×

A munkaszabályok módosítása

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. január 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 13. számában (1999. január 15.)

 

A Szociális és Családügyi Minisztériumban elkészült A Munka Törvénykönyvének (Mt.) tervezett változata. A tárcaközi egyeztetés után a végső változat már 1998 végén az Országgyűlés elé került. A módosítások megtárgyalására és elfogadására az idő rendkívül szoros, hiszen az Alkotmánybíróság (Ab) határozata értelmében február végén érvényét veszti a jelenlegi Mt. egyik passzusa. Ezért a törvénymódosítást legkésőbb március elsejéig el kell fogadnia az Országgyűlésnek.

 

Mint ismeretes, az Mt. eddigi rendelkezései a munkáltatóknak kedveztek, mivel nem kötelezték őket jogellenesen elbocsátott dolgozóik visszavételére. Helyette lehetővé tették, hogy – ha a munkaügyi bíróság a visszavétel mellett is dönt – a felmondás esetén járó végkielégítés kétszeresének kifizetésével elkerülhessék a számukra feleslegessé vált dolgozó visszavételét. A tervezett módosítás szerint a bíróság a jövőben mérlegelheti, hogy visszahelyezi-e a dolgozót munkahelyére vagy sem.

A mérlegeléskor olyan szempontokat vesz figyelembe, minthogy az adott munkahely környékén van-e más hasonló cég, amelynél a szakmájában el tud helyezkedni a dolgozó, milyenek a térségben a foglalkoztatási viszonyok, illetve a munkavállaló életkorából adódóan számíthat-e más munkahelyen történő foglalkoztatásra. Ha a bíróság mindezek alapján úgy látja, a dolgozónak semmi esélye arra, hogy máshol elhelyezkedhessen, kötelezi a munkáltatót a dolgozó visszavételére. Ha viszont a bíróság nem ítéli súlyosnak a dolgozó helyzetét, továbbra is lehetősége lesz a munkáltatónak az elbocsátás megváltására. Ebben az esetben a dolgozót a felmondás esetén járó végkielégítés legalább 2, legfeljebb 12 havi összege illeti meg. Az összeg mértéke a munkáltató által elkövetett jogsértés súlyosságától függ.

A tervezett törvénymódosítás szerint az Mt.-ből kikerül a munkaügyi perekre vonatkozó rész, s átkerül a polgári perrendtartás hatáskörébe – tudtuk meg dr. Bérces Kamillától, a Szociális és Családügyi Minisztérium Jogi Főosztályának munkatársától. A Ptk. a munkaügyi viták esetén bíróság előtti kötelező egyeztetést ír elő, s többek között azt is meghatározza, hogy hány napon belül kerülhet sor egyeztetésre a felek között.

Leltárfelelősségi megállapodás

A tervezet másik legvitatottabb pontja a betegszabadság alatti felmondás volt. A végső változat szerint a felmondási védelem alatt – a gyes, a sorkatonai szolgálat és az otthoni ápolás mellett idetartozik a betegállomány is! – továbbra sem lehet közölni az elbocsátás tényét. Ha azonban a dolgozó újra keresőképessé válik, akár az első napon is át lehet nyújtani számára a felmondólevelet. A törvénytervezet szabályozza a leltárfelelősséget is. Korábban a kollektív szerződés hatáskörébe tartozott ennek meghatározása, de mivel számtalan munkahelyen már nem is létezik ilyen szerződés, a minisztérium beépíti az Mt.-be. A speciális munkavállalói felelősség értelmében, ha a dolgozó gondjaira bízott raktárkészlet hiánya egy bizonyos mértéket meghalad, felelősségre lehet vonni. A felelősségre vonás feltétele a munkáltató és a munkavállaló között létrejövő leltárfelelősségi megállapodás. Ebben pontosan megfogalmazzák a felek a leltárkészlet nagyságát, az átadás módját, illetve a feleket érintő kötelezettségeket. A tervezet szerint a megállapodásnak két fajtája létezik: az egyéni és a csoportos. Az első esetben a készletet egyedül kezelő személy köti meg a munkáltatóval. Ilyenkor a dolgozó a készlet teljes összegéért felel, függetlenül attól, hogy önhibáján kívüli, szándékos vagy gondatlan károkozás történik. A második esetben több dolgozó közösen vállal felelősséget a készletért. Ilyenkor enyhébb felelősség terheli a munkavállalókat: háromhavi átlagkeresetük mértékét nem haladhatja meg az esetlegesen fizetendő kártérítés összege.

Vezetők felelőssége

Amennyiben a parlament elfogadja, a törvény a jövőben szigorúbban szabályozza majd a vezetők felelősségét is. Az eddigi rendelkezések szerint ezek a szabályok csak az első számú vezetőkre és helyetteseikre vonatkoztak (vezérigazgató, vezérigazgató-helyettes). A törvény hatálybalépését követően ezek a szabályok némiképpen szélesebb körben lesznek alkalmazhatók, vagyis kiterjednek az egyes vállalaton belüli részlegek vezetőire, kulcsfontosságú személyeire (jogtanácsos, értékesítési vezető stb.). A szigorítás alapelve, hogy mindazok, akik közvetlen befolyással vannak egy adott cég eredményességére – hasznot hozhatnak, illetve kárt okozhatnak számára –, ne kerülhessék el a felelősségre vonást. A törvénynek ez a passzusa rendelkezik az összeférhetetlenségről is: az adott vezető milyen tisztséget vállalhat más cégeknél, illetve milyen saját céget alapíthat. Amennyiben valaki a törvény ezen rendelkezéseit nem tartja be, úgy a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) alapján indítható ellene eljárás.

A rendkívüli felmondással kapcsolatosan a törvénymódosítás szintén szigorítást tartalmaz. Az Mt. jelenleg mindöszsze 1 évre visszamenőleg tartja felelősségre vonhatónak a cég ügyeiért a munkavállalókat. A módosítás szerint ez az időszak a vezető állásúak tekintetében kibővül 3 évre.

A nyugdíjasok elbocsáthatók

Benne maradt a módosító javaslatban az a passzus, amely szerint a nyugdíjas-korhatárt elérő dolgozó felmondását nem kell megindokolnia a munkáltatónak. Mint a minisztérium munkatársa elmondta, ennek a rendelkezésnek egyértelműen foglalkoztatáspolitikai indoka van. Nevezetesen: aki egyfajta jövedelemmel már rendelkezik (jelen esetben ez a nyugdíj), az engedje munkához jutni a nála fiatalabbakat. A törvénynek ez a rendelkezése a már amúgy is létező gyakorlatnak ad jogi keretet. A költségvetési intézményeknél 1992 óta követik ezt az eljárást a munkáltatók. A tervezett rendelkezéssel számos munkaügyi pernek, illetve mind a munkáltatók, mind pedig a munkavállalók számára rendkívül megalázó indoklási procedúrának lehet elejét venni.

A minisztérium a törvénytervezetben nem nyúlt hozzá ahhoz a passzushoz, amely lehetővé teszi a munkavállalók számára, hogy betegségük első három napjáról ne hozzanak orvosi igazolást. Így ezzel a három nappal továbbra is belátásuk szerint rendelkezhetnek a dolgozók. Ugyanígy nem változtatta meg a munkaidővel és a pihenőnapok kiadásával kapcsolatos jelenlegi rendelkezéseket. Ezek, valamint az összes eddig még nem tárgyalt munkaügyi jogszabály átfogó felülvizsgálata a tervek szerint csak 2001-ben fejeződik be. A kormány által december végén elfogadott módosító javaslat tartalmazza azt a passzust is, hogy azoknál a munkáltatóknál, ahol nincs szakszervezeti képviselet, az üzemi tanácsok megállapodásokat köthetnek a kollektív szerződés mintájára.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. január 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

9052 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 9052 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5375 olvasói kérdésre 5375 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

9052 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 9052 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5375 olvasói kérdéssel.

Egészségi alkalmatlanság – állásidőként elszámolva

Az Mt. 55. §-a (1) bekezdésének a) pontja határozza meg, hogy a munkavállaló a keresőképtelensége időtartamára vagy egyébként munkaköre ellátására egészségi okból való...

Tovább a teljes cikkhez

Letiltással kapcsolatos költségek viselése

Ha a munkáltató köteles teljesíteni a gyermektartásdíj levonását és átutalását munkavállalója munkabéréből, ő köteles viselni a banki tranzakcióból eredő költséget is?...

Tovább a teljes cikkhez

Magasabb alapbérű helyettesítő miatti bérkorrekció

Gyermekgondozási szabadságról visszatérő anyuka pozíciójában egyetlen ember dolgozik, akit sokkal magasabb bérrel vettek fel az anyuka helyettesítésére, mint a visszatérni készülő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Szülői és apasági szabadság ikrek esetén

Ikergyermekek esetén is csak 44 munkanap szülői szabadság jár, vagy szorozzuk a gyermekek számával? És az apasági szabadságot is szorozzuk?

Tovább a teljes cikkhez

Visszatérés után újbóli gyermekgondozási szabadság igénylése

Ha a GYES-ről visszatérő munkavállaló a megfelelő módon és határidőben jelzi a munkáltató felé, hogy vissza kíván térni az aktív állományba, és a felgyülemlett szabadnapok...

Tovább a teljes cikkhez

Napi 12 órás munkaidő túllépése

Bentlakásos szociális intézményben a gondozók munkaidőkeretben vannak beosztva napi 12 órára. Napi 12 óránál többre be lehet-e osztani a munkavállalót, ha egy másik gondozó...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5375 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 278-ik lapszám, amely az 5375-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

A költségvetési intézmények gazdálkodásának aktuális problémái, szabályai Megnézem

Számviteli problémák az intézményi gyakorlatban Megnézem

Szja és juttatások problémái Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem