Mint a mesében
Kezdjük a dolgokat az elején. A könyvismertetés azért ezt a címet kapta, mert ha a cégvezető elolvassa, megtanulja és helyesen alkalmazza a műben foglaltakat, a cég dolgozóinak mindennapi élete mesebeli lesz. A hatékony és derűsen végzett munka egyik feltétele a jó csapat. Nem csak a focisták, nem csak a cserkészek esetében van ez így, a tartós üzleti siker egyik titka lehet a hatékonyan működő team.
Előre kell bocsátani, hogy a könyv nem amerikai szerző műve. Bár a téma kiválasztása és némileg lelkesült hangneme is erre a gondolatra engedne következtetni, mégis: az igazság az, hogy a logikusan szerkesztett és témáját alaposan feldolgozó könyv angol szerző műve, aki gazdag tapasztalattal rendelkezik a munka világáról.
A munkavégzés különböző elméletei között van egypár elképzelés, amelyik nem a rabszolgákkal", gondolkodni és érezni sem képes gépemberekkel dolgoztató cégvezetést népszerűsíti.
Meredith Belbin A team, avagy az együttműködő csoport című könyvét az SHL Kiadó jelentette meg. A szerző leírja, hogy játékos kísérleti módon dolgozta ki elméleti módszereit. Eredményeit mindig több oldalról kontrollálta. A kísérletek kimutatták, hogy a hatékony vezetői team jó képességű, de különböző típusú emberekből áll. A Vállalatépítő, az Elnök, a Serkentő, a Palánta (az Ötletgyártó), a Forrásfeltáró, a Helyzetértékelő, a Csapatjátékos és a Megvalósító – azok a típusok, amelyek meghatározására kiváló recepteket ad a kötet. A szerző megtanítja az olvasót arra, hogy milyen kapcsolati rendszerben, feladat megoldásában hatékony az azonos képességű és az eltérő típusú csapattagok együtt szerepeltetése. Ez a tudás a kreatív csapatmunka egyik előfeltétele.
A korábban már említett alaposságot jellemzi, hogy a szerző az elért eredményeket és kudarcokat egyforma súllyal elemzi, hiszen a sikertelenség okainak feltárása is hozhat előremutató megoldásokat.
A vezetői csapat kreativitása, összetétele, a szereplők személyiségjegyeinek részletes elemzése, de még a tárgyalóasztal optimális méretének jó meghatározása is témája ennek a könyvnek. Az egyik legfontosabb kérdés, túl az eddigieken, hogy milyen létszámú a hatékony vezetői team. Ideális létszám persze nincs, ennek kialakítása mindig kompromisszum eredménye.
A könyv függeléke tartalmaz úgynevezett csapattagtípus-kérdőívet. Ennek kitöltése nem egyszerű, de szórakoztató feladat.
F. É.Meredith Belbin: A team, avagy az együttműködő csoport, SHL Hungary 1999. 220 oldal Ára: 1200 Ft.
A vezetők felelőssége
A vezetés szerteágazó tevékenység. A vezetőknek alaposan kell érteniük mesterségükhöz. Emellett a vezetőnek nem kevésbé fontos, hogy sokoldalúan szót értsen munkatársaival, beosztottaival. Megnőttek tehát a vezetőkkel szemben támasztott követelmények! Az e témáról írt kézikönyv osztrák szerzői gyakorlati tapasztalataik alapján adnak útmutatást a vezetőknek ahhoz, hogyan cselekedjenek a különböző helyzetekben, hogyan éljenek lehetőségeikkel, hogyan viszonyuljanak munkatársaikhoz, és miként segítsék elő a csapatuk eredményes munkáját.
Könyvük első részében a jövő menedzserének személyiségét érintő követelményekkel, a vezetési stílusokkal és feladatokkal foglalkoznak, kifejtve hogy milyen feladatok és feltételek fogják a jövő sikeres vezetőit jellemezni. Idetartozik a szervezeti változtatások elvégzése, a munkatársak bevonása a döntésekbe, tanulásuk és fejlődésük biztosítása, valamint a személyes példakép is. Megismerjük a vállalkozói szemléletű vezetési folyamat lépéseit, a menedzser személyiségének fejlesztéséhez szükséges tudnivalókat. Szó van a vállalati kultúra alakításáról, erősítéséről, a pályafutás tervezéséről s a jövőkép kialakításáról.
A második rész középpontjában a munkatársakkal folytatott beszélgetések állnak; a gyakorlatban kipróbált módszerek nyújtanak segítséget ezek kezdeményezéséhez, kialakításához. Az új munkatársak munkába állítása előtt meg kell tervezni azokat az intézkedéseket, amelyek segítik a munkába történő bevezetést. A menedzser tanácsadással segíti munkatársait a problémák jobb megoldásában, az értékelő, minősítő beszélgetés pedig tájékoztatja őket teljesítményükről.
A menedzser és a csapat közti gyakorlati vezetési helyzetekkel foglalkozó harmadik részben a sikeres csapatfejlesztésről, a szükséges megbeszélések lebonyolításáról, a munkahelyi képzés és tréning helyes alkalmazásáról olvashatunk. A vezetőnek el kell tudnia simítani a csapatban fellépő konfliktusokat, súlyt kell helyeznie a belső tájékoztatásra is.
Az új munkatársak kiválasztásával kapcsolatban a legfontosabb módszereket, a szükséges kérdőívek és interjúkérdések mintáit ismerjük meg. Összefügg ezzel a feladattal a létszámszükséglet tervezése és megállapítása is. A munkaerő-alkalmazás tervezésénél azt kell meghatározni, hogy – a feladatoknak megfelelően – mikor és milyen felkészültségű munkatársakat kell alkalmazni. Végül az üzemi újítási ügyekről, a munkatársakat a döntésekbe bevonó törekvésekről és a fluktuációval kapcsolatos intézkedésekről olvashatunk az osztrák szerzők könyvében.
Gertrud Neges-Richard Neges: Vezetésmódszertan menedzsment-tréning. PERFEKT Pénzügyi Szakoktató és Kiadó Rt., 1998. 468 oldal. Ára: 3800 Ft