A környezet- és egészségvédelmi szempontok mind több jogintézményt hívnak életre. Tavaly októbertől csak telepengedély birtokában végezhető egy sor ipari és szolgáltató tevékenység.
A 80/1999. (VI. 11.) Korm. rendelet szerint telepengedélyt kell beszerezniük azoknak a jogi személyeknek, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságoknak, természetes személyeknek (egyéni vállalkozók, bedolgozók, bérmunkát végzők), a külföldi vállalkozások magyarországi fióktelepeinek, amelyek a rendelet mellékletében felsorolt olyan ipari, szolgáltató, raktározási tevékenységet folytatnak, ahol a felhasznált és a technológia során keletkezett anyagok, illetőleg üzemeltetett berendezések miatt a végzett munkafolyamatok következményeként egészségártalom, tűz- és robbanásveszély, vagy zavaró környezeti hatásuk miatt levegő-, víz-, talajszennyezés, zajhatás léphet fel. Azok, akik a rendelet hatálybalépésekor (1999. október 1.) már működő telepen végzik a rendelet hatálya alá tartozó tevékenységeket, 2001. június 30-ig kötelesek telepengedélyt kérni.
A telepengedélyt telepenként kell megkérnie annak, aki a telepengedélyhez kötött tevékenységet folytatja. Telepnek tekintendő ebből a szempontból az építmény és az építményrész is, amely önálló rendeltetési egységnek minősül.
A telepengedélyt a telep fekvése szerint illetékes települési önkormányzat jegyzője adja ki. Új telep létesítésekor, vagy a telepengedéllyel rendelkező telepen folytatott tevékenységi kör bővítésekor, megváltoztatásakor vagy módosításakor az új telep használatbavételét, illetve a tevékenységi kör bővítésével, megváltoztatásával, módosításával járó tevékenység megkezdését megelőzően kell telepengedélyt kérni. Jogerős telepengedély nélkül a tevékenységet sem megkezdeni, sem folytatni, sem pedig módosítani nem lehet.
A telepengedély nem mentesíti a telepengedély jogosultját a szükséges más hatósági (építési, használatbavételi, a rendeltetés megváltoztatására irányuló stb.) engedélyek megszerzésének kötelezettsége alól.
A telepengedély jogosultjának a telephelyen kell tartania a telepengedélyt, és köteles azt az ellenőrzések során bemutatni.
Kérelem
A telepengedély kiadására irányuló kérelemben meg kell jelölni
- a telep címét,
- a telep tulajdonosát (használóját),
- a telep használata jogcímét,
- a telepen folytatni kívánt ipari, szolgáltató vagy raktározási tevékenységet,
- a tevékenységhez szükséges – a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) értelmezésében használt – veszélyes munkaeszközöket (Veszélyes az a munkaeszköz, amelynél a munkavállalók egészsége, testi épsége megfelelő védelem hiányában súlyos károsítóhatásnak lehet kitéve.),
- a telepen lévő vagy felhasználandó, illetve az alkalmazott technológia során keletkező egészségre vagy környezetre veszélyes anyagokat vagy veszélyes hulladékokat, azok gyűjtésének, kezelésének módját,
- a létesítendő munkahelyeket (irodák, raktárak, műhelyek) az Mvt. értelmezése szerint (Munkahely minden olyan szabad vagy zárt tér – ideértve a föld alatti létesítményt, a járművet is –, ahol munkavégzés céljából vagy azzal összefüggésben munkavállalók tartózkodnak.),
- a tervezett munkakörönként a munkavállalók számát, a szociális helyiségek biztosításának módját és kialakítottságát,
- az ivóvíz-, iparivíz-ellátást, a szennyvízgyűjtést és -elhelyezést, a szennyvíztisztítási megoldásokat,
- az üzemeltetéshez, az egészséget nem veszélyeztető munkavégzéshez szükséges mesterséges szellőztetés módját (a létesítendő munkahely, tevékenység megjelölésével),
- a szennyezett levegő elvezetésének és tisztításának helyét és módját, az elszívott levegő utánpótlásának módját,
- a telep üzemeltetéséhez szükséges hőtermelő berendezés egyedenkénti típus-fűtőteljesítményének adatait,
- a környezetre gyakorolt hatást (talaj, felszíni és felszín alatti vizek, zaj, bűz, füst, tűz- és robbanásveszély, üzemszerű szennyezés kibocsátása stb.),
- az esetleges üzemzavar miatt várható környezeti hatások elkerülésének módját,
- a munkavállalók egészségét veszélyeztető tevékenységnél a munkavédelmi üzembe helyezés várható időpontját,
- amennyiben van, a környezetvédelmi minősítés (ISO 14000) tényét.
A kérelemhez mellékelni kell
- három hónapnál nem régebbi tulajdoni lapját,
- a telep használatának jogcímét igazoló okiratot,
- az előzetesen beszerzett ÁNTSZ tevékenységi engedélyt,
- a környezetre veszélyes technológiák alkalmazásakor a környezetikár-elhárítási tervet (A veszélyes technológia üzemeltetése során az esetlegesen bekövetkező rendkívüli környezetkárosítás megakadályozására, felszámolására az adott tevékenység megkezdése előtt – külön jogszabályi rendelkezés hiányában – környezetikár-elhárítási tervet kell készíteni.),
- amennyiben van, a környezetvédelmi minősítést (ISO 14000),
- a tevékenységet engedélyező, már meglévő szakhatósági (ÁNTSZ, építési, tűzvédelmi, környezetvédelmi, vízügyi, természetvédelmi stb.) hozzájárulásokat, engedélyeket,
- az eljárási díj megfizetéséről szóló bizonylat másolati példányát (kétség esetén a jegyző az eredeti példány bemutatására kötelezheti az ügyfelet).
Eljárási díj
A telepengedélyezési eljárás igazgatási szolgáltatási díja az alapeljárásban 5000, a fellebbezési eljárásban 6000 forint, amely általános forgalmi adót nem tartalmaz. A díjat a polgármesteri hivatal pénztárába kell befizetni, vagy a költségvetési számlájára átutalni. Ha ugyanabban az ügyben kérelemre új eljárás indul, a díjat ismét meg kell fizetni. Az eljárási díjat akkor is meg kell fizetni, ha az ügyfél nem a jegyzőhöz nyújtja be a kérelmet, vagy ha a kérelmet elutasítják.
Ha több kérelmező van ugyanabban az eljárásban, a kérelmezők egyetemlegesen felelősek az eljárási díj megfizetéséért. Megszűnik azonban az egyetemlegesség, ha a jegyző mindegyik ügyfélre külön hoz határozatot. Ha egy beadványban több telepengedély iránt terjesztenek elő kérelmet, az eljárási díjat csak egyszer kell megfizetni. Amennyiben azonban az egyes kérelmek más-más jegyzőhöz tartoznak, az eljárási díjat úgy kell megfizetni, mintha külön-külön kérelmet terjesztettek volna elő.
Mentes a díjfizetési kötelezettség alól
- a magyar állam,
- a helyi önkormányzat,
- a költségvetési szerv, valamint az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Részvénytársaság,
- a társadalmi szervezet, a köztestület és a közhasznú társaság,
- az egyház, egyházak szövetsége, egyházi intézmény,
- az alapítvány, ideértve a közalapítványt is,
- a vízgazdálkodási társulat,
- az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság,
- a Magyar Nemzeti Bank,
- a Magyar Távirati Iroda Részvénytársaság.
A költségvetési szerv, valamint az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Részvénytársaság, a társadalmi szervezet, a köztestület és a közhasznú társaság, az egyház, egyházak szövetsége, egyházi intézmény, az alapítvány, a közalapítvány, valamint a vízgazdálkodási társulat csak abban az esetben részesül ebben a kedvezményben, ha a központi költségvetésbe nem keletkezett befizetési kötelezettsége az eljárás megindítását megelőző naptári évben folytatott vállalkozási tevékenységéből származó jövedelme, eredménye után. Erről a kérelmezőnek írásban kell nyilatkoznia az eljárás megindításakor.
A befizetett díj felét vissza kell utalni, ha a kérelmet a helyszíni szemle kitűzése előtt visszavonják. A díj 80 százaléka jár vissza a kérelmezőnek, ha az eljárásban nem szükséges helyszíni szemle, és az ügyfél az első fokú határozat jogerőre emelkedéséig visszavonta a kérelmét.
A jogorvoslati eljárásban megfizetett díjat teljes mértékben vissza kell téríteni a kérelmezőnek, ha az államigazgatási hatóság vagy a bíróság által felülvizsgált államigazgatási határozat, intézkedés az ügyfél hátrányára részben vagy egészben jogsértő volt. A visszatérítésről a jogorvoslati eljárás során meghozott határozatban hivatalból intézkednek.
Elbírálás
A jegyző érdemi vizsgálat nélkül elutasítja a kérelmet, amennyiben az ügyfél az eljárás megindításakor nem rója le az eljárás díját, illetve e kötelezettségét hiánypótlási felszólítás ellenére sem teljesíti nyolc napon belül.
Amennyiben a telepengedélyezési eljárást nem előzte meg építésügyi hatósági engedélyezési eljárás, úgy a jegyző a telepengedély kiadására vonatkozó döntése előtt azt vizsgálja, hogy a településrendezési tervben meghatározott övezeti besorolás alapján végezhető-e az adott tevékenység a kérelemben feltüntetett telepen. Nemleges esetben a jegyző további érdemi vizsgálat nélkül elutasítja a kérelmet, míg igenlő esetben helyszíni szemlét tart a kérelemben megjelölt telepen.
A helyszíni szemléről értesítést kap a kérelmező, az adott ingatlan és a szomszédos ingatlan tulajdonosa, használója, kezelője (társasházaknál, lakásszövetkezeteknél közös képviselő). A hatóságok közül az ÁNTSZ illetékes intézetét, az illetékes környezetvédelmi szakhatóságot, az első fokú vízügyi szakhatóságot, az illetékes rendőrkapitányságot, bizonyos tevékenységeknél a hivatásos önkormányzati tűzoltó-parancsnokságot, védett természeti terület esetén a természetvédelmi hatóságot, a telepen folytatni kívánt tevékenységtől függően az illetékes Megyei (Fővárosi) Növény-egészségügyi és Talajvédelmi Állomást, illetve a megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomást, a polgári védelem illetékes területi szerveinek képviselőit, a tagsági kör szerinti területi gazdasági kamara képviselőjét értesítik. Amennyiben a telep létesítéséhez építési engedély nem szükséges, vagy ha a telepengedélyre azért van szükség, mert a már működő telephelyen kívánnak telepengedélyhez kötött tevékenységet végezni, az első fokú építésügyi szakhatóság is meghívást kap a szemlére.
Nem hívják meg a helyszíni szemlére azokat a szakhatóságokat, amelyek már korábban, előző hatósági eljárásban hozzájárultak a tevékenységhez, és e hozzájárulásokat a kérelmező csatolta a kérelemhez.
A helyszíni szemléről szóló értesítést a helyszíni szemle megtartása előtt legalább 15 nappal korábban kell megküldeni az érintetteknek. A meghívottak távolléte nem akadálya a helyszíni szemle megtartásának. A távol maradó érdekelt a szemle időpontja előtt azonban írásban észrevételt tehet, amit a jegyző a szemlén ismertet.
A helyszíni szemlén a jegyző jegyzőkönyvben rögzíti a véleményeket és saját megállapításait. A meghívott szakhatóságok a szemle megállapításairól felvett jegyzőkönyvbe diktálhatják, vagy az azt követő 15 napon belül írásban közölhetik szakhatósági állásfoglalásukat.
Nem kell helyszíni szemlét tartani, ha a telepre három éven belül azonos tevékenységre már adtak telepengedélyt, nem változtak az engedélyezés során mérlegelendő körülmények, és a telep továbbra is alkalmas az ott folytatni kívánt tevékenységre. A szakhatóságok állásfoglalásait ebben az esetben is meg kell kérni, kivéve ha még nem telt el három év a szakhatósági hozzájárulások megadásától.
A jegyző akkor adja meg a telepengedélyt, ha a szakhatósági hozzájárulások alapján megállapítja, hogy a telep megfelel a munkavégzésre (munkahelyre) vonatkozó előírásoknak, a tevékenység nem zavarja a telep környezetében élők nyugalmát, s nem veszélyezteti a dolgozók, a környezetben élők egészségét, valamint a környezetet.
Az engedély megadásakor a jegyző megfelelő határidő kitűzésével meghatározott átalakításokra vagy változtatásokra, illetve intézkedésekre kötelezheti a telepengedély jogosultját. (Minderre lehetőség van a telepengedély kiadását követően is, ha lakossági bejelentésre indított vizsgálat, illetve a hatósági ellenőrzés hiányosságokat állapít meg.)
A telepengedély kiadásáról a kérelmezőn kívül értesítést kapnak az eljárásban részt vevő hatóságok és szervezetek, a tagsági kör szerint illetékes területi gazdasági kamara, valamint az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség területi szerve.
A változások bejelentése
A telepengedély jogosultja 30 napon belül köteles írásban értesíteni a jegyzőt azokról a változásokról, amelyek a telepengedély kiadását követően álltak be az engedély iránti kérelemben megjelölt körülményekben. A jegyző értesítést küld az adatokban bekövetkezett változásról az engedélyezési eljárásban részt vevő szakhatóságoknak, az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség területi szervének, valamint a tagsági kör szerint illetékes területi gazdasági kamarának, illetve megteszi a szükséges további intézkedéseket.
Hatósági intézkedések
Amennyiben a telepengedély jogosultja engedély nélkül változtatta meg, illetve további tevékenységgel bővítette a tevékenységi körét, nem tesz eleget a tevékenységére vonatkozó jogszabályi előírásoknak, vagy felszólítás ellenére sem teszi meg a szükséges intézkedéseket, a jegyző az észlelt hiányosság megszüntetéséig, de legfeljebb 90 napra felfüggesztheti vagy korlátozhatja a tevékenységet a telephelyen, a meghatározott időtartam eredménytelen elteltét követően pedig visszavonja a telepengedélyt, s erről értesíti az engedélyezési eljárásban részt vevő szakhatóságokat, az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség területi szervét, valamint a tagsági kör szerint illetékes területi gazdasági kamarát. Ugyanígy jár el a jegyző akkor is, ha a telep nem felel meg a hatályos jogszabályi, valamint az engedély alapját képező feltételeknek, vagy a hatóság által előírt követelményeknek.
Az eljárásban részt vevő hatóságok és a fogyasztóvédelmi felügyelőségek is jogosultak ellenőrizni a telepengedély meglétét, s szükség esetén gyakorolhatják hatósági jogkörüket. Indokolt esetben a jegyzőnél kezdeményezhetik a telepengedély visszavonását.
Telepengedélyhez kötött tevékenységek
TEÁOR szám és tevékenység:
16.00 Dohánytermék gyártása; 17.00 Pamutfonás; 17.12 Gyapjúfonás; 17.13 Fésűsgyapjúfonás; 17.14 Lenfonás; 17.15 Selyemfonás; 17.16 Varrócérna gyártása; 17.17 Egyéb textilszálak fonása; 17.21 Pamutszövés; 17.22 Gyapjúszövés; 17.23 Fésűsgyapjúszövés; 17.24 Selyemszövés; 17.25 Egyéb textilszövés; 17.30 Textilkikészítés; 17.40 Konfekcionált textiláru gyártása; 17.51 Szőnyeggyártás; 17.52 Kötéláru gyártása; 17.53 Nem szőtt textíliák, termékek gyártása (kivéve: ruházat); 17.54 Máshova nem sorolt egyéb textiltermék gyártása; 17.60 Kötött, hurkolt kelme gyártása; 17.71 Kötött, hurkolt harisnyafélék gyártása; 17.72 Kötött, hurkolt pulóverfélék gyártása; 18.10 Bőrruházat gyártása; 18.21 Munkaruházat gyártása; 18.22 Felsőruházat gyártása; 18.23 Alsóruházat gyártása; 18.24 Egyéb ruházat gyártása; 18.30 Szőrmekikészítés, szőrmecikk gyártása; 19.10 Bőrkikészítés 1000 t/év nyersbőrfelhasználás alatt; 19.20 Táskafélék, szíjazat gyártása; 19.30 Lábbeligyártás; 20.10 Fűrészárugyártás; 20.20 Falemezgyártás; 20.30 Épületasztalos-ipari termék gyártása; 20.40 Tároló fatermék gyártása; 20.51 Fa tömegcikk gyártása; 20.52 Parafa, fonottáru gyártása; 23.20 Kőolaj-feldolgozás 15 000 t/év késztermék-előállítás alatt; 24.17 Szintetikus kaucsuk gyártása; 24.30 Festék, bevonóanyag gyártása 5000 t/év késztermék-előállítás alatt; 24.51 Tisztítószer gyártása 5000 t/év késztermék-előállítás alatt; 24.52 Testápolási cikk gyártása 5000 t/év késztermék-előállítás alatt; 24.62 Ragasztógyártás; 24.63 Illóolajgyártás; 24.64 Fényképészeti vegyi anyag gyártása; 24.66 Máshova nem sorolt egyéb vegyi termék gyártása; 24.70 Vegyi szál gyártása; 25.11 Gumiabroncs, gumitömlő gyártása; 25.12 Gumiabroncs újrafutózása, felújítása; 25.13 Egyéb gumitermék gyártása; 25.21 Műanyag fólia, cső gyártása; 25.22 Műanyag csomagolóeszköz gyártása; 25.23 Műanyag építőanyag gyártása; 25.24 Egyéb műanyag termék gyártása; 26.12 Síküveg továbbfeldolgozása; 26.21 Háztartási kerámia gyártása 5000 t/év késztermék-előállítás alatt; 26.22 Egészségügyi kerámia gyártása 5000 t/év késztermék-előállítás alatt; 26.23 Kerámiaszigetelő gyártása; 26.24 Egyéb műszaki kerámia gyártása; 26.25 Egyéb kerámiatermék gyártása; 26.26 Tűzálló kerámiatermék gyártása 20 000 t/év késztermék-előállítás alatt; 26.30 Kerámiacsempe, -lap gyártása; 26.40 Égetett agyag építőanyag gyártása; 26.52 Mészgyártás; 26.53 Gipszgyártás; 26.61 Építési betontermék gyártása; 26.62 Építési gipsztermék gyártása; 26.63 Előre kevert beton gyártása; 26.64 Habarcsgyártás; 26.65 Szálerősségű cement gyártása, kivéve az aszbesztcement termék gyártását; 26.66 Egyéb beton-, gipsz-, cementtermék gyártása; 26.70 Kőmegmunkálás; 26.81 Csiszolótermék gyártása; 26.82 Egyéb, máshova nem sorolt nemfém ásványi termék gyártása; 27.10 Vas-, acél-, vasötvözet-alapanyag gyártása (ECSC) 10 t/nap kapacitás alatt; 27.21 Öntöttvas cső gyártása 10 t/nap kapacitás alatt; 27.22 Acélcsőgyártás; 27.31 Hidegen húzott vas-, acéltermék gyártása; 27.32 Hidegen hengerelt keskeny acélszalag gyártása; 27.33 Hidegen alakított acélidom gyártása; 27.34 Acélhuzalgyártás; 27.35 Vas, acél, egyéb, máshová nem sorolt feldolgozása, nem ECSC vasötvözet gyártása; 27.41 Nemesfémgyártás; 27.42 Alumíniumgyártás (kivéve timföldgyártást) 2 t/év kapacitás alatt; 27.43 Ólom, cink, ón gyártása 2 t/nap kapacitás alatt; 27.44 Rézgyártás 2 t/nap kapacitás alatt; 27.45 Egyéb nem vasfém gyártása 2 t/nap kapacitás alatt; 28.11 Fémszerkezet gyártása; 28.12 Fém épületelem gyártása; 28.21 Fémtartály gyártása; 28.22 Fűtési kazán, radiátor gyártása; 28.30 Gőzkazán gyártása; 28.40 Fémalakítás, porkohászat; 28.51 Fémfelület-kezelés 20 000 m2/év felületkezelés alatt; 28.52 Fémmegmunkálás; 28.61 Evőeszköz, késáru gyártása; 28.62 Szerszámgyártás; 28.63 Lakat-, zárgyártás; 28.71 Vas, acél tárolóeszköz gyártása; 28.72 Könnyűfém csomagolóeszköz gyártása; 28.73 Huzaltermék gyártása; 28.74 Kötőelem, csavar gyártása; 28.75 Máshová nem sorolt egyéb fémfeldolgozási termék gyártása; 29.11 Motor, turbina gyártása (légi, közúti járműmotor nélkül); 29.12 Szivattyú, kompresszor gyártása; 29.13 Csap, szelep gyártása; 29.14 Csapágy, erőátviteli elem gyártása; 29.21 Kemence gyártása; 29.22 Emelő-, anyagmozgató gép gyártása; 29.23 Nem háztartási hűtő, légállapot-szabályozó gyártása; 29.24 Máshová nem sorolt egyéb általános gép gyártása; 29.31 Mezőgazdasági traktor gyártása; 29.32 Egyéb mezőgazdasági gép gyártása; 29.40 Szerszámgépgyártás; 29.51 Kohászati gép gyártása; 29.52 Bányászati, építőipari gép gyártása; 29.53 Élelmiszer-, dohányipari gép gyártása; 29.54 Textil-, ruházati, bőripari gép gyártása; 29.55 Papíripari gép gyártása; 29.56 Máshová nem sorolt egyéb speciális gép gyártása; 29.60 Fegyver-, lőszergyártás; 29.71 Háztartási villamos készülék gyártása; 29.72 Nem villamos háztartási készülék gyártása; 30.01 Irodagépgyártás; 30.02 Számítógépgyártás; 31.10 Villamos motor, áramfejlesztő gyártása; 31.20 Áramelosztó, -szabályozó készülék gyártása; 31.30 Szigetelt vezeték, kábel gyártása; 31.50 Világítóeszköz gyártása; 31.61 Máshová nem sorolt motor-, járművillamossági cikk gyártása; 31.62 Máshová nem sorolt egyéb villamos termék gyártása; 33.10 Orvosi műszer gyártása; 34.20 Gépjármű-karosszéria, pótkocsi gyártása; 34.30 Közútijármű-motor, -alkatrész gyártása; 35.41 Motorkerékpár gyártása; 34.42 Kerékpár gyártása; 35.43 Mozgássérültek kocsijának gyártása; 35.50 Máshova nem sorolt egyéb jármű gyártása; 36.11 Ülőbútor gyártása; 36.12 Irodabútor gyártása; 36.13 Konyhabútor gyártása; 36.14 Egyéb konyhabútor gyártása; 36.30 Hangszergyártás; 36.40 Sportszergyártás; 36.50 Játékgyártás; 37.10 Fém visszanyerése hulladékból; 37.20 Nemfém visszanyerése hulladékból; 50.20 Gépjárműjavítás, a közútigépjármű-javító telepen 50 db egy időben javítandó gépjármű alatt; 63.12 Tárolás, raktározás; 63.21 Szárazföldi szállítást segítő tevékenységből a havi vagy éves garázshelybérleti szolgáltatás, a vontatott gördülőállomány karbantartása, kisebb javítása; 74.82 Csomagolás; 90.01 Szennyvízelvezetés, -kezelés 5000 m3/nap szennyvíztisztítás alatt; 90.02 Településtisztasági szolgáltatás, folyékony hulladék kezelése, az önállóan létesített szennyvíziszap-lerakó 100 t/év szárazanyag alatt, öntözéses szennyvízelhelyező telep 50 ha alatt, szűrőmezős elszikkasztó rendszer 50 ha alatt, szennyvízleürítő és ürítőkezelő telep 100 m3/nap kapacitás alatt; 93.01 Mosás, tisztítás; Telepengedély szükséges a felsorolásban szereplő tevékenységekkel kapcsolatos szolgáltatásokhoz is.