×

A szerződési szabadság

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 26. számában (2000. március 15.)
 

A munka világában a szemben álló felek egyenlőtlensége miatt a munkaviszony kapcsán nem érvényesülhet a hasonló gazdasági kondíciójú partnereket feltételező liberális szerződési modell. A szakértők legalábbis ezt jelölik meg az egyik fő okaként annak, hogy a múlt század végén – elsőként Európa német nyelvterületein – a munkajog önálló jogággá alakult.

 

A munkajognak a civilisztikán belüli elkülönülését fenntartással kezelők elismerik ugyan, hogy a dolgozóknak nyújtott védelem fontos cél, de hozzáteszik azt is: noha az angolszász országokban nem alkalmazzák a kontinentális jogfejlődésnek ezt a megoldását, mégsem hallani arról, hogy például az Amerikai Egyesült Államokban korbáccsal vernék a munkavállalókat. Ugyanakkor általánosnak mondható az a vélekedés, hogy Magyarországon már a jogászok egy részének is nehézséget okoz az a nagy mennyiségű munkajogi szabálytömeg, amelynek átlátása és megértése a laikusok számára gyakorlatilag lehetetlen. A tapasztalatok szerint a szabályozás egyes részleteit csak olyan specialisták tudják követni, mint a MÁV Rt. vagy a BKV Rt. munkaügyi felelősei, akik nap mint nap – a dolgozók munkára való beosztása kapcsán – kénytelenek manőverezni a jogszabályok dzsungelében.

Fő- és mellékszabályok

A hazai munkajogban főszabályként érvényesül, hogy a Munka törvénykönyvétől általában nem lehet eltérni. Azonban úgynevezett sántikáló kogenciáról van szó, mert kivételt jelent, ha a törvényben foglaltaktól való eltérés a munkavállaló számára teremt kedvezőbb helyzetet.

Dr. Tercsák Tamás ügyvéd álláspontja szerint ez az első ránézésre tetszetős szabályhalom a gyakorlatban bizonyos esetekben azt eredményezheti, hogy a Munka törvénykönyve a szabad megegyezés akadályává válik. A legtipikusabb ilyen problémának a munkaidő kérdését tartja, ugyanis e téren olykor a munkavállalók is szívesen vállalnának időleges hátrányokat annak érdekében, hogy ezzel a jövőre nézve erősítsék pozíciójukat, ám a szigorú szabályok ezt nem teszik lehetővé.

A jelenlegi mozgékony gazdasági viszonyok között – ahol a magyar cégeknek nemcsak hazai és európai, hanem a kontinentális munkajogi szabályok által nem korlátozott amerikai és ázsiai versenytársaik is vannak – a munkáltatók könnyen bajba kerülhetnek, hiszen előállhat olyan helyzet is, amelyen a cég túlélése múlhat.

Egy elmés mondás szerint le kell számolni azzal a hamis képpel, hogy ez a pénzeszsákján szivarozó tőkés túlélésének kérdése, hiszen legalább annyira a gyárban dolgozó munkásé is, aki esetleg nem gyűlöli a munkahelyét, mi több, szeretné megtartani azt.

Előbb-utóbb az alkalmazottak is felismerik az áldozatvállalás szükségességét, ha látják, hogy a cég nem azért küszködik nehézségekkel, mert a menedzsment elsikkasztotta a pénzt, hanem mert helyt kell állnia a globális versenyben.

Egy jól működő cég egyaránt szolgálja a tulajdonosok és a munkavállalók érdekeit, de a fogyasztókét, sőt az egész társadalomét is, hiszen mindenkinek kedvező, ha az ország hírnevét jó termékekkel öregbíti egy vállalat, amely – nem mellékesen – a központi költségvetéshez is jelentős befizetésekkel járul hozzá.

A szakértők szerint Magyarországon a kusza és merev jogszabályi környezet mellett – amely a szakjogászok szinte kötelező alkalmazása miatt az úgynevezett tranzakciós költségeket is növeli – épp a hatalmas járulékterhek miatt növekednek a termelési költségek, és kerülhetnek így hátrányba a cégek külföldi versenytársaikkal szemben.

Vitatott érdekegyeztetés

A viták homlokterében áll az érdekegyeztetés kérdése is. A tapasztalatok szerint ugyanis a munka világának a szereplői és a mindenkori kormány képviselői közötti tárgyalások eredményeként létrejövő kompromisszum következménye gyakran a Munka törvénykönyvének módosítása, ami viszont nem feltétlenül hat az egyszerűbb és világosabb szabályrendszer kialakulásának, a logikai tisztánlátásnak az irányába.

A szigorú költségvetési szempontok által vezérelt kormány ráadásul az esetek többségében könnyebben bele is megy a munkajogi szabályok – számára költségmentes – módosításába, mint a minimálbérrel vagy a bérfejlesztés mértékével kapcsolatos engedménybe. Egyesek szerint az sem könnyíti meg a munkaadók dolgát, hogy a magyarországi munkaügyi bíróság gyakorlata korántsem nevezhető "munkavállaló-ellenesnek".

Munkaidőkeret

Egyes vezető cégek a Német Szövetségi Köztársaságban – amely a munkajog hazája, az érdekegyeztetés mintaállama, és ahol erősek a szakszervezetek – a globális kihívásokra többek között a rugalmas munkaidő struktúrájának a bevezetésével reagáltak. Leegyszerűsítve ennek a rendszernek az a lényege, hogy – a hagyományosnál jóval nagyobb mozgásteret teremtve – lehetőséget ad a teljesített munkaórák éves keretben történő elszámolására. Az ügyvéd véleménye szerint ez is hozzájárulhatott például ahhoz, hogy még mindig nem a japán autók uralják a piacot, hanem jelentős súllyal vannak jelen a német gépkocsik is. Tájékoztatása szerint a német cégek szívesen meghonosították volna magyarországi leányvállalataiknál is a rugalmas munkaidő rendszerét, ám ezt a hazai munkajogi szabályok nem teszik lehetővé.

Dr. Tercsák Tamás kívánatosnak tartja a munkavállalók érdekében is álló, operatív gazdasági döntések meghozatalát lehetővé tevő jogszabályi környezet kialakítását. Jelenleg ugyanis – noha a cégek gyors átalakulási képessége akár "életmentőnek" is bizonyulhat – az átszervezések minden lépésénél az üzleti életben elvárható körültekintésnél sokkal óvatosabban kell eljárni a jog túlburjánzása miatt Magyarországon.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

9052 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 9052 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5375 olvasói kérdésre 5375 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

9052 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 9052 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5375 olvasói kérdéssel.

Egészségi alkalmatlanság – állásidőként elszámolva

Az Mt. 55. §-a (1) bekezdésének a) pontja határozza meg, hogy a munkavállaló a keresőképtelensége időtartamára vagy egyébként munkaköre ellátására egészségi okból való...

Tovább a teljes cikkhez

Letiltással kapcsolatos költségek viselése

Ha a munkáltató köteles teljesíteni a gyermektartásdíj levonását és átutalását munkavállalója munkabéréből, ő köteles viselni a banki tranzakcióból eredő költséget is?...

Tovább a teljes cikkhez

Magasabb alapbérű helyettesítő miatti bérkorrekció

Gyermekgondozási szabadságról visszatérő anyuka pozíciójában egyetlen ember dolgozik, akit sokkal magasabb bérrel vettek fel az anyuka helyettesítésére, mint a visszatérni készülő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Szülői és apasági szabadság ikrek esetén

Ikergyermekek esetén is csak 44 munkanap szülői szabadság jár, vagy szorozzuk a gyermekek számával? És az apasági szabadságot is szorozzuk?

Tovább a teljes cikkhez

Visszatérés után újbóli gyermekgondozási szabadság igénylése

Ha a GYES-ről visszatérő munkavállaló a megfelelő módon és határidőben jelzi a munkáltató felé, hogy vissza kíván térni az aktív állományba, és a felgyülemlett szabadnapok...

Tovább a teljes cikkhez

Napi 12 órás munkaidő túllépése

Bentlakásos szociális intézményben a gondozók munkaidőkeretben vannak beosztva napi 12 órára. Napi 12 óránál többre be lehet-e osztani a munkavállalót, ha egy másik gondozó...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5375 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 278-ik lapszám, amely az 5375-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

A költségvetési intézmények gazdálkodásának aktuális problémái, szabályai Megnézem

Számviteli problémák az intézményi gyakorlatban Megnézem

Szja és juttatások problémái Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem