A Munka Törvénykönyve
A munka világát szabályozó alaptörvényt megalkotása óta (1992) számos esetben módosították. Lényeges változások történtek 1995-ben és 1997-ben, s legutóbb idén. Szó van az egész kódex teljes felülvizsgálatáról is, ami már elkezdődött, és célja többek között az uniós szabályoknak való megfelelés. Minden módosított vagy újonnan beépített paragrafus újabb értelmezésekre, magyarázatra ad lehetőséget, ami különbözhet attól függően, hogy a munkavállalói, munkaadói, vagy netán a törvényt érvényesítő, bírói oldalon áll az olvasó, még ha elméletileg csak egy olvasata lehet is.
A munkaadók számára immár harmadik alkalommal készítenek segédkönyvet a munkajogi szabályok értelmezéséhez a korábban a Magyar Munkaadói Szövetséghez, az egyesülés óta pedig a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége zászlaja alatt dolgozó szakértők. Az egységes szerkezetbe foglalt, tehát a korábbi és az idén júniusban elfogadott módosításokat is tartalmazó Munka Törvénykönyve kiadása azért lehet fontos a munkáltatóknak, mert tartalmazza a munkájukat könnyítő értelmezéseket is. Azaz egy sajátos munkaadói szemüvegen keresztül láttatja a törvényt.
Az idén többek között a szakszervezeti munkaidő-kedvezményről, az üzemi megállapodásról, nyugdíjjogosultságról, felmondási helyzetekről, a munkaidő, pihenőidő szabályozásáról születtek módosítások. Lényeges változást hozhat a munkaadó és a munkavállaló kapcsolatában a leltárfelelősség kérdésének rendezése, valamint a vezető állású munkavállalókra vonatkozó szabályok módosulása is.
A kiadvány szerkezete jól áttekinthető. Szinte minden paragrafust követ valamilyen magyarázat, figyelemfelhívó rész, a törvénykönyv más szakaszaira utalás. A közel nyolc éve alkalmazott Munka Törvénykönyve alapján számos munkaügyi per zárult már le. A szerkesztők ezek közül önálló fejezetben 52 jogesetet ismertetnek. Kitérnek arra a kérdésre is, hogy mely intézkedéseket, nyilatkozatokat kötelesek a felek írásba foglalni. Külön kiemelik a munkaviszonnyal kapcsolatos kérdésköröket, mivel a tapasztalatok szerint ez az Mt. leggyakrabban használt része. Az utolsó fejezetben részletes ajánlást találhatnak a munkáltatók a kollektív szerződés tárgyalásakor, a követendő munkaadói gyakorlatról, valamint arról is, hogy mit tartalmazzon a kollektív szerződés.
T. A.Egységes szerkezetbe foglalt Munka Törvénykönyve munkaadói értelmezéssel
Összeállította: Geiger Tiborné és Szabóné dr. Dénes Éva. Kiadja a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége
Bp., 1999. 160 o. Ára: 2240 Ft
Értékteremtő menedzsment
Hiánypótló vállalkozás a kötet: a hazai szakirodalomban az első kísérlet arra, hogy átfogóan tárgyalja a fogyasztói igények kielégítésének teljes folyamatát, a kereslet előrejelzésétől kezdve a logisztikán, az erőforrás- és készletgazdálkodáson át a teljesítményértékelésig. Logikai kiindulópontja az a tétel, hogy az üzleti vállalkozás alapvető célja a fogyasztói igények kielégítése nyereség elérése mellett, a siker záloga pedig az értékteremtés. Ennek megfelelően a kötet sokoldalú megközelítésben, az érték fogalmának középpontban tartásával írja le a vállalati működést. A mű elvi-elméleti alapját sok vonatkozásban a Budapesti Közgazdaság-tudományi Egyetem Vállalatgazdaságtan Tanszékén folytatott korábbi kutatások, a vállalatgazdaságtan alaptárgy adják, s a szerzők is a tanszék oktatói közül kerültek ki. A szerkesztők szándékai szerint azonban a mű nemcsak a közgazdászhallgatókhoz, hanem az üzleti élet szereplőihez is szól, mert az elméleti alapok mellett gyakorlati megközelítésből mutatja be a tárgyalt folyamatokat.
A szerkezet követi a vállalati értékteremtés folyamatát, az elemzések feltárják a menedzsment konkrét teendőit. Az első fejezet a folyamatot definiálja, ismertetve annak szerkezeti, szervezeti kereteit. A második fejezetben a termelési és logisztikai stratégia, a vevő- és keresletmenedzsment, az innovációs folyamatok menedzsmentje és a projektmenedzsment kérdéseit veszik górcső alá. A Termelési-logisztikai rendszerek: tervezés és működés című fejezet sok gyakorlati tudnivalót kínál akár gyakorló vállalati szakembereknek is, hiszen az aggregált tervezés, a szükséglettervezési rendszerek (MRP), a JIT (just in time), valamint az OPT (optimised production technology) szisztémák részletes, az alkalmazási területeket és költségtényezőket is magában foglaló ismertetését kínálja, konkrét példákkal segítve az olvasót.
Az értékteremtő folyamat összetevőit vizsgáló fejezet a korszerű elosztási-tervezési rendszerek, a készletgazdálkodási technikák, az ellátási lánc elemzése, valamint a beszerzés problémáival, illetve a korszerű menedzsment módszereivel foglalkozik. A hatodik fejezet mintegy pontot tesz a folyamatra, amikor is a költséggazdálkodás, a minőségmenedzsment, illetve a teljesítménymérés modern módszereit, azok alkalmazási technikáit ismerteti.
A könyv – amelyet az utóbbi tíz évben lezajlott világgazdasági változások, a vállalati folyamatokban és a vállalatközi kapcsolatokban lezajlott forradalmak" hívtak életre – a szerzők reményei szerint hozzájárul majd ahhoz, hogy a multik által részben már Magyarországon is meghonosított korszerű menedzsment módszerek széles körben elterjedjenek.
T. É.Az értékteremtő folyamatok menedzsmentje – termelés, szolgáltatás, logisztika
Szerkesztette: Chikán Attila-Demeter Krisztina
Aula Kiadói Kft. (Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem) 1999. 600 o., Ára: 5900 Ft