Pénzügyi útmutató
Kevés kiadvány kiadója mondhatja el, hogy induláskori elveinek megfelelően tudja megjelentetni periodikájának IX. évfolyamát. A Magyar Pénzügyi és Tőzsdei Almanach aktuális köteteire ma is igazak a kezdeti elvek: formabontó hirdetések nélkül, teljességre törekedve mutatja be a hazai pénzügyi intézményrendszert és annak valamennyi szereplőjét. A csaknem háromezer oldalt magában foglaló háromkötetes almanach népszerűsége itthon – és jó néhány éve már külföldön is – töretlen. A magyar pénzügyi, tőzsdei, biztosítási, kamarai és egyéb fontos gazdasági (szolgáltató) szervezet bemutatására történtek más próbálkozások is, de a legtöbben, éppen teljessége okán, a pénzügyi almanachot használják.
A legutóbbi megjelenéshez képest a kötetek szerkezete megváltozott, ennek oka részben az adatbázis gyarapodása.
Átkerültek a második kötetbe a pénzügyi alapítványok és az elkülönített pénzügyi alapok. Tovább bővült a kamarai rész, a gazdasági önkormányzatokról átfogó képet nyújtanak a kötet készítői.
A BÉT-en megjelenő cégeket részvénykategóriák (A, B, C) szerint mutatja be a tőzsdei fejezet. A kötetnek ez a része évente szinte exponenciálisan bővült.
A harmadik kötet a könyvvizsgáló társaságok adatait és a Magyar Könyvvizsgáló Kamarát, valamint a számviteli szakemberek, az adótanácsadók egyesületeit mutatja be. Nagyon fontos rész a pénzügyi jogszabályok több száz oldalas gyűjteménye is.
Az almanach típusú kiadványtól elvárható – túl azon, hogy aktuális adatok halmazrendszerét közli –, hogy tanulmányokkal egy átfogó pénzügyi-gazdasági folyamat bemutatására is vállalkozzon, aminek a 20 fejezet mindegyikének bevezetéseként megjelentetett írásokkal meg is felel.
A magyar kötet megjelenését követően két hónapon belül az angol nyelvű változat is napvilágot lát.
A kor követelményének megfelelően hamarosan internetes megjelenéssel is elérhető lesz a hatalmas adathalmaz túlnyomó része. Három típusú információt kívánnak a szerkesztők elektronikus formában is közreadni. Az impresszum típusú információk, a változások dinamikus megjelenítése, valamint a pénzügyi szervezetek belső strukturális és kapcsolati rendszerét bemutató változatot. Az előzetes tervek szerint a webes változat használata ingyenes lesz, benne szabad szavas formában keresni is lehet majd.
F. É.Magyar Pénzügyi és Tőzsdei
Almanach, TAS-11 Kft.
3100 oldal. Ára: 8200 Ft + 12% áfa
A munkakörök összhangja
A menedzserek munkájának része az emberi erőforrásokkal való helyes gazdálkodás is. A terület fontosságát az emberi erőforrások fejlettsége és a gazdaság teljesítőképessége közti összefüggésekre irányuló vizsgálatok is igazolták.
Az emberierőforrás-menedzsment a munkavállalók és a munkakörök közötti összhang megteremtésére törekszik. Tipikus területei: az emberi erőforrások tervezése, a munkakörök elemzése, kialakítása és értékelése, a toborzás és kiválasztás, a teljesítményértékelés, a munkaerő-fejlesztés, a bérezés és jutalmazás, valamint az érdekegyeztetés.
A menedzserek számára igen fontos a szervezetek, valamint az emberek viselkedésének megismerése és megértése. A nemrég megjelent Humánerőforrásmenedzsment című könyv sokoldalúan mutatja be a dolgozói viselkedés értelmezési szempontjait. A megértéshez hasonlóan fontosak a magatartás megváltoztatásának eszközei is.
A vezetési stílusnak alkalmasnak kell lennie a szervezet, a csoport és az egyén céljainak összehangolására. A csoportmunka jelentőségével kapcsolatban a csoportteljesítményt befolyásoló tényezőket, a csoportépítés folyamatát ismerteti a szerző.
A vezetők idejük legnagyobb részét kommunikációval töltik, összehangolt cselekvésre csak akkor van lehetőség, ha a szervezet tagjai megértik egymást. A vezetők feladata és felelőssége a kommunikációs kapcsolatok és hálózatok kiépítése. A szervezeti kultúra kialakulását számos tényező befolyásolja: a nemzetközivé váló gazdaságban a cégeknek számolniuk kell a kulturális különbségek hatásaival is!
Az emberierőforrás-menedzsment tevékenységei közt stratégiai jelentőségű még a munkakörök elemzése; a munkaerő-tervezéssel való kapcsolatáról, felhasználási területeiről, eszközeiről, a létszámszükséglet meghatározásában alkalmazható módszereiről olvashatunk. Fontos a munkaerő-toborzás és -kiválasztás is, hiszen csak megfelelő számú és összetételű munkaerő valósíthatja meg a szervezet által kialakított stratégiákat és terveket. Az emberi erőforrások fejlesztése az alkalmazottak képzését, képességeinek fejlesztését foglalja magában; a menedzsment fejlesztésére is szükség van!
A teljesítményértékelés, mások minősítése nem könnyű feladat, de jól kidolgozott szempontrendszerrel az objektivitás biztosítható. Az alkalmazottak keresetével és egyéb juttatásaival kapcsolatban az érdekegyeztetésről, a különböző bérezési rendszerekről is szó van a könyvben. Végül pedig az emberi erőforrásról mint tőkéről, beruházásról kapunk áttekintést. A beruházások (oktatás, képzés, továbbképzés) hozzájárulnak a gazdasági hatékonysághoz; értékelésének módszereiről, a velük kapcsolatos költségek elszámolásáról is tájékozódhatunk.
Dr. Rubóczky IstvánHumánerőforrás-menedzsment.
Szerkesztette: dr. Gyökér Irén
Műszaki Könyvkiadó-Magyar Minőség
Társaság. Bp., 1999. 186 oldal. Ára: 2190 Ft