Négy kategóriában hirdettek győztest júniusban a Családbarát Munkahely díjért először kiírt pályázaton. A félszáz pályázó bizonyítja, hogy egyre több cég figyel fel dolgozói családi és egyéb szociális gondjaira. A kiírók emellett hat különdíjat is kiosztottak.
Szociális és Családügyi Minisztérium (SZCSM) a Magyar Agrárkamarával, a Magyar Kézműves Kamarával, valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával közösen hagyományteremtő szándékkal hirdette meg a Családbarát Munkahely díjat 2000 januárjában.
A pályázatra 49 érvényes munka érkezett. A pályázók között majdnem fele-fele arányban képviseltették magukat a költségvetési intézmények és a profitorientált cégek. A díj nyerteseit a kiírók közösen választották ki.
A nyertesek 100, 200 és 300 ezer forint értékben üdülési csekket és tárgyjutalmat kaptak, valamint egy évig jogosultak a Családbarát Munkahely 2000" elnevezés viselésére.
Nyugaton bevált
A minisztériumnak a díj alapításával az is szándéka volt, hogy Magyarországon is elindítsa a nyugat-európai országokban már jól bevált Családbarát Munkahely mozgalmat. A nemzetközi felmérések szerint a családi kötelezettségeket tiszteletben tartó munkahely nemcsak a családos alkalmazottak számára előnyös, hanem növeli a vállalat versenyképességét, társadalmi megítélését pedig pozitívan befolyásolja. Ott, ahol vállalatvezetési szempontnak számít a család és a munka összehangolása, jobb az alkalmazottak hozzáállása, hatékonyabb a munkavégzés, a dolgozók is elégedettebbek, ezáltal csökken a fluktuáció, valamint a betegség miatti távolmaradás.
Svastics Carmen, a minisztérium nőképviseleti titkárságának vezetője elmondta, hogy a jelentkezőknek kérdőívet kellett kitölteniük. Ebben egyebek között azt tudakolták, hogy a jelentkezőknél a dolgozók milyen munkaidő-modellekből választhatják meg munkarendjüket. Az értékelésnél szempont volt az is, hogy az alkalmazottak egyéni életfázisainak megfelelően milyen továbbképzési lehetőségeket kínál a vállalat. A szakember közlése szerint számított, hogy a gyesen és gyeden lévő szülőkkel milyen a kapcsolattartás, az otthoni gyermeknevelés ideje alatt eljuttatják-e számukra a szükséges szakmai információkat, és segítik-e őket az újbóli munkába álláskor.
Közös ünneplések
A Stallum S+S Gazdasági Politikai Tanácsadó Kft. a kisvállalatok között szerezte meg az első helyet. A nyolc éve működő, öt alkalmazottnak munkát adó társaság egyebek között ügynöki nagykereskedelemmel, ingatlanok bérbeadásával és üzemeltetésével, piac- és közvélemény-kutatással foglalkozik.
A pályázatra beküldött kérdőívből kiderült: a kft.-nél egyelőre nem vetődött fel igény a dolgozók részéről részmunkaidős foglalkoztatásra, szükség esetén azonban megoldható lenne. Ugyancsak bármikor lehetőség van arra, hogy a munkarendet megváltoztassák.
A társaság dolgozói maguk döntöttek arról, hogyan választják meg a munkába járás időpontját. Irodájuk figyelembe veszi a családtagok egészségügyi, gondozási teendőit.
A társaság fizeti alkalmazottainak a továbbtanulás, képzés költségeit. Emellett folyamatos belső szakmai konzultáció is folyik, az alkalmazottak pedig szakterületüket érintő továbbképzéseken vesznek részt.
A dolgozók ismerik a cég vezetésének rövid és hosszabb távú terveit.
A dolgozók munkaideje igazodik az óvodák, iskolák befejezésének idejéhez. A cég felajánlotta, hogy finanszírozza a dolgozók gyermekei számára a nyári tábort. A családoknak decemberben 13. havi, a nyaraláshoz pedig 14. havi fizetést ad a cég, emellett lakásvásárlási, jogi és pénzügyi segítséget, kölcsönt is nyújtanak igény esetén.
A vállalkozásnál megvalósított további családbarát intézkedések: közösen ünneplik a születés- és névnapokat, színházlátogatásokat, sportprogramokat szerveznek, a tulajdonos saját hétvégi házában ad lehetőséget a dolgozók és családjaik nyaralására.
Oktatásban az élen
A középvállalati kategóriában nyertes Magyar Iparszövetség Oktatási Központ Kft. nyolcvanhét dolgozónak, köztük 65 nőnek ad munkát Budapesten és hat vidéki városban. A társaság pályázatához elküldte ajánlását az Emberi Jogok Magyar Központja Közalapítvány.
A cég dolgozói közül senki sem dolgozik részmunkaidőben, de szükség esetén ez megoldható. Rugalmas munkaidő kialakításával a dolgozóknak lehetőségük van arra, hogy munkájukat hozzáigazítsák családi teendőikhez. Ezt megbeszélés alapján a túlóráknál is figyelembe veszik.
A képzés területén a vállalat idegen nyelvi, számítástechnikai tanfolyamokat, egynapos képzéseket szervez, és támogatja a felsőfokú szakképesítés megszerzését is. A képzések költségeit teljes mértékben a cég állja.
A gyermekeiket nevelő női alkalmazottak számára távollétük alatt is megteremtik a kapcsolattartás lehetőségét, az érintettek részt vehetnek az értekezleteken, a továbbképzéseken, megkapják a vállalati újságot. Az újbóli munkába álláskor munkaidő-kedvezményt kaphatnak. A gyesen, gyeden lévők az ellátás előtt fizetésemelést kaptak, és az otthoni gyermeknevelés ideje alatt ugyanúgy megkapják a jutalmakat, mint az aktív munkatársak.
A társaság családi rendezvényeket tart, ezen belül külföldi utakat, kirándulásokat, közös ünnepségeket szervez. A nyári szünetben a családi üdülés mellett a dolgozók gyermekei számára nyelvtanfolyamot szerveznek.
A társaság anyagilag is segíti családos dolgozóit: a kismamák kaphatnak szülési segélyt, a bajba jutottak eseti azonnali támogatást, kamatmentes kölcsönt is.
A további családbarát intézkedések között említendő az ingyenes magánklinikai ellátás, az alkalmazottak hozzátartozói ingyenesen vehetik igénybe a cég által szervezett képzéseket. Támogatják a XIII. kerületi fogyatékos gyermekeket gondozó intézményt, és az egyik alkalmazott gyermekének sportegyesülete ingyenesen használhatja tornatermüket.
A társaság pályázatában olvasható a vállalat főigazgatójának hitvallása, amely szerint a dolgozók csak akkor tudnak teljesen a munkájukra koncentrálni, ha otthoni gondok nem terhelik őket, ha biztos háttér van mögöttük. Azért tartjuk különösen fontosnak, hogy családjaikkal is törődjünk, mert a kiemelkedő teljesítményeket a nyugodt családi és a biztonságot sugárzó munkahelyi légkör csak együtt teremtheti meg".
A német modell
A nagyvállalatok között a leginkább családbarátnak a kecskeméti székhelyű Rösch Mode Kft. textil- és ruházati üzem, a németországi Rösch GmbH magyarországi leányvállalata bizonyult. Nyolc évvel ezelőtt negyven fővel indult a termelés a gyárban, ma száznál több dolgozójuk van, közülük csak hat férfi. Pályázatukból kiderült, hogy az anyavállalat németországi foglalkoztatási mintáját ültették át a kecskeméti üzemre. A cég otthon már elnyerte a Családbarát Munkahely címet.
Kecskeméten a munkakezdés igazodik a közlekedési eszközök menetrendjéhez, a vidékieket ingyenesen szállítják a gyárba és onnan haza. A munkakezdés igazodik a családi kötelezettségekhez is, van például kismamacsoport", amely hét órakor kezd. Összesen hét munkaidőmodellt alkalmaznak a cégnél.
A vállalat a nyelvi képzés mellett a dolgozók főiskolai és egyetemi oktatását is támogatja, továbbképzéseket szervez, a költségeket teljes egészében a cég állja.
A gyermeküket nevelő édesanyákkal megoldották a kapcsolattartást, részt vehetnek az értekezleteken, emellett rendszeresen szerveznek olyan találkozókat, amikor a gyesen, gyeden lévő kismamák bemutathatják gyermekeiket a többi dolgozónak. Az újbóli munkába állást szükség esetén speciális beiskolázással, betanítással segítik.
A cég tervezi, hogy hozzájárul valamely gyermekintézmény támogatásához, vagy sajátot létesít.
A családoknak munkabér-előleggel, hitellel, lakásvásárlási támogatással segítenek. Az elmúlt évben fizettek 13. havi fizetést, és kidolgoztak egy olyan, országosan is egyedülálló jutalmazási rendszert, amelyből mindazok részesedhetnek, akik egy-egy hónapban nem voltak táppénzen. Aki egész évben nem volt betegszabadságon, vagy csak pár napig, az extra prémiumot is kapott.
Százéves óvoda
A kaposvári Festetics Karolina Óvoda a költségvetési intézmények között szerezte meg az első helyezést. Az 1875-ben alapított óvodában jelenleg hat csoportban 162 kisgyermekkel foglalkozik a tizenkét óvónő és a hat dajka. Ez az intézmény látja el a táplálékallergiás és más okból diétázó gyermekeket.
A dolgozók közvetlen kollégáikkal egyeztetve alakíthatják úgy munkaidejüket, hogy családi kötelezettségeiknek eleget tehessenek.
A munkahelyi értekezletek, túlórák igazodnak az alkalmazottak munkarendjéhez, családi teendőihez.
Az óvoda által beküldött kérdőívből kiderült, hogy az óvodában hospitálásokat, szakmai napokat tartanak. A dolgozók emellett részt vehetnek a pedagógiai intézet, tanítóképző főiskola által szervezett oktatási programokon, országos, illetve regionális szakmai napokon.
A képzés költségeinek nyolcvan százalékát az intézmény állja, de támogatást ad hozzá az óvoda alapítványa is.
A gyermekeiket otthon nevelő, gyesen vagy gyeden lévő anyák részt vehetnek továbbképzéseken, értekezleteken, megkapják a szükséges szakmai anyagokat. Emellett várják őket az óvodai rendezvényekre, hogy gyermekükkel együtt meglátogassák a csoportokat, szükség esetén gyermekfelügyeletet is vállalnak.
Minden évben közös kirándulásokat szerveznek, ünnepnapokon a dolgozók gyermekeit ajándékcsomaggal lepik meg. A dolgozók rászoruló gyermekeik számára igénybe vehetik a diétás vagy táplálékallergiás étkeztetést.
A Családbarát Munkahely Díj nyertesei 2000-ben | |
---|---|
Kisvállalat | Stallum S+S Kft. (Budapest) |
Középvállalat | Magyar Iparszövetség Oktatási Központ (Budapest) |
Nagyvállalat | Rösch Mode Kft. (Kecskemét) |
Költségvetési szerv | Festetics Karolina Óvoda (Kaposvár) |
Különdíjasok | Kovács Jenőné egyéni vállalkozó (Füzér) |
Alföld Mezőgazdasági Szövetkezet (Kecskemét) | |
Novoschool Kft. (Budapest) | |
Duna Kötöttárugyár Kft. (Baja) | |
Philips Monitoripar | |
Magyarország Vámszabadterületi Kft. (Szombathely) | |
Bárczi Gusztáv Óvoda és Általános Iskola (Kaposvár) |