×

Kedvezmények, elvonások

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. február 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 14. számában (1999. február 15.)

 

Az idén jelentősebb változás nem történt az adó- és társadalombiztosításijárulék-fizetés szabályozásában az egyéni vállalkozók esetében. Az apróbb módosítások azonban mindenképpen mérlegelésre, számolásra ösztönzik az egyéni vállalkozókat. Az erre az évre vonatkozó szja-tábla semmiképpen sem kedvez az alacsony jövedelműeknek. Ugyanis 20 százalék személyi jövedelemadót kell fizetniük a 0 és a 400 ezer forint éves jövedelemmel rendelkezőknek is. Egyszerűbb lett viszont az elszámolás azzal, hogy a korábbi hat adósáv háromra mérséklődött. Igaz, ez azzal is jár, hogy van, aki magasabb adósávba lépett ugyanolyan jövedelem mellett. Az átlagos adóteher végül is összességében csökkent azzal, hogy a legfelső adókulcs mértékét 40 százalékban határozták meg.

 

Figyelni kell az adójóváírás lehetőségére, mert megváltozott a jövedelem utáni adójóváírás szabálya is. Az eddigi 20 százalék helyett 10 százalékot lehet a jövedelemből leírni, de ennek mértéke nem haladhatja meg a havi 3000 forintot. Az adójóváírás lehetőségét azok vehetik igénybe, akiknek az éves összevont jövedelme nem haladja meg az egymillió forintot. Egyes tanácsadók szerint, amíg az összevont jövedelem az év során még nem haladta meg az egymillió forintot, az adóelőleg megállapításakor addig is érdemes az adójóváírás lehetőségével élni, mert ez idő alatt is kevesebbet kell befizetni. (Később persze a hátralékot be kell fizetni, de az addig is az adózónál kamatozhat.)

Változó kedvezmények

A személyi jövedelemadózásban új elem az idén a családi kedvezmény, amelyet a munkáltatói adóelőleg számításakor figyelembe kell venni. A családi kedvezményt az kapja meg, akinek a családi pótlékot is folyósítják. Egy és két gyerek után 1700 forinttal, három és több gyerek után 2300 forinttal csökken a havi összevont adóalap. A családi kedvezmény nemcsak a gyermekek, hanem a súlyosan fogyatékos eltartottak után is igénybe vehető, ennek értéke havonta 2600 forint.

A munkáltatói adóelőleg kiszámításánál adókedvezmény jár az önkéntes biztosítóknak történt befizetés után is, azonban ennek mértéke évente nem haladhatja meg a 100 000 forintot. Ez alól van néhány kivétel, például a rokkantnyugdíjasok esetében az évi adókedvezmény maximuma 130 000 forint.

Befektetések elszámolása

Az adóelőleg kiszámításakor változatlanul figyelembe lehet venni a közcélú, illetve a kiemelten közcélú szervezeteknek juttatott adományt is. Ezúttal új tényező a tartós adományozás fogalma, amelyet szerződésben kell rögzíteni az adományozó és a közhasznú szervezet között. Tartós adományozó az, aki négy éven át azonos vagy növekvő mértékben támogatja az adott szervezetet. Ô a második évtől további 5 százalékkal növelheti adókedvezményét. Amennyiben a kapcsolat valamelyik fél hibájából megszakad, akkor erre vonatkozóan szankciók lépnek életbe. A kedvezmény révén megtakarított adót be kell fizetnie.

A befektetési adóhitelnél érdemes tudni, hogy tőkeszámlán tartott pénz esetén a növekedés 20 százalékát lehet adókedvezményként igénybe venni, de ezt a szabályt csak az évi egymillió forintnál nem nagyobb növekedés esetén lehet alkalmazni.

Az adóelőleg megállapításakor a kifizetőnek a jövedelem 40 százalékát kell levonnia. Ettől abban az esetben lehet eltérni, ha a jövedelmet szerző személy írásban nyilatkozik arról, hogy összevont jövedelme éves szinten nem haladja meg az egymillió forintot. Ez esetben az adóelőleg kiszámításához az adótábla szerinti mértéket kell figyelembe venni.

Költségelszámolás

A költségek elszámolásában is több változás történt. Ha az egyéni vállalkozó bevétele nem éri el a költségek 50 százalékát, akkor a vállalkozó az a fölötti kiadást az adóhatóság engedélyével már elszámolhatja. Az adóhatóságnak pedig feladata lesz a bevétel kétszeresét meghaladó veszteség elszámolásának lehetőségét megvizsgálni. Eszerint ha a vállalkozó havi összjövedelme 100000 forint volt és ezzel szemben keletkezett 200000 forint feletti kiadása, akkor a 200 000 forintot még elszámolhatja, az a fölötti részszel pedig az adóhatóság engedélyével lehet bármit is kezdeni.

A beruházási kiadások elszámolása tekintetében kedvező változás, hogy az egyéni vállalkozó az idei évtől költségként levonthatja az osztalékalapból a tárgyi eszközök és nem anyagi javak üzembe helyezéséhez kötődő kiadásokat. A beruházáshoz vásárolt tégla például még az adott évben leírható. A vállalkozó számára választási lehetőséget ad például az, hogy a felújításhoz kötődő kiadást egy összegben az adott évben leírja, vagy a későbbi évekre elosztva az értékcsökkenési szabályok szerint számolja el.

Könnyebb lesz az egyéni vállalkozások nyilvántartása is. Például az adózás gyakorisága függ a bevételek alakulásától. Az évi bruttó 3 millió forint alatti jövedelemmel rendelkezőknek elegendő lesz évente bevallást adniuk az eddigi negyedévivel szemben. A pénztárkönyvbe történő beírás az adózás gyakoriságától függ. Ugyanakkor a pénztárkönyvbe a jövőben is áfa-kulcs szerinti bontásban kell beírni a kiadást és a bevételt.

Ügyelni kell arra, hogy az idei évtől az áfa-azonosító rendszerben megszűnt az Ipari Termékjegyzék- (ITJ-) szám és felváltotta a kereskedelmivámtarifa-szám. Továbbra is megmaradt a szolgáltatásokra vonatkozó SZJ-szám és az építésijegyzék-szám. Ugyanakkor az egyéni vállalkozó által kiadott számlán az idei évtől fel kell tüntetni az adóazonosító jelet is az adószám mellett.

Rend a lelke...

Az adózás rendjében bekövetkezett változás szerint a jövőben a társadalombiztosítási járulékot az adóhatóság járulékigazgatóságához kell befizetni, és az egészségügyi hozzájárulás adónak minősül.

A jövőben a feketefoglalkoztatást nemcsak a munkaügyi főfelügyelet ellenőrzi, hanem az adóhatóság is. Szigorúbb lett a szankció is. Amennyiben az adóhatóság feketén foglalkoztatott alkalmazottat talál a vállalkozásnál, először 12 napra, ezt követően pedig 60 napra felfüggeszti a vállalkozás tevékenységét.

P. E.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. február 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8898 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8898 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5283 olvasói kérdésre 5283 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8898 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8898 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5283 olvasói kérdéssel.

Tanulmányi szerződés – kizárt a közfoglalkoztatásban

Közfoglalkoztatásban állóval köthet-e tanulmányi szerződést a munkáltató? A képzés, tanfolyam három-négy hónapos. Mi a helyzet akkor, ha a tanfolyam végzése alatt megszűnik a...

Tovább a teljes cikkhez

Egyenlő bér elve és az iskolaszövetkezeti munka

Sérti-e az Mt. 12. §-a szerinti egyenlő bánásmód követelményét, ha a munkáltató a nála a Szövtv. 10/B. §-a alapján foglalkoztatott diákok esetén a munkáltatónál munkaviszonyban...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteria csak a polgármesternek

Ha egy önkormányzatnál úgy döntenek, lesz cafeteriajuttatás, de csak a polgármester kapja meg úgy, hogy rajta kívül van még közalkalmazott falugondnok, közalkalmazott kulturális...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás visszakövetelése – az elévülési időben

A Kttv. hatálya alá tartozó köztisztviselő csecsemőgondozási díj, valamint gyermekgondozási díj távolléti jogcímen van 2024. július hónaptól. A 2024. évi cafeteriajuttatását még...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkifizetés több pénzforgalmi számlára

Köteles-e a munkáltató a munkavállaló kérésére több fizetési számlára utalni a munkabért? Az Mt. 158. §-ának (1) bekezdése azt mondja ki, hogy a munkabért a munkavállaló által...

Tovább a teljes cikkhez

Bérmódosítási kötelezettség közszolgálati jogviszonyban

A GYED/GYES után visszatérő kismama, aki a Kttv. hatálya alá tartozik, joggal tarthat-e igényt az Mt. 59. §-ában szereplő bérkorrekcióra? A visszatérő édesanyák bérét ugyanis a...

Tovább a teljes cikkhez

Garantált bérminimumra való jogosultság

A 394/2024. Korm. rendelet a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók számára írja elő a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabér-megállapítás euróban – vezetők esetében

Ügyfelünk, egy magyar tulajdonú zrt. vezető tisztségviselői számára szeretné a munkabért részben euróban, részben forintban megállapítani. Lehetséges ez, vagy csak egy pénznem...

Tovább a teljes cikkhez

Egyen- vagy formaruha biztosítása munkaadói döntés alapján

Létezik-e olyan jogszabályi előírás, amely alapján a munkáltató számára kötelező lenne egyenruhát, formaruhát vagy termékvédő ruhát biztosítani a következő munkakörökben...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás visszakövetelése – az elévülési időben

A Kttv. hatálya alá tartozó köztisztviselő csecsemőgondozási díj, valamint gyermekgondozási díj távolléti jogcímen van 2024. július hónaptól. A 2024. évi cafeteriajuttatását még...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkifizetés több pénzforgalmi számlára

Köteles-e a munkáltató a munkavállaló kérésére több fizetési számlára utalni a munkabért? Az Mt. 158. §-ának (1) bekezdése azt mondja ki, hogy a munkabért a munkavállaló által...

Tovább a teljes cikkhez

Bérmódosítási kötelezettség közszolgálati jogviszonyban

A GYED/GYES után visszatérő kismama, aki a Kttv. hatálya alá tartozik, joggal tarthat-e igényt az Mt. 59. §-ában szereplő bérkorrekcióra? A visszatérő édesanyák bérét ugyanis a...

Tovább a teljes cikkhez

Garantált bérminimumra való jogosultság

A 394/2024. Korm. rendelet a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók számára írja elő a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabér-megállapítás euróban – vezetők esetében

Ügyfelünk, egy magyar tulajdonú zrt. vezető tisztségviselői számára szeretné a munkabért részben euróban, részben forintban megállapítani. Lehetséges ez, vagy csak egy pénznem...

Tovább a teljes cikkhez

Egyen- vagy formaruha biztosítása munkaadói döntés alapján

Létezik-e olyan jogszabályi előírás, amely alapján a munkáltató számára kötelező lenne egyenruhát, formaruhát vagy termékvédő ruhát biztosítani a következő munkakörökben...

Tovább a teljes cikkhez

Idénymunka értelmezése – akár egész évben

Egyszerűsített foglalkoztatás esetén az Efotv. szerint a munkavállalók olyan mező- és erdőgazdasági tevékenységet végeznek, amely magában foglalja a növénytermesztés,...

Tovább a teljes cikkhez

Várandós önkéntes tartalékos szolgálatteljesítése

Várandós kismama önkéntes tartalékos törzsőrmesterként állandó/tartós behíváson tartózkodik több mint fél éve. A kismama folyamatos foglalkoztatásban van, várandósságát...

Tovább a teljes cikkhez

Rendkívüli munkaidő visszautasíthatósága

A munkavállaló megteheti, hogy visszautasítja a túlórát azért, mert neki arra az estére színházjegye van, amit már kifizetett?

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5283 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 275-ik lapszám, amely az 5283-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Járulék- és szocho-problémák Megnézem

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Az Szja törvény 2025 évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem