×

Bérezési gyakorlat

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. április 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 27. számában (2000. április 15.)

 

Általánosan elterjedt nézet, hogy a külföldi érdekeltségű cégek a jobban fizető vállalkozások közé tartoznak Magyarországon. A magasabb bérszínvonalban persze az is szerepet játszhat, hogy például Németországban az egy órára jutó átlagos munkaerőköltség csaknem tízszerese a magyarországinak, s így óhatatlanul másként értékeli egy német tulajdonos a magyarországi cégében a bérszínvonalat, mint mondjuk egy magyar tulajdonos.

 

Magyarországon működő Német- Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara rendszeresen felméri az itteni német érdekeltségű vállalatok helyzetét, s egyebek közt a bérekre vonatkozó információkra is kíváncsi. A legutóbbi felmérés azt mutatja, hogy a német érdekeltségű magyarországi cégek országos átlagban háromszor annyit fizetnek alkalmazottaiknak, mint a hasonló területen működő magyar vállalatok. A megkérdezett cégek válaszaikban mintegy 1108 állás adatait összegezték, amelyekből 67 ügyvezető, 218 vezető alkalmazott, 561 szakmunkás, illetve 262 alkalmazott volt. A felmérés kizárólag a helyi munkaerő által betöltött állásokra terjedt ki.

Az ágazati hovatartozást tekintve meghatározó a gép-, a berendezés- és járműgyártás, a nagy- és kiskereskedelem, valamint a szolgáltatás. A regionális megoszlás alapján Budapest áll az első helyen, a megkérdezett vállalatok 48 százalékának itt a székhelye.

Magyarországi beruházások

A rendszerváltás óta a külföldi befektetések egyharmada Németországból érkezik. Az eddig befektetett összeg és az elkövetkezendő évek már megtervezett beruházásai összesen meghaladják a 15 milliárd márkát. Így nem közömbös a magyar gazdaságpolitika, de a magyar cégek számára sem, hogy milyen gazdálkodást, illetve bérezési gyakorlatot folytatnak az itt megtelepült német cégek, és mi a véleményük a magyar állapotokról.

A német befektetők többségét kezdetben szinte sokkolták a magyarországi állapotok, különösen ami a munkajogi szabályozást, az adózást és az ezzel kapcsolatos magyar gyakorlatot illeti. Komoly problémának érzik a feketegazdaságot, annál is inkább, mert túlnyomó többségük igyekszik a cégénél a lehető legszabályosabb üzletmenetet folytatni. A megkérdezett német cégvezetők úgy vélik: a magas adóterhek miatt nagyarányú az árnyékgazdaság Magyarországon. Becslések szerint ennek aránya a magyarországi GDP 35 százalékát is elérheti, ami jelentős károkat okoz nemcsak az államnak, hanem – a feketemunkával összefüggő korrupció és versenytorzulás miatt – a cégeknek is. Súlyosbítja a helyzetet, hogy a magyar állam azokat a bevételeket, amelyektől megfosztja az árnyékgazdaság, a legális gazdaságon próbálja behajtani.

A németek szerint a külföldi befektetők számára az adóterhek mértéke és a munkaerő ára fontos szempont a beruházás helyszínének megválasztásakor. Az ipar letelepedését befolyásoló tényezőket a többi kelet-közép-európai országokéval összehasonlítva kiderül, hogy Magyarország – Csehországgal és Lengyelországgal összevetve – alig-alig kínál előnyösebb költségszintet. Románia és Bulgária ezzel szemben alacsony bérszínvonalú országnak számít. Ez azt is jelenti, hogy Magyarországnak más előnyöket is kell kínálnia ahhoz, hogy vonzó maradjon a külföldi befektetők szemében.

A német cégvezetők szerint a magyarországi vállalatok magas személyi költségei egyértelműen hátrányt jelentenek a külföldi cégek letelepedéséért folytatott nemzetközi versenyben. A személyi költségek tetemes részét hazánkban elsősorban a nemzetközi összehasonlításban is magas adóterhek okozzák. A német cégek véleménye szerint Magyarországon sürgősen csökkenteni kell az adóterheket, és optimalizálni a cégek itteni letelepedését befolyásoló egyéb keretfeltételeket.

Ami a bért meghatározza

A felmérés szerint a bérek mértékét különböző tényezők befolyásolják. Mindenekelőtt a dolgozónak a vállalati hierarchiában betöltött szerepe. Az ügyvezetők esetében az éves járandóság 10 millió és 20 millió forint között mozog a megkérdezettek 65 százalékánál. Vezető alkalmazottak 2,5 millió és 10 millió forint között keresnek évente. A szakmunkások és a képzetlen alkalmazottak 1 millió és 2,5 millió forintot kapnak, míg a szakképzetlen munkások éves bére 500 ezer és 1 millió forint között mozog.

A javadalmazások közötti különbségekre jelentősen hat a vállalat nagysága. Minél nagyobb a vállalat, annál nagyobb az ott dolgozók bére. Ez a vezető beosztásúaknál még inkább igaz, hiszen itt a vezetők szakmai és személyi felelőssége nagyobb, mint a kisebb vállalatoknál.

Ágazatonként nem tapasztalható meghatározó különbség, viszont a vállalat földrajzi elhelyezkedése lényeges szerepet játszik a jövedelmek alakulásában. Markáns regionális különbségek mutatkoznak – és ez a magyar cégek esetében is igaz – a bérek nagyságában. Budapesten és környékén a javadalmazás magasabb, mint az ország más részein. A különbségek az ügyvezetők esetében jelentkeznek a legkevésbé.

A vállalatok nyereségességét főleg a vezetők tudják a leginkább befolyásolni, s bérezésüknél ezt a körülményt a cégek figyelembe veszik. Azoknál a vállalatoknál, ahol a nyereség átlagon felülinek mondható, ott meghatározóan magasabbak a bérek, mint az átlag alatti jövedelmi helyzetű cégeknél.

A német kamara által végzett felmérés igazolja azt is, hogy a javadalmazás tendenciáját tekintve annál magasabb, minél képzettebbek a dolgozók. Érzékelhető olyan tényezők hatása is, mint az életkor, a szakmai tapasztalat és a cégnél eltöltött idő. Megdöbbentő adat ugyanakkor, hogy a nemek szerinti hovatartozás is szerepet játszik a munkabér megállapításánál. Tapasztalat, hogy a nők akár 50 százalékkal kevesebbet keresnek, mint a férfiak. A német kamara tanulmánya azonban ezt nem nemi diszkriminációra vezeti vissza, hanem arra, hogy a nők általában kevésbé képzettek, mint a férfiak.

Átlagbér, mozgó bér

A német befektetők Magyarországon modern bérezési rendszereket honosítottak meg. A javadalmazás alapját az éves átlagbér jelenti. Az ügyvezetés átlagosan bruttó 9,8 millió forintot kap évente, a vezető alkalmazottak 4,2 millió forintot, a szakmunkások 1,16 millió forintot, míg a szakképzetlen dolgozók 843 ezer forint alapbért kapnak évente. A KSH adatait figyelembe véve elmondható, hogy a német érdekeltségű vállalatoknál dolgozók jövedelme mintegy háromszorosa az országos átlagnak.

A felmérésbe bevont munkahelyek 74 százaléka irányzott elő éves tervében mozgó bért. Az egyes munkatársi csoportokat figyelembe véve elmondható, hogy az ügyvezetők 82 százalékánál, a vezető alkalmazottak 72 százalékánál, a szakmunkások 66 százalékánál, a szakképzetlen munkások 22 százalékánál szerepelt mozgó bér is a javadalmazásban.

A mozgó bér három fő formában jelentkezik: a munkaszerződésben kötelezően előírtan, a szerződésben ugyan rögzített – de mérlegelés alapján – fizetett összeg, valamint a szerződésben nem rögzített alapon kifizetett prémium. Minél magasabb pozíciót tölt be a munkatárs, annál gyakrabban szerepel a mozgó bér a szerződése részeként.

A mozgó bér az egyes dolgozói csoportoknál 23 százalék és 36 százalék között mozog. Minél nagyobb egy-egy dolgozó felelőssége, annál nagyobb a mozgó bér összege.

A múlt évben az alapbérek a német érdekeltségű cégeknél átlagosan 15 százalékkal emelkedtek. A fizetésemelés kritériuma továbbra is a vállalat gazdasági helyzete, a dolgozó teljesítménye és a létfenntartásra fordított kiadások növekedése volt. Az idei évre tervezett emelések az ez évre várt infláció fölött 3-4 százalékponttal mozognak.

Természetbeni juttatások

A német érdekeltségű cégeknél különböző kiegészítő juttatások is szerepelnek a javadalmazásban. Ilyen például az üzemi öregségi ellátás, amelyet elsősorban a jó vagy nagyon jó nyereséghelyzetű nagyvállalatok nyújtanak. Ezt a juttatást inkább a vezető beosztásúak kapják és csak ritkábban a munkások, alkalmazottak.

A nyereségesen működő vállalatok gyakran adnak dolgozóiknak autót mindennapi használatra. A cégautó az ügyvezetők 80 százalékánál és a vezető alkalmazottak 54 százalékánál már csak szokásos kiegészítő juttatásnak számít. Jellemző, hogy a cégautót Magyarországon sokkal inkább a javadalmazás részének tekintik, mint Németországban. A cégautó a dolgozói hierarchián belül egyfajta státusszimbólumot is jelent, amire nagy hangsúlyt fektetnek a tulajdonosok.

Ugyancsak kiegészítő juttatásnak számít a vállalati mobiltelefon magáncélú használata. A vezető alkalmazottak 65 százaléka rendelkezik cége által fizetett mobiltelefonnal. Ugyanez az arány az ügyvezetőknél 86 százalék.

A német érdekeltségű cégek úgy ítélik meg, hogy Magyarországon jól képzett munkaerő áll rendelkezésre. A régiók és a piaci pozíciók függvényében azonban eltérés mutatkozik. A jól képzett munkaerő Kelet-Magyarországon feltűnően hiányzik. Az ottani vállalatok fele nem tartja kielégítőnek a helyi munkaerő képzettségét.

A dél-magyarországi régióban ügyvezetőből és vezető alkalmazottból mutatkozik hiány. Nyugat-Magyarországon mindenfajta képzettségű szakembert keresnek. Mérnökök, technikusok, szakmunkások és vezető alkalmazottak szinte az egész ország területén „hiánycikknek" számítanak.

A jövőt tekintve az itteni német cégek 71 százaléka jelezte, hogy az idén növekszik a jól képzett munkaerő iránti igényük.

A múlt évben Magyarországon az átlagos havi bér bruttó 73 440 forint volt. Ez 15,2 százalékkal magasabb az előző évi átlagnál. Az átlagos nettó bér összege 49 000 forintot ért el, ami 12,5 százalékos növekedést jelentett az előző évihez képest. A bruttó és a nettó keresetek növekedése közötti különbség az adóterhek emelkedésére vezethetők vissza, ami mind a munkavállalóknak, mind a munkaadóknak jelentős terhet jelent. A társadalombiztosítási járulékok formájában kifizetett bér jellegű költség a munkavállalók bruttó fizetésének 36 százaléka volt. Németországban ugyanez az arány mindössze 20 százalék.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. április 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8898 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8898 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5283 olvasói kérdésre 5283 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8898 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8898 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5283 olvasói kérdéssel.

Tanulmányi szerződés – kizárt a közfoglalkoztatásban

Közfoglalkoztatásban állóval köthet-e tanulmányi szerződést a munkáltató? A képzés, tanfolyam három-négy hónapos. Mi a helyzet akkor, ha a tanfolyam végzése alatt megszűnik a...

Tovább a teljes cikkhez

Egyenlő bér elve és az iskolaszövetkezeti munka

Sérti-e az Mt. 12. §-a szerinti egyenlő bánásmód követelményét, ha a munkáltató a nála a Szövtv. 10/B. §-a alapján foglalkoztatott diákok esetén a munkáltatónál munkaviszonyban...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteria csak a polgármesternek

Ha egy önkormányzatnál úgy döntenek, lesz cafeteriajuttatás, de csak a polgármester kapja meg úgy, hogy rajta kívül van még közalkalmazott falugondnok, közalkalmazott kulturális...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás visszakövetelése – az elévülési időben

A Kttv. hatálya alá tartozó köztisztviselő csecsemőgondozási díj, valamint gyermekgondozási díj távolléti jogcímen van 2024. július hónaptól. A 2024. évi cafeteriajuttatását még...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkifizetés több pénzforgalmi számlára

Köteles-e a munkáltató a munkavállaló kérésére több fizetési számlára utalni a munkabért? Az Mt. 158. §-ának (1) bekezdése azt mondja ki, hogy a munkabért a munkavállaló által...

Tovább a teljes cikkhez

Bérmódosítási kötelezettség közszolgálati jogviszonyban

A GYED/GYES után visszatérő kismama, aki a Kttv. hatálya alá tartozik, joggal tarthat-e igényt az Mt. 59. §-ában szereplő bérkorrekcióra? A visszatérő édesanyák bérét ugyanis a...

Tovább a teljes cikkhez

Garantált bérminimumra való jogosultság

A 394/2024. Korm. rendelet a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók számára írja elő a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabér-megállapítás euróban – vezetők esetében

Ügyfelünk, egy magyar tulajdonú zrt. vezető tisztségviselői számára szeretné a munkabért részben euróban, részben forintban megállapítani. Lehetséges ez, vagy csak egy pénznem...

Tovább a teljes cikkhez

Egyen- vagy formaruha biztosítása munkaadói döntés alapján

Létezik-e olyan jogszabályi előírás, amely alapján a munkáltató számára kötelező lenne egyenruhát, formaruhát vagy termékvédő ruhát biztosítani a következő munkakörökben...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás visszakövetelése – az elévülési időben

A Kttv. hatálya alá tartozó köztisztviselő csecsemőgondozási díj, valamint gyermekgondozási díj távolléti jogcímen van 2024. július hónaptól. A 2024. évi cafeteriajuttatását még...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkifizetés több pénzforgalmi számlára

Köteles-e a munkáltató a munkavállaló kérésére több fizetési számlára utalni a munkabért? Az Mt. 158. §-ának (1) bekezdése azt mondja ki, hogy a munkabért a munkavállaló által...

Tovább a teljes cikkhez

Bérmódosítási kötelezettség közszolgálati jogviszonyban

A GYED/GYES után visszatérő kismama, aki a Kttv. hatálya alá tartozik, joggal tarthat-e igényt az Mt. 59. §-ában szereplő bérkorrekcióra? A visszatérő édesanyák bérét ugyanis a...

Tovább a teljes cikkhez

Garantált bérminimumra való jogosultság

A 394/2024. Korm. rendelet a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók számára írja elő a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabér-megállapítás euróban – vezetők esetében

Ügyfelünk, egy magyar tulajdonú zrt. vezető tisztségviselői számára szeretné a munkabért részben euróban, részben forintban megállapítani. Lehetséges ez, vagy csak egy pénznem...

Tovább a teljes cikkhez

Egyen- vagy formaruha biztosítása munkaadói döntés alapján

Létezik-e olyan jogszabályi előírás, amely alapján a munkáltató számára kötelező lenne egyenruhát, formaruhát vagy termékvédő ruhát biztosítani a következő munkakörökben...

Tovább a teljes cikkhez

Idénymunka értelmezése – akár egész évben

Egyszerűsített foglalkoztatás esetén az Efotv. szerint a munkavállalók olyan mező- és erdőgazdasági tevékenységet végeznek, amely magában foglalja a növénytermesztés,...

Tovább a teljes cikkhez

Várandós önkéntes tartalékos szolgálatteljesítése

Várandós kismama önkéntes tartalékos törzsőrmesterként állandó/tartós behíváson tartózkodik több mint fél éve. A kismama folyamatos foglalkoztatásban van, várandósságát...

Tovább a teljes cikkhez

Rendkívüli munkaidő visszautasíthatósága

A munkavállaló megteheti, hogy visszautasítja a túlórát azért, mert neki arra az estére színházjegye van, amit már kifizetett?

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5283 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 275-ik lapszám, amely az 5283-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Szja és juttatások problémái Megnézem

Járulék- és szocho-problémák Megnézem

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem