Előző számainkban ismertettük a kormány, illetőleg a Gazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások finanszírozását elősegítő koncepcióját, most azokra a konkrét pályázati feltételekre és forrásokra hívjuk fel a figyelmet, amelyeket az idén igénybe vehetnek a vállalkozások.
KAMATTÁMOGATÁS
A Gazdasági Minisztérium (GM) a Gazdaságfejlesztési Célelőirányzatok forrásaiból pályázatot hirdetett a kis- és középvállalkozások fejlesztéseihez kapcsolódó kamattámogatásra. A pályázat célja már működő, fejlődésre képes mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességének, munkahelyteremtő képességének javulását, valamint beszállítói kapcsolatainak bővülését szolgáló beruházások megvalósításának előmozdítása.
Pályázati feltételek
Kamattámogatásra az a legalább 1 éve működő egyéni vállalkozó és társas vállalkozás pályázhat, amely a devizajogszabályok alapján belföldinek minősül és a pályázat benyújtását megelőző gazdasági évben
- foglalkoztatottainak átlaglétszáma nem haladta meg a 250 főt és
- nettó árbevétele legfeljebb 4000 millió forint, vagy mérlegfőösszege legfeljebb 2700 millió forint volt, továbbá
- tulajdonosai között egyetlen ennél nagyobb vállalkozásnak vagy több vállalkozásnak együttesen sincs 25 százalékot meghaladó tulajdoni részesedése.
A kamattámogatás olyan magyarországi beruházáshoz igényelhető, amely a gyártási technológia korszerűsítését, a szolgáltatási színvonal emelkedését vagy a kapacitás piaci igényeknek megfelelő bővítését szolgálja, valamint megfelel a környezetvédelmi és egyéb hatósági előírásoknak.
A szálláshelyszolgáltatás fejlesztését szolgáló beruházások kivételével az 50 millió forint feletti beruházásoknál a beruházási költség legalább 30 százalékát, az 50 millió forint alatti beruházásoknál a beruházási költség legalább 10 százalékát gépek, berendezések, illetve a tevékenység fejlesztését szolgáló eszközök beszerzésére kell fordítani.
Kamattámogatás olyan forinthitelhez nyújtható, amely:
- nem haladhatja meg a fejlesztési ráfordítások 75 százalékát, vagyis a pályázónak legalább 25 százalék saját forrással kell rendelkeznie, amibe az államháztartás alrendszereiből kapott támogatás nem számítható be,
- a tartós forgóeszköz-finanszírozás a fejlesztési költség legfeljebb 30 százalékáig terjedhet,
- a türelmi idő legfeljebb 2 év,
- az egy pályázó által felvett hitel maximális összege 400 M forint lehet,
- a bruttó kamat mértéke a kamattámogatás időszakában nem haladja meg a mindenkori jegybanki alapkamat +3 százalékot.
A kamattámogatás a hitel futamideje alatt, de legfeljebb a hitel folyósításának megkezdésétől számított 4 éven át igényelhető.
A támogatás mértéke
A kamattámogatás mértéke a mindenkori jegybanki alapkamat százalékában kifejezve célonként változó:
1) Azokhoz a fejlesztésekhez, amelyek az élelmiszeriparon kívüli feldolgozóipari, építőipari, szálláshely-szolgáltatási tevékenység megvalósítására, illetve fejlesztésére irányulnak, valamint beszerzési társaságok tevékenységét bővítik vagy fejlesztik,
- az első évben 50 százalék,
- a második évben 40 százalék,
- a harmadik évben 30 százalék,
- a negyedik évben 20 százalék,
- kamattámogatás adható.
2) Azok a fentiek szerinti feldolgozóipari tevékenységet végző, valamint a műszaki kutatás, fejlesztési szolgáltatást nyújtó vállalkozások, amelyek valamely termelő nagyvállalattól szándéknyilatkozattal rendelkeznek arra vonatkozóan, hogy az általuk előállított terméket vagy szolgáltatást a nagyvállalat a fejlesztés befejezését követően tartósan megvásárolja, és a beszállítói kapcsolat(ok)ból származó árbevétel eléri a fejlesztés eredményeként keletkező árbevétel legalább 50 százalékát, az előzőnél magasabb kamattámogatásban részesülhetnek.
Integrátornak az a vállalkozás tekinthető, amely saját termékét/termékeit más vállalkozásoktól vásárolt termékekkel összeépítve juttatja el a nagyvállalathoz. Integrátori tevékenységnél a tartós forgóeszköz-finanszírozási hányad a fejlesztési ráfordítás 30 százalékánál magasabb is lehet.
3) Az 50 főnél kevesebbet foglalkoztató és 700 M forintnál alacsonyabb árbevételt, vagy 500 M forintnál alacsonyabb mérlegfőösszeget realizáló kisvállalkozások az a) pontban leírtaktól eltérő tevékenység megvalósítására vagy fejlesztésére irányuló fejlesztésekhez évente 25 százalékos kamattámogatásban részesülhetnek.
A legsúlyosabb helyzetű megyékből érkező pályázatokra valamennyi kategóriában a megadottnál 10 százalékkal magasabb kamattámogatás igényelhető.
A pályázat benyújtása
Kizárólag azok a gazdálkodók nyújthatnak be pályázatot, amelyek a hitel folyósítására a konstrukcióban részt vevő hitelintézetek valamelyikétől hitelígérvénynyel vagy kölcsönszerződéssel rendelkeznek. A kamattámogatás alapjául szolgáló pályázati adatlapot is ezektől a hitelintézetektől lehet beszerezni:
ABN Amro Bank; Általános Közlekedési Hitelszövetkezet; BankAustria-Creditanstalt Hungary; BNP-Dresdner Bank Hungária; Budapest Bank; CIB Közép-európai Nemzetközi Bank; Citibank; Commerzbank; Credit Lyonnais Bank; Daewoo Bank (Magyarország); Dunakanyar Takarékszövetkezet; Erste Bank Hungary; Füzesabony és Vidéke Takarékszövetkezet; Hypo Bank Hungária; ING Bank; Inter-Európa Bank; Kereskedelmi és Hitelbank; Konzumbank; Magyar Fejlesztési Bank; Magyar Külkereskedelmi Bank; Magyar Takarékszövetkezeti Bank és az integrált takarékszövetkezetek; Magyarországi Volksbank; Merkantil Bank; Opel Bank Hungary; OTP és Kereskedelmi Bank; Örkényi Takarékszövetkezet; Polgári Kereskedelmi Bank; Porsche Bank Hungária; Postabank és Takarékpénztár; Rabobank; Raiffeisen Bank; Rákóczi Regionális Fejlesztési Bank; Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet; Szegvár és Vidéke Takarékszövetkezet; Westdeutsche Landesbank (Hungária).
A pályázaton való részvétel feltétele továbbá, hogy a kamattámogatás összegének 0,5 százalékát, de legalább 5000 forintot eljárási díjként a GM Magyar Államkincstárnál vezetett 10032000-01220139-51000008 számú Gazdaságfejlesztési Célelőirányzat felhasználási keret számlájára befizessenek.
A pályázatot az eljárási díj befizetését igazoló banki terhelési értesítővel együtt 12 példányban kell megküldeni a Gazdasági Minisztérium Kisvállalkozási Főosztályának (1051 Bp., Vigadó u. 6., félemelet 62-63.). A pályázati díjat kizárólag akkor fizetik vissza, ha a GM forráshiány miatt utasítja el a pályázatot.
Kizáró feltételek és szankciók
Nem kaphat kamattámogatást a gazdálkodó, ha
- a hitelkérelemben szereplő fejlesztéshez más pályázat keretében már kapott támogatást a Gazdaságfejlesztési Célelőirányzat pályázati rendszerében, továbbá a pályázat benyújtása előtt megkezdte a beruházást (a fejlesztés megvalósításával kapcsolatban a pályázat benyújtását megelőzően pénzügyi teljesítés történt),
- a beruházás kizárólag ingatlan- és/vagy üzletrészvásárlást, illetve – a szálláshely-szolgáltatás kivételével – építést tartalmaz,
- a támogatások teljes összege – a költségvetés alrendszereiből elnyert egyéb kedvezményes forrásokat, támogatásokat figyelembe véve – a kamattámogatással együtt meghaladja a fejlesztési költség 50 százalékát,
- a vállalkozás csődeljárás vagy felszámolási eljárás alatt áll,
- a költségvetés alrendszeréből juttatott támogatásra vonatkozó szerződésben vállalt kötelezettségét nem teljesítette,
- 60 napot meghaladó adó vagy adók módjára behajtható köztartozása van, ideértve az egészségbiztosítási és nyugdíjbiztosítási járulékot, valamint a kamarai tagdíjat is.
A pályázatban bemutatott beruházás megvalósítását, illetve a hitel rendeltetésszerű felhasználását a megvalósítás időszakában a hitelt folyósító hitelintézet, a megvalósítást követően pedig a Gazdasági Minisztérium által megbízott szervezet ellenőrzi. Amennyiben a hitelt nem rendeltetésszerűen használják fel, az igénybe vett kamattámogatásnak megfelelő összeget büntetőkamattal növelten kell viszszafizetni, ennek mértéke a támogatás visszavonásának időpontjában érvényes jegybanki alapkamat kétszerese.
A pályázatok elbírálása és a támogatásfolyósítása
A pályázatokat március 11-től december 10-ig folyamatosan lehet benyújtani. A minden hónap 10-éig beérkező pályázatokról a Tárcaközi Vállalkozásfejlesztési Szakmai Bizottság – augusztus és december kivételével – a tárgyhónap végéig állást foglal. A kamattámogatás odaítéléséről a Tárcaközi Vállalkozásfejlesztési Szakmai Bizottság javaslatára a gazdasági miniszter dönt, amelyről a pályázó 15 munkanapon belül írásbeli értesítést kap.
A támogatás feltételeiről a minisztérium szerződésben állapodik meg a sikeres pályázóval. A kamattámogatás folyósítása a hitelintézetnek a kölcsönszerződés szerint ténylegesen megfizetett kamat alapján, a hitelintézet kezdeményezésére történik.
A sikeres pályázók nevét és a támogatás mértékét a GM hivatalos lapjában közzéteszi.
GAZDASÁGFEJLESZTÉSI PÁLYÁZAT
A gazdaságfejlesztési pályázati rendszer keretében elnyerhető támogatások igénybevételére szintén a Gazdasági Minisztérium hirdetett pályázatot, amelynek célja olyan feldolgozóipari beruházások támogatása, amelyek magasan feldolgozott, az Európai Unió piaci követelményeinek megfelelő, nemzetközileg versenyképes termékek előállítására alkalmas korszerű gyártókapacitást hoznak létre és/vagy ilyenek jelentős bővülését eredményezik – ideértve a versenyképes termékekhez felhasznált alkatrészek, részegységek, komponensek, korszerű csomagolóanyagok gyártására irányuló háttéripari tevékenység fejlesztését is. Emellett támogatás igényelhető nemzetközi színvonalú szállodai szolgáltatás létesítéséhez, amely beruházás legalább 25 szállodai szobát, illetve 50 férőhelybővítést eredményez.
Pályázati feltételek
Pályázatot nyújthatnak be belföldi székhelyű jogi személyek, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok, valamint egyéni vállalkozók, szövetkezetek.
Nem pályázhat az a szervezet, amely:
- csőd, illetve felszámolási eljárás alatt áll,
- nincs saját tőkéje,
- a költségvetés alrendszereiből juttatott támogatásra vonatkozó szerződésben vállalt valamely kötelezettségét a pályázat benyújtását megelőző két éven belül nem teljesítette,
- 60 napon túli adó, vám vagy adók módjára behajtható köztartozása van,
- azonos tárgyú fejlesztéséhez a költségvetés alrendszeréből már kapott támogatást vagy ilyen pályázata elbírálás alatt van.
Pályázni csak olyan új beruházással vagy fejlesztéssel lehet, amelynél az alábbi feltételek együttesen fennállnak:
- a beruházás költsége meghaladja az 50 M forintot,
- a beruházás a megkezdésétől számított 2 éven – 3 Mrd forint feletti beruházási költség esetén 3 éven – belül megvalósul,
- a beruházás még nem kezdődött meg,
- a pályázat részét képező üzleti tervben a pályázó bemutatja és a támogatási szerződésben kötelezettségként vállalja, hogy az új kapacitáson gyártott és bármely piacon versenyképesen eladható termék(ek) hozzáadott értékéből a beruházás 5 (szálloda esetében 10) éven belül megtérül,
- a beruházás a feldolgozóipar, illetve szálláshely-szolgáltatás körében valósul meg.
Egy pályázó egy évben csak egy pályázatot nyújthat be.
Kedvezmények
Az alábbi kedvezményekre együttesen, illetve külön is lehet pályázni:
- A gépek és termelőberendezések beszerzéséhez, valamint a technológia igényelte infrastruktúra megépítéséhez a beruházási költségek 25 százalékáig, legfeljebb 200 M forint kamatmentes kölcsön igényelhető, amelyet a beruházás befejezése után, 1 év türelmi időt követően, maximum 5 éven belül, egyenletes részletekben kell visszafizetni.
- 3 Mrd forint értéket meghaladó gyártóeszköz, illetve technológiai berendezés beruházása esetén a kölcsön összege a 400 M forintot is elérheti.
- A fenti összeghatárokon belül a közmű- és hálózatfejlesztési hozzájárulás költségéig a kamatmentes kölcsön helyett vissza nem térítendő támogatás igényelhető.
A pályázatok benyújtása
A pályázaton való részvétel részletes feltételeit, a támogatás igénylésének módját, a támogatás mértékét, az elbírálás szempontjait és az egyéb tudnivalókat a Gazdaságfejlesztési Pályázati Útmutató tartalmazza, amely 1999. február 28-tól a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. (ITDH) ügyfélszolgálati irodájában [1051 Budapest, Dorottya u. 4., telefon: (1) 266-7034, (1) 318-0051, (1) 318-3968] vagy regionális képviseleteinél ingyenesen beszerezhető.
A pályázatokat 1999. november 30-ig folyamatosan lehet benyújtani, amennyiben azonban a rendelkezésre álló forrás kimerül, a minisztérium hirdetmény közzétételével felfüggeszti az eljárást. Az Útmutató szerint öszszeállított pályázatokat levélben a GM központi címére kell megküldeni (1880 Budapest, Pf. 111), vagy személyesen a minisztérium központi postabontójába (Budapest V. ker., Honvéd u. 13-15.) lehet benyújtani.
A Borsod-Abaúj-Zemplén, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékből pályázni kívánóknak pályázataikat az illetékes Megyei Fejlesztési Tanácsokhoz kell benyújtaniuk.
A pályázat benyújtásakor eljárási díjat kell fizetni, amelynek mértéke az igényelt támogatás összegének 0,5 százaléka, de legalább 5000 forint.
KERESKEDELEMFEJLESZTÉSI PÁLYÁZAT
A Gazdasági Minisztérium által meghirdetett pályázat célja, hogy a kereskedelemfejlesztés támogatásával megkönnyítse a kis- és közepes vállalkozások külpiaci megjelenését, elősegítse a magyar termékek nemzetközi elfogadtatását, javítsa azok versenyképességét.
Támogatás igényelhető:
- külföldi kiállításon való részvétel egyes költségeihez, pl. helydíj (kötelező katalógusbejegyzés, regisztrációs költség, kötelező biztosítás), a rezsiköltségek közül víz-, áram- és telefonbekötés,
- egyes marketingeszközök meghatározott költségeihez, ezen a jogcímen vagy csak idegen nyelvű, vagy magyar-idegen nyelvű – nyomdai úton előállított – termékismertető, szórólap (ezeket befoglaló dosszié), prospektus, katalógus, műszaki leírás, CD-ROM és referencia-videofilm készíttetéséhez, illetve a külföldi folyóiratokban megjelenő hirdetések költségeihez nyerhető támogatás,
- külföldön működtetett vállalati képviselet vagy kiállító-, illetve bemutatóterem bérleti díjához.
A pályázat keretében vissza nem térítendő támogatás igényelhető a jogcímek szerint támogatható költségek összegének maximum 50 százalékáig. A támogatást utólag folyósítják, előlegfizetés nem kérhető. Már befejezett akcióhoz nem igényelhető.
Pályázati feltételek
A pályázaton való részvétel feltételeit, a pályázók körét, a támogatás igénylésének módját, a támogatás jogcímeit és mértékét, az elbírálás szempontjait és az egyéb tudnivalókat a pályázat elkészítéséhez szerkesztett Kereskedelemfejlesztési Pályázati Útmutató részletesen tartalmazza, amely a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. Ügyfélszolgálati Irodájában [1051 Budapest, Dorottya utca 4. Tel.: (1) 266-7034, 318-0051] és regionális képviseleteinél ingyenesen szerezhető be.
Egy vállalkozás, egy évben, egy célra csak egy pályázatot nyújthat be.
Az Útmutató szerint elkészített pályázatokat 1999. február 28-tól november 30-ig lehet benyújtani a Gazdasági Minisztérium központi címére levélben (1880 Budapest, Pf. 111) vagy személyesen a minisztérium postabontójában (Budapest V. kerület, Honvéd utca 13-15.).
A pályázat benyújtásakor eljárási díjat kell fizetni, amelynek mértéke az igényelt támogatás összegének 0,5 százaléka, de legalább 5000 forint. Számlaszám: GM Gazdaságfejlesztési Célelőirányzat számla: 10032000-01220139-51000008. Elutasításkor a befizetett eljárási díjat nem térítik vissza a pályázónak, kivétel a forráshiány miatt elutasított pályázat, ilyenkor ugyanis a minisztérium az elutasításról szóló értesítést követő 30 napon belül visszafizeti azt.
A pályázat benyújtására jogosultak
Azok a legalább egy éve ténylegesen működő belföldi székhelyű gazdasági társaságok, közhasznú társaságok, szövetkezetek, gazdasági kamarák, valamint egyéni vállalkozók pályázhatnak, amelyek feldolgozóipari és építőipari tevékenységet folytatnak.
Nem pályázhat az a szervezet:
- amely csődeljárás, felszámolás és végelszámolási eljárás alatt áll,
- amely a pályázat benyújtását megelőző 2 naptári éven belül a költségvetés alrendszereiből juttatott valamely támogatásért szerződésben vállalt kötelezettségét nem vagy csak részlegesen teljesítette,
- amelynek 60 napon túli adó-, vám- vagy adók módjára behajtható köztartozása van, ideértve a társadalombiztosítási tartozásokat és a kamarai tagdíjat is.
Elbírálás
A pályázatokban igényelt támogatás odaítélése a véleményezők és a Szakmai Tárcaközi Bizottság állásfoglalása alapján, a pályázatok sorolásával – a rendelkezésre álló források függvényében – a GM döntése szerint történik. Az előírásoknak megfelelő, hiánypótlást nem igénylő pályázatokat a GM a beérkezéstől számított 90 napon belül bírálja el.
A támogatás felhasználásának feltételeiről, az elszámolás rendjéről és a támogatott által vállalt kötelezettségek nemteljesítése esetén alkalmazható szankciókról a minisztérium előírásai és megbízása alapján a Magyar Fejlesztési Bank Rt. szerződésben állapodik meg a támogatásban részesülővel.
A támogatás folyósítása utólagosan, a számla, valamint a kiegyenlítést igazoló bizonylatok másolatainak csatolásával történik. Az elszámolást – a megfelelő mellékletekkel együtt – a GM Kereskedelemfejlesztési és Befektetésösztönzési Főosztály nevére kell beküldeni. A kísérőlevélben (rendelkező levélben) fel kell tüntetni a szerződés nyilvántartási számát, a támogatott jogcímet és a cég bankszámlaszámát is.
KIS- ÉS KÖZÉPVÁLLALKOZÓI BERUHÁZÁSI HITELPROGRAM (KVP)
A program célja a kis- és középvállalkozók beruházásainak (telkek, épületek vásárlása, építési beruházások finanszírozása, eszközök, gépek, járművek, vagyoni értékű javak megvásárlása) hitelezése, ha a fejlesztés termelőipari beruházás, szerkezetátalakítás, privatizáció esetén 25 százalék feletti üzletrész vásárlása, új piacképes termékek létrehozása, új technológiák bevezetése, infrastruktúra fejlesztésének elősegítése.
Feltételek
Hitelfelvételre jogosultak: magánszemélyek, vállalkozók, Magyarországon bejegyzett vállalkozások, amennyiben
- a devizajogszabály alapján belföldinek minősülnek,
- a teljes munkaidőben foglalkoztatott létszám legfeljebb 500 fő hiteligényléskor és beruházás után is,
- az állami tulajdon aránya maximum 25 százalék,
- a banki tulajdon aránya legfeljebb 25 százalék és
- a külföldi tulajdoni hányad nem haladja meg az 50 százalékot.
Nem adható hitel növénytermesztéshez, állattenyésztéshez, bányászati, kohászati beruházáshoz, adósságátütemezésre, hitelkiváltásra.
A hitel magyar forintban vagy német márkában nyújtható. Maximális mértéke nem haladhatja meg a fejlesztési ráfordítások 75 százalékát. Összege 4 millió DEM vagy annak forintértéke. A forgóeszköz-finanszírozás a fejlesztési költségek 30 százalékáig terjedhet. A hitel kamata a jegybanki alapkamat +2 százalék kamatrés. A német márka hitelkamata fix, a forinthitelé változó. A futamidő tíz év, ezen belül a türelmi idő két év lehet. A hitelhez kamattámogatás nyerhető pályázat útján, kiegészítő feltételek mellett.
Elbírálás, információ
A hitelképesség megítélése a kereskedelmi bankoknál, a kamattámogatási pályázat elbírálása a GM Vállalkozásfejlesztési Szakmai Bizottságánál történik. Bővebb információ:
Gazdasági Minisztérium Kisvállalkozási Főosztály
1051 Bp., Vigadó u. 6. 1/2 emelet 62-63.
Telefon: (1) 235-4462,
valamint az alábbi bankoknál:
Bank Austria-Creditanstalt; Erste Bank Hungary; Inter-Európa Bank ; Konzumbank; Magyar Fejlesztési Bank; Magyar Takarékszövetkezeti Bank; Magyarországi Volksbank; Rákóczi Regionális Fejlesztési Bank.
Beszállítói kamattámogatás | ||
---|---|---|
Időszak | Egy vagy több termék beszállításánál | Integrátori tevékenységnél |
az első évben | 60% | 70% |
a második évben | 50% | 60% |
a harmadik évben | 40% | 50% |
a negyedik évben | 30% | 40% |
MIKROHITEL PROGRAM
A Mikrohitel Program (MHP) célja a kisvállalkozások támogatása pénzügyi segítségnyújtással és tanácsadással, elsősorban azon a speciális területen, ahol a kisvállalkozások igényeit a kereskedelmi bankok jelenleg nem tudják kielégíteni. A program másik célja, hogy a támogatás eredményeként ezek a vállalkozások mihamarább a kereskedelmi bankok ügyfeleivé váljanak.
Az alkalmas vállalkozás
A meglévő vagy tervezett vállalkozás formájától és tevékenységi területétől függetlenül teljesítheti az alkalmasság feltételeit. A Helyi Vállalkozói Központok (HVK) meghatározzák azokat a tevékenységi területeket, amelyek előnyt élveznek a pénzügyi segítségnyújtás elnyerésében.
Az alkalmas vállalkozás életképes, vagy rendelkezik az életképesség lehetőségével. A vállalkozásnak, mikor először folyamodik hitelért, különösen a következő feltételeknek kell megfelelnie:
- hiteligényt bejegyzett cég vagy vállalkozói igazolvánnyal rendelkező személy nyújthat be, vagy a vállalkozásnak/személynek jogosultnak kell lennie a cégbejegyzés/vállalkozói igazolvány megszerzésére,
- a vállalkozás által foglalkoztatott alkalmazottak száma nem haladhatja meg a tíz főt,
- a vállalkozás nettó értéke legfeljebb 2,5 millió forint lehet,
- a vállalkozás éves árbevétele legfeljebb 8 millió forint lehet, kereskedelmi tevékenységnél 10 millió forint,
- életképes üzleti tervvel kell rendelkeznie, melyben a törlesztésre fordítható összeg legalább a kétszerese a törlesztési kötelezettségnek,
- a vállalkozásnak más bankkal szemben nem lehet hiteltartozása,
- nem lehet külföldi részvétellel alapított vállalkozás.
Aki először nyújt be hiteligénylést és most indítja be vállalkozását, a hitel teljes futamidejére vonatkozó üzleti és pénzforgalmi tervet kell benyújtania. A HVK ehhez formanyomtatványokat biztosít, amelyeket a hiteligénylő tölt ki. Ezenfelül az üzleti tervhez csatolni kell a következő iratok másolatát:
- vállalkozói engedély, társasági szerződés, cégbejegyzés (ha még nincs, akkor a cégbejegyzési kérelem),
- a beruházási tervet alátámasztó iratokat (szándéknyilatkozat, árajánlat, adásvételi előszerződés),
- tulajdoni lapok, bérleti szerződések,
- értékesítési lehetőségek (szándéknyilatkozat, szerződés, előzetes megállapodás),
- zálogfelajánlás (a zálogtárgy iratai),
- működési engedély az illetékes hatóságtól,
- az előző évi adóbevallás és mérleg,
- banki információ (a számlavezető banktól vagy bármelyik banktól, amelyik már folyósított hitelt a vállalkozásnak).
Egy vállalkozás legfeljebb háromszor vehet igénybe hitelt. A második vagy harmadik hiteligénylésnél szintén meg kell felelni a fenti követelményeknek, és igazolni kell, hogy az előző hitelt megfelelően használták fel.
Hitelfeltételek, folyósítás
A hitelek felhasználhatók gépek, berendezések és egyéb állóeszközök vásárlására, legfeljebb harminc százaléka használható fel forgótőkeként, viszont nem használható fel eszközök új eszközre való kicserélésére és olyan költségek fedezésére, mint például bérek, bérleti díjak, energiaköltségek. Ez alól rövid időre kivételt képezhet az a speciális helyzet, amikor a vállalkozás nem képes ezeket a költségeket fizetni, csak ha már árbevételhez jutott.
A hitelösszeg nem haladhatja meg az 1 millió forintot (ezt azonban a közeljövőben 3 millió forintra akarják emelni), futamideje hat hónaptól három évig terjedhet, az üzleti terv pénzforgalmi előrejelzésében kimutatott visszafizetési képesség függvényében.
Az alkalmasság feltétele, hogy a hitelfelvevő saját forrásaiból is hozzájáruljon a befektetéshez. A hozzájárulás nem lehet kevesebb, mint a hitel összegének tíz százaléka. A hitelt a hiteligénylés jóváhagyásától számított két hónapon belül fel kell használni, ellenkező esetben ugyanis megszűnik, hacsak az időtartamot a HVK meg nem hosszabbítja. A törlesztés megkezdése előtti türelmi idő nem lehet több, mint hat hónap. A kamattörlesztésre nem adható türelmi idő.
A hitelt biztosíték ellenében folyósítják. Erre a célra legalább a hitelből vásárolt állóeszközt fel kell ajánlani. Amennyiben ennek az értéke nem éri el a hitel összegét, a HVK a különbözetre egyéb biztosítékot is elfogadhat.
A vállalkozó köteles biztosítást kötni a hitelből vásárolt eszközökre. A szerződés megkötéséhez a HVK segítséget nyújthat. A hitel teljes visszafizetéséig a biztosítás kedvezményezettje a HVK. A hitel kamata jelenleg 18 százalék. A kamat a teljes futamidő során állandó, és havonta vagy negyedévenként fizetendő.
A hitelnek az üzleti tervben, illetve a hitelszerződésben feltüntetett rendeltetésétől eltérő módon való felhasználása, a hitelen vásárolt eszköz jóváhagyás nélküli elidegenítése, vagy a kamat-, illetve tőketörlesztés szándékos felfüggesztése a kint levő tőke és az addig esedékes kamatok egyenlegének azonnali viszszafizetési kötelezettségét vonja maga után.
A folyósítás előtt a vállalkozónak be kell nyújtania a biztosítékhoz kapcsolódó valamennyi iratot, számlát kell nyitnia a HVK által kijelölt banknál, és igazolnia kell, hogy a kívánt saját források a rendelkezésére állnak.
A folyósítás a bankszámlára történik a vásárlást igazoló iratok (számla, adásvételi szerződés) benyújtása ellenében, hacsak a HVK másként nem rendelkezik.
Egy vállalkozás legfeljebb háromszor kaphat MHP hitelt. A második, illetve a harmadik hitelre az a vállalkozás alkalmas, amelyik az előző hitelt teljes mértékben visszafizette, vagy a legutóbbi hitel folyósítása óta legalább tizenkét hónap eltelt, és törlesztési probléma nem merült fel.
További információt a Helyi Vállalkozói Központok nyújtanak.
FELSZÁMOLÁSI HITEL ÉS KAMATTÁMOGATÁS
Magyarországon jelentős értékű vagyon van felszámolási eljárás alatt lévő gazdálkodó szervezeteknél, amelynek hasznosulása – más vállalkozásokban történő működtetése – a fizetőképes kereslet hiányában komoly nehézségekbe ütközik. A kormány ezért döntött a kis- és középvállalkozások által igénybe vehető kedvezményes kamatú hitelek körét bővítő konstrukcióról, amely ennek a problémának a megoldásához nyújt segítséget, ösztönzést.
Feltételek
A konstrukció alapeleme egy kamattámogatás, amelyhez abban az esetben lehet hozzájutni, ha a felszámolási eljárás alatt álló gazdálkodók eszközeit hitel segítségével kívánják megvásárolni belföldi magánszemélyek, magánszemélyek többségi tulajdonában lévő belföldi társaságok, illetve szövetkezetek. A hitelt a kereskedelmi bank nyújtja, azonban a hitelintézet által nyújtott hitel kamatának egy részét a hitelt felvevőnek nem kell kifizetnie, arra az állam támogatást biztosít. A hitel ingatlanok, műszaki berendezések, gépek, járművek (kivéve személygépkocsi), egyéb berendezések, felszerelések, beruházások és készletek megvásárlását biztosíthatja.
Támogatás akkor adható, ha az igényelt hitel összege nem haladja meg a 100 millió forintot, a hitelfelvevő 300 főnél nem foglalkoztat több alkalmazottat, és nincs adó-, társadalombiztosítási vagy vámtartozása.
A támogatás mértéke a kérelem benyújtásakor érvényes jegybanki alapkamat mértékéhez (annak 70 százalékához) igazodik. A támogatás 5 évre szól, de évente egyre csökkenő mértékű. A Magyar Nemzeti Bank 25 százalékos refinanszírozást nyújt a hitelintézetek által folyósított ilyen célú hitelek után.
A támogatás iránti kérelmet – a hitelfelvevő kérésére – a hitelintézet nyújtja be a kezelő szervezethez, ahol 30 napon belül kell dönteni. A támogatás folyósítása, elszámolása a kezelő szervezet és hitelintézet között bonyolódik le.
A kezelő szervezet csak akkor folyósítja a támogatást, a kamatkiegészítést, ha a vállalkozó is megfizette – a tárgyidőszakot megelőző negyedévben – az esedékes, őt terhelő (a támogatással csökkentett mértékű nettó) kamatot.
Amennyiben a vállalkozó fizetésképtelenné válik, nem képes a hitel kamataiból az őt terhelő részt sem kifizetni, és emiatt a hitelintézet felmondja a kölcsönszerződésüket, akkor nem kell visszafizetni a már folyósított támogatásokat, de a kamatkiegészítés megszűnik, és a hitelintézet ezt követően már a teljes összegű, piaci szintű (bruttó) kamatot követelheti a vállalkozótól.
A hitelfelvevő saját pénzforrása az igényelt hitel legalább 15 százalékát el kell hogy érje. A hitelhez nem kapcsolódhat más forrásból további kamattámogatás vagy kedvezményes kamatot biztosító egyéb támogatás.
A hitel futamideje legfeljebb 15 év lehet, amelyből a tőketörlesztés megkezdéséhez legfeljebb 3 év lehet a türelmi idő. A kamattámogatás a hitel futamidejére, de legfeljebb 5 évig jár.
Elbírálás
A támogatás iránti igényt a vállalkozónak a hitelt nyújtó kereskedelmi banknál kell jeleznie. A támogatás iránti kérelmet – a hitelfelvevő kérésére – a hitelintézet nyújtja be a Támogatásokat és Járadékokat Kezelő Szervezethez (1051 Bp., Roosevelt tér 7-8. Telefon: 332-6940), ahol – tárcaközi bizottság javaslata alapján – 30 napon belül kell dönteni.
Közreműködő hitelintézetek:
ABN AMRO Bank; Általános Értékforgalmi Bank; Budapest Bank; CIB Hungária Bank; Citibank; Bank Austria-Creditanstalt; Erste Bank Hungary; Eximbank; Hypo Bank Hungária; ING Bank; Inter-Európa Bank; Kereskedelmi és Hitelbank; Konzumbank; Magyar Fejlesztési Bank; Magyar Külkereskedelmi Bank; Magyarországi Volksbank; Magyar Takarékszövetkezeti Bank és a takarékszövetkezetek; Országos Takarékpénztár és Kereskedelmi Bank; Porsche Bank Hungária; Postabank és Takarékpénztár; Rákóczi Regionális Fejlesztési Bank; Unicbank.
Pályázati csomag |
---|
A V1, V2, V3, V4, V5 jelölésű adatlapokat a számítógépes adatfeldolgozás miatt írógéppel, jól olvashatóan kell kitölteni. Az adatlapokon szereplő információkat a számítógépes feldolgozóprogram a pályázó 8 jegyű KSH-törzsszáma alapján azonosítja, ezért ennek minden adatlapon pontosan szerepelnie kell. Mivel az adószám első 8 jegye azonos a KSH-törzsszámmal, a KSH-számmal nem rendelkező egyéni vállalkozóknak adószámuk első 8 jegyét kell beírniuk KSH-törzsszámként.
A 12 példányban benyújtandó pályázati csomagból az eredeti példányt meg kell jelölni. A számítógépes feldolgozópogram csak a sérülésmentes, eredeti adatlapokat tudja befogadni, ezért a pályázat eredeti példányában elhelyezett adatlapokat nem szabad lefűzni vagy összekapcsolni. Valamennyi példánynak tartalmaznia kell az eredeti pályázatban szereplő összes dokumentum másolatát. A pályázati csomagban szereplő dokumentumokat az adatlap mellékletében szereplő sorrend szerinti összeállításban, jól áttekinthetően és könnyen kezelhető módon kell elhelyezni. |