Elektronikus HR
A humánerőforrás-gazdálkodás (HR) és az internetalapú, elektronikus szemlélet kapcsolatáról és lehetőségeiről rendezett konferenciát az Inside Rt. A tanácskozás előadói – az IBM, a Scala, a Shell és a Cisco szakemberei – beszámoltak a legújabb elektronikus HR-trendekről, a leghatékonyabb eljárásokról és az alkalmazási módszerekről, valamint az e-HR magyarországi elterjedéséről.
Vállalkozói felmérés
A Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdek-képviseleti Szövetségének (KISOSZ) múlt év végi, az uniós csatlakozási felkészüléssel kapcsolatos felmérése egyebek közt megállapítja: e tárgyban kevés szakmaspecifikus információ jut el a kisvállalkozásokhoz. A válaszadók szinte valamennyien tudnak arról, hogy az EU prioritásként kezeli a kisvállalkozói réteget, ám a PHARE-, az Ispa- és a Sapard-források elnyerésének lehetőségei és módjai nem közismertek.
Több az állástalan
Decemberben nőtt az állástalanok száma – derül ki a munkaügyi központok összesített adataiból. Ezek szerint tavaly év végén – novemberhez képest – 10 952 fővel több munkanélkülit regisztráltak, amely háromszázalékos növekedést mutat. Így a hónap végén összesen 372 409 volt a nyilvántartott állástalanok száma, amely 32 100-zal kevesebb, mint egy évvel korábban. A munkanélküliségi ráta 1999 decemberéhez képest az ország valamennyi régiójában csökkent: kivéve Észak-Magyarországot, ahol 2000 és 1999 decemberében egyaránt 17,1 százalékos volt a munkanélküliségi ráta.
Kereseti különbségek
Január elsejétől Herczog László – a Gazdasági Minisztérium korábbi helyettes államtitkára – miniszteri megbízottként fogja össze a magyar keresetek uniós felzárkóztatásának feladatait. A témában készült minisztériumi tanulmány megállapítja: a magyar átlagkereset – vásárlóerő-paritáson számítva – az uniós átlag mintegy harminc százaléka. Ugyanakkor a honi kereseti egyenlőtlenségek lényegesen nagyobbak, mint a fejlett országokban: jelzi ezt, hogy a magyar munkavállalók legjobban kereső tizede a múlt évben 9,1-szeresét kapta annak, amit a leggyengébben javadalmazott tized.
Lemaradás a foglalkoztatottságban
A múlt évi, 56,2 százalékos magyarországi foglalkoztatottsági ráta elmarad az Európai Unió országainak 61 százalékos átlagától – állapítja meg a munkaerőpiaci trendekről készített tanulmányában az Országos Munkaügyi Kutató és Módszertani Központ. Az okokat elemezve a dokumentum rávilágít: a lemaradás – 1998-ban 53,9 százalékos volt e mutató – annak tudható be, hogy a munkaerő-piaci struktúra átalakulása során számosan inaktív státusba és alkalmi munka vállalására kényszerültek, illetve széles körben még nem terjedtek el a rugalmas foglalkoztatási formák. A tanulmány ugyanakkor megállapítja: a magyar gazdaságban rejlő fejlődési lehetőségek megalapozzák, hogy az idén 57,3, jövőre 58,6, 2004-re pedig 60 százalékra emelkedjék a foglalkoztatottsági szint.
Új hitellehetőség
A Vállalkozói Hitelkártya Szolgáltatói Rt. mikro-, kis- és közepes vállalkozások hitelezését tervezi. A társaság – amelynek többségi tulajdonosa az Euroinvest Rt. – már megkezdte a tárgyalásokat az egyik hazai nagybankkal, majd a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) engedélyét követően megkezdi tevékenységét. Célja, hogy a vállalkozások a túlzottan megterhelő banki kamatnál "olcsóbban" és bürokráciamentesen jussanak forrásokhoz: elsősorban forgóeszköz-finanszírozásuk fedezéséhez. A hiteligénylés feltétele azonban, hogy a kérelmező tagja legyen a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ), vagy valamelyik gazdasági kamarának.
MMNSZ-közgyűlés
A Magyar Munkaadói Szervezetek Nemzetközi Együttműködési Szövetsége (MMNSZ) januárban tisztújító közgyűlést tartott, amelyen – az alapszabály értelmében – a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) által az első két évben delegált Székely Péter elnök, valamint Korompay Győző főtitkár posztját a soron következő tagszövetség, a Sratosz által jelölt dr. Berényi János és Csuport Antal vette át. Az MMNSZ az elmúlt két év során felvételt nyert a brüsszeli UNICE, a párizsi BIAC, a genfi IOE és az európai fővárosok sajátos érdekeit megjelenítő OPCE gazdasági, illetve munkaügyi szervezetekbe.
Küldöttgyűlés
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) április 26-án tartja küldöttgyűlését. A szövetség legfőbb testülete összegzi eddigi eredményeit, és kijelöli további programját, különös tekintettel az elkövetkező időszak súlyponti feladataira. A küldöttgyűlést megelőzően a VOSZ megyei, illetve budapesti és helyi szervezetei, valamint országos szekciói ugyancsak megtartják közgyűléseiket, amelyeken – a felkészülés részeként – megválasztják az országos küldötteket.