×

Előretekintő vállalkozások

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. augusztus 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 20. számában (1999. augusztus 15.)

 

A fővárosi vállalkozások 1999 első félévében kedvezőtlenebbül ítélték meg helyzetüket, mint 1998 második félévében, és az év hátralevő részére vonatkozó várakozásaik is csak mérsékelten optimisták – állapítja meg a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara legfrissebb vállalkozói konjunktúrajelentésében.

 

A rendszeresen ismételt felmérést 8 ágazatban végezte el a kamara: ipar, építőipar, kereskedelem, idegenforgalom, szállítás-posta-távközlés, pénzügyi tevékenység, ingatlanügyek-gazdasági szolgáltatások és humán szolgáltatások.

A vállalkozások – összehasonlítva a fél évvel korábbi véleményükkel – 20,3 százaléka jónak, 54,9 százaléka kielégítőnek és 24,7 százaléka rossznak ítélte cége általános helyzetét. Ilyen kedvezőtlen helyzetértékelésre nem volt még példa a felmérések megkezdése (1997. II. féléve) óta!

A jövőre vonatkozóan viszont derűlátóak a válaszadók. A cégek több mint negyede javulást vár a következő időszakban, s magas azon cégek aránya (60 százalék), amelyek arra számítanak, hogy legalább nem romlik a helyzetük.

A helyzetértékelés általában attól függ, mekkora az adott vállalkozás. A mikro- és kisvállalkozások leginkább rossz üzleti helyzetről számoltak be. Negatív beszámolóikkal az önfoglalkoztatók 37,9, az alkalmazottal rendelkező mikrovállalkozások 26,9, a kisvállalkozások 12,5 százalékos arányt képviseltek. Ezzel szemben a középvállalkozások 70 százaléka kielégítőnek, 30 százaléka pedig egyenesen jónak ítélte üzleti helyzetét. A nagyvállalkozásoknál ugyanez az arány 80-20 volt. A következő félévre vonatkozó várakozásaik szerint a mikro- és kisvállalkozások csupán a jelenlegi helyzet fennmaradására számítanak. A középvállalkozások 60 százaléka javulást prognosztizál, míg a nagyvállalkozások 20-20 százalékban romlást, illetve javulást várnak, 60 százalékuk pedig nem vár változást a jelenlegi helyzethez képest.

Iparági különbségek

A különböző ágazatok helyzetértékelése egészen eltérő. A legkedvezőbb helyzetben az ipari és a pénzügyi ágazat van, őket követi az építőipar és a gazdasági szolgáltatók. A sor végén kullog a kereskedelem és az idegenforgalom. A jövőbeni kilátásaikról az ipari, építőipari és pénzügyi vállalkozások 26,6 százaléka nyilatkozott optimistán. A humán és a gazdasági szolgáltatók pedig nem számítanak helyzetük romlására a következő hat hónapban sem.

A délszláv háború által leginkább sújtott szállítási és idegenforgalmi vállalkozások viszont különbözően ítélik meg helyzetüket. A szállítók 30 százaléka további romlásra számít, ám ugyanekkora a javulást prognosztizálók aránya is. Az idegenforgalmi vállalkozások körében 30 százalék javulásra számít, 57,1 százalék az üzleti helyzet további romlásától tart.

A tulajdonosi szerkezetet figyelembe véve a kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy a részben külföldi tulajdonban levő vállalkozások pozitívabban értékelik saját helyzetüket. Jónak 25 százalékuk, rossznak pedig mindössze 20 százalékuk látja helyzetét. Azoknál a vállalkozásoknál, amelyek többségi külföldi tulajdonban vannak, még kedvezőbb a kép: 34,5 százalékuk jónak, 17,2 százalékuk rossznak véli pozícióját, s a fennmaradó 48,3 százalék találja azt kielégítőnek. A közeljövő megítélésében a tisztán hazai tulajdonú cégek 22,5 százaléka számít javulásra. Ezzel szemben a külföldi tulajdonúaknak 45 százaléka bizakodik ugyanebben!

Csökkenő forgalom

A forgalmat tekintve kedvezőtlenebbül alakult a kép az év első felében, mint ahogy azt a gazdálkodók fél évvel korábban remélték. A növekedésről és a csökkenésről csaknem azonos arányban számoltak be a cégek (33,2, illetve 30,9 százalék). Javulásra a következő félévben a válaszadók 34 százaléka számít. (Az egy évvel ezelőtti felmérésben még 39 százalék volt az optimisták aránya!) Érdekes viszont, hogy a forgalomcsökkenéstől tartók (24,9 százalék) között olyan vállalkozás is van (4,8 százalékban), amely már egyáltalán nem számít megrendelésre.

A belföldi forgalom jövőbeni növekedését a gazdálkodók 33,1 százaléka reméli. Az exportálók mindössze 20,5 százaléka jelezte, hogy várhatóan lesznek megrendeléseik. Ezeknek 37,8 százaléka az export bővülését prognosztizálja.

A forgalmi adatokból kitűnik, hogy az utóbbi fél évben némiképpen élénkült a belföldi piac. Az is leszűrhető a válaszokból, hogy bizonyos ágazatok (például a szállítás, az idegenforgalom, a szolgáltatások) az átlagnál érzékenyebbek a gazdasági környezet változásaira, mint a többi ágazat képviselői.

Romlott a jövedelmezőség is

A megkérdezett cégek jövedelmezősége romlott az elmúlt egy évben. Jónak mindössze 12 százalékuk ítélte jövedelmi viszonyait (a korábbi 17,2 százalékhoz képest!), s legalább kielégítőnek 57,5 százalékuk (a korábbi 53,8 százalékkal szemben).

A második félév elé hasonlóan optimistán tekintenek a vállalkozók, mint fél évvel ezelőtt: több bevételre a válaszolók 23,2 százaléka, kevesebbre pedig 20,8 százaléka számít. A felmérésből azonban az is kitűnik, hogy minél nagyobb egy cég, annál optimistábban látja helyzetét. (Kivételt képeznek ez alól a nagyvállalkozások, amelyek igen óvatosan és visszafogottan fogalmaznak előrejelzéseikben!)

Átlagon felüli jövedelmezőséget jeleztek az ingatlanügyekkel és gazdasági szolgáltatásokkal foglalkozó cégek, valamint az ipar, az építőipar és a pénzügyi szektor. A kereskedelmet viszont átlagon aluli jövedelmezőség jellemzi. Az idegenforgalomban, a szállítás-távközlés és a humán szolgáltatások területén kifejezetten kedvezőtlen a helyzet. Az idegenforgalmi vállalkozásoknak például nem kevesebb, mint 71,4 százaléka jelezte, hogy gyenge volt a bevétele, miközben jó jövedelemről egyetlen cég sem számolt be!

Tulajdonosi szerkezetük szerint kétszer annyi külföldi tulajdonú vállalat válaszolt úgy, hogy jól jövedelmezett az első félév, mint a tisztán magyar tulajdonú cégek közül. Csaknem ugyanilyen az arány a jövőbeni várakozásokat tekintve: a javulásban a külföldi tulajdonúak 30 százaléka, a hazaiaknak pedig csupán 20 százaléka bízik.

Szakemberhiány

A választ adó 260 cég többsége úgy nyilatkozott, hogy tevékenységét leginkább a kereslethiány akadályozza. Míg 1999 első félévében ezeknek a cégeknek az aránya 53,7 százalék volt, addig fél évvel korábban még csak 41,4 százalék. A kereslethiány más ágazatokhoz képest nagyobb mértékben sújtja a humán szolgáltatókat (75 százalék) és a kereskedőket (65,3 százalék). Ez utóbbi ágazaton belül is óriási a jelentős károkat elszenvedő kiskereskedelmi vállalkozások aránya (79 százalék).

A felmérésben részt vevő cégek számára a második legnagyobb probléma a tőkehiány volt. Erről a vállalkozások egyharmada számolt be. Legnagyobb mértékben a humán szolgáltatókat, a kereskedőket és az ipart sújtja.

A szabályozórendszer folytonos változása szintén hátráltatja a gazdálkodók kibontakozását. Ezt a válaszadók 18,1 százaléka jelezte. Érdekes módon ez a probléma a leginkább az építőipari cégeknél okoz gondot (28,6 százalék), de a humán és a gazdasági szolgáltatók is megemlítették.

Új jelenség a szakemberhiány, amelyről a vállalkozások 12 százaléka számolt be. Főként az ipari és építőipari cégek munkáját hátráltatja – előbbi 25, utóbbi 21,4 százaléka jelezte ezt –, de számos ipari területen is nehézségeket okoz (többek között a gép-, berendezés-, műszer-, híradástechnikaicikk-, a gyógyszergyártásban, a könyv- és zeneműkiadásban).

Stagnáló foglalkoztatás

A megkérdezett cégek továbbra is tartják magukat ahhoz a szándékukhoz, hogy nem növelik a foglalkoztatottak számát. Erről nyilatkozott a vállalkozások túlnyomó többsége (77,3 százalék). Munkaerő-felvételt mindössze 16,8 százalékuk tervez. Ez a hajlandóság további csökkenését jelzi az előző két féléves felméréshez képest.

Létszámbővítéssel főleg a kis- és középvállalkozások számolnak: az előbbiek 24, az utóbbiak 20 százaléka jelezte, hogy munkatársak felvételére készül. A létszámcsökkentés többnyire a nagyvállalkozásokra jellemző, amelyek egyébként a bővítéstől száz százalékban elzárkóznak!

A humán szolgáltatások körében megfigyelhető, hogy a korábbi csökkentési szándékot a mérsékelt létszámbővítés váltotta fel. Az ingatlan, a gazdasági szolgáltatások és a pénzügyi szektoron belül nincs változás az előző évhez/félévhez képest. A szállításban és az idegenforgalomban viszont fellelhető a létszámcsökkentési tendencia. A kereskedelemben is romlott a helyzet. A korábban létszámbővítést sejtető cégek 27 százalékos részaránya a felére csökkent (13,2 százalék). Az építőiparban viszont mérséklődött az elbocsátást tervezők száma.

A legnagyobb mértékben a korlátolt felelősségű társaságok (21,3 százalékban) terveznek létszámbővítést, míg leépítést a részvénytársaságok (22,2 százalékuk).

Domi Zsuzsa

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. augusztus 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8898 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8898 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5283 olvasói kérdésre 5283 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8898 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8898 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5283 olvasói kérdéssel.

Tanulmányi szerződés – kizárt a közfoglalkoztatásban

Közfoglalkoztatásban állóval köthet-e tanulmányi szerződést a munkáltató? A képzés, tanfolyam három-négy hónapos. Mi a helyzet akkor, ha a tanfolyam végzése alatt megszűnik a...

Tovább a teljes cikkhez

Egyenlő bér elve és az iskolaszövetkezeti munka

Sérti-e az Mt. 12. §-a szerinti egyenlő bánásmód követelményét, ha a munkáltató a nála a Szövtv. 10/B. §-a alapján foglalkoztatott diákok esetén a munkáltatónál munkaviszonyban...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteria csak a polgármesternek

Ha egy önkormányzatnál úgy döntenek, lesz cafeteriajuttatás, de csak a polgármester kapja meg úgy, hogy rajta kívül van még közalkalmazott falugondnok, közalkalmazott kulturális...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás visszakövetelése – az elévülési időben

A Kttv. hatálya alá tartozó köztisztviselő csecsemőgondozási díj, valamint gyermekgondozási díj távolléti jogcímen van 2024. július hónaptól. A 2024. évi cafeteriajuttatását még...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkifizetés több pénzforgalmi számlára

Köteles-e a munkáltató a munkavállaló kérésére több fizetési számlára utalni a munkabért? Az Mt. 158. §-ának (1) bekezdése azt mondja ki, hogy a munkabért a munkavállaló által...

Tovább a teljes cikkhez

Bérmódosítási kötelezettség közszolgálati jogviszonyban

A GYED/GYES után visszatérő kismama, aki a Kttv. hatálya alá tartozik, joggal tarthat-e igényt az Mt. 59. §-ában szereplő bérkorrekcióra? A visszatérő édesanyák bérét ugyanis a...

Tovább a teljes cikkhez

Garantált bérminimumra való jogosultság

A 394/2024. Korm. rendelet a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók számára írja elő a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabér-megállapítás euróban – vezetők esetében

Ügyfelünk, egy magyar tulajdonú zrt. vezető tisztségviselői számára szeretné a munkabért részben euróban, részben forintban megállapítani. Lehetséges ez, vagy csak egy pénznem...

Tovább a teljes cikkhez

Egyen- vagy formaruha biztosítása munkaadói döntés alapján

Létezik-e olyan jogszabályi előírás, amely alapján a munkáltató számára kötelező lenne egyenruhát, formaruhát vagy termékvédő ruhát biztosítani a következő munkakörökben...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás visszakövetelése – az elévülési időben

A Kttv. hatálya alá tartozó köztisztviselő csecsemőgondozási díj, valamint gyermekgondozási díj távolléti jogcímen van 2024. július hónaptól. A 2024. évi cafeteriajuttatását még...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkifizetés több pénzforgalmi számlára

Köteles-e a munkáltató a munkavállaló kérésére több fizetési számlára utalni a munkabért? Az Mt. 158. §-ának (1) bekezdése azt mondja ki, hogy a munkabért a munkavállaló által...

Tovább a teljes cikkhez

Bérmódosítási kötelezettség közszolgálati jogviszonyban

A GYED/GYES után visszatérő kismama, aki a Kttv. hatálya alá tartozik, joggal tarthat-e igényt az Mt. 59. §-ában szereplő bérkorrekcióra? A visszatérő édesanyák bérét ugyanis a...

Tovább a teljes cikkhez

Garantált bérminimumra való jogosultság

A 394/2024. Korm. rendelet a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók számára írja elő a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabér-megállapítás euróban – vezetők esetében

Ügyfelünk, egy magyar tulajdonú zrt. vezető tisztségviselői számára szeretné a munkabért részben euróban, részben forintban megállapítani. Lehetséges ez, vagy csak egy pénznem...

Tovább a teljes cikkhez

Egyen- vagy formaruha biztosítása munkaadói döntés alapján

Létezik-e olyan jogszabályi előírás, amely alapján a munkáltató számára kötelező lenne egyenruhát, formaruhát vagy termékvédő ruhát biztosítani a következő munkakörökben...

Tovább a teljes cikkhez

Idénymunka értelmezése – akár egész évben

Egyszerűsített foglalkoztatás esetén az Efotv. szerint a munkavállalók olyan mező- és erdőgazdasági tevékenységet végeznek, amely magában foglalja a növénytermesztés,...

Tovább a teljes cikkhez

Várandós önkéntes tartalékos szolgálatteljesítése

Várandós kismama önkéntes tartalékos törzsőrmesterként állandó/tartós behíváson tartózkodik több mint fél éve. A kismama folyamatos foglalkoztatásban van, várandósságát...

Tovább a teljes cikkhez

Rendkívüli munkaidő visszautasíthatósága

A munkavállaló megteheti, hogy visszautasítja a túlórát azért, mert neki arra az estére színházjegye van, amit már kifizetett?

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5283 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 275-ik lapszám, amely az 5283-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Szja és juttatások problémái Megnézem

Járulék- és szocho-problémák Megnézem

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem