×

A versenyelőny kulcsa: az ember

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. június 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 18. számában (1999. június 15.)

 

A magyar gazdasági és politikai életben bekövetkezett változások az emberierőforrás-menedzsment (közismertebb nevén a személyzeti munka) szerepét is átalakította. A vállalatok egyre nagyobb figyelmet fordítanak vezetőik és dolgozóik képességeire, tudására; ezt tekintik az egyik legfontosabb sikertényezőnek. Az egykor sokak által megvetett és alábecsült személyzeti munka manapság a versenyképesség alappillérévé vált. A humánerőforrás-menedzsmenttel foglalkozó szakemberek a fizetési listákon a harmadik helyre kerültek.

 

A cégeknél az alkalmazottakkal való foglalatoskodást kezdetben személyzeti munkának, később humánpolitikai tevékenységnek nevezték. Mostanában a sokat sejtető, ám az avatatlan fülek számára olykor félrevezető emberierőforrás-menedzsment kifejezéssel illetik. A lényeg azonban nem sokat változott: megtalálni, megtartani, motiválni és fejleszteni a munkaerőt. Úgy, ahogy' a cég fejlődésének érdeke megkívánja.

A munkaerő-gazdálkodás nem csupán visszanyerte régi presztízsét, de manapság elismertebb, mint valaha. A fizetési listákon a személyzeti vezetők átlagosan a harmadik helyen szerepelnek. Bóday Pál, az Országos Humánpolitikai Egyesület ügyvezető igazgatója ezt főként a multinacionális cégek magyarországi megjelenésével magyarázza. Bármenynyire tiltakoztunk (és tiltakozunk) is ellene, a Nyugat szele minket is megérintett, a külföldi szemlélet meghonosodásának talán legékesebb bizonyítéka a személyzeti munka fontosságának újbóli felismerése.

Önálló jogkörrel

Érdekes átalakulásokon ment keresztül a szakma az elmúlt években – mondja Bóday Pál. Érzékelhető mértékben csökkent a női vezetők száma ezen a területen, ami egyrészt a Nyugat férfiközpontú szemléletének elterjedését jelzi (vagyis azt, miszerint a nők szinte sosem lehetnek annyira felkészültek, mint az erősebbik nem képviselői, bármilyen szakterületről legyen is szó), másrészt mutatja azt a felfogásban bekövetkezett változást, miszerint a személyzeti munkát végző szakember végrehajtóból önálló jogkörrel felruházott vezetővé lépett elő.

Véget ért a fejvadászok kora?

A kilencvenes évek elején a fejvadászok számára Magyarország valóságos paradicsom volt. A politikai és gazdasági életben akkor bekövetkezett gyors változások arra késztették a vállalatokat, hogy profikkal szereztessék be a jó szakembereket. Néhány év elteltével azonban a cégvezetők túl drágának találták őket, és rájöttek arra is, hogy ezek a – vállalat belső struktúráját és céljait csupán érintőlegesen ismerő – fejvadászok olykor kevésbé eredményesek, mint a személyzeti ügyekkel foglalkozó belső emberek. Ez utóbbiak ugyanis a vállalat iránti elkötelezettségtől vezérelve valóban a célnak leginkább megfelelő szakembert választják ki.

A rendszerváltozás idején a honi fejvadászok hierarchikus rend alapján, piramisformába rendeződve uralták a magyar munkaerőpiacot. A piramis tetején csupán két-három társaságnak volt hely, ezek az igazi nagyhalakra összpontosították figyelmüket, a kisebbek (vagyis a középvezetők) kicsúsztak a hálójukból. Néhány fejvadász cég – túlélési technika gyanánt – rugalmasabb elveket követett, számukra egy-egy vezérigazgató kiközvetítése, illetve elcsábítása igazi csemegének minősült, alapvetően azonban a középvezetőkre rendezkedtek be. A piramis alján számtalan kisebb, fejvadásznak a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető cég egyensúlyozott, amelyek főként tanácsadással, átképzések szervezésével és vállalatokhoz kihelyezett tréningekkel foglalkoztak. Mostanra ez a tisztán átlátható hierarchikus rend megváltozott. A csúcson levők kénytelen-kelletlen belátták, hogy a piac erősen szűkült, így ma már a titkárnő-közvetítést éppúgy elvállalják, mint a jelentős bevétellel kecsegtető felsővezetés mozgatását.

Jóllehet, a magyar gazdasági élet szereplői mindig is Kelet-Európát reprezentálták, ennek ellenére nem tagadták, hogy céljuk a fejlett Nyugat felé való közeledés.

Keleti gyökerek, nyugati célok

Ez a szándék a kilencvenes évek elején erősebben és nyíltabban körvonalazódott. A munka világába is betört a nyugati felfogás, a gyors és tartós üzleti sikerre törekvés. A vállalatok versenyképességének kulcsa a magas kvalitású vezetők fellelése és megtartása lett. A nyugati szellem térhódításának eredményeként a cégek személyzeti politikája is alapvetően megváltozott. Több vállalat importálta humánerőforrás-menedzserét, ám rövid idő elteltével rá kellett döbbenniük arra, hogy a nyugati szakember nem állja meg a helyét a keleti történelmi hagyományokkal bíró, szocialista értékrenden fejlődött vállalatnál.

A legtöbb gondot a kulturális és nyelvi különbségek okozták. Bebizonyosodott, hogy ezt a munkát csak azok a szakemberek tudják magas színvonalon ellátni, akiknek kulturális gyökerei a dolgozókéval megegyeznek. Ma már köztudott, hogy az emberek kezelése olyan feladat, amelyet lehetetlen nyelvi korlátokkal akadályoztatva végezni.

Virtuális munkahely

Hazánkban (éppen úgy, mint Európa más részein) mindjobban kezd beékelődni a köztudatba a virtuális munkahely fogalma. Ez a kifejezés azokat a munkákat takarja, amelyek nincsenek irodához kötve. E foglalkoztatási formának a klasszikus képviselői a különböző ügynökök. A virtuális munkahelyen való tevékenység nem azonos a távmunkával, ez utóbbit ugyanis általában otthon, olykor több száz kilométerre a munkahelytől végzik. Sokak szerint virtuális munkahelyek teremtésével a költségek jelentősen lefaraghatók (a dolgozó például nem a vállalati infrastruktúrát használja) annak ellenére, hogy általában a cég biztosítja a munkaeszközt (ami a legtöbb esetben az autó), és annak üzemeltetési díját is fedezi.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. június 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8898 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8898 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5283 olvasói kérdésre 5283 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8898 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8898 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5283 olvasói kérdéssel.

Tanulmányi szerződés – kizárt a közfoglalkoztatásban

Közfoglalkoztatásban állóval köthet-e tanulmányi szerződést a munkáltató? A képzés, tanfolyam három-négy hónapos. Mi a helyzet akkor, ha a tanfolyam végzése alatt megszűnik a...

Tovább a teljes cikkhez

Egyenlő bér elve és az iskolaszövetkezeti munka

Sérti-e az Mt. 12. §-a szerinti egyenlő bánásmód követelményét, ha a munkáltató a nála a Szövtv. 10/B. §-a alapján foglalkoztatott diákok esetén a munkáltatónál munkaviszonyban...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteria csak a polgármesternek

Ha egy önkormányzatnál úgy döntenek, lesz cafeteriajuttatás, de csak a polgármester kapja meg úgy, hogy rajta kívül van még közalkalmazott falugondnok, közalkalmazott kulturális...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás visszakövetelése – az elévülési időben

A Kttv. hatálya alá tartozó köztisztviselő csecsemőgondozási díj, valamint gyermekgondozási díj távolléti jogcímen van 2024. július hónaptól. A 2024. évi cafeteriajuttatását még...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkifizetés több pénzforgalmi számlára

Köteles-e a munkáltató a munkavállaló kérésére több fizetési számlára utalni a munkabért? Az Mt. 158. §-ának (1) bekezdése azt mondja ki, hogy a munkabért a munkavállaló által...

Tovább a teljes cikkhez

Bérmódosítási kötelezettség közszolgálati jogviszonyban

A GYED/GYES után visszatérő kismama, aki a Kttv. hatálya alá tartozik, joggal tarthat-e igényt az Mt. 59. §-ában szereplő bérkorrekcióra? A visszatérő édesanyák bérét ugyanis a...

Tovább a teljes cikkhez

Garantált bérminimumra való jogosultság

A 394/2024. Korm. rendelet a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók számára írja elő a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabér-megállapítás euróban – vezetők esetében

Ügyfelünk, egy magyar tulajdonú zrt. vezető tisztségviselői számára szeretné a munkabért részben euróban, részben forintban megállapítani. Lehetséges ez, vagy csak egy pénznem...

Tovább a teljes cikkhez

Egyen- vagy formaruha biztosítása munkaadói döntés alapján

Létezik-e olyan jogszabályi előírás, amely alapján a munkáltató számára kötelező lenne egyenruhát, formaruhát vagy termékvédő ruhát biztosítani a következő munkakörökben...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás visszakövetelése – az elévülési időben

A Kttv. hatálya alá tartozó köztisztviselő csecsemőgondozási díj, valamint gyermekgondozási díj távolléti jogcímen van 2024. július hónaptól. A 2024. évi cafeteriajuttatását még...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkifizetés több pénzforgalmi számlára

Köteles-e a munkáltató a munkavállaló kérésére több fizetési számlára utalni a munkabért? Az Mt. 158. §-ának (1) bekezdése azt mondja ki, hogy a munkabért a munkavállaló által...

Tovább a teljes cikkhez

Bérmódosítási kötelezettség közszolgálati jogviszonyban

A GYED/GYES után visszatérő kismama, aki a Kttv. hatálya alá tartozik, joggal tarthat-e igényt az Mt. 59. §-ában szereplő bérkorrekcióra? A visszatérő édesanyák bérét ugyanis a...

Tovább a teljes cikkhez

Garantált bérminimumra való jogosultság

A 394/2024. Korm. rendelet a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók számára írja elő a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabér-megállapítás euróban – vezetők esetében

Ügyfelünk, egy magyar tulajdonú zrt. vezető tisztségviselői számára szeretné a munkabért részben euróban, részben forintban megállapítani. Lehetséges ez, vagy csak egy pénznem...

Tovább a teljes cikkhez

Egyen- vagy formaruha biztosítása munkaadói döntés alapján

Létezik-e olyan jogszabályi előírás, amely alapján a munkáltató számára kötelező lenne egyenruhát, formaruhát vagy termékvédő ruhát biztosítani a következő munkakörökben...

Tovább a teljes cikkhez

Idénymunka értelmezése – akár egész évben

Egyszerűsített foglalkoztatás esetén az Efotv. szerint a munkavállalók olyan mező- és erdőgazdasági tevékenységet végeznek, amely magában foglalja a növénytermesztés,...

Tovább a teljes cikkhez

Várandós önkéntes tartalékos szolgálatteljesítése

Várandós kismama önkéntes tartalékos törzsőrmesterként állandó/tartós behíváson tartózkodik több mint fél éve. A kismama folyamatos foglalkoztatásban van, várandósságát...

Tovább a teljes cikkhez

Rendkívüli munkaidő visszautasíthatósága

A munkavállaló megteheti, hogy visszautasítja a túlórát azért, mert neki arra az estére színházjegye van, amit már kifizetett?

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5283 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 275-ik lapszám, amely az 5283-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Szja és juttatások problémái Megnézem

Járulék- és szocho-problémák Megnézem

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem