×

Taxirendelés

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. november 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 11. számában (1998. november 15.)

 

A piacgazdaság kiépülésével a vállalatok egyre érzékenyebbek a költségekre, ezért rendszerint kalkuláció kérdése, hogy egy adott vállalat cégautót tart-e fenn vagy inkább taxit vesz igénybe. A gazdálkodó szervezetek számának gyarapodásával egyre több megrendelést kapnak a taxitársaságok, és tevékenységükön belül jellemző a vállalatoktól érkező megrendelések teljesítése is.

 

Cégautó fenntartása eléggé költséges, ennél olcsóbb lehet bizonyos esetekben a taxi. Cégenként eltérő annak megítélése, hogy a cégautó tartásához kötődő kezdeti nagyobb kiadásokat választják-e vagy más vállalattal fuvaroztatnak.

Nem éri meg cégautót fenntartani azoknak a cégeknek, amelyeknél az alkalmazottak csak alkalmanként közlekednek hivatalosan. Például egy tanácsadó cégnek felesleges cégautót tartani, hiszen dolgozói leginkább saját irodájukban dolgoznak. Ezzel szemben például az országban rengeteg telephellyel rendelkező és profiljából adódóan mobil Magyar Államvasutaknak elengedhetetlen a cégautók használata. A vállalat nagysága és a belső fuvarfeladatok indokolják, hogy gépkocsiparkot tartsanak fenn. Persze, ha a rendelkezésre álló cégautók kapacitása sem elegendő, akkor taxit hívnak.

Elengedhetetlen a munkavégzés szempontjából a saját gépkocsi a szervizelést végző cégeknél is, hiszen nemcsak alkatrészt, szerszámot stb. visznek magukkal, hanem rendkívül fontos, hogy minél előbb az adott helyen legyenek. Mobilitásuk szempontjából is indokolt a vállalati gépkocsi tartása, ezenkívül reklám szempontjából sem utolsó.

Adózás a cégautó után

A cégautóra vonatkozó jogszabályok szerint az autóvásárlás beruházás, az autó ára általában öt év alatt írható le. A cégautó fenntartásához kötődő kiadások – szervizelés, üzemanyag stb. – költségként leírhatók. Sofőrt vagy alkalmaznak, vagy nem a cégautóhoz, ha igen, akkor a cégautó tartásához további (értelemszerűen a foglalkoztatáshoz kötődő) költségek adódnak. Ezzel szemben a taxiszámlát a vállalatok azonnal elszámolhatják.

Cégautók közé lehet sorolni azokat a járműveket is, amelyeket személyes juttatásként adnak cégek vezető beosztású alkalmazottaiknak. Egy tanácsadó cég felmérése szerint a külföldi tulajdonú társaságok magyarországi megtelepedésével egyre jellemzőbbé vált, hogy a menedzsmentnek autót is adnak egyéb jövedelem címszó alatt.

Akik eladták gépkocsijaikat

A vállalatok jelentős része azonban nem tart fenn saját cégautót. Azok a cégek, amelyeknek munkatársai sokat taxiznak, gazdasági megfontolásból rendszerint eladták autóikat. A taxitársaságok többek között ezt érzékelve felkészültek a vállalatoktól kapott fuvarfeladatokra. Több társaság is sajátos konstrukciót dolgozott ki vállalati megrendelők számára. Az egyre élesedő piaci versenyben egyre nagyobb szükség van a nagy tételben megrendelő, állandó vevőkörre, hiszen az emelkedő fuvardíjak és a csökkenő életszínvonal mellett a magánszemélyek utazásai is csökkentek.

Az egyik legnagyobb hazai taxistársaság, a Főtaxi például több lehetőséget is ajánl vállalatok számára. Elsősorban olyan fizetési feltételeket kínál, amelyekkel készpénzt lehet megkímélni, s mellesleg kedvezményt is adnak.

Utalvány vagy csekk

A vállalatok például taxiutalványt vásárolhatnak előre. A vállalatok általában egy hónapra előre vásárolnak taxiutalványt. Az utalványfüzetben ezer-kétezer-ötezer forintos jegyek vannak. Az utalványfüzetből az utas fizetéskor lapokat tölt ki, ezt fogadja el a sofőr.

Másik megoldás lehet a taxicsekk. Az utazás végén az utas ezt kitölti, ráírja a nevét, a fizetendő összeg nagyságát. A csekk is készpénz helyett használható.

Taxiutalvány megvásárlásához nem kell különösebb megállapodás az adott cég és a taxitársaság között. A taxicsekk esetében viszont már megállapodást kötnek az érintettek annak használatáról, hiszen meghitelezett fizetésről van szó. A Főtaxi taxicsekk kiadásakor megvizsgálja az ügyfél bonitását, megállapodik a fizetési feltételekben, a csekkhasználati feltételekben.

Kedvezmények törzsutasnak

A rendszeresen visszatérő partnereknek a legtöbb taxivállalat kedvezményt ad. A cégek is kaphatnak törzsutaskártyát, amelyet odaadhatnak azoknak az alkalmazottaknak, akik cégügyekben járnak el. A törzsutaskártyákhoz kapcsolódik fizetési kedvezmény is, rendszerint 10 százalék.

A törzsutaskártyához kapcsolódó fizetési feltételeknél nagyobb arányú kedvezményt lehet elérni, ha a vállalat rendszeres fuvarozásra szóló megállapodást köt.

A Főtaxi forgalmában a vállalatok megrendeléséből adódó munkavégzés több százmillió forint bevételt jelent évente – mondta Antal Attila, a Főtaxi vezérigazgatója.

Komplett szállítási ajánlat

A 6x6 Taxi szolgáltatását is sok cég veszi igénybe. Tipikusan olyan konstrukciókat dolgoztak ki, hogy a cégek ébredjenek rá: jobban járnak taxi igénybevételével, mintha saját járműparkot tartanak fenn – mondta Surányi Attila, a 6x6 Taxi társaság vezetője.

Taxis fuvarozás esetében az a cég, amelyik leszerződik, automatikus 20 százalékos fuvardíjkedvezményt kap a lakossági tarifához képest. A különböző szempontok figyelembevétele mellett – például nagy cégek esetében, amelyek 50 ezer forint felett utaznak havonta – általában 30 százalékkal fizetnek kevesebbet a vállalatok a normál fuvarköltségnél. A hoszszabb távra szerződő partnerek nagyobb kedvezményt kapnak, ami akár 60-70 százalékos megtakarítást is jelent.

A taxitársaságoktól a vállalatok kocsit is bérelhetnek gépkocsivezetővel (illetve a nélkül). Gyakori, hogy egész napra bérlik az autót. Több társaságnál kialakították az úgynevezett túraosztályt, ahol már 30 forint kilométerenkénti tarifától igénybe vehető a szolgáltatás.

P. E.
A cégautó adója 1999-ben (tervezet)
A személygépkocsi beszerzési ára (Ft) A személygépkocsi beszerzésének évében és az azt követő 1-4. évben (Ft) A személygépkocsi beszerzésének évét követő 5. és a további években (Ft)
1-500 000 3 000 1 500
500 001-1 000 000 4 000 2 000
1 000 001-2 000 000 6 000 3 000
2 000 001-3 000 000 10 000 5 000
3 000 001-4 000 000 13 000 6 500
4 000 001-5 000 000 16 000 8 000
5 000 000 felett 21 000 10 500

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. november 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

9052 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 9052 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5375 olvasói kérdésre 5375 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

9052 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 9052 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5375 olvasói kérdéssel.

Egészségi alkalmatlanság – állásidőként elszámolva

Az Mt. 55. §-a (1) bekezdésének a) pontja határozza meg, hogy a munkavállaló a keresőképtelensége időtartamára vagy egyébként munkaköre ellátására egészségi okból való...

Tovább a teljes cikkhez

Letiltással kapcsolatos költségek viselése

Ha a munkáltató köteles teljesíteni a gyermektartásdíj levonását és átutalását munkavállalója munkabéréből, ő köteles viselni a banki tranzakcióból eredő költséget is?...

Tovább a teljes cikkhez

Magasabb alapbérű helyettesítő miatti bérkorrekció

Gyermekgondozási szabadságról visszatérő anyuka pozíciójában egyetlen ember dolgozik, akit sokkal magasabb bérrel vettek fel az anyuka helyettesítésére, mint a visszatérni készülő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Szülői és apasági szabadság ikrek esetén

Ikergyermekek esetén is csak 44 munkanap szülői szabadság jár, vagy szorozzuk a gyermekek számával? És az apasági szabadságot is szorozzuk?

Tovább a teljes cikkhez

Visszatérés után újbóli gyermekgondozási szabadság igénylése

Ha a GYES-ről visszatérő munkavállaló a megfelelő módon és határidőben jelzi a munkáltató felé, hogy vissza kíván térni az aktív állományba, és a felgyülemlett szabadnapok...

Tovább a teljes cikkhez

Napi 12 órás munkaidő túllépése

Bentlakásos szociális intézményben a gondozók munkaidőkeretben vannak beosztva napi 12 órára. Napi 12 óránál többre be lehet-e osztani a munkavállalót, ha egy másik gondozó...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5375 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 278-ik lapszám, amely az 5375-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

A költségvetési intézmények gazdálkodásának aktuális problémái, szabályai Megnézem

Számviteli problémák az intézményi gyakorlatban Megnézem

Szja és juttatások problémái Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem