A munkabiztonsági felügyelők tavaly több mint 43 ezer munkáltatót ellenőriztek és 171 172 esetben érdemben is intézkedtek. Szabálysértést majd' 4200 esetben állapítottak meg, csaknem 300 esetben bírságot szabtak ki több mint 68 millió forint értékben.
A munkabiztonsági felügyelők jogai nagyon hasonlítanak a munkaügyi jogosítványokhoz. A felügyelőnek joga van külön bejelentés nélkül ellenőrzést tartani, és minden munkabiztonsággal, munkavédelemmel kapcsolatos ügyet kontrollálhat. A munkavédelemre vonatkozó szabályokat törvény és rendelet határozza meg. eszerint a munkavédelemhez tartoznak a munkabiztonsági és munka-egészségügyi, foglalkozás-egészségügyi jogszabályok és előírások öszszessége és ezek végrehajtása.
Együttes ellenőrzés
Ezek a tényezők nehezen választhatók el egymástól. A gyakorlatban, amikor a munkabiztonsági felügyelő ellenőriz, akkor a munkavédelem mellett megvizsgálja a munka-egészségügyi helyzetet is. A munkabiztonsági felügyelő az ellenőrzés során minden, a témához kötődő dokumentumot a helyszínen elkérhet, joga van továbbá fényképet, a dokumentumokról másolatot készíteni, valamint videón rögzítheti a feltárt szabálytalanságokat. A felügyelő intézkedési jogosítványai közül legenyhébbnek számít az úgynevezett figyelemfelhívás. Ezt rendszerint akkor alkalmazzák, ha a felügyelő nem súlyos szabálytalanságot állapít meg. Ilyen esetben a hatóság képviselője felhívja a munkáltató figyelmét a szabálytalanságra, és kéri, hogy azt szüntessék meg. Ebben a helyzetben a munkáltató kötelezettsége a 30 napon belül írásban történtő válaszadás, amiben jelezheti, hogy tudomásul vette a figyelmeztetést és korrigálta a hibát. Ugyanígy közölheti ellenvéleményét is. Súlyosabb szabálytalanság esetén a felügyelő kötelezi a munkáltatót, hogy megadott határidőn belül intézkedjen. Ez államigazgatási határozat keretében történik, ezért kötelező érvényű. Jogerős határozat esetén, ha a munkáltató nem számolja fel a súlyos szabálytalanságot, akkor a hatóság 100 ezer forint végrehajtási bírságot szab ki a munkaadóval szemben. A határidő függ a szabálytalanság súlyosságától és megszüntethetőségének reális idejétől. A gyakorlat azt mutatja, hogy a jogorvoslati lehetőséget követően a hatóság legalább két hetet általában ad a szabálytalanság megszüntetésére.
Végső lépés a bezárás
Közvetlen veszély esetén a felügyelőnek joga van az üzemet, gépet leállítani, és a dolgozót eltiltani a veszélyes munka elvégzésétől. Ezzel a lehetőséggel a hatóság csak akkor él, ha a munkavédelmi ellenőrzés során közvetlen veszélyt tapasztal. Ez esetben fellebbezésnek nincs helye, a tiltó határozatot azonnal végre kell hajtani.
A felügyelő szabálysértési bírságot is kiszabhat. Ennek összege 100 forinttól 30 ezer forintig terjedhet. Helyszínen 100 és 5000 forint között helyszíni bírság kirovására van lehetőség. A helyszíni bírsággal általában a munkavállalót büntetik abban az esetben, ha a dolgozó nem viseli a védőeszközt, nincs munkára képes állapotban, ittas, szabálytalankodik stb.
Munkáltató helyszíni megbírságolása esetén a felügyelő tárgyalást tart, majd ezt követően határozza meg a befizetendő büntetés összegét, amelyről csekket ad át. Az említetteknél súlyosabb az úgynevezett objektív munkavédelmi bírság, amelynek összege 50 ezer forinttól 3 millióig terjedhet. A felügyelők ezt abban az esetben állapítják meg, ha a munkavédelmi szabálytalanság súlyos, egy időben több munkavállalót érint.
Bírságból 70 millió
Tavaly az Országos Munkabiztonsági és Munkavédelmi Főfelügyelőség 295 esetben szabott ki munkavédelmi bírságot 68 millió 650 ezer forint értékben. A leggyakrabban előforduló munkavédelmi szabálytalanságok: a technológiai fegyelem megsértése, a veszélyes munkaeszköz használata, a munkahely, üzem nem megfelelő állapota, kivitelezési és működtetési előírások megszegése.
A felügyelők hatáskörét Gáspár Imréné dr., az Országos Munkabiztonsági és Munkavédelmi Főfelügyelőség főosztályvezetője elég széles körűnek tartja. A felügyelők munkájának hatékonyságát munkafeltételeik javításával lehetne növelni. Jelenleg ugyanis a felügyelőknek nincsenek megfelelő közlekedési eszközeik, nem korlátlan a közlekedésiköltség-keretük sem. Mindez a felügyelők mozgáslehetőségét korlátozza. A munkabiztonsági ellenőrzést jelenleg 200 felügyelő végzi, akik bizonyos százalékban munkaügyi ellenőrök is. Az európai országokban fajlagosan e munkára kétszer ennyi embert alkalmaznak.
Pekár Erzsébet