Vagyonérték-elemzés
A vállalatoknak komoly erőfeszítéseket kell tenniük sikeres fennmaradásuk, fejlődésük érdekében. Alkalmazkodniuk kell az új kihívásokhoz, az új feltételekhez, ha üzleti tevékenységükkel valódi értéket szándékoznak létrehozni. Mindehhez ma már nem elég a termékek megfelelő minősége, a számvitelileg kimutatott nyereség elérése – bár mind a kettő továbbra is fontos –, a tartós sikert a magas tőkearányos megtérülés biztosítja; ez szükséges a növekedéshez, az értékteremtéshez és a kockázatok kezeléséhez is.
Egy vállalat eredményeinek értékelésénél csak a valódi tőkeköltségek meghatározása után dönthető el, hogy tevékenysége teremt-e realizálható értéket az érdekeltek számára. A hagyományos számviteli vagyonmérlegek és eredménykimutatások a vállalat pénzügyi helyzetét csak részben mutatják be, nem tájékoztatnak a vállalat értékteremtő képességéről. A piacok a vállalatok valódi értékét mindinkább a befektetett tőke cash flow szerint mutatkozó termelőképessége alapján ítélik meg.
A vállalatok vezetőit egyre jobb, megalapozottabb döntésekhez segítő ShareHolder Value (SHV) – részvényesi érték – módszerrel lényegesen javítható a vállalati teljesítmény, megvalósítható az értékközpontú vállalatirányítás. Nemrég került itthon piacra az ezzel a kérdéskörrel részletesen foglalkozó könyv, melynek szerzői a PricewaterhouseCoopers vezető munkatársai, londoni irodájának tanácsadói.
A részvényesek vagyona akkor nő, ha a részvénytőke hozama nagyobb a költségeknél; olyan mutatókra van szükség, amelyek több információt nyújtanak a vállalat hosszú távú kilátásairól, erre való a cash flow és a tőkeköltségen alapuló SHV-elemzés.
A különböző gazdasági ágazatokra kidolgozott modellekről is tájékozódhatunk a kötetből, majd az SHV-rendszer alkalmazását és elterjedését ismerhetjük meg az angolszász világban, az európai kontinensen és a fejlődő országokban. Legrészletesebben a japán gazdaságot mutatják be a szerzők, mert ebben az országban egyre inkább átveszik az SHV-fogalmakat. Végül a szerzők egy újfajta értékjelentés-rendszerrel ismertetnek meg, amelynek neve Value Reporting (VR). Az értékjelentés kulcstevékenységeit a szerzők egy elképzelt vállalat üzleti jelentésének összeállításával szemléltetik a Függelékben.
R. I.Andrew Black-Philip Wright-John E. Bachmann-John Davies: Shareholder Value – Részvényesi érték (Az értékközpontú vállalatirányítás). Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó Bp., 1999. 310 oldal. Ára: 4800 Ft + áfa
Adójog
A 2000. évi adószabályok mintha a stabilitás jegyeit tükröznék: a különféle adónemekben elmaradt a korábbi években megszokott alapos változtatás. A múlt év végén elfogadott és január óta érvényes jogszabálymódosítások kiigazító jellegűek, de minden adónemet érintenek. Aki az összefüggések keresésére szánja el magát, annak nemcsak a száraz jogszabályszövegeket, hanem azok értelmezését is ismernie kell. Ezen ismeretek több helyről megszerezhetők, mégis leginkább az adójogszabályok, illetve a módosítások születése körül bábáskodók magyarázatára érdemes különösen odafigyelni.
A HVG-ORAC Lap- és Könyvkiadó a kéziratzárást követően alig fél hónappal, január közepén jelentette meg a 2000. évre érvényes adójog magyarázatát. A szerzők – dr. Földes Gábor, dr. Hadi László, Karácsony Imréné, Pénzely Márta, Pölöskei Pálné és dr. Szolnoki Béla – részt vettek a módosítások előkészítésében, s maga a könyv sem előzmény nélküli. Egy népszerű sorozat új darabjáról van szó. A sorozat több éve a piacon van, és segíti a vállalatoknál adóval, illetve a hivatásszerűen tanácsadással foglalkozó szakemberek munkáját. A könyv a három legfőbb adónemet – társasági adó, általános forgalmi adó, valamint a személyi jövedelemadó –, illetve az adózás rendjének szabályait tárgyalja.
Az egyes adófajták értelmezésekor a jogszabály szerkezetét követik a könyv szerzői. Kitérnek minden olyan pontra, amely megítélésük szerint magyarázatra szorulhat, s a könyv címének megfelelően részletes eligazítást adnak a paragrafusok tartalmáról. A könyvet és az adójogszabályokat együtt érdemes forgatni, mivel a könyvben az összefüggések feltárására, a problémásabb területek tisztázására helyezik a hangsúlyt a szerzők, s nem idézik szó szerint a jogszabályt. Számos esetben, minden adónemnél példák során mutatják be, hogy miként lehet helyesen elszámolni a különböző adótételeket. A 2000-től érvényes módosítások értelmezését bár minden esetben kiemelik a szerzők, ezek bemutatása nem eléggé hangsúlyos. Az az előnye viszont megvan, hogy így egy egységes szerkezetbe szerkesztett jogszabály magyarázatát olvashatják az érdeklődők, s nem nyomja el esetleg a talán nem túl érdekes, de kiemelt változtatás az egyébként sokkal fontosabb és több éve érvényes jogszabályrészt.
A kötet legterjedelmesebb fejezete az adózás rendjével foglalkozik. Az adóeljárási jog ismerete legalább olyan fontos, mint a konkrét adófajtáké, hiszen vitás esetekben elsősorban az e jogszabályban foglalt eljárási szabályok az irányadók. Ha ezek az egyeztetések nem vezetnek eredményre, jöhet a következő lépcső: a bíróság, melynek ilyen témájú döntéseivel már a kiadó más könyvei foglalkoznak...
T. A.Az új adójog magyarázata 2000
HVG-ORAC Kiadó Budapest, 2000.
643 oldal, Ára: 5800 Ft + áfa