×

Munkahelyi ellenőrzések

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. augusztus 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 20. számában (1999. augusztus 15.)

 

A munkajogi szabályozásban bekövetkezett változások igényelték, hogy a munkaügyi ellenőrzés szabályozása törvényben, állami kötelezettségként jelenjen meg, és ez így működik már 1996 óta. A foglalkoztatási törvény módosítása is nagyobb jogköröket ad az ellenőrzést végzők számára. A munkáltatóknak fel kell készülniük arra, hogy két törvény alapján ellenőrizhetik őket.

 

Az állam, a munkavállalók (szakszervezetek) és a munkáltatók mást és mást várnak el a munkahelyi ellenőrzésektől. A kormányzat közrendvédelmi kötelességből eredő hatósági ellenőrzéseket tart szükségesnek, amelyek egyik célja a feketefoglalkoztatás, illetve a feketemunka-végzés visszaszorítása. A szakszervezetek a munkavállalók és a szakszervezeti tisztségviselők jogainak, a kollektív szerződések betartását remélik a törvénytől, és az ellenőrzést ezért tartják fontosnak. A munkaadók szeretnék, ha az ellenőrzésben prioritást kapna a feketefoglalkoztatás és a nem legális munkavégzés visszaszorítása a tisztességes piaci verseny megteremtése érdekében.

Lényeges az a munkaadói igény, hogy az ellenőrzés eddigi – kétéves – tapasztalataival szemben az ellenőrzés alapját a munkavégzés ténye kell hogy képezze, és nem a munkaviszony szabályosságának vizsgálata.

Cégtábla nélkül

A munkáltatók által vitatott az a gyakorlat, amely elsősorban az általános ellenőrzésben gondolkodik, komplex módon, lehetőleg szektor- és területsemlegesen jelölve ki a vizsgálandó cégeket, amitől csak az időnkénti célvizsgálatok során térnek el az ellenőrző hatóságok. A komplex vizsgálatoknál az ellenőrök az eddig is tisztességes nyilvántartásokat vezető legális munkaadókat találják meg, az ellenőrzés a könnyebb ellenállás felé tolódik el, az alaki hibák, a kisebb pontatlanságok, a határidők esetleges csúszásának korrigálását szorgalmazva. A cégtábla nélküli területeket, ahol feltehetően a feketemunka-végzés folyik – annak esetleges veszélyessége miatt – kerülik.

Az Országos Munkaügyi Tanács és annak szakbizottsága legutóbbi ülésein tárgyalta az 1998. évi ellenőrzések és vizsgálatok tapasztalatait. Általánosságban megállapítható, hogy a kisebb cégeknél nagyobb számban fordulnak elő szabálytalanságok. Nagyobb létszámú cégeknél az ellenőrök elsősorban a telepített munkahelyeken szereztek negatív tapasztalatokat. A hiányosságok döntően a fizikai munkavállalók körében állapíthatók meg. Jellemző, hogy a kis- és közepes méretű cégek könyvelő vállalkozásoknak adják ki a papírmunkát, ezek az alvállalkozók feladatukat elvégezve viszont a munkajogi előírások betartásával már nem foglalkoznak.

A tanulságok

A tavalyi ellenőrzések során nagyjából a következő tapasztalatok szűrhetők le (nem fontossági sorrendben):

  • A munkaszerződés írásba foglalásának az elmulasztása az alapja minden ötödik jogsértésnek. Ha a munkaadó rendelkezik is kitöltött szerződéssel, sokszor hiányzik arról a munkavállaló aláírása. Szabálytalanság felfedésekor hivatkoznak próbaidőre, aznapi munkakezdésre stb.
  • Vállalkozási, megbízási szerződések sok esetben színleltnek minősülnek. Ez esetben nem az elnevezésnek, hanem a tartalmi elemeknek van jelentőségük. Tehát ha a munkaviszonyra jellemző elemek dominálnak (munkakör, bér, munkavégzés rendszeressége, munkáltatói utasítási jog stb.), akkor az ellenőr szabálytalannak fogja minősíteni a vállalkozási vagy megbízási szerződést. Több esetben a bíróság sem fogadja el a szerződéses szabadság korlátozására való hivatkozást.
  • A külföldiek engedély nélküli foglalkoztatásának vonzereje az olcsó, de megbízható munkaerőben van. Ebben eltérő a kép az ország keleti, illetve nyugati felében, utóbbiban némi csökkenés tapasztalható. Általában a rendőrség bevonásával folynak a vizsgálatok. Az építőiparban, mezőgazdaságban, kereskedelemben, a vendéglátásban tapasztalható az a jelenség, hogy engedély nélkül vagy nem arra a munkára szóló engedéllyel, és területileg is másutt foglalkoztatják a külföldi munkavállalót.
  • A munkaidő tartamára és a túlmunkára vonatkozó szabályok ellenőrzésénél a munkaügyi ellenőrök a nyilvántartás hiányát tapasztalták, ami megnehezítette az ellenőrzést.

(Itt szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy az 1999. augusztus 17-én hatályba lépő LVI. törvény, a Munka Törvénykönyve módosításaként, kötelező nyilvántartást rendel el.)

A munkaidő vizsgálatánál jellemző szabálysértés, hogy a munkaszerződés részmunkaidőről szól, de a munkavégzés a teljes munkaidőnek felel meg. A pihenő- vagy heti munkaszüneti napon elrendelt túlórát nem a szabályok szerint fizetik ki. Továbbá a cégek készenléti munkakörökbe való sorolással próbálják a munkaidőkorlátokat tágítani.

  • A pihenőidő kiadása sem garantált, főleg a kereskedelemben, vendéglátásban, mezőgazdaságban. Ez vonatkozik a heti két pihenőnapra és a munkaidő befejezésére, másnapi újrakezdésre is.
  • A szabadság kiadásának szabályainál döntően a rövid és határozott idejű munkaviszony esetében keletkeztek problémák. Nem adják ki az időarányos szabadságot, és nem is váltják meg pénzben.
  • A munkabér ellenőrzésénél a minimálbér be nem tartása a legjellemzőbb. Ennek módjai: nem január 1-jétől kezdik fizetni, részmunkaidő esetében nem az időarányos mértéket határozzák meg, teljesítménykövetelményes munkakörben szabálytalan a 100 százalék meghatározása stb.
  • Bérpótlékokra vonatkozó szabályok megsértésénél a kisebb cégek arra hivatkoznak például, hogy az éjszakai pótlék a személyi bér része. Az állásidőre való díjazás is több csorbát szenved.

Gyakran előfordul, hogy nem adnak elszámolást a munkáltatók a kifizetett járandóságokról, vagy például a mezőgazdaságban a munkabér kizárólag természetbeni juttatásból áll.

  • A szakszervezeti jogok védelmével kapcsolatos ellenőrzés csak bejelentésre történhet. A cégek olykor a tisztségviselők védelmét célzó intézkedéseket, valamint a szakszervezet szervezésével kapcsolatos szabályokat sértik meg, de nem gyakran. Jellemző, hogy megemelkedett a munkáltatóknál képviselettel rendelkező érdekképviseletek részéről a bejelentések száma, de olyan panaszokkal éltek, amelyek nem tartoznak az ellenőrzés hatáskörébe.

Akció-ellenőrzések

A felsorolt tapasztalatok az általános ellenőrzések rendszerében történtek, ezen túlmenően az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség cél-, illetve akció-ellenőrzést is tartott hasonló témakörökben. A célellenőrzések a nők és a fiatalkorúak foglalkoztatására is kiterjedtek. Előfordult az éjszakai munkára vagy a túlmunkára vonatkozó előírások megszegése.

Mint a bevezetőben is jeleztük, a munkaügyi ellenőrzési törvény, illetve az annak előírásai alapján történő vizsgálatok tapasztalatai csak két éve gyűlnek. Egyértelmű következtetést levonni arról, hogy a munkáltatók részéről mely területeken történt előbbre lépés, vagy mely szabálysértések szaporodtak, nem sikerült.

A jövőre vonatkozóan várható, hogy ismét változik az ellenőrző szervezet felállása. Ismét külön lesz a munkaügyi és a munkabiztonságot ellenőrző szervezet. Ennek következménye lesz az is, hogy a munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény módosulni fog.

Geiger Tiborné

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. augusztus 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8898 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8898 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5283 olvasói kérdésre 5283 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8898 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8898 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5283 olvasói kérdéssel.

Tanulmányi szerződés – kizárt a közfoglalkoztatásban

Közfoglalkoztatásban állóval köthet-e tanulmányi szerződést a munkáltató? A képzés, tanfolyam három-négy hónapos. Mi a helyzet akkor, ha a tanfolyam végzése alatt megszűnik a...

Tovább a teljes cikkhez

Egyenlő bér elve és az iskolaszövetkezeti munka

Sérti-e az Mt. 12. §-a szerinti egyenlő bánásmód követelményét, ha a munkáltató a nála a Szövtv. 10/B. §-a alapján foglalkoztatott diákok esetén a munkáltatónál munkaviszonyban...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteria csak a polgármesternek

Ha egy önkormányzatnál úgy döntenek, lesz cafeteriajuttatás, de csak a polgármester kapja meg úgy, hogy rajta kívül van még közalkalmazott falugondnok, közalkalmazott kulturális...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás visszakövetelése – az elévülési időben

A Kttv. hatálya alá tartozó köztisztviselő csecsemőgondozási díj, valamint gyermekgondozási díj távolléti jogcímen van 2024. július hónaptól. A 2024. évi cafeteriajuttatását még...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkifizetés több pénzforgalmi számlára

Köteles-e a munkáltató a munkavállaló kérésére több fizetési számlára utalni a munkabért? Az Mt. 158. §-ának (1) bekezdése azt mondja ki, hogy a munkabért a munkavállaló által...

Tovább a teljes cikkhez

Bérmódosítási kötelezettség közszolgálati jogviszonyban

A GYED/GYES után visszatérő kismama, aki a Kttv. hatálya alá tartozik, joggal tarthat-e igényt az Mt. 59. §-ában szereplő bérkorrekcióra? A visszatérő édesanyák bérét ugyanis a...

Tovább a teljes cikkhez

Garantált bérminimumra való jogosultság

A 394/2024. Korm. rendelet a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók számára írja elő a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabér-megállapítás euróban – vezetők esetében

Ügyfelünk, egy magyar tulajdonú zrt. vezető tisztségviselői számára szeretné a munkabért részben euróban, részben forintban megállapítani. Lehetséges ez, vagy csak egy pénznem...

Tovább a teljes cikkhez

Egyen- vagy formaruha biztosítása munkaadói döntés alapján

Létezik-e olyan jogszabályi előírás, amely alapján a munkáltató számára kötelező lenne egyenruhát, formaruhát vagy termékvédő ruhát biztosítani a következő munkakörökben...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás visszakövetelése – az elévülési időben

A Kttv. hatálya alá tartozó köztisztviselő csecsemőgondozási díj, valamint gyermekgondozási díj távolléti jogcímen van 2024. július hónaptól. A 2024. évi cafeteriajuttatását még...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkifizetés több pénzforgalmi számlára

Köteles-e a munkáltató a munkavállaló kérésére több fizetési számlára utalni a munkabért? Az Mt. 158. §-ának (1) bekezdése azt mondja ki, hogy a munkabért a munkavállaló által...

Tovább a teljes cikkhez

Bérmódosítási kötelezettség közszolgálati jogviszonyban

A GYED/GYES után visszatérő kismama, aki a Kttv. hatálya alá tartozik, joggal tarthat-e igényt az Mt. 59. §-ában szereplő bérkorrekcióra? A visszatérő édesanyák bérét ugyanis a...

Tovább a teljes cikkhez

Garantált bérminimumra való jogosultság

A 394/2024. Korm. rendelet a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók számára írja elő a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabér-megállapítás euróban – vezetők esetében

Ügyfelünk, egy magyar tulajdonú zrt. vezető tisztségviselői számára szeretné a munkabért részben euróban, részben forintban megállapítani. Lehetséges ez, vagy csak egy pénznem...

Tovább a teljes cikkhez

Egyen- vagy formaruha biztosítása munkaadói döntés alapján

Létezik-e olyan jogszabályi előírás, amely alapján a munkáltató számára kötelező lenne egyenruhát, formaruhát vagy termékvédő ruhát biztosítani a következő munkakörökben...

Tovább a teljes cikkhez

Idénymunka értelmezése – akár egész évben

Egyszerűsített foglalkoztatás esetén az Efotv. szerint a munkavállalók olyan mező- és erdőgazdasági tevékenységet végeznek, amely magában foglalja a növénytermesztés,...

Tovább a teljes cikkhez

Várandós önkéntes tartalékos szolgálatteljesítése

Várandós kismama önkéntes tartalékos törzsőrmesterként állandó/tartós behíváson tartózkodik több mint fél éve. A kismama folyamatos foglalkoztatásban van, várandósságát...

Tovább a teljes cikkhez

Rendkívüli munkaidő visszautasíthatósága

A munkavállaló megteheti, hogy visszautasítja a túlórát azért, mert neki arra az estére színházjegye van, amit már kifizetett?

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5283 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 275-ik lapszám, amely az 5283-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Szja és juttatások problémái Megnézem

Járulék- és szocho-problémák Megnézem

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem