×

A biztosítás adózása

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. december 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 24. számában (1999. december 15.)

 

Sok munkáltató azzal egészíti ki a dolgozója javadalmazását, hogy különféle biztosításokat köt a javára, illetve átvállalja a munkavállalót terhelő biztosítási díjakat. Mindennek természetesen adójogi következményei is vannak, hiszen voltaképpen jövedelemről van szó.

 

Ha a magánszemély biztosítási szerződést köt, ez az öngondoskodás egyik formájának tekinthető, ha a biztosításidíj-fizetést a munkáltató (kifizető) átvállalja, akkor jövedelemhez, vagyoni értékhez jutásról (is) beszélhetünk. A biztosítási szerződés kapcsán kétféle jogcímen jut a biztosított jövedelemhez. Az egyik jövedelemtípus maga a biztosító szolgáltatása, a másik pedig az a vagyoni előny, amelyhez az átvállalt biztosításidíj-fizetés útján jut a magánszemély. Az eltérő jogcímen szerzett jövedelmekre természetesen eltérő adózási szabályok vonatkoznak.

A kifizető által átvállalt biztosítási díj

Az átvállalt biztosítási díj adókötelezettségét az határozza meg, hogy milyen biztosításról van szó, illetve hogy a kifizető vagy a munkáltató vállalja-e át a biztosítás díját.

Nem kell adózni az olyan jövedelem után, amelyet a magánszemélynek mint biztosítottnak juttat a kifizető a belföldi székhelyű biztosítóintézettel kötött kockázati (halál esetére szóló) életbiztosítás, a baleset-biztosítás, valamint a teljes és végleges munkaképtelenségre szóló betegségbiztosítás díjának átvállalása formájában.

Az átvállalt díj a társaság költségei között elszámolható. Mivel az adómentes díjat nem kell a biztosított magánszemély jövedelméhez hozzáadni, így nem számítható bele a magánszemélyt esetlegesen megillető biztosítási adókedvezmény alapjába sem. (Ha a halál esetére szóló életbiztosítás nem felel meg az adómentesség feltételeinek, akkor az átvállalt díj a következők szerint adókötelessé válik, azonban a munkáltató által fizetett díj összege már az adókedvezmény alapjának része lesz.)

A munkáltató által megkötött biztosítások

Adózni kell a munkáltató által kötött olyan élet- és nyugdíjbiztosítás adóévben befizetett díja után, amelynek biztosítottja az alkalmazott. Az átvállalt díjat a munkáltató a gazdasági tevékenysége érdekében felmerülő költségei között számolhatja el.

Az ilyen biztosítási szerződés többszereplős: a biztosító mellett szerződő fél a munkáltató, a biztosított a munkavállaló, a kedvezményezett pedig lehet a munkáltató, a munkavállaló, esetleg annak rokona. (A szerződő fél a biztosítási jogviszonynak az a szereplője, akit a biztosítási szerződés szerint a díjfizetési kötelezettség terhel.) A szerződés tartama alatt elsődlegesen a szerződő jogosult jognyilatkozat-tételre, és ő a biztosító jognyilatkozatainak a címzettje is.

Az adókötelezettséget tehát döntően az befolyásolja, hogy a munkáltatóé vagy az alkalmazotté-e a biztosítás feletti rendelkezési jog. Ha a rendelkezési jog alapján a biztosító szolgáltatása a munkáltatót illeti meg, akkor az így kifizetett összeg a társaság adóköteles bevételének számít. Miután ebben az esetben az alkalmazott semmiféle vagyoni értékhez nem jut, a befizetett biztosítási díj után nem kell személyi jövedelemadót fizetni.

Adó-, adóelőleg-fizetési kötelezettség akkor keletkezik, amikor a munkáltató átadja a biztosítás feletti rendelkezési jogot, mégpedig az addig befizetett összes díjra vonatkozóan. Az esetleg több év alatt befizetett díj után az adómérték a rendelkezési jog átadása évében hatályos szabályok szerint alakul.

Amennyiben a biztosító szolgáltatása az alkalmazottat illeti meg, akkor a helyette befizetett biztosítási díj a nem önálló tevékenység bevételei közé számít – bár nem sorolható a bérjövedelmek közé. A rendszeresen befizetett díj után a munkaviszonyból származó rendszeres jövedelemre, az egy összegben fizetett után pedig a nem rendszeres jövedelemre vonatkozó szabályok szerint kell levonni az adóelőleget.

A személyi jövedelemadóról szóló törvény a kifizető által kötött élet- és nyugdíjbiztosítás átvállalt díját a magánszemély egyéb bevételének minősíti, és az adókedvezményt sem engedi érvényesíteni rá. Az átvállalt díj nem tekinthető a vállalkozás érdekében felmerült ráfordításnak sem, így adóalapot növelő tételként kell figyelembe venni.

Gyakori eset, hogy a kifizető (munkáltató) olyan biztosítási szerződést köt, amelyben a biztosítottak, illetőleg a kedvezményezettek név szerint nincsenek megnevezve. Az ilyen biztosítások díját – mint természetbeni juttatást – 44 százalékos adó terheli. Ha azonban a biztosítási szerződést például olyan záradékkal látják el, amely szerint a mindenkori biztosítottak a kifizetőnél (munkáltatónál) nyilvántartott kimutatásban szereplő magánszemélyek, akkor a természetbeni juttatás adókötelezettsége elkerülhető. A befizetett díj utáni adózás a fent leírtak szerint alakul.

Biztosítási adókedvezmény

Adókedvezményként érvényesítheti a magánszemély a belföldi székhelyű biztosítóintézettel kötött élet- és nyugdíjbiztosítás adóévben megfizetett díjának 20 százalékát, de több szerződés esetén is legfeljebb együttesen 50 000 forintot. Az adókedvezmény legfeljebb – a befektetési adóhitelre és a közcélú adományra vonatkozó kedvezménnyel együtt – a többi adókedvezménnyel módosított adó 50 százalékáig vehető figyelembe.

Életbiztosításnál a magánszemély akkor érvényesítheti a munkáltató által átvállalt díj és a saját befizetés utáni 20 százalékos adókedvezményt, ha a biztosítási szerződés határozott időtartamú, és az időtartam a szerződés létrejöttétől számítva legalább 10 éves, vagy teljes életre szóló. A nem dátumszerűen meghatározott időpontot tartalmazó, hanem valamely tény (házasságkötés, gyermekszületés, tanulmányok elkezdése stb.) bekövetkeztéhez kötődő biztosítás esetén ki kell kötni, hogy a szolgáltatás a tény bekövetkeztének időpontjától függetlenül is csak legkorábban 10 év elteltével esedékes. További feltétel, hogy a díjat vagy egy összegben, vagy azonos időszakonként, azonos összegben, illetve szerződésben rögzített indexálási eljárással növelten kell megfizetni.

Amennyiben az életbiztosításnak baleseti, betegségi kockázati elemei is vannak, az adókedvezmény igénybe vehető a teljes biztosítási díjra, ha annak legfeljebb egytized részét teszi ki az említett elemek díjrésze. Egyébként a díjat arányosítani kell, és a kedvezmény csak az életbiztosítási díjrészre jár. (Ez a szabály nem alkalmazható akkor, ha a biztosított magánszemélytől a kifizető olyan baleset-biztosítás vagy teljes és végleges munkaképtelenségre szóló betegségbiztosítás díját vállalja át, amely a magánszemélynél adómentes.)

Nyugdíjbiztosítás

Kedvezményezett nyugdíjbiztosításról akkor beszélhetünk, ha a biztosító szolgáltatását a nyugdíjba vonulás, a (szerződéskötéskor hatályos jogszabályok szerinti) szerződésben rögzített nyugdíjkorhatár elérése, illetve a biztosított halála váltja ki. A nyugdíjbiztosításnál ugyan nem feltétel a 10 éves időtartam, de ha a szolgáltatás a szerződés létrejöttétől számított 10 éven belül válik esedékessé, akkor – az adókedvezmény igénybevételéhez – a szerződést annak megkötésekor, vagy legkésőbb a kedvezmény igénybevételekor záradékkal kell ellátni.

A záradékban azt kell rögzíteni, hogy a biztosított kizárólag nyugdíj-kiegészítő járadékban részesül. (Nyugdíj-kiegészítő járadéknak az olyan szolgáltatás számít, amelyet a nyugdíj kiegészítéseként vagy ahelyett évente legalább egyszer azonos vagy növekvő összegben élethossziglan vagy legalább a nyugdíjbiztosítási szerződés létrejöttétől számított 10. év végéig folyósítanak.) Abban az esetben, ha a nyugdíjba vonulás előre nem látható ok miatt korábban következik be, akkor a szerződés a szolgáltatás esedékességének időpontjában is záradékolható. Ha a nyugdíjbiztosítás baleseti és betegségi kockázatokat is tartalmaz, és ezek díjrésze a bruttó biztosítási díj 10 százalékánál nem több, akkor a díj egészére, ha több, akkor a díj szétbontásával csak a nyugdíjbiztosítási részre jár az adókedvezmény.

A rendelkezési jog gyakorlása

Amennyiben az adókedvezményt igénybe vevő magánszemély idő előtt gyakorolja a biztosítás feletti rendelkezési jogát, úgy az adókedvezményként levont összeget az adóhatóságnak be kell jelentenie, és 20 százalékkal növelten 15 napon belül meg kell fizetnie. A rendelkezési jog gyakorlásának tekintendő

  • a szerződés megszüntetése,
  • a visszavásárlás és az értékesítés mellett az egyéves vagy annál hosszabb lejáratú kötvény-kölcsön felvétele,
  • az egy évnél rövidebb lejáratúnál ennek egynél többszöri felvétele, illetve
  • nyugdíjbiztosításnál a szerződéskötéstől számított 10 éven belül esedékes szolgáltatás csökkenő vagy egy összegben történő igénybevétele.

A rendelkezési jog gyakorlásának minősül a szerződés módosítása is, kivéve ha a módosítás a kedvezményezett személyének megváltoztatására, a biztosítási díj vagy a biztosítási összeg módosítására irányul.

Nem vész el az adókedvezmény akkor sem, ha a szerződő munkáltató helyébe más munkáltató, vagy maga a biztosított magánszemély, annak házastársa, volt házastársa, egyenes ágbeli rokona lép, feltéve hogy a módosított szerződésen záradékban rögzítik a korábbi szerződő, illetve biztosított magánszemély által érvényesített adókedvezményt. Ilyenkor ugyanis az összes igénybe vett adókedvezményt – a rendelkezési jog gyakorlása esetén – ez utóbbi magánszemély(ek)nek kell visszafizetni.

Biztosítási szolgáltatás

A biztosító szolgáltatását jellemzően adómentesnek minősíti a személyi jövedelemadóról szóló törvény. Ez alól az az eset képez kivételt, amikor a biztosítás díját a magánszemély – elsősorban az egyéni vállalkozó és a mezőgazdasági őstermelő – a költségei között elszámolta. Költségelszámolásra olyan vagyon-, felelősség-, kockázati élet- és baleset-biztosítás esetén van lehetőség, amelyet a bevétel, illetve az ehhez szükséges feltételek biztosítása érdekében fizetnek ki. Emellett nem adómentes a jövedelmet helyettesítő felelősségbiztosítási kártérítés összege. Nem tekintendő ilyennek, s így adómentes

  • a jogszabályban meghatározott kötelezettség alapján megállapított tartásdíj helyett fizetett összeg,
  • az olyan kártérítés, amelyet a károsult költségeinek fedezetére fizetnek ki (még akkor is, ha azok a költségek éppen a jövedelem megszerzése érdekében merültek fel), valamint
  • a költségtérítést és a jövedelmet helyettesítő kártérítést is tartalmazó járadék, vagy
  • annak egyösszegű megváltása esetén a költségtérítő rész.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. december 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8838 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8838 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5248 olvasói kérdésre 5248 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8838 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8838 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5248 olvasói kérdéssel.

Munkaszüneti napi munkavégzés ellenértéke

A szociális területen (szociális konyha, idősek klubja) dolgozó általános munkarendű közalkalmazottak esetében ünnepnapra jár-e a 100%-os munkaszüneti napra járó bérpótlék és egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köztisztviselői jubileumi jutalom – kedvezmény nélkül

Egy köztisztviselő jogviszonya a nők kedvezményes öregségi nyugdíja betöltése miatt megszűnik. Iskolai tanulmányait befejezve öt évet KISZ-bizottsági tagként, majd...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeret bevezetése és a bérpótlékra való jogosultság

Településünkön a művelődési központban (alapító, fenntartó: önkormányzat, TEÁOR: könyvtári, levéltári tevékenység, a dolgozók jogviszonya: munkaviszony) 3 havi munkaidőkeret...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelés – a fizetési fokozat megállapítása munkaviszonyban

A köznevelési dolgozót be kell sorolni a Kjt. előmeneteli szabályai szerint, meg kell állapítani a fizetési osztályt és fokozatot, és ez alapján adható meg az alapszabadság és a...

Tovább a teljes cikkhez

Távol lévő pedagógus – a helyettesítésének díja

Pedagógus helyettesítése és a helyettesítési óradíj összegének meghatározásában kérném szíves segítségüket két esetben. A pedagógus 2025. I. 20-tól a tanév végéig a...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti munkaidő-kedvezmény felosztása

Az Mt. 274. §-ának (1) bekezdése alapján a munkavállalót munkaidő-kedvezmény illeti meg szakszervezeti érdekképviseleti tevékenysége érdekében. Ha az Mt. 273. §-a alapján több...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5248 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 274-ik lapszám, amely az 5248-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Az Szja törvény 2025 évi változásai Megnézem

Társadalombiztosítás és szociális hozzájárulás 2025. évi módosításai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem