Az Érdekegyeztető Tanács munkaprogramjának rögzítésekor már kialakult gyakorlat, hogy a program sok tekintetben igazodott a kormány, valamint az Országgyűlés munkájához. Az 1998. második félévi program összeállításakor azonban még a kormány, illetve az Országgyűlés programja nem volt készen, illetve azt nem hozták nyilvánosságra. Ennek hiányában az érdekeltek az eddigi tapasztalatok alapján tettek javaslatot az ÉT elé kerülő témákra.
Az ÉT plenáris ülése elé terjesztett javaslat készítésénél figyelembe vették az ÉT szokásos második félévi menetrendjét, a tárcáktól szerzett terveket, valamint az ÉT korábban kötött megállapodásaiból adódó feladatokat. Mint minden évben, az ÉT az idén is napirendjére tűzi a Magyar Köztársaság jövő évi költségvetésének tervezetét, valamint az adó- és járuléktörvények módosítására vonatkozó tervezeteket. Különösen fontos a közterhekről szóló javaslatok tárgyalása. A gazdaságpolitikai célok között ugyanis időről időre szerepel a vállalkozások és vállalkozók terheinek csökkentése, a megtakarítási hajlandóság, valamint a beruházási képesség növelésének elősegítése. A tervekből azonban mindeddig kevés valósult meg.
Kiemelt téma a kis- és középvállalkozások fejlesztését szolgáló kormányprogram megvitatása. E szektor képviselői úgy gondolják, hogy megítélésüknél, gazdaságpolitikai kezelésüknél lényegi szemléletváltásra van szükség mind a közvélemény, mind a hatóságok és a jogalkotók részéről, és pozitívan értékelik, hogy ez a kormányprogramban is megtalálható.
Hagyományos munkaterv szerinti feladat a jövő évi keresetnövelésre vonatkozó vállalkozási szintű megállapodások megkötése és a január 1-jétől hatályos minimálbér összegében történő megállapodás.
A hatályos törvény alapján az idén kerül sor az üzemi és közalkalmazotti tanácsok újraválasztására. Ennek megfelelően szerepel a munkatervben a választások egyes kérdéseit szabályozó kormányrendelet megvitatása.
A munkaterv részei a korábban kötött és jelenleg is hatályos ÉT-megállapodásokból adódó feladatok. Ilyen például, hogy a kollektív szerződések nyilvántartásának tapasztalatait az ÉT legkésőbb 1998. december 31-ig napirendre tűzi. Erről az ÉT 1997. december 12-i ülésén döntöttek. Ugyancsak ÉT-megállapodás született a Munkaerőpiaci Alap irányító testületének 1998. szeptember végéig történő beszámoltatásáról. Az ÉT-ülésen megállapodás született arról is, hogy a munkatervbe fel kell venni a kormány társadalombiztosítási koncepciójának megvitatását. A társadalombiztosítási önkormányzatok megszüntetése után ez különösen érdeke a munkaadói és munkavállalói érdekképviseleti szervezeteknek.
Az Érdekegyeztető Tanács a második félévi munkatervet elfogadta azzal a kiegészítéssel, hogy az Országgyűlés által elfogadott törvénykezési ütemterv, valamint a kormány munkaprogramja ismeretében azt szükség szerint módosítja.
A munkaadói és munkavállalói oldal a plenáris ülésen további témák megtárgyalására tett javaslatot.
A munkaadói oldal javasolta, hogy plenáris ülésen vitassák meg:
- a kormány vidék- és területfejlesztési koncepcióját,
- a hazai vállalkozások védelmére tett intézkedéseket,
- a szakképzési törvényt.
A munkavállalói oldal kezdeményezte, hogy vegyék a tárgysorozatba:
- a rokkantak és megváltozott munkaképességűek ellátórendszerében tervezett változásokat,
- a korkedvezményes munkakörök szabályozásának változását,
- az alkalmi munkavállalókról szóló rendelet végrehajtásának tapasztalatait,
- a munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény végrehajtásának tapasztalatait és az egységes munkaügyi nyilvántartás bevezetésének előkészítése című előterjesztéseket.
A plenáris ülés ezekről a javaslatokról úgy foglalt állást, hogy azok további háromoldalú egyeztetés után kerülnek az ÉT illetékes (plenáris, bizottsági) fórumai elé.
Az elfogadott második félévi munkaprogram megvalósítása az ÉT alapszabálya szerint történik. A plenáris ülést bizottsági ülés előzi meg.
Az Érdekegyeztető Tanács plenáris ülésének munkáját ugyanis nagyban segíti, hogy az egyes bizottságok (például a gazdasági bizottság, a bér- és munkaügyi bizottság, a szociális bizottság stb.) előzetesen, elsősorban szakmai szempontok alapján megtárgyalják a napirendi pontokat.
Az ÉT 1998. II. félévi programja |
---|
|