×

A munkaerő-kölcsönzés gyakorlata

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. április 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 27. számában (2000. április 15.)

 

Múlt havi számunkban a munkaközvetítő és a munkáltató szemszögéből foglalkoztunk a munkaerő-kölcsönzés lehetőségeivel. Acikk folyományaként most a munkaügyi ellenőrzést végző jogalkalmazók oldaláról vizsgáljuk a munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó jogi környezetet.

 

Joghézag

A munkaerő-kölcsönzésnek ma Magyarországon nincs jogszabályi háttere. A munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó vállalkozások azért működhetnek ezen a területen, mert az államigazgatási szervezet mint kifejezetten nem tiltott tevékenységet tudomásul veszi a munkaerő kikölcsönzését. Általános alapelv, hogy mindent szabad, amit jogszabály nem tilt. Mivel ezt a tevékenységet nem tiltja semmilyen jogszabály, ezért az elmúlt 8-10 év alatt számos vállalkozás kezdett ilyen jellegű tevékenységet.

Törvényalkotási előkészületek

Kidolgozás alatt áll és valószínűsíthetően a tervek szerint még ebben az évben a parlament elé kerül a magán-munkaközvetítői tevékenységről és a munkaerő-kölcsönzésről szóló törvénytervezet, amely a legmagasabb, vagyis törvényi szinten fogja szabályozni a munkaerő-kölcsönzés rendjét. Jelenleg a magán-munkaközvetítői tevékenység folytatásához a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvény ad felhatalmazást úgy, hogy külön kormányrendelet [a 274/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet] tartalmazza a magán-munkaközvetítés részletes szabályozását. A munkaerő-kölcsönzésnek külföldön már kialakult gyakorlata van, többnyire magas szintű jogszabályok állapítják meg a feltételrendszert, más államokban nincs ugyan jogszabályi háttér, de tudomásul veszik az effajta tevékenységet, vannak azonban olyan országok is, ahol kifejezetten tiltják a munkaerő kölcsönzését. Magyarország a törvény elfogadásával azon államokhoz csatlakozik majd, amelyek jogszabállyal ismerik el ezt az új tevékenységet, és ehhez állapítja meg a maga szabályait.

Kirendelés

A jelenlegi jogi szabályozás (elsősorban a Munka Törvénykönyve) a kirendelés jogintézményét ismeri, ahol két megoldás lehetséges. Egyrészt a munkáltató más munkakörbe rendeli át a munkavállalót azzal, hogy átmenetileg a munkaszerződés szerint a munkakörébe nem tartozó munkát köteles ellátni. Természetesen a bérezést is ehhez kell igazítani. Itt a munkáltató személyében nincs változás.

A kirendelés történhet úgy is, hogy a munkáltató más munkáltatóhoz rendeli ki a munkáltatót ugyanazon munkakörbe. Mindkét esetben a munkavállalót előzetesen tájékoztatni kell a munkavégzés valószínű tartamáról. A kirendelés időtartamát a munkavállaló és a munkáltató, illetve a másik munkáltató – közös megállapodásuk alapján – döntik el. Ha ilyen megállapodás nincs, annak időtartama egyik esetben sem haladhatja meg naptári évenként a két hónapot. Ezek a kirendelések kötelezően is előírhatók a munkáltató részéről. Itt csak egyetlen megszorító intézkedést tartalmaz a törvény, nevezetesen: beleegyezése nélkül más közigazgatási helységben (városban, községben) végzendő munkára nem kötelezhető a nő a terhessége megállapításának kezdetétől a gyermeke hároméves koráig. Más munkáltatóhoz történő kirendelés esetén a kirendeléssel felmerülő többletköltséget is a kirendelő munkáltató köteles megtéríteni.

A kölcsönzés

A munkaerő-kölcsönzés e szabályoktól annyiban fog eltérni, hogy az ilyen szerződés a polgári jogi megbízásos jogviszony keretében jöhet majd létre, ahol a munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó vállalkozást vagy vállalkozót megbízza a munkáltató azzal, hogy valamilyen meghatározott munkakör vagy feladat ellátásához meghatározott időre megfelelő szakképesítéssel rendelkező munkavállalót biztosítson valamely munkakör ellátásához. Ebben a konstrukcióban tehát a kölcsönzést végző cég nem létesít sem munkaviszonyt, sem más polgári jogi jogviszonyt a munkavállalóval, hanem egy meghatározott munkáltatóval olyan megbízásos jogviszonyt hoz létre, amellyel arra vállal kötelezettséget, hogy a megrendelés tartalma szerint munkaerőt közvetít a munkáltatóhoz, amely majd gyakorolni fogja a munkáltatói jogokat az alatt az időszak alatt, amíg a munkavégzés folyik.

Itt kell megjegyezni, hogy a megbízási szerződés teljesen idegen a munkajogtól. A megbízási szerződést a polgári törvénykönyv nevesítve szabályozza, amelynek legfőbb jellemzője, hogy a megbízási szerződés alapján a megbízott köteles a rábízott ügyet ellátni. Ebben a relációban tehát nem munkavégzés képezi a szerződés tárgyát, hanem valamilyen ügy ellátása. Ez létrejöhet szóbeli vagy írásbeli alakban. A legegyszerűbb hétköznapi megbízási szerződések szóban keletkeznek, például nyugdíj vagy más kisebb összegű pénz átvétele, lottószelvény feladása stb. A munkajogban ezzel szemben csak munkaszerződés létesíthet munkaviszonyt, nem pedig megbízási szerződés. A bonyolultabb megbízási szerződések, mint például az ügyvédi megbízás alapján az ügyvéd ugyan szellemi munkát végez, azonban az összességében mégis egy ügy ellátására irányul, például valamilyen peres ügy képviseletére stb.

Munkaerő-toborzás

A jelenleg hatályos jogszabályi rendelkezések alapján támogatás biztosítható azon munkáltatók részére, amelyek az országos átlagot meghaladó munkanélküliségi mutatókkal rendelkező térségekben munkaerő-toborzással próbálják felölteni a létszámhiányukat. Ez a támogatás pénzben fejezhető ki, melynek mértéke alkalmanként 500 000 forintig terjedhet. Itt természetesen nincs szó munkaerő-kölcsönzésről, hanem a saját munkaerő-szükséglet önálló kezdeményezéssel és kivitelezéssel történő megoldását támogatja a munkaerő-piaci szervezet.

A munkaerő-kölcsönzés törvényi szintű szabályozásával az állam az ilyen tevékenységet is folytató vállalkozást ismeri majd el és legalizálja úgy, hogy természetesen a törvényben meghatározott feltételeknek a már működő kölcsönzőcégeknek is meg kell felelniük, valószínűleg határidőt ad majd a törvény a feltételek kialakításához. Új vállalkozás a jogszabály hatálybalépését követően már csak a törvény által meghatározott feltételek betartása meleltt indulhat majd.

Külföldi munkaerő kölcsönzése

Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a külföldre irányuló munkaerő-kölcsönzés is ismert forma, amelynek keretében a magyar munkaerő külföldi munkáltatónál vállal hosszabb-rövidebb időre általában szakmunkát.

A külföldi munkavállalás engedélyezésével foglalkozó munkaerő-piaci közigazgatási szervek rendszeresen találkoznak olyan megoldással, hogy a belföldi magyar munkáltató a külföldi munkavállalót úgy óhajtja alkalmazni, hogy valójában egy másik magyar munkáltatóhoz közvetíti, illetve kölcsönzi. Ez természetesen nem engedélyezhető, mert a hatályos jogszabályi rendelkezés szerint a külföldi foglalkoztatására irányuló kérelmet csak a leendő belföldi munkáltató nyújthatja be, a dolgozó közvetítésére vagy kölcsönzésére nincs jogszabályi lehetőség.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. április 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8898 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8898 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5283 olvasói kérdésre 5283 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8898 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8898 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5283 olvasói kérdéssel.

Tanulmányi szerződés – kizárt a közfoglalkoztatásban

Közfoglalkoztatásban állóval köthet-e tanulmányi szerződést a munkáltató? A képzés, tanfolyam három-négy hónapos. Mi a helyzet akkor, ha a tanfolyam végzése alatt megszűnik a...

Tovább a teljes cikkhez

Egyenlő bér elve és az iskolaszövetkezeti munka

Sérti-e az Mt. 12. §-a szerinti egyenlő bánásmód követelményét, ha a munkáltató a nála a Szövtv. 10/B. §-a alapján foglalkoztatott diákok esetén a munkáltatónál munkaviszonyban...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteria csak a polgármesternek

Ha egy önkormányzatnál úgy döntenek, lesz cafeteriajuttatás, de csak a polgármester kapja meg úgy, hogy rajta kívül van még közalkalmazott falugondnok, közalkalmazott kulturális...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás visszakövetelése – az elévülési időben

A Kttv. hatálya alá tartozó köztisztviselő csecsemőgondozási díj, valamint gyermekgondozási díj távolléti jogcímen van 2024. július hónaptól. A 2024. évi cafeteriajuttatását még...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkifizetés több pénzforgalmi számlára

Köteles-e a munkáltató a munkavállaló kérésére több fizetési számlára utalni a munkabért? Az Mt. 158. §-ának (1) bekezdése azt mondja ki, hogy a munkabért a munkavállaló által...

Tovább a teljes cikkhez

Bérmódosítási kötelezettség közszolgálati jogviszonyban

A GYED/GYES után visszatérő kismama, aki a Kttv. hatálya alá tartozik, joggal tarthat-e igényt az Mt. 59. §-ában szereplő bérkorrekcióra? A visszatérő édesanyák bérét ugyanis a...

Tovább a teljes cikkhez

Garantált bérminimumra való jogosultság

A 394/2024. Korm. rendelet a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók számára írja elő a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabér-megállapítás euróban – vezetők esetében

Ügyfelünk, egy magyar tulajdonú zrt. vezető tisztségviselői számára szeretné a munkabért részben euróban, részben forintban megállapítani. Lehetséges ez, vagy csak egy pénznem...

Tovább a teljes cikkhez

Egyen- vagy formaruha biztosítása munkaadói döntés alapján

Létezik-e olyan jogszabályi előírás, amely alapján a munkáltató számára kötelező lenne egyenruhát, formaruhát vagy termékvédő ruhát biztosítani a következő munkakörökben...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás visszakövetelése – az elévülési időben

A Kttv. hatálya alá tartozó köztisztviselő csecsemőgondozási díj, valamint gyermekgondozási díj távolléti jogcímen van 2024. július hónaptól. A 2024. évi cafeteriajuttatását még...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkifizetés több pénzforgalmi számlára

Köteles-e a munkáltató a munkavállaló kérésére több fizetési számlára utalni a munkabért? Az Mt. 158. §-ának (1) bekezdése azt mondja ki, hogy a munkabért a munkavállaló által...

Tovább a teljes cikkhez

Bérmódosítási kötelezettség közszolgálati jogviszonyban

A GYED/GYES után visszatérő kismama, aki a Kttv. hatálya alá tartozik, joggal tarthat-e igényt az Mt. 59. §-ában szereplő bérkorrekcióra? A visszatérő édesanyák bérét ugyanis a...

Tovább a teljes cikkhez

Garantált bérminimumra való jogosultság

A 394/2024. Korm. rendelet a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók számára írja elő a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabér-megállapítás euróban – vezetők esetében

Ügyfelünk, egy magyar tulajdonú zrt. vezető tisztségviselői számára szeretné a munkabért részben euróban, részben forintban megállapítani. Lehetséges ez, vagy csak egy pénznem...

Tovább a teljes cikkhez

Egyen- vagy formaruha biztosítása munkaadói döntés alapján

Létezik-e olyan jogszabályi előírás, amely alapján a munkáltató számára kötelező lenne egyenruhát, formaruhát vagy termékvédő ruhát biztosítani a következő munkakörökben...

Tovább a teljes cikkhez

Idénymunka értelmezése – akár egész évben

Egyszerűsített foglalkoztatás esetén az Efotv. szerint a munkavállalók olyan mező- és erdőgazdasági tevékenységet végeznek, amely magában foglalja a növénytermesztés,...

Tovább a teljes cikkhez

Várandós önkéntes tartalékos szolgálatteljesítése

Várandós kismama önkéntes tartalékos törzsőrmesterként állandó/tartós behíváson tartózkodik több mint fél éve. A kismama folyamatos foglalkoztatásban van, várandósságát...

Tovább a teljes cikkhez

Rendkívüli munkaidő visszautasíthatósága

A munkavállaló megteheti, hogy visszautasítja a túlórát azért, mert neki arra az estére színházjegye van, amit már kifizetett?

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5283 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 275-ik lapszám, amely az 5283-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Szja és juttatások problémái Megnézem

Járulék- és szocho-problémák Megnézem

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem