyi megállapodások

Ezeknek az új korlátoknak a feloldása céljából a munkáltatók megállapodhatnak a helyi szakszervezetekkel, mégpedig az eddiginél hosszabb munkaidőkeret alkalmazásában, a túlmunka éves korlátjának megemelésében, illetve a pihenőnapok eltérő kiadásában. Hangsúlyozni szükséges azonban, hogy ezekre a lehetőségekre a munkáltatóknak – szinte teljeskörűen – csak a kollektív szerződés alapján van lehetőségük.

Mindezek alapján a munkáltatói oldal leszögezi, hogy a Munka Törvénykönyve tervezett módosításai túlnyomórészt a munkavállalói jogokat erősítik és fokozzák a munkáltatók terheit. Ennek ellenére a munkáltatói oldal a törvénymódosítást a kormány által beterjesztett formában tudomásul veszi, miután az korrekt módon lett kidolgozva, és az Európai Unióhoz való csatlakozásnak is egyik feltétele.

Demonstráltak a szakszervezetek
A Munka Törvénykönyve (Mt.) módosítási javaslatai ellen tiltakozva a szakszervezetek – március végén – demonstrációt szerveztek a budapesti Hősök terén. A tüntetés részvevői azt követelték, hogy az Országgyűlés vonja vissza a korrekciós javaslatot, vagy rendeljen el név szerinti szavazást a témában. A munkavállalók kifogása szerint az Mt. jelenleg beterjesztett változatának elfogadása hátrányosan érinti a dolgozókat, mert csökkenne a pihenőidő, növekedne az ellentételezés nélküli többletmunka, s ugyancsak kedvezőtlen következményekkel járna az átirányításra, valamint az idénymunkára vonatkozó szabályozás.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. április 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem