Munkavállalók Szlovákiából
Szlovákia és Magyarország állampolgárainak kölcsönös foglalkoztatásáról kötött megállapodást Pozsonyban a két ország szakminisztere. A március elején aláírt dokumentum értelmében – amely az 1999-ben megkötött korábbi egyezmény kiegészítése – négyszázról nyolcszázra emelkedik az egy évre munkavállalásra jogosultak száma, míg a legfeljebb hat hónapig foglalkoztatható idénymunkásoké négyszázról kétszázra csökken. Az egyezmény értelmében a kvóták rugalmasan, az igényeknek megfelelően bővíthetők, ám minden év július elsejéig meg kell állapodni a következő év keretszámairól. A szlovák munkaerő alkalmazására – a minimálbérnél magasabb javadalmazásért – elsősorban az autóiparban és az elektronikában, például Győrött és Esztergomban kerülhet sor, míg a magyar munkavállalókat a szolgáltatói ágazatokban várja Pozsony.
Mikrohitelprogram
A múlt év végéig – 1992-től – összesen 15 ezer vállalkozó 12 milliárd forint összegben jutott kedvezményes kölcsönhöz a mikrohitelprogram keretében. A konstrukció elsősorban az egyéni vállalkozók, illetve a kis- és közepes vállalkozások körében bizonyult népszerűnek. Az érdeklődés különösen 2000. július elsejét követően élénkült, amikor a felvehető mikrohitel felső összeghatára 3 millió forintra emelkedett. Az adatok tanúsága szerint 2000. július elsejétől ez év március 5-éig 1589 vállalkozó összesen 3,15 milliárd forintnyi mikrohitelt vett fel. Az idei év végéig pluszforrásként további 7 milliárd forint felhasználására is lehetőség nyílik, amely összeg a korábbi években befagyasztott PHARE-hitel felszabadítása révén válik hozzáférhetővé.
Védőruhák szakkiállítása
Minőségi megoldások címmel március végén háromnapos szakvásáron mutatták be termékeiket a munkahelyi öltözeteket és egyéni védőeszközöket gyártó cégek. A Budapest Körcsarnokban rendezett termékbemutatón több mint negyven magyar cég képviseltette magát, köztük a kis- és közepes vállalkozások is. Az idei évben megújult formában és új tartalommal megnyílt szakkiállítás teljes körben felvonultatta a munka- és formaruházat, valamint az egyéni védőeszközök hazai és nemzetközi kínálatát: bemutatva a legújabb fejlesztéseket. A kiállítás számos kísérőrendezvénynek is otthont adott, egyebek közt divatbemutatókra s szakmai konzultációkra került sor.
Béregyezség
Sikeresen lezárult a kereskedelemben tevékenykedő munkavállalók és munkáltatók egyeztetése az idei bérekről. A megállapodás értelmében az ágazat vállalkozásainál ez évre 9,75-12,5 százalékos bruttó keresetemelésre kerülhet sor, ami megfelel az Országos Munkaügyi Tanács (OMT) által javasolt mértéknek.
Adófórum
A KPMG Hungary AdóSar(c)ok címmel márciusban szakmai vitafórumot rendezett. A szemináriumon – amelyen az APEH, valamint a Pénzügyminisztérium munkatársai is részt vettek – egyebek közt a reprezentációs költségek adóztatásáról, illetve az e témában megszületett korrekciós javaslatokról, valamint a reklám s a promóció adókonzekvenciáiról is szó volt. A KPMG az év folyamán további szemináriumokat szervez, így például a belső ösztönzési rendszerek, illetve a külföldi cégek magyarországi telephelyeivel összefüggő adózási kérdésekről.
GKI-prognózis
A munkanélküliek számának lassú mérséklődésével számol a GKI Gazdaságkutató Rt. ez évi prognózisa. A kutatók várakozása szerint a regisztrált állástalanok száma az év végén 350 ezer körül alakul majd, azonban a területi különbségek megmaradnak. E tekintetben Magyarországon évek óta stabil az eltérés: így a munkanélküliségtől legkevésbé sújtott nyugat-dunántúli régió és az állástalanságtól leginkább érintett észak-magyarországi régió között több mint kétszeres a különbség. Megyei összehasonlításban ennél lényegesen nagyobb eltérések tapasztalhatók.
Bővülő foglalkoztatottság
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint a múlt év december eleje és az idei év február vége közötti időszakban országosan, átlagosan 3 millió 863 ezer foglalkoztatottat regisztráltak, amely az előző év hasonló időszakához viszonyítva 65 ezerrel több. Hasonlóképpen a tavaly november eleje és az idén január vége között is bővülés következett be az azt megelőző évhez képest: a foglalkoztatottak száma 67 ezerrel növekedett, s így ebben a periódusban 3 millió 882 ezer alkalmazottat tartottak nyilván.
Együttműködési megállapodás
A Kis- és Középvállalkozói Érdekképviseleti Szövetség (KÉSZ) szervezetei – az Általános Fogyasztási Szövetkezetek Országos Szövetsége (ÁFEOSZ), az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ), a Magyar Iparszövetség (OKISZ) és a Kereskedők és Vendéglátók Érdekképviseleti Szövetsége (KISOSZ) –, valamint a Regionális Fejlesztési Holding (RFH) Rt. együttműködési keretmegállapodást kötöttek. A dokumentum értelmében a regionális gazdaságfejlesztési programokhoz rendelhető pénzügyi támogatásokról kölcsönösen informálják egymást, közösen meghatározzák a Széchenyi-terv projektjeiben való részvétel lehetőségét, illetve együttműködnek az oktatás és a képzés területén. A keretszerződést az egyedi, a megyei szervezetekkel megkötendő megállapodások követik majd.