×

Tízévesek lettek

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. november 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 34. számában (2000. november 15.)

 

Az idén ünnepelték fennállásuk tízedik évfordulóját az önkormányzatok. Az önkormányzatiság megteremtésének politikai jelentőségén túl nem elhanyagolható a helyhatóságok gazdaságban betöltött szerepe sem.

 

Az állam az önkormányzatok gazdasági alapját vagyonjuttatással teremtette meg, amelynek induláskori értéke meghaladta a százmilliárd forintot. A politikai csatározásoktól sem mentes folyamat tette lehetővé az önkormányzatok anyagi függetlenségét. Az indulóalapot az egyes testületek eltérő módon használták fel, volt, amelyik készpénzzé tette, míg más gyarapította azt. Az állami vagyonjuttatási folyamat nem ért véget, hiszen a gázközművek vagyona utáni járandóság kifizetése még mindig várat magára.

Elemi érdek

Az állami vagyonjuttatáson kívül az önkormányzatok saját maguk is igyekeznek megteremteni anyagi bázisukat, többek között azzal, hogy részt vesznek területük gazdasági életének szervezésében. A helyhatóságok az elmúlt tíz év alatt lehetőségeikhez képest igyekeztek hozzájárulni a munkahelyteremtéshez, a vállalkozások működési körülményeinek javításához. Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke úgy fogalmazott nemrégiben, hogy a településeknek elemi érdekük aktívan részt vállalni a munkahelyteremtésben, mert ezzel szociális feszültséget oldanak, s jövedelemhez juttatják a környék lakóit.

A vállalatok megtelepedése nemcsak az állampolgárokat, hanem az önkormányzatokat is gazdagítja az iparűzési adón keresztül, illetve a cégbetelepedés az adott térség presztízsét növeli.

Dióssy László, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke szerint az önkormányzatok az elmúlt tíz év során igyekeztek minél többet tenni azért, hogy vonzóvá tegyék a településüket a befektetők számára. A módszerek tárháza viszonylag bő, elterjedésükben az önkormányzatok egymással fenntartott kapcsolata is szerepet játszott.

Egymástól tanulva

Polgármesterek elismerik: az egymástól való tanulás, a jó példa átvétele is hozzájárult ahhoz, hogy egyre felkészültebben tudják fogadni a befektetőket. Ahhoz, hogy a különböző cégek az adott településen megtelepedjenek, az elöljáróságok mára többnyire azonos megoldásokat alkalmaznak.

Az önkormányzatoknak biztosítaniuk kell a megfelelő közműveket, ami vagy adott, vagy utólag kellett kiépíteni. Ezen túlmenően a helyi adószerkezetet kell vonzóvá tenni a befektetőknek. Az önkormányzatok szerepvállalása, de az adózási szabályok is komoly motiválótényezők a befektetésekről döntők számára.

Egy-egy település vezetőinek együttműködési, fogadási készsége akár el is döntheti a beruházás telepítésének helyszínét. A polgármesteri hivatalok befektetőket ösztönző politikájukban megfogalmazták, hogy a vállalatok betelepedését az engedélyek kiadásának rugalmas, gyors kezelésével is segítik.

Pontos nyilvántartás, mérőszám ugyan nincs arról, mekkora összegű tőkebevonás révén, hány embernek teremtettek munkát önkormányzati közreműködéssel, az azonban egyértelmű, hogy jelentősen hozzájárultak a foglalkoztatáshoz.

Céltámogatások

A települési önkormányzatok a közművek kiépítésén túl kedvezmények adásával, ipari parkok létesítésével is igyekeztek és igyekeznek most is területükre vonzani a befektetőket.

A TÖOSZ elnökének az a tapasztalata, hogy a befektetők mérlegelésében fontos szerepet játszik, milyen feltételekkel várja az adott önkormányzat a vállalatok betelepülését, illetve hogyan viszonyul a vállalkozásokhoz.

Kétségtelen, hogy az önkormányzatok egyik legfontosabb dolga a külföldi tőke csábításakor a megfelelő közmű kiépítése.

Az elmúlt tíz év alatt – többnyire állami segítséggel – felgyorsult a közművek kiépítése. A központi költségvetés tavaly címzett és céltámogatásokra 48 milliárd forintot különített el az önkormányzatoknak. Ezt az összeget növelte az 1998 végéig fel nem használt 27,3 milliárd forintos maradvány.

A gazdaság szervezésében való részvételre jó alapot ad a területfejlesztési intézményekben, a különböző szintű tanácsokban való települési önkormányzati tagság. A területfejlesztési tanácsok tagjaiként az önkormányzatok maguk dönthetnek a területfejlesztés decentralizált forrásaira beadott pályázatokról.

A gazdaságban betöltött szerepet nagymértékben meghatározza az önkormányzatok anyagi lehetősége. Az idő előrehaladtával egyre inkább elkülönülnek a gazdagabb és a kevésbé gazdag önkormányzatok.

Lassú bevételnövekedés

A GKI Gazdaságkutató Rt. a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségével való szakmai együttműködés keretében nemrégiben felmérést végzett a magyarországi önkormányzatok körében helyzetük megítéléséről.

A mintegy ezer testület válaszából készült összesítés szerint az idei évre vonatkozó gazdasági kilátásaikat igen kedvezőtlennek ítélték meg a településeken. Ennél csak egy árnyalattal jobb az a kép, amelyet saját közvetlen környezetük, megyéjük várható gazdasági helyzetéről festettek, de ez is meglehetősen pesszimista. Ugyanakkor az önkormányzatok hazánk gazdasági kilátásait igen jónak értékelik. A saját jövőjükről alkotott borús elképzeléseiket egyrészt jelenlegi pénzügyi helyzetük, másrészt beszűkült fejlesztési kilátásaik okozzák.

A községi önkormányzatok összes bevételei várhatóan 4 százalékkal bővülnek 2000-ben, a városok bevételei 6,9 százalékos növekedést mutatnak, míg a budapesti önkormányzatok bevételeiknek csak 2,7 százalékos emelkedését várják. Ezek az értékek lényegesen elmaradnak az infláció várható növekedési ütemétől.

Minden, településtípus szerinti csoportban a kiadások növekedési üteme meghaladja a bevételek növekedési rátáját, az összes kiadásra vonatkozóan ezek a változások várhatóan a községi önkormányzatoknál 6,5 százalékosak, a városi önkormányzatoknál 8,1 százalékosak lesznek, míg a budapesti önkormányzatok 4,9 százalékos bővüléssel számolnak. Így a kiadások reálértékét átlagban kizárólag a városi önkormányzatok tudják hozzávetőlegesen fenntartani, a másik két önkormányzati körben csökkenés mutatkozik.

A helyhatóságok pénzügyi helyzetét tekintve a felmérés alapján településtípusonként más-más jellemző kép rajzolódik ki.

Támogatás és vagyonfelélés

A községek elsősorban az állam által juttatott pénzekből gazdálkodnak, kevés befektetett pénzük van, ingatlanjaik forgalomképes részét már eladták, kevés földterület és kevés jó állapotú ingatlan maradt csak vagyonportfóliójukban. Emiatt ezek értékesítéséből már nem számíthatnak komolyabb bevételekre. Vállalkozási tevékenységük eleve kismértékű, de a meglévő gazdálkodóegységeiket is leépítik. Soraikban nagy számban találhatók hátrányos adottságú önkormányzatok. Kényszerhelyzetükben mindinkább a likviditási hitelek felé próbálnak fordulni, azonban alacsony hitelképességi szintjük miatt ezekből a forrásokból sem juthatnak majd elegendő pénzhez. Az országos területfejlesztést célzó beruházási programok nélkül az önkormányzatok saját erejükből nem lesznek képesek megteremteni európai szintű infrastruktúrájukat. A községi önkormányzatok likviditási problémái gyakran elvonják a figyelmet a hosszú távú ügyektől.

A városi elöljáróságok sincsenek könnyű helyzetben. Náluk is jelentkeznek likviditási problémák, ezek azonban már a községi társaiknál könnyebben jutnak hitelekhez és pályázati pénzekhez is. Ennek ellenére ezen önkormányzatok is egyre inkább befektetéseik feladására kényszerülnek. Ugyanakkor lehetőségük van a helyiadó-bevételek növelésére is. Az előremenekülés egyik útjaként fokozott ütemben próbálják kihasználni a tulajdonukban levő ingatlanokat. Folyó kiadásaik növekedése mellett várhatóan a felhalmozási kiadásaik is megugranak 2000-ben.

A fővárosi önkormányzatok számolnak bevételeik legnagyobb mértékű beszűkülésével. A központi támogatások keretében a budapesti kerületek rovására történnek átcsoportosítások, a felmérés alapján pedig a legtöbb esetben a befektetett pénzét és ingatlanjait mobilizálni kénytelen budapesti önkormányzat képe bontakozik ki. Ezek a lépések azonban nemcsak a likviditás fenntartását szolgálják, hiszen a beruházási tevékenység továbbra is magas volumenű a fővárosban. Ezeket a beruházásokat elsősorban hitelekkel finanszírozzák, és relatíve fejlett vagyonkezelésüknek köszönhetően képesek pótlólagos bevételekhez is jutni.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. november 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8680 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8680 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5154 olvasói kérdésre 5154 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8680 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8680 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5154 olvasói kérdéssel.

Munkakör elnevezésének módosítása

Egyik ügyfelünk munkavállalóinak munkaköre változik az alábbiak szerint: „Market Head HU”-ból „Market Head HU, SK, CZ” lesz, illetve „Senior Key Account Manager”-ből „Key...

Tovább a teljes cikkhez

Több munkakör betöltése egy munkaviszonyban

Mire kell figyelni, ha egy munkavállaló ugyanannál a munkáltatónál több munkakört tölt be, különösen a munkaszerződés és munkaköri leírás tartalmának meghatározása során?...

Tovább a teljes cikkhez

„GYES-ről” visszatérő köztisztviselő felmentése

A közös hivatalunknál dolgozik egy köztisztviselő, aki jelenleg GYES-en van. 2018. október 29. napjától lett kinevezve határozatlan időre a közös hivatalnál köztisztviselői...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság felmentési időre

Az egyik alkalmazottunk, aki közalkalmazotti jogviszonyban van, 2025. 03. 31-ig lenne nálunk állományban, mivel utána a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjával menne nyugdíjba. A...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság

Terembérbeadással foglalkozó kft. a hét minden napján 8–22-ig tartó időpontokban ad ki termeket külső vállalkozóknak az általuk szervezett eseményekre, illetve részben saját...

Tovább a teljes cikkhez

Alpolgármester tiszteletdíja – társadalmi megbízatás esetén

A társadalmi megbízatású alpolgármester tiszteletdíját miként kell megállapítani, ha a polgármestert főállásúként választották meg? A Mötv. 80. §-ának (2) bekezdése alapján a...

Tovább a teljes cikkhez

Iskolakezdési támogatás – pedagógus szülőnek

A 401/2023. Korm. rendelet szerinti iskolakezdési támogatással [106. §] kapcsolatosan kérdezném, hogy ez mérlegelés alapján jár-e a munkavállalónak, vagy a kérésére kötelező-e...

Tovább a teljes cikkhez

Költségtérítés munkába járáshoz és hazautazáshoz

Pedagógus munkavállaló lakóhelye „A”, tartózkodási helye „B”, munkahelye „C” településen van. Hétfőtől péntekig saját gépjárművel történő napi munkába járást...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaszüneti nap díjazása készenléti jellegű munkakörben

A cégünk készenléti jellegű munkakört alkalmaz (biztonsági őrök). Órabéresek, munkaszerződésük szerint az alapbérük a törvény által megengedett bérpótlékokat tartalmazza. Ha a...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság felmentési időre

Az egyik alkalmazottunk, aki közalkalmazotti jogviszonyban van, 2025. 03. 31-ig lenne nálunk állományban, mivel utána a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjával menne nyugdíjba. A...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság

Terembérbeadással foglalkozó kft. a hét minden napján 8–22-ig tartó időpontokban ad ki termeket külső vállalkozóknak az általuk szervezett eseményekre, illetve részben saját...

Tovább a teljes cikkhez

Alpolgármester tiszteletdíja – társadalmi megbízatás esetén

A társadalmi megbízatású alpolgármester tiszteletdíját miként kell megállapítani, ha a polgármestert főállásúként választották meg? A Mötv. 80. §-ának (2) bekezdése alapján a...

Tovább a teljes cikkhez

Iskolakezdési támogatás – pedagógus szülőnek

A 401/2023. Korm. rendelet szerinti iskolakezdési támogatással [106. §] kapcsolatosan kérdezném, hogy ez mérlegelés alapján jár-e a munkavállalónak, vagy a kérésére kötelező-e...

Tovább a teljes cikkhez

Költségtérítés munkába járáshoz és hazautazáshoz

Pedagógus munkavállaló lakóhelye „A”, tartózkodási helye „B”, munkahelye „C” településen van. Hétfőtől péntekig saját gépjárművel történő napi munkába járást...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaszüneti nap díjazása készenléti jellegű munkakörben

A cégünk készenléti jellegű munkakört alkalmaz (biztonsági őrök). Órabéresek, munkaszerződésük szerint az alapbérük a törvény által megengedett bérpótlékokat tartalmazza. Ha a...

Tovább a teljes cikkhez

Kötelező béremelés fizetés nélküli szabadságot követően

Több ügyfelünk fordult hozzánk azzal a kérdéssel, hogy sok esetben a munkába fizetés nélküli szabadság után visszatérő kismama ugyan jelzi visszatérési szándékát, de egyben be is...

Tovább a teljes cikkhez

Helyettesítési díj – négyen egy helyett

A gazdálkodási osztályon dolgozó pénzügyes munkakört ellátó köztisztviselő kollégánk szülési szabadságát tölti 2024. szeptember 9-től. E naptól a Kttv. 52. §-ának (1)...

Tovább a teljes cikkhez

Nyelvpótlék – jogosultság és összegek

1. A köztisztviselőnknek van egy angol középfokú írásbeli (2019. január 10-én szerezte) és egy angol középfokú szóbeli nyelvvizsgája (2019. augusztus 14-én szerezte). A Kttv....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5154 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 269-ik lapszám, amely az 5154-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem