×

A szabadság ütemezése

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. május 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 17. számában (1999. május 15.)

 

Közeledik a nyár, amikor a dolgozók tömegesen veszik ki szabadságukat, nem kis gond elé állítva munkaadójukat. Minden cég más-más megoldást választ dolgozói nyári pihenésének ütemezésére, ami – mint példáink is mutatják – alapvetően a vállalat profiljától, méretétől függ.

 

Azok a cégek, amelyek számára a tömeges hiányzások áthidalhatatlan nehézséget okoznának, a házi szabályzatban rögzítik a szabadság ütemezését. Az előrelátók lehetőleg már az év elején elvárják az alkalmazottaktól, hogy tervezzék meg és egyeztessék távozásuk idejét, tervezhetővé téve ezzel a munkát.

Az idény is meghatározó

A kisebb, néhány fős cégek szabadságtervezése sok gondot okoz a tulajdonos vezetőknek. A helyettesítés náluk kevéssé megoldható. A helyhez kötött vállalkozások, főként a szolgáltatók ezért általában a nyár közepétől a tanítás megkezdéséig lehúzzák a rolót. Amely cég ezt nem teheti meg, átmenetileg kölcsönmunkást vagy – különösen a vendéglátóiparban – diákokat foglalkoztat.

A Parragh Kereskedelmi és Holding Rt. 100 fős középvállalkozás, amely szaniteráruk, lakberendezési cikkek, ipari takarítógépek forgalmazásával, az utóbbiak szervizelésével is foglalkozik.

Oroszlány Annamária humánpolitikai vezető elmondta: a cégnek országszerte kilenc kiskereskedelmi üzlete van. A dolgozók fele kereskedő. Egy-egy üzletben átlag 4-5, a nagyobbakban 7 ember dolgozik. Ilyen kis létszám mellett mindenképpen meg kell állapodni a szabadságolásról a forgalom fenntartása érdekében. Ezért minden év elején februárra, márciusra az üzletek vezetői és a központi részleg felső vezetői is tervet készítenek a szabadságok ütemezéséről.

A kereskedelmi tevékenységet végzők hosszú távú szabadságra nyáron nem tudnak elmenni, legfeljebb két hétre, hiszen a társaság sok szezonális terméket forgalmaz. A szaniteráruk iránti kereslet ugyanis nyáron magas, hiszen általában ekkorra időzítik az építkezéseket, lakásfelújításokat. A dolgozók kénytelenek beosztással kivenni a szabadságukat, ez már hagyományosan így alakul, az alkalmazottak tisztában vannak azzal, hogy mikor van a cégnél a munka dandárja. Ugyanakkor eddig soha nem okozott gondot a szabadságolási idő egyeztetése a munkahelyeken, hiszen a társaság nem akar a dolgozók rovására takarékoskodni. A Parragh Rt.-nél még nem fordult elő, hogy a munkerő-kölcsönzés lehetőségével éltek volna.

Szabadság egyszerre

A General Electric Tungsram Rt.-nél szigorú humánerőforrás-gazdálkodás folyik, amely természetesen a dolgozói szabadságolások ügyére is kitér. A magyarországi termelőegységeknél – beleértve a budapesti központi telephelyet is – 10 200 ember dolgozik, ezzel a létszámmal a cég a nagyvállalatok közé tartozik.

A GE-Tungsram Rt.-nél évek óta az a gyakorlat, hogy a termelőhelyek nyáron két-három hétre leállnak. Ez alkalmat ad arra, hogy a dolgozók valamennyien szabadságra menjenek. Mivel ez hagyományosan így van, a dolgozók számítanak rá és törekszenek, hogy erre az időszakra ütemezzék üdülésüket.

Az éves leállásokat előre megtervezik. A terv kapcsolódik a fényforrásiparág ciklikusságához, a termelés intenzitásához. A leállást arra az időszakra ütemezik, amikor a legkisebb a forgalom – ezt a munkatársak már hónapokkal korábban megtudják.

A Tungsramnál egyébként nagyon szigorúan beosztják a termelésben dolgozók – a munkások és technológusok, mérnökök – tevékenységét. A központban szükség szerint megszervezik egymás helyettesítését. Funkciónként pontos nyilvántartás készül, amely nemcsak azt tartalmazza, hogy az illető mikor van szabadságon, hanem azt is, hogy pontosan mikor és hol található.

Szabadság az agyközpontban

Az Országos Villamos Teherelosztó a Magyar Villamos Művek Rt. egyik igazgatósága, amely voltaképpen a hazai villamosenergia-rendszer agyközpontjának szerepét tölti be. A teherelosztó az a szabályozó központ, amelynek feladata az országos villamosenergia-igény folyamatos kielégítése a közcélú erőművektől érkező energiával. Az OVT-nek tehát stratégiai szerepe van, ennek megfelelően folyamatos üzemben működik, ami speciális követelményeket támaszt a dolgozókkal szemben – a szabadság szempontjából is.

Az épületben három műszakban 135 ember dolgozik. Egyidejűleg három diszpécser van műszakban éjjel-nappal, valamint egy távközlési és egy számítástechnikai szakember, de ahhoz, hogy ők elláthassák a feladatukat, másik 75-80 ember munkája szükséges. A szabadságolásokról először az igazgató a főmérnökkel egyeztet, de valamennyi dolgozónak mindig elérhetőnek kell lennie, hiszen esetleg azonnali döntést kell hozni.

Szintén a folyamatos üzemhez kell igazítania a szabadságát annak, aki áramszolgáltató cégnél dolgozik, noha itt a tevékenység sokrétűbb. A fővárost villannyal ellátó Elmű Rt.-nél már az év elején elkezdődik a szabadságolás – nagy vonalakban történő – tervezése. Ekkor mindenkinek – a villanyóra-leolvasótól kezdve a vezérigazgatóig – meg kell adnia, hogy mikor kíván szabadságra menni.

A tervezés alapja természetesen az, hogy a munkatársak minden egyes szolgálati helyen először egymás közt, a részlegen belül egyeztetik a feladatokat, a teljesítésükhöz szükséges létszámot, tehát a jelenlétet, majd ez egyre magasabb szintre jut, és kialakul a teljes cégre kiterjedő szabadságolási ütemterv. Az Elműnél még a munkaköri leírásban is mindenhol fel van tüntetve, hogy ki kinek a helyettese, sőt másodhelyettese, s nem csak a felső vezetői szinten.

Megoldható kölcsönzéssel

A magyar piacon néhány éve megjelentek a munkaerő-közvetítéssel és -kölcsönzéssel foglalkozó cégek is, amelyek nemcsak tartósan, hanem akár egy-két napra, hétre is közvetítenek dolgozókat. A hazai piacon már több mint 100 ilyen cég van, köztük nemzetközileg is ismert társaságok. A multinacionális cégek között egy magyar vállalkozás is jelen van: a Humán Labor Munkaerő-szolgáltató Kft., amely munkaerő-kölcsönzéssel, -közvetítéssel, személyzeti tanácsadással foglalkozik két éve.

A leggyakoribb az igény az asszisztensek, titkárnők, nyelvtudással, számítógépes ismeretekkel rendelkező dolgozók iránt, de nagy a kereslet fizikai munkásra, mint például targoncásra, gépkezelőre és segédmunkásra. A tapasztalat az, hogy a cégek fizikai munkástól a középvezetőig igényelnek munkatársakat, de volt már példa a Humán Labor gyakorlatában arra is, hogy a segítségükkel cégvezetőt kerestek. Jelenleg is vannak kvalifikált munkaerőre szóló megrendeléseik.

A cégnek számítógépes nyilvántartása van, honlapja megtalálható az Interneten. Az adatbázisban több ezer jelentkező adata szerepel, ennek egy részébe bele is lehet nézni – amelyhez az érintett személyek hozzájárultak. Így lehetőség van arra, hogy a megrendelők akár saját irodájukban válogathassák ki (bérelt) dolgozóikat.

A munkaerő-kölcsönzés esetén, ha a megbízó igényli, a kft. saját állományába is veszi a munkatársat. A megbízó cégnek így a kölcsönzött dolgozó bére nem bérjellegű kifizetés, az egyéb költségként számolható el. A hosszú időre való kölcsönzés oka az lehet, hogy létszámstop van érvényben a cégnél, emiatt nem vehet fel új dolgozót, noha annak munkájára feltétlenül szükség van.

A Humán Labor megrendelői változatos körből kerülnek ki: van közöttük kisebb cég, de multinacionális nagyvállalat is. Természetesen a nyári szabadságolások, illetve az idényjellegű munkák időszakában növekszik az iroda szolgáltatásai iránt az igény. Ilyenkor jelentkeznek például az édesipari, üdítőipari cégek, amelyeknél időszakonként hirtelen sok munka van, de nem akarják a dolgozókat tartósan foglalkoztatni.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. május 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem