Közeledik a nyár, amikor a dolgozók tömegesen veszik ki szabadságukat, nem kis gond elé állítva munkaadójukat. Minden cég más-más megoldást választ dolgozói nyári pihenésének ütemezésére, ami – mint példáink is mutatják – alapvetően a vállalat profiljától, méretétől függ.
Azok a cégek, amelyek számára a tömeges hiányzások áthidalhatatlan nehézséget okoznának, a házi szabályzatban rögzítik a szabadság ütemezését. Az előrelátók lehetőleg már az év elején elvárják az alkalmazottaktól, hogy tervezzék meg és egyeztessék távozásuk idejét, tervezhetővé téve ezzel a munkát.
Az idény is meghatározó
A kisebb, néhány fős cégek szabadságtervezése sok gondot okoz a tulajdonos vezetőknek. A helyettesítés náluk kevéssé megoldható. A helyhez kötött vállalkozások, főként a szolgáltatók ezért általában a nyár közepétől a tanítás megkezdéséig lehúzzák a rolót. Amely cég ezt nem teheti meg, átmenetileg kölcsönmunkást vagy – különösen a vendéglátóiparban – diákokat foglalkoztat.
A Parragh Kereskedelmi és Holding Rt. 100 fős középvállalkozás, amely szaniteráruk, lakberendezési cikkek, ipari takarítógépek forgalmazásával, az utóbbiak szervizelésével is foglalkozik.
Oroszlány Annamária humánpolitikai vezető elmondta: a cégnek országszerte kilenc kiskereskedelmi üzlete van. A dolgozók fele kereskedő. Egy-egy üzletben átlag 4-5, a nagyobbakban 7 ember dolgozik. Ilyen kis létszám mellett mindenképpen meg kell állapodni a szabadságolásról a forgalom fenntartása érdekében. Ezért minden év elején februárra, márciusra az üzletek vezetői és a központi részleg felső vezetői is tervet készítenek a szabadságok ütemezéséről.
A kereskedelmi tevékenységet végzők hosszú távú szabadságra nyáron nem tudnak elmenni, legfeljebb két hétre, hiszen a társaság sok szezonális terméket forgalmaz. A szaniteráruk iránti kereslet ugyanis nyáron magas, hiszen általában ekkorra időzítik az építkezéseket, lakásfelújításokat. A dolgozók kénytelenek beosztással kivenni a szabadságukat, ez már hagyományosan így alakul, az alkalmazottak tisztában vannak azzal, hogy mikor van a cégnél a munka dandárja. Ugyanakkor eddig soha nem okozott gondot a szabadságolási idő egyeztetése a munkahelyeken, hiszen a társaság nem akar a dolgozók rovására takarékoskodni. A Parragh Rt.-nél még nem fordult elő, hogy a munkerő-kölcsönzés lehetőségével éltek volna.
Szabadság egyszerre
A General Electric Tungsram Rt.-nél szigorú humánerőforrás-gazdálkodás folyik, amely természetesen a dolgozói szabadságolások ügyére is kitér. A magyarországi termelőegységeknél – beleértve a budapesti központi telephelyet is – 10 200 ember dolgozik, ezzel a létszámmal a cég a nagyvállalatok közé tartozik.
A GE-Tungsram Rt.-nél évek óta az a gyakorlat, hogy a termelőhelyek nyáron két-három hétre leállnak. Ez alkalmat ad arra, hogy a dolgozók valamennyien szabadságra menjenek. Mivel ez hagyományosan így van, a dolgozók számítanak rá és törekszenek, hogy erre az időszakra ütemezzék üdülésüket.
Az éves leállásokat előre megtervezik. A terv kapcsolódik a fényforrásiparág ciklikusságához, a termelés intenzitásához. A leállást arra az időszakra ütemezik, amikor a legkisebb a forgalom – ezt a munkatársak már hónapokkal korábban megtudják.
A Tungsramnál egyébként nagyon szigorúan beosztják a termelésben dolgozók – a munkások és technológusok, mérnökök – tevékenységét. A központban szükség szerint megszervezik egymás helyettesítését. Funkciónként pontos nyilvántartás készül, amely nemcsak azt tartalmazza, hogy az illető mikor van szabadságon, hanem azt is, hogy pontosan mikor és hol található.
Szabadság az agyközpontban
Az Országos Villamos Teherelosztó a Magyar Villamos Művek Rt. egyik igazgatósága, amely voltaképpen a hazai villamosenergia-rendszer agyközpontjának szerepét tölti be. A teherelosztó az a szabályozó központ, amelynek feladata az országos villamosenergia-igény folyamatos kielégítése a közcélú erőművektől érkező energiával. Az OVT-nek tehát stratégiai szerepe van, ennek megfelelően folyamatos üzemben működik, ami speciális követelményeket támaszt a dolgozókkal szemben – a szabadság szempontjából is.
Az épületben három műszakban 135 ember dolgozik. Egyidejűleg három diszpécser van műszakban éjjel-nappal, valamint egy távközlési és egy számítástechnikai szakember, de ahhoz, hogy ők elláthassák a feladatukat, másik 75-80 ember munkája szükséges. A szabadságolásokról először az igazgató a főmérnökkel egyeztet, de valamennyi dolgozónak mindig elérhetőnek kell lennie, hiszen esetleg azonnali döntést kell hozni.
Szintén a folyamatos üzemhez kell igazítania a szabadságát annak, aki áramszolgáltató cégnél dolgozik, noha itt a tevékenység sokrétűbb. A fővárost villannyal ellátó Elmű Rt.-nél már az év elején elkezdődik a szabadságolás – nagy vonalakban történő – tervezése. Ekkor mindenkinek – a villanyóra-leolvasótól kezdve a vezérigazgatóig – meg kell adnia, hogy mikor kíván szabadságra menni.
A tervezés alapja természetesen az, hogy a munkatársak minden egyes szolgálati helyen először egymás közt, a részlegen belül egyeztetik a feladatokat, a teljesítésükhöz szükséges létszámot, tehát a jelenlétet, majd ez egyre magasabb szintre jut, és kialakul a teljes cégre kiterjedő szabadságolási ütemterv. Az Elműnél még a munkaköri leírásban is mindenhol fel van tüntetve, hogy ki kinek a helyettese, sőt másodhelyettese, s nem csak a felső vezetői szinten.
Megoldható kölcsönzéssel
A magyar piacon néhány éve megjelentek a munkaerő-közvetítéssel és -kölcsönzéssel foglalkozó cégek is, amelyek nemcsak tartósan, hanem akár egy-két napra, hétre is közvetítenek dolgozókat. A hazai piacon már több mint 100 ilyen cég van, köztük nemzetközileg is ismert társaságok. A multinacionális cégek között egy magyar vállalkozás is jelen van: a Humán Labor Munkaerő-szolgáltató Kft., amely munkaerő-kölcsönzéssel, -közvetítéssel, személyzeti tanácsadással foglalkozik két éve.
A leggyakoribb az igény az asszisztensek, titkárnők, nyelvtudással, számítógépes ismeretekkel rendelkező dolgozók iránt, de nagy a kereslet fizikai munkásra, mint például targoncásra, gépkezelőre és segédmunkásra. A tapasztalat az, hogy a cégek fizikai munkástól a középvezetőig igényelnek munkatársakat, de volt már példa a Humán Labor gyakorlatában arra is, hogy a segítségükkel cégvezetőt kerestek. Jelenleg is vannak kvalifikált munkaerőre szóló megrendeléseik.
A cégnek számítógépes nyilvántartása van, honlapja megtalálható az Interneten. Az adatbázisban több ezer jelentkező adata szerepel, ennek egy részébe bele is lehet nézni – amelyhez az érintett személyek hozzájárultak. Így lehetőség van arra, hogy a megrendelők akár saját irodájukban válogathassák ki (bérelt) dolgozóikat.
A munkaerő-kölcsönzés esetén, ha a megbízó igényli, a kft. saját állományába is veszi a munkatársat. A megbízó cégnek így a kölcsönzött dolgozó bére nem bérjellegű kifizetés, az egyéb költségként számolható el. A hosszú időre való kölcsönzés oka az lehet, hogy létszámstop van érvényben a cégnél, emiatt nem vehet fel új dolgozót, noha annak munkájára feltétlenül szükség van.
A Humán Labor megrendelői változatos körből kerülnek ki: van közöttük kisebb cég, de multinacionális nagyvállalat is. Természetesen a nyári szabadságolások, illetve az idényjellegű munkák időszakában növekszik az iroda szolgáltatásai iránt az igény. Ilyenkor jelentkeznek például az édesipari, üdítőipari cégek, amelyeknél időszakonként hirtelen sok munka van, de nem akarják a dolgozókat tartósan foglalkoztatni.