×

Makroszintű bértárgyalások

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. december 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 12. számában (1998. december 15.)

 

Az Érdekegyeztető Tanács működése óta minden ősszel központi ügy a bértárgyalások megkezdése, illetve a megállapodások megkötése. A megállapodás egyrészt a minimálbérről szól – a tárgyalások végeredményét a kormány rendeletben rögzíti –, másrészt ajánlást ad a keresetek növelésére a versenyszférában.

 

Állandó vita tárgya, hogy a minimálbér meghatározásánál mennyiben kell figyelembe venni a létminimumot, mennyiben lehet megélni a legkisebb összegű munkabérből. Arról már kevesebb szó esik, hogy a munkabérre rakódó terheken túl, illetve azokkal együtt milyen tovább gyűrűző hatással jár a minimálbér emelése, mi annak a hatása a többi munkakör bérfejlesztésére, ha valamennyire is meg akarják őrizni a bér ösztönző hatását.

Az ajánlások iránymutatást adnak a nemzetgazdasági céloknak megfelelő mértékű keresetnövelésre. A középszintű (szakmai, ágazati) és a munkahelyi szintű bértárgyalásoknál ezeket az ajánlásokat célszerű figyelembe venni, de nem kötelező betartani.

A tapasztalat az, hogy az Érdekegyeztető Tanács által ajánlott átlagos keresetnövekedést a valóság meghaladja. 1998. évre 13,5-16 százalék szerepelt az ajánlásokban, míg a háromnegyed év tényadatai 19,2 százalékot mutatnak.

Az 1999. évre vonatkozó bértárgyalások a megszokottnál később kezdődtek meg. Nehezítette a munkáltatók felkészülését, hogy az 1999. évi költségvetés adatai, a személyi jövedelemadó várható változásai, a bértárgyalásokhoz szükséges más konkrét kormányzati elképzelések csak a hivatalos tárgyalásokat megelőző napokban kerültek nyilvánosságra.

Ki mit szeretne

A tripartit tárgyalásoknál az oldalak elképzelései természetesen sokban eltérnek egymástól – hiszen a cél is más –, ami a bértárgyalásokat meghatározza. A munkavállalói oldal kezdeményezi, hogy az 1999. évre érvényes bérmegállapodások minél hamarabb létrejöjjenek. Az 1998. évi tényleges gazdasági folyamatokat, valamint az 1999. évre várható költségvetés és adótörvények változását figyelembe véve, a GDP változásával azonos mértékű, 5 százalékos reálbér-növekedést tartanak indokoltnak a vállalkozási szektorban. Ezért a keresetnövekedés átlagos mértékére 16,5 százalékos ajánlás elfogadását javasolják. Különvéleményként az Autonóm Szakszervezetek további 1,5 százalékos, azaz 18 százalékos átlagos keresetnövekedést kívánnak elérni.

Ismert, hogy az szja 1999. évi változása az alacsony jövedelműekre kedvezőtlenül hat, ezért a munkavállalói oldal javaslatát az átlagos ajánlott mérték mellett még meg kívánja toldani egy abszolút (fix) összegű ajánlással is.

E szerint az Érdekegyeztető Tanács tegyen javaslatot arra is, hogy a vállalkozói szférában a 16,5 (18?) százalékos átlagos keresetnövekedés mellett az évi 500000 forintnál kevesebbet kereső munkavállalók – a reálbércsökkenés elkerülése végett – havi 6000 forint külön keresetnövekedésben részesüljenek. Ez az összeg az általuk 1999. évre javasolt és a jelenlegi minimálbér különbözete.

Az előzőekből következően a minimálbérre tett javaslatuk, havi 25 500 forint, több mint 30 százalékos emelkedés, amit az egész gazdaságban egységesen 1999. január 1-jével javasolnak bevezetni.

További javaslatuk, hogy kezdődjön meg az országos bértarifa kialakítását eredményező tárgyalás is. A gazdaság egészében 3-4 kategória meghatározásával besorolási béreket is állapítsanak meg.

A kormány javaslata szerint a gazdaságpolitika középpontjában a tartós gazdasági növekedés áll, amely a felhalmozási ráta növelésével alapozható meg. Ehhez viszont sem a költségvetési, sem pedig a lakossági fogyasztás nem érheti el a GDP bővülésének ütemét. A kormány szerint tehát a reálkeresetek emelkedésének el kell maradnia a gazdasági növekedés ütemétől.

A kormány elutasító

1999. évre 10-11 százalék éves inflációt vesznek figyelembe, éven belüli csökkenő tendenciával. A keresetekre 13 százalékos bruttó nominális növekedés az irányadó. A költségvetési szférában is ehhez hasonló mértékű az elképzelés, azzal a céllal, hogy a két szféra között meglevő kereseti aránytalanságok ne növekedjenek. A keresetnövelés ajánlott számainál csak középértéket kívánnak meghatározni, maximális és minimális értéket nem.

Ugyanakkor azt elfogadhatónak tartják, hogy a munkavállalók minimális fix összegű keresetnövelési ajánlását az Érdekegyeztető Tanács is fogadja el. Ez az összeg az 1998. és az 1999. évi minimálbér különbsége lehetne.

A minimálbér emelésénél egyetértenek azzal a törekvéssel, hogy 1999. január elsejével ez az egész gazdaságban egységes összeg legyen. Elfogadják a két szociális partner megállapodását, de véleményük szerint a minimálbér emelkedésének 1999. évben meg kell haladnia az átlagos keresetnövekedést, ezért javaslatuk 16 százalék, ami 22 600 forintos havi összegnek felel meg.

A munkaadói oldal véleménye szerint az 1999. évi gazdaságpolitika és az alapjaként szolgáló költségvetés sok bizonytalanságot tartalmaz. Eltérően érinti a gazdaság különböző vállalkozásait. Foglalkoztatáspolitikai célokat is veszélyeztető átcsoportosítás zajlik le az alacsonyabb munkabéren foglalkoztatók terhére (pl. könnyűipar, kereskedelem), nem számolnak az orosz válság tovagyűrűző hatásával. Az agrártámogatási előirányzatok nem érik el az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló törvényben előírt minimumot sem.

A munkaadók kritikája

A kormány meghirdetett céljai között van a foglalkoztatás növelése, a kis- és középvállalkozások segítése. Ennek érdekében a társadalombiztosítási járulék 39 százalékról 33 százalékra csökken 1999. évben, valamint a 4 százalékos munkáltatói járulék is 3 százalékra módosul.

Ugyanakkor a tételes összegű egészségügyi hozzájárulás 3600 forintra történő emelése, és az annak kompenzációjára szolgáló összeg drasztikus csökkentése, valamint az új, jövedelemarányos befizetési kötelezettség (11 százalék) nem hozza olyan helyzetbe a munkaadókat, hogy a foglalkoztatottság növelése vagy megtartása mellett olyan szociális funkciót lássanak el, amelyben kompenzálni tudják az szja kedvezőtlen változása miatt a bruttó és a nettó keresetek közötti különbség növekedését.

A munkaadói oldal is támogatja az egységes, január elsején érvénybe lépő megállapodások megkötését, de a realitások figyelembevételével a keresetek csak 11 százalékos növelésére tett ajánlást tartja megfelelőnek (korábban a szakbizottságban elfogadta a kormány 13 százalékos javaslatát, ettől a plenáris ülésen visszalépett). A középértékre teendő ajánlás mellett nem fogad el semmilyen abszolút összegre vonatkozó további javaslatot.

A minimálbér bevezetésének egységes időpontját sem tudta a munkaadói oldal elfogadni, mert az agrárium nem tudja teljesíteni – a támogatás egyoldalú felmondása miatt – a minimálbérre való felzárkózást.

A munkaadói oldal véleménye szerint a minimálbérnek lassabban kell növekednie, mint az átlagkeresetnek, ezért 10,25 százalékos javaslatot tett, mely 21 500 Ft-os minimálbérnek felel meg. A korábbi évek álláspontjának megfelelően most sem támogatta, hogy országos tarifabéreket állapítsanak meg.

A tárgyalás

Az eltérő álláspontok az Érdekegyeztető Tanács plenáris ülésén sem közeledtek egymáshoz. A kormány a szakszervezeti igényeket túlzottnak minősítette, ugyanakkor a munkaadók érveit sem fogadta el.

Az érdekegyeztetés történelmében volt már olyan év, amikor a keresetnövelés ajánlott mértékében nem sikerült egyezségre jutni, és ezt a partnerek a gyakorlati tapasztalat alapján hiányolták is. A munkabér legkisebb összegében, a minimálbérben azonban minden évben megszületett a megállapodás.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. december 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

9052 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 9052 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5375 olvasói kérdésre 5375 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

9052 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 9052 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5375 olvasói kérdéssel.

Egészségi alkalmatlanság – állásidőként elszámolva

Az Mt. 55. §-a (1) bekezdésének a) pontja határozza meg, hogy a munkavállaló a keresőképtelensége időtartamára vagy egyébként munkaköre ellátására egészségi okból való...

Tovább a teljes cikkhez

Letiltással kapcsolatos költségek viselése

Ha a munkáltató köteles teljesíteni a gyermektartásdíj levonását és átutalását munkavállalója munkabéréből, ő köteles viselni a banki tranzakcióból eredő költséget is?...

Tovább a teljes cikkhez

Magasabb alapbérű helyettesítő miatti bérkorrekció

Gyermekgondozási szabadságról visszatérő anyuka pozíciójában egyetlen ember dolgozik, akit sokkal magasabb bérrel vettek fel az anyuka helyettesítésére, mint a visszatérni készülő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Szülői és apasági szabadság ikrek esetén

Ikergyermekek esetén is csak 44 munkanap szülői szabadság jár, vagy szorozzuk a gyermekek számával? És az apasági szabadságot is szorozzuk?

Tovább a teljes cikkhez

Visszatérés után újbóli gyermekgondozási szabadság igénylése

Ha a GYES-ről visszatérő munkavállaló a megfelelő módon és határidőben jelzi a munkáltató felé, hogy vissza kíván térni az aktív állományba, és a felgyülemlett szabadnapok...

Tovább a teljes cikkhez

Napi 12 órás munkaidő túllépése

Bentlakásos szociális intézményben a gondozók munkaidőkeretben vannak beosztva napi 12 órára. Napi 12 óránál többre be lehet-e osztani a munkavállalót, ha egy másik gondozó...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5375 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 278-ik lapszám, amely az 5375-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

A költségvetési intézmények gazdálkodásának aktuális problémái, szabályai Megnézem

Számviteli problémák az intézményi gyakorlatban Megnézem

Szja és juttatások problémái Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem