×

Az új Szolgáltatások Jegyzéke az adózásban

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. július 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 30. számában (2000. július 15.)

 

Egy-egy számla kitöltése bizony nem egyszerű feladat: sokszor még a rutinos számlakiállítók is tanácstalanok, ha a január 1-jétől alkalmazandó új Szolgáltatások Jegyzékében nem találják meg a saját tevékenységüket.

 

A KSH elnökének 9007/1998. (SK 12.) KSH közleménye 1999. január 1-jei hatállyal bevezette a statisztika rendszerében az Európai Unió megfelelő osztályozásán alapuló Szolgáltatások Jegyzékét (SZJ). A kiadvány megrendelhető a KSH marketingosztályán (1024 Budapest II., Keleti K. u. 5-7., telefon: 345-6570, fax: 345-6699), s megvásárolható a KSH Statisztikai Szakkönyvesboltjában (1024 Budapest II., Keleti K. u. 10., telefon: 212-4348).

Az új jegyzék szerinti hivatkozásra az adórendszer 2000. január 1-jei hatállyal tért át. A személyi jövedelemadóról és az általános forgalmi adóról szóló törvények az 1999. július 1-jén érvényes, a társasági és osztalékadóról szóló törvény pedig az 1998. június 30-án érvényes statisztikai besorolási rendet tekintik mérvadónak.

Ennek megfelelően a számlán, egyszerűsített számlán, a számlát helyettesítő okmányon az új Szolgáltatások Jegyzékének kódszámait kell feltüntetni a törvényben előírtak szerint.

Kapcsolat a TEÁOR-ral

Az új Szolgáltatások Jegyzéke szerkezetében és tartalmában teljesen azonos a CPA-val (Classification of Products by Activity), amelyet az Európai Gazdasági Közösség (EEC) 1993. október 29-én meghozott 3696/93. számú jogszabálya vezetett be.

A hazai sajátosságok, a korábbi, a CPA-nál részletesebb hazai nómenklatúra egyes tételeinek beillesztése érdekében a magyar változat 7 pozíciós, hierarchikus rendszerű. Az új jegyzék a Gazdasági Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszerének (TEÁOR) megfelelő szakágazatok szerint rendszerezi az egyes szolgáltatásfajtákat, így a kódok első 4 számjegye a TEÁOR szakágazati kódjával azonos.

A két jegyzék közötti tartalmi, szerkezeti kapcsolat jelentős segítséget nyújt a gyakorlati alkalmazásban. A tevékenység szakágazati hovatartozásának ismeretében könnyebben megtalálható, hogy annak milyen szolgáltatásproduktumai lehetnek, illetve fordítva: a TEÁOR egyes szakágazati tartalma a Szolgáltatások Jegyzéke révén pontosabban, részletesebben értelmezhető. A vámtarifa, BTO (Belföldi Termékosztályozás), TEÁOR és SZJ közötti összefüggések pedig az adott termékekkel kapcsolatos szolgáltatások azonosítását segítik elő.

Néhány fontosabb változás

Bérmunka

A bérmunka a megrendelő tulajdonában lévő anyagon, félkész terméken végzett speciális feldolgozási tevékenység, amely az átalakítás mértékétől függően lehet szolgáltatás és eredményezhet terméket is.

Változatlanul szolgáltatásnak minősül a terméken bérmunkában végzett részmegmunkálás.

A megrendelő tulajdonában lévő anyagból bérmunkában végzett késztermékgyártás azonban már nem szolgáltatás, hanem (a nyomda kivételével) termék-előállítás.

Nyomdai, kiadói szolgáltatás

Megváltozott a nyomdai és a kiadói tevékenység megítélése, ugyanis nem a nyomda, hanem a kiadó minősül termék-előállítónak, függetlenül attól, hogy kié az alapanyag, és hogy a nyomda teljes vagy résztechnológiai folyamatot végez, kivéve a BTO 2222 tételeit (egyéb nyomtatott áruk).

Számítástechnika

A nemzetközi gyakorlatnak megfelelően terméknek minősülnek a kereskedelemben kapható, sokszorosított szoftverek. Azok a szoftverek – a rendszer- és alkalmazási programok – azonban, amelyeknek a felhasználása, alkalmazása kizárólag külön felhasználói szerződés alapján, általában jogokra, illetve kötelezettségekre való kikötéssel lehetséges, a szolgáltatások körébe tartoznak.

Építőipar

Ugyancsak koncepcionális változás történt az építőipar területén. Mivel az építőipar nem szállítható javakat állít elő, az építési tevékenység szolgáltatásnak minősül, függetlenül attól, hogy

  • új vagy meglévő épületen fejtik ki a tevékenységet,
  • milyen jellegű és mértékű az átalakítás,
  • a szerződéses jogviszony fő- vagy alvállalkozás.

Az építőipari tevékenységek eredményeként létrejött építmények azonban termékek, amelyeket a 2000. január 1-jétől hatályos új Építményjegyzéknek (ÉJ) megfelelően kell azonosítani a statisztika rendszerében.

Javítás

A javítások – mértéküktől, eredményüktől függetlenül – egységesen szolgáltatásnak minősülnek. (A szolgáltatás értékébe a javításhoz felhasznált anyagok is beletartoznak.)

A javítások közül a termelőeszközök, bútorok, hangszerek, a vasúti és légi járművek javítása, felújítása az iparba tartozik, míg a fogyasztási cikk jellegű termékeké (gépjármű, háztartási cikk, lábbeli stb.) a kereskedelembe, a számítástechnikai termékek és irodagépek javítása a számítástechnikai szolgáltatásokhoz, a légi és vasúti járművek karbantartása, kisjavítása pedig a szállításba.

Besorolási problémák

Fel kell hívni a figyelmet arra, hogy az SZJ 75 Közigazgatás, védelem; kötelező társadalombiztosítás csoportjába a TEÁOR-besorolástól függetlenül igen szigorú feltételek teljesülése alapján lehet besorolni a szolgáltatást. Ezek közül a legfontosabb, hogy ilyen szolgáltatást a költségvetési szerv gazdálkodási formájú szervezet költségvetési finanszírozásból ingyenesen, illetékkötelesen vagy a költségvetést illeték módjára megillető ellenérték fejében végezheti.

Azokat a szolgáltatásokat, amelyek e főbb feltételeknek nem tesznek eleget, jellegüktől függetlenül (hatósági, igazgatási, közösségi stb.) a tartalmilag megfelelő SZJ-csoportokba kell sorolni, pl. SZJ 74.84.16.6 Engedélyezés, okmánykiadás.

Azonosítási gondok

Mivel a statisztikai szolgáltatások nem elemi szintűek, a régi és új rendszerek között teljes mértékű és maradéktalan megfeleltetés nem lehetséges. Mindig előfordulnak olyan tételek, amelyek megítélése eltér a korábbitól, de az átfordításnál elkerülték a figyelmet. Ezeket a hiányosságokat azonban csak a gyakorlati alkalmazás hozza felszínre.

Előfordulhat az is, hogy az eltérő megítélés miatt módosulnak az adózási feltételek, mivel ezek az államigazgatási egyeztetés, az új besorolások előzetes közzététele, véleményeztetése ellenére elkerülték a szakmai körök figyelmét. Például a nem egyesületi keretek közt végzett szabadidős és sportszolgáltatások, a bábszínházi előadás, néhány pedagógiai szakszolgáltatás, nyugdíjpénztári és egyéb tagtoborzás áfamértéke 25 százalékra változott.

Bár nem történt változás, az idei sajnálatos események miatt fel kell hívni a figyelmet arra, hogy az árvízvédelmi feladatok vállalkozás keretében történő elvégzése általában az SZJ 74.84.16.9 Máshova nem sorolt egyéb üzleti szolgáltatás csoportba sorolás alapján 25 százalékos adómértékű.

Önbesorolás

A szolgáltatások SZJ szerinti azonosításánál az önbesorolás elve érvényesül. A szolgáltatások besorolásakor önálló besorolási egységet képez valamennyi elkülönült, önálló ügylet.

A besorolás általában független többek között attól, hogy ki végzi a szolgáltatást, ki a felhasználó, illetve attól is, hogy a szolgáltatást mihez veszik igénybe.

Állásfoglalás

Amennyiben a szolgáltatás a jegyzék, az útmutatás és a jegyzékhez fűzött tartalmi meghatározások alapján egyik csoporttal sem azonosítható, akkor a Központi Statisztikai Hivatalhoz lehet állásfoglalásért fordulni. Az állásfoglalás iránti kérelmet írásban, a szolgáltatás főbb jellemzőinek rövid, pontos ismertetésével kell megküldeni.

A jegyzékek alkalmazásával kapcsolatban felmerülő, az előzőekben tárgyalt kérdésekkel a Központi Statisztikai Hivatal információs osztályához lehet fordulni állásfoglalásért (írásban), felvilágosításért (írásban, személyesen, telefonon) hétfőtől csütörtökig 9-15 óráig, pénteken 9-13 óráig. Cím: Központi Statisztikai Hivatal információs osztály, Budapest II., Fényes Elek u. 14-18. Postacím: 1525 Budapest, Pf. 51. Telefon: 345-6789.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. július 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8838 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8838 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5248 olvasói kérdésre 5248 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8838 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8838 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5248 olvasói kérdéssel.

Munkaszüneti napi munkavégzés ellenértéke

A szociális területen (szociális konyha, idősek klubja) dolgozó általános munkarendű közalkalmazottak esetében ünnepnapra jár-e a 100%-os munkaszüneti napra járó bérpótlék és egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köztisztviselői jubileumi jutalom – kedvezmény nélkül

Egy köztisztviselő jogviszonya a nők kedvezményes öregségi nyugdíja betöltése miatt megszűnik. Iskolai tanulmányait befejezve öt évet KISZ-bizottsági tagként, majd...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeret bevezetése és a bérpótlékra való jogosultság

Településünkön a művelődési központban (alapító, fenntartó: önkormányzat, TEÁOR: könyvtári, levéltári tevékenység, a dolgozók jogviszonya: munkaviszony) 3 havi munkaidőkeret...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelés – a fizetési fokozat megállapítása munkaviszonyban

A köznevelési dolgozót be kell sorolni a Kjt. előmeneteli szabályai szerint, meg kell állapítani a fizetési osztályt és fokozatot, és ez alapján adható meg az alapszabadság és a...

Tovább a teljes cikkhez

Távol lévő pedagógus – a helyettesítésének díja

Pedagógus helyettesítése és a helyettesítési óradíj összegének meghatározásában kérném szíves segítségüket két esetben. A pedagógus 2025. I. 20-tól a tanév végéig a...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti munkaidő-kedvezmény felosztása

Az Mt. 274. §-ának (1) bekezdése alapján a munkavállalót munkaidő-kedvezmény illeti meg szakszervezeti érdekképviseleti tevékenysége érdekében. Ha az Mt. 273. §-a alapján több...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5248 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 274-ik lapszám, amely az 5248-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Az Szja törvény 2025 évi változásai Megnézem

Társadalombiztosítás és szociális hozzájárulás 2025. évi módosításai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem