×

Érdekegyeztetés a közszférában

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. szeptember 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 21. számában (1999. szeptember 15.)

 

Az országos érdekegyeztetés átalakítását követően (Gazdasági Tanács, az Országos Munkaügyi Tanács) úgymond kormányzati feladat még a közszféra érdekegyeztető fórumainak megújítása is. Hosszas előkészítést követően a közelmúltban készült el a reform tervezete, ami máris komoly nézeteltéréseket okozott a szociális partnerek között. A terveket a kormány csak később, a szakszervezeti és más vélemények mérlegelését követően hagyja jóvá.

 

A kormányzati terv szerint a 15 ezer költségvetési szervezetnél, intézménynél foglalkoztatott, körülbelül 800 ezer közszolgálati alkalmazott ügyeit a későbbiekben többszintű fórumrendszer keretei között vitathatják majd meg az érdekeltek. A KIÉT (Költségvetési Intézmények Érdekegyeztető Tanácsa) utódja az Országos Közszolgálati Konzultatív Tanács (OKKT) lesz. A következő szint a szektorális bizottságoké lenne. Három ilyen szektorális testület létrehozását javasolja a kormányzati előterjesztés. Külön-külön testületet hoznának létre a közalkalmazotti, a köztisztviselői, valamint a hivatásos és szolgálati jogviszonyban állók részére. A szakszervezetek véleménye szerint jelenleg a KIÉT-ben a köztisztviselők, valamint a hivatásos és szolgálati jogviszonyban állók érdekképviseletei olyan – a közalkalmazottakra vonatkozó – vitákban is kénytelenek részt venni, amelyek gyakorlatilag közömbösek számukra. A szektorális fórumok létrehozása megoldást adna erre a problémára.

Ágazati bizottságok

A közszféra érdekegyeztetésének további színtere lenne a kormányzati javaslat szerint az ágazati-szakmai bizottságok köre. A közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény hatókörében hat ilyen testületet hoznának létre. Az egyes minisztériumoknál, valamint kormányzati szervezeteknél úgynevezett fenntartói ágazati bizottságokat működtetnének. A települési önkormányzatoknál helyi fenntartói-közszolgálati bizottságokat alakítanának.

A kormány azt javasolja, hogy az OKKT évente néhány alkalommal az aktuális költségvetési irányelv elkészítésének időszakában, majd a következő év költségvetési törvényjavaslatának benyújtása idején ülésezzen. A testület véleménycserét folytatna a közszféra előző évi helyzetéről, valamint a következő évre vagy évekre vonatkozó kormányzati értékelésről, elképzelésekről.

A konzultációk tárgykörébe tartozna a közszféra egészével, így a három szektorral kapcsolatos bér- és foglalkoztatáspolitika, a bérmeghatározás, a létszámgazdálkodás és ennek államháztartási, költségvetési összefüggései. Megtárgyalnák azokat a kérdéseket is, amelyeket a szektorális fórumok országos szintre utalnak. A tanács munkájában a kormányzati oldalon miniszterek vennének részt, a munkavállalói oldalon pedig a közszféra szektoraiban országos reprezentativitást elérő szakszervezeti konföderációk, a szakszervezeti szövetségek, valamint az ágazati szakszervezetek. A tanácsba delegálnák képviselőiket az önkormányzatok országos érdekképviseletei is. A konzultációkat a három oldal által elfogadott ügyrend szerint végeznék.

A szakszervezetek elfogadhatatlannak tartják, hogy az OKKT csak konzultációs jogkörrel rendelkezne. Nyomatékosan figyelmeztetnek rá, hogy az érdekegyeztető tárgyalások alapvető célja nem a kötelezettségek nélküli véleményismertetés, hanem a megállapodások megkötése. A megállapodási jogosultságot nem csupán a fórumok alapszabályában, hanem kormányrendeletben is szerepeltetni kellene. Fontosnak tartják azt is, hogy konszenzusos módon mielőbb alkossák meg az egyes érdekképviseletek tárgyalási jogosultságát rendező reprezentativitási szabályokat. Megfelelő garanciákat jelentene, ha a közalkalmazottakra, a köztisztviselőkre, a szolgálati viszonyban állókra vonatkozó törvények módosításai során is foglalkoznának az új érdekegyeztető fórumokkal, valamint meghatároznák az egyeztetési, a megállapodási, a véleményezési és a konzultációs témák körét.

Törvények összehangolása

Ez nem kis jogalkotási feladatot jelentene, hiszen jelenleg a közszféra körülbelül 800 ezer munkavállalójának jogállását, így munkajogviszonyát, foglalkoztatását, bérezését, juttatásait, munkafeltételeit hat – a köztisztviselőkre, a közalkalmazottakra, a hivatásos szolgálati jogviszonyban állókra, a bírákra, az ügyészekre és a bírósági, ügyészségi alkalmazottakra vonatkozó – törvény határozza meg. A közoktatási, felsőoktatási, kulturális és más szakmai törvények is utalnak e dolgozói körre vonatkozó szabályokra. A törvények végrehajtását nagyszámú kormány- és miniszteri rendelet segíti.

Tájékozódás és véleményezés

A kormányzati javaslat szerint a szektorális bizottságokban a szociális partnereket a törvényekben meghatározott tájékozódási és véleményezési jogosultság illetné meg. A véleményezési jogosultság a munkajogviszonyt szabályozó törvényi rendelkezésekre, az adott szektor foglalkoztatási és bérpolitikai kérdéseire, a szektorális foglalkoztatási, bérmeghatározási, -juttatási szabályokra vonatkozna. Ezen túl a felsorolt témaköröket közvetlenül befolyásoló államháztartási, pénzügyi kérdésekkel is foglalkoznának. A kormányzat kikérné a szociális partnerek véleményét a tervezett intézkedésekről, a lehetőség szerint közelítenék az álláspontokat, adott esetben részegyezségeket kötnének. Amenynyiben sikerülne konszenzuson alapuló álláspontot kialakítani, ajánlást fogalmaznának meg a kormányzati intézkedésre, jogszabály-módosításra.

A közalkalmazottak szektorális testülete az Országos Közalkalmazotti Bizottság (OKB) lenne. A kormányzati oldalon az egyes szaktárcák, valamint a Belügyminisztérium és a Pénzügyminisztérium képviseltetné magát. A munkavállalói oldalt a közalkalmazottitanács-választáson országos reprezentativitást elért szakszervezeti konföderációk, szakszervezeti szövetségek és ágazati szakszervezetek jelenthetnék. Mivel a közalkalmazottak jelentős részét önkormányzati fenntartású intézmények foglalkoztatják, szükséges, hogy az OKB-ban helyet kapjanak a helyi önkormányzatok országos érdekképviseletei is. Célszerűnek látszik, ha a testületben létrehozzák a központi költségvetési, valamint az önkormányzati szekciókat.

A másik szektorális fórum az Országos Köztisztviselői Bizottság (OKtB) lenne. Ez a testület a Köztisztviselők Érdekegyeztető Fóruma (KÉF) hagyományait folytatná. A bizottság kormányzati oldalán a Belügyminisztériumon kívül a Miniszterelnöki Hivatal, a Pénzügyminisztérium, a Gazdasági Minisztérium, illetve más tárcák képviseltetnék magukat. A munkavállalói oldalon a szektorban működő köztisztviselők, ügykezelők, fizikai alkalmazottak körében reprezentatívnak minősülő ágazati szakszervezetek, szakszervezeti szövetségek kapnának helyet. Mivel a köztisztviselők jogállásáról szóló törvény hatálya alá tartozó közszolgálati alkalmazottak 40 százaléka a helyi önkormányzati igazgatásban dolgozik, ebben a testületben is képviseltetnék magukat a helyi önkormányzatok országos érdek-képviseleti szervezetei.

A harmadik szektorális fórum a Hivatásos, Szolgálati, Ágazatközi Bizottság (HSZÁB) lenne. A fórumot a Honvédelmi Minisztérium szervezhetné meg. A kormányzati oldal munkájában részt venne valamennyi fegyveres szervezetet felügyelő tárca. A munkavállalói oldalon a fegyveres ágazatokban a hivatásos szolgálati viszonyban állók jogállásáról szóló törvény hatálya alá tartozó dolgozók körében reprezentatívnak minősülő érdekképviseletek képviseltetnék magukat. Célszerű lenne, ha a Legfelsőbb Bíróság és a Legfőbb Ügyészség a bírák, ügyészek és bírósági ügyészségi alkalmazottak jogállását szabályozó törvények mentén ugyancsak létrehoznák a társadalmi párbeszéd intézményeit.

Egyetértés a bizottságokról

A kormányzati és a szakszervezeti vélemény egyezik abban, hogy az egyes közalkalmazotti, szakmai körökben önálló szakmai ágazati bizottságokat kellene létrehozni. Így a kutatási-fejlesztési, a felsőoktatási, a közoktatási, a közművelődési, kulturális és művészeti, a szociális, valamint az egészségügyi dolgozók érdekeinek egyeztetésére. Az egyes szakmai ágazati bizottságok tevékenységét az adott ágazat irányításáért felelős tárcák szervezhetnék meg. A munkavállalói oldalt az ágazatban reprezentatív ágazati szakszervezetek alkotnák. Azoknál a bizottságoknál, ahol meghatározók a helyi önkormányzati fenntartású intézmények, a helyi önkormányzatok országos érdekképviseletei is részt vennének a munkában.

D. J.
KIÉT-történet
A közszféra a 90-es évek elején, az Érdekegyeztető Tanács (ÉT) megalapításakor még nem rendelkezett önálló országos egyeztető fórummal. Az ÉT egyik bizottságaként jegyezték érdekegyeztető intézményüket, a Költségvetési Intézmények Érdekegyeztető Bizottságát (KIÉB). Ez a bizottság a közszféra önállósodási törekvései nyomán 1992-t követően alakult át az ÉT-től független Költségvetési Intézmények Érdekegyeztető Tanácsává (KIÉT).

Bár az ÉT plenáris ülése korábban, a KIÉB idejében sem kérdőjelezte meg e testület közszférára vonatkozó döntéseit, az országos egyenrangúságot azonban később, a KIÉT idejében sem ismerték el általánosan. Ennek oka, hogy az országos megállapodásokat az ÉT keretei között kötötték meg a szociális partnerek a kormánnyal, és az országos általános gazdasági konzultációk éppúgy vonatkoztak a versenyszféra, mint a közszféra ügyeire. A költségvetési intézmények dolgozóinak országos szakszervezeti konföderációi a KIÉT-ben és az ÉT-ben egyaránt képviseltették magukat. Konfliktusokat jelentett, hogy a helyi önkormányzatok csak a KIÉT-ben tolmácsolhatták véleményüket, mint a fórum egyik résztvevői, az ÉT-ben már nem.

A KIÉT-et országos egyeztető fórumként a közalkalmazotti törvény ismerte el. A KIÉT keretei között a kormányzat, az önkormányzatok, valamint a munkavállalók és az intézményi munkáltatók képviselői a konfliktusok elkerülése érdekében egyeztették álláspontjukat. Amennyiben lehetséges volt, megállapodásokat kötöttek. Ebben a KIÉT hasonlított az ÉT-hez, illetékességi köre viszont csak a közszférára terjedt ki.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. szeptember 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8838 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8838 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5248 olvasói kérdésre 5248 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8838 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8838 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5248 olvasói kérdéssel.

Munkaszüneti napi munkavégzés ellenértéke

A szociális területen (szociális konyha, idősek klubja) dolgozó általános munkarendű közalkalmazottak esetében ünnepnapra jár-e a 100%-os munkaszüneti napra járó bérpótlék és egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köztisztviselői jubileumi jutalom – kedvezmény nélkül

Egy köztisztviselő jogviszonya a nők kedvezményes öregségi nyugdíja betöltése miatt megszűnik. Iskolai tanulmányait befejezve öt évet KISZ-bizottsági tagként, majd...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeret bevezetése és a bérpótlékra való jogosultság

Településünkön a művelődési központban (alapító, fenntartó: önkormányzat, TEÁOR: könyvtári, levéltári tevékenység, a dolgozók jogviszonya: munkaviszony) 3 havi munkaidőkeret...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelés – a fizetési fokozat megállapítása munkaviszonyban

A köznevelési dolgozót be kell sorolni a Kjt. előmeneteli szabályai szerint, meg kell állapítani a fizetési osztályt és fokozatot, és ez alapján adható meg az alapszabadság és a...

Tovább a teljes cikkhez

Távol lévő pedagógus – a helyettesítésének díja

Pedagógus helyettesítése és a helyettesítési óradíj összegének meghatározásában kérném szíves segítségüket két esetben. A pedagógus 2025. I. 20-tól a tanév végéig a...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti munkaidő-kedvezmény felosztása

Az Mt. 274. §-ának (1) bekezdése alapján a munkavállalót munkaidő-kedvezmény illeti meg szakszervezeti érdekképviseleti tevékenysége érdekében. Ha az Mt. 273. §-a alapján több...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5248 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 274-ik lapszám, amely az 5248-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Az Szja törvény 2025 évi változásai Megnézem

Társadalombiztosítás és szociális hozzájárulás 2025. évi módosításai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem