Sok dolgozó kénytelen a nyugdíjkorhatár előtt nyugdíjba vonulni valamilyen betegség, baleset miatt. Írásunk átfogó ismertetését adja a rokkantsági nyugdíjra vonatkozó rendelkezéseknek.
A rokkantsági nyugdíj megrokkanás miatt, meghatározott szolgálati idő megszerzése esetén járó ellátás.
A nyugdíj megállapításának feltételei
A rokkantsági nyugdíj megállapításának három együttes feltétele van. Ennek megfelelően rokkantsági nyugdíjra az jogosult, aki
- egészségromlás, illetve testi vagy szellemi fogyatkozás következtében munkaképességét legalább 67 százalékban elveszítette, és ebben az állapotában javulás legalább egy évig nem várható,
- a szükséges szolgálati időt megszerezte, és
- rendszeresen nem dolgozik, vagy dolgozik ugyan, de keresete lényegesen kevesebb a megrokkanás előtti kereseténél.
A nyugdíjra jogosultság megállapításához értelemszerűen szükséges a fenti feltételrendszer fogalmi elemeinek ismerete is.
A rendszeres munkavégzés hiánya
Az ellátást igénylő akkor nem dolgozik rendszeresen, ha
- a munkakörére megállapított törvényes munkaidőnél rövidebb munkaidőben foglalkoztatják, amennyiben pedig a megrokkanása előtt már rövidebb munkaidőben dolgozott, úgy a munkaideje a megrokkanást követően tovább csökken, vagy
- az igénybejelentését megelőző 180 nap alatt keresőképtelensége miatt megszakításokkal legalább 72 napon át nem dolgozott.
Lényegesen kevesebb kereset
Lényegesen kevesebb keresetről akkor beszélhetünk, ha a keresetnek a magánszemélyek jövedelemadójával csökkentett és valorizált összege legalább 20 százalékkal alacsonyabb a nyugdíj alapját képező átlagkeresetnél.
Lényeges, hogy a rendszeres külföldi munkavégzés és az abból származó jövedelem nem befolyásolja a rokkantsági nyugdíjra jogosultságot.
Szolgálati idő
A rokkantsági nyugdíjra jogosultság másik feltétele a szükséges szolgálati idő megléte. A hatályos jogszabály alapján a fiatalabb életkorban megrokkantak számára rövidebb, míg az idősebb életkorban megrokkantak számára hosszabb szolgálati idő megszerzése esetén lehet rokkantsági nyugdíjat megállapítani. Ennek alapulvételével a rokkantsági nyugdíjhoz szükséges szolgálati idő
22 éves életkor betöltése előtt 2 év
22-24 éves életkorban – 4 év, k.j.m. 3 év
25-29 éves életkorban – 6 év, k.j.m. 4 év
30-34 éves életkorban – 8 év, k.j.m. 6 év
35-44 éves életkorban – 10 év, k.j.m. 8 év
45-54 éves életkorban – 15 év, k.j.m.12 év
55 éves életkor betöltésétől – 20 év, k.j.m.16 év
(k.j.m. – korkedvezményre jogosító munkakörben)
Szolgálati időre tekintet nélküli jogosultság
Szolgálati időre tekintet nélkül rokkantsági nyugdíjra jogosult, aki az iskolai tanulmányai megszűnését követő 180 napon belül szolgálati időt szerzett, és a 22. életéve betöltése előtt megrokkant.
Rokkantsági résznyugdíj
Rokkantsági résznyugdíjat kell megállapítani annak a személynek,
- aki a 45. életévét, illetőleg 1993. július 1-je előtt az 55. életévét már betöltötte, és legalább 10 évi, valamint
- aki 1993. június 30-át követően és 2009. január 1-je előtt az 55. életévét betölti, és legalább 15 évi szolgálati idővel rendelkezik. (A szolgálati idő megállapításánál a megrokkanás időpontjában betöltött életkort kell figyelembe venni.)
Korcsoportkedvezmény
Elismerhető a jogosultság az alacsonyabb korcsoportban előírt szolgálati idő megléte esetén is, ha a megrokkanás időpontjáig a szolgálati időben 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. Ebbe a harminc napba a keresőképtelenség idejét nem lehet beszámítani. Ez az úgynevezett korcsoportkedvezmény.
Korkedvezményes és egyéb szolgálati idő
Abban az esetben, ha az igénylő korkedvezményre jogosító és egyéb szolgálati időt is szerzett, a rokkantsági nyugdíjhoz szükséges szolgálati időnek nem kizárólag korkedvezményre jogosító idő alapján történő számításánál a korkedvezményre jogosító munkakörben eltöltött minden évet egy és negyed évként kell számításba venni. A korkedvezményként figyelembe vett szolgálati idő azonban a nyugdíj mértékét nem növeli.
Az életkor szerinti szolgálati idő hiánya
Ha az ellátást igénylő szolgálati idejének a kezdetét megelőzően már rokkant, de az igénybejelentés időpontjában betöltött életkora szerinti szolgálati idővel még nem rendelkezik, csak abban az esetben jogosult rokkantsági nyugdíjra, ha az életkorához előírt szolgálati időt megszerezte.
A jogosultság kezdete
A nyugdíj igénybevételére való jogosultság azzal a nappal nyílik meg, amelytől a rokkantság az orvosi bizottság véleménye szerint fennáll. A gyakorlatban azonban előfordul, hogy a megrokkanás időpontjáról nem nyilatkozott az orvosi bizottság. Ilyenkor amennyiben a dolgozó az igénybejelentésben megjelölt napig nem rendelkezik a szükséges szolgálati idővel, csak a szolgálati idő megszerzését követő nappal válik jogosulttá a nyugdíjra. Az orvosi bizottság nyilatkozatának hiányában a jogosultság attól a naptól áll fenn, amelytől a dolgozó
- már nem áll munkaviszonyban;
- táppénzben, baleseti táppénzben nem részesül, vagy
- nem rendszeresen végez munkát, illetve
- lényegesen kisebb keresetet biztosító munkakörben dolgozik.
A rokkantság
A rokkantsági nyugdíj mértéke függ:
- a megrokkanás időpontjában betöltött életkortól,
- a rokkantság fokától,
- a nyugdíj megállapításáig szerzett szolgálati idő tartamától.
A rokkantság foka
Az egészségromlás, illetve a munkaképesség csökkenésének megállapítása az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Országos Orvosszakértői Intézete Orvosi Bizottságának (Orvosi Bizottság) a feladata.
Csoportok
Az Orvosi Bizottság az igénylőt – a vizsgálatot követően – állapotától (a munkaképesség-csökkenés mértékétől) függően három csoportba sorolhatja.
A besorolás alapján
- a III. rokkantsági csoportba tartozik az a személy, aki munkaképességét 67 százalékban elveszítette;
- a II. rokkantsági csoportba tartozik, aki munkaképességét teljesen, azaz 100 százalékos mértékben elveszítette, de mások gondozására nem szorul,
- az I. rokkantsági csoportba tartozik, aki teljesen munkaképtelen, azaz munkaképességét 100 százalékos mértékben elvesztette, és emellett mások gondozására szorul.
A rokkantsági nyugdíj mértéke és összege
A rokkantsági nyugdíj mértéke a II. rokkantsági csoportban 5 százalékkal, az I. rokkantsági csoportban 10 százalékkal több, mint a III. csoportban. A III. rokkantsági csoport mértéke 25 évet meghaladó szolgálati idő után azonos az öregségi nyugdíj mértékével.
A rokkantsági nyugdíj összege nem lehet kevesebb kategóriánként – az előzőek szerinti sorrendben – a havi átlagkereset 37,5, 42,5, illetve 47,5 százalékánál.
A rokkantsági nyugdíj minimuma
2000. január 1-jétől a rokkantsági nyugdíj legkisebb összege:
- a III. csoportban 16 600 forint,
- a II. csoportban 17 420 forint, végül
- az I. csoportban 18 040 forint.
Amennyiben a nyugdíj alapját képező átlagkereset nem éri el a rokkantsági nyugdíj megállapításakor érvényes minimumösszeget, a nyugdíj azonos a havi átlagkeresettel. A rokkantsági résznyugdíj összege kevesebb is lehet a minimumnyugdíj összegénél.
A nyugdíj összege magán-nyugdíjpénztári tagnál
Abban az esetben, ha a rokkant személy magánnyugdíjpénztárba is fizetett tagdíjat, és saját döntése alapján az egyéni számláján lévő összeget nem utalták át a Nyugdíjbiztosítási Alap részére, a szolgálati időtől, az átlagkereset összegétől és a rokkantság fokától függően kiszámított összeg 75 százalékát kell részére rokkantsági nyugdíjként megállapítani.
A jogosultság megszűnése
Megszűnik a rokkantsági nyugdíjra jogosultság:
- ha a nyugdíjas az Országos Orvosszakértői Intézet Orvosi Bizottságának szakvéleménye szerint már nem rokkant,
- ha a nyugdíjas rendszeresen dolgozik, és keresete 4 hónap óta lényegesen nem kevesebb annál a keresetnél, amelyet a megrokkanása előtti munkakörében rokkantság nélkül elérhetne.
Feléledő jogosultság
Feléled a rokkantsági nyugdíjra jogosultság (mégpedig a szolgálati idő tartamától függetlenül), ha a jogosultság szolgálati időn kívüli, egyéb feltételei az ellátás megszűnése után 5 éven belül ismét bekövetkeznek. Ilyen esetben a rokkantnyugdíjas személyt megilletik a nyugdíj megszüntetése utáni emelések, kiegészítések is.
Elbírálás új igényként
Az, aki az öregségi nyugdíjra jogosító életkort – ide nem értve a korkedvezményre jogosultat – még nem töltötte be, feléledés helyett kérheti rokkantsági nyugdíjra jogosultságának új igényként való elbírálását.
A nyugdíj összegének módosítása
Módosítani kell a rokkantsági nyugdíj összegét, ha a nyugdíjas állapotváltozás miatt a jogosultság megállapítását követően más rokkantsági csoportba tartozik. Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése után azonban a rokkantsági nyugdíj mértékének állapotváltozás miatti módosítására már nincs lehetőség.
Kizárt a nyugdíj-megállapítás
Nincs lehetőség a rokkantsági nyugdíj megállapítására
- az öregségi – ideértve az előrehozott öregségi nyugdíjat is – és a baleseti rokkantsági nyugdíjas részére;
- annak javára, aki a rokkantságát szándékosan okozta,
- annak részére, aki elérte a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt, kivéve ha öregségi nyugdíjra korkedvezmény címén jogosult, avagy a rokkantsági nyugdíjat a jogosultság feléledése címen igényli.