×

Rugalmasan, részmunkaidőben

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. augusztus 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 8. számában (1998. augusztus 15.)

 

Az utóbbi időben Magyarországon felerősödtek a szakmai viták, hogy a korábbi évtizedekben megszokott, klasszikusnak nevezhető, munkaszerződéssel járó – határozatlan időre szóló – munkavállalási formát felváltó új munkavállalói-munkáltatói jogviszonyok szükségesek-e. Kinek kedveznek, illetve kinek és milyen szempontból kedvezőtlenek?

 

A magyar gazdaság alakulása átrendezte a cégek struktúráját. Ez az átrendeződés már magában hordozza a megszokottól eltérő foglalkoztatás keresésének lehetőségét is, hiszen az élőmunka terheit másként tudja elviselni egy ezer, mint egy csak tíz főt foglalkoztató cég. Napjainkban Magyarországon mintegy 750 ezer működő gazdasági szervezet, ebből gazdasági társaság (kft., rt., közkereseti társaság, bt.) 300 ezer van. egy korábbi összegzés adatai szerint (1997. szept.)

11 főnél kisebb 221 ezer cég, 11-20 fő között 8,5 ezer cég, 21-50 fő között 6,1 ezer cég, 51-300 fő között 3,6 ezer cég, 300 főnél nagyobb 862 cég volt.

Az egyéni vállalkozások száma meghaladja a 440 ezret. A nagy különbség 11 embernél kevesebbet alkalmazott, 50 főnél nagyobb vállalkozás mindössze 39 volt.

Az élőmunka terheiből kikövetkeztető, hogy a költségek csökkenése, a versenyképesség megtartása érdekében a munkaadók egy része rákényszerül arra, hogy eltérjen a hagyományos foglalkoztatási formáktól, keresse a számára kedvezőbb megoldásokat. A különböző foglalkoztatási formák a szakszervezetek szerint a munkavállalók érdekeit sérthetik, hiányolják a megszokott munkaviszonyból adódó biztonságot. Viták forrásává vált a kényszervállalkozás, a színlelt foglalkoztatás (bár ez utóbbi nem jogszerű forma). A vitát felgyorsította az is, hogy a már nemcsak a versenyszférában tapasztalhatók a klasszikus munkavállalási formától eltérő módok, hanem a költségvetési szektorban is megjelentek.

Vitatott és problematikus, hogy a rugalmas foglalkoztatás mennyiben kapcsolható össze a munkavállalói biztonság érvényesítésével. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy túlzottak és sokszor rendezetlenek a bérterhek, továbbá, hogy fogalmilag sem tisztázott – tartalmilag –, mi minősül munkaviszonynak. Ma Magyarországon a Munka Törvénykönyve (Mt.), a közalkalmazotti törvény, a köztisztviselői törvény és a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) szabályozza a munkavégzésre irányuló jogviszonyokat. Nem egyértelmű, hogy az adott jogviszony mellett egyéb jogviszony is lehetséges-e. Lényeges eltérés van az Mt. és a Ptk. között a munkavállalókat érintő foglalkoztatási garancia szempontjából, bár nem a jogi definíció fogja adni a megoldást, mert a Ptk. alapján is lehet olyan szerződést kötni, ami kellő garanciákkal rendelkezik.

Az atipikus munkavégzés

Ez az elnevezés a „tipikus" munkavégzési formától kívánja elválasztani a munkavégzési fajtákat. A „tipikus", illetve klasszikus munkavégzés általában törvényileg nyújt garanciát a munkavállalóknak a munkaviszony-létesítés, felmondás, végkielégítés, törvényes munkaidő, szabadság, bérezés stb. kérdésében. A gazdasági kényszerből született atipikus munkavégzésnek, igaz hogy a hagyományos munkaviszonyoktól eltérő formákban, de foglalkoztatást fenntartó és növelő hatása van, ha kevesebb garanciával is.

A szakirodalomban atipikus munkavégzésnek minősül a részmunkaidős foglalkoztatás, az önfoglalkoztatás, a határozott idejű foglalkoztatás, a bedolgozás, a szezonális munka, a munkaerő-kölcsönzés és az alkalmi munka.

A nyugati országokban a klasszikus munkavégzési esetektől való eltérés nem okoz ilyen társadalmi problémát. Ennek egyik oka, hogy a bérre rakódó terhek nem olyan mértékűek és nem annyira bonyolultak, mint nálunk. Ott elfogadott, hogy a munkaalkalmak csökkenésével kevesebb munkaerőre van szükség, és az atipikus munka lehetősége némileg enyhít e problémákon.

A különböző országokban eltérő módon jelennek meg e formák, az EU-országokban a munkavállalók több mint 40 százaléka dolgozik így, és arányuk évről évre növekszik. A legelterjedtebb formákban a következők tapasztalhatók:

  • részmunkaidőben a foglalkoztatottak 16 százaléka,
  • önfoglalkoztatóként 14,9 százalék,
  • meghatározott idejű munkaszerződéssel a foglalkoztatottak 11,5 százaléka dolgozik.

(Forrás: Munkaügyi Kutatóintézet kiadványa)

Részmunkaidős foglalkoztatás

Napjainkban a részmunkaidős foglalkoztatás került előtérbe. Valamely országban a törvényes munkaidőnél (napi, heti, havi) rövidebb idejű munkára alkalmazottat tekintik részmunkaidősnek. Az ILO megfogalmazása szerint „a részmunkaidős dolgozó kifejezést arra a dolgozóra használjuk, akinek rendszeres munkaideje kevesebb, mint a teljes munkaidőben foglalkoztatott hasonló dolgozók munkaideje." Nálunk is és az EU-országokban is az a jellemző, hogy főként nők vállalják az effajta munkát.

A részmunkaidőben történő foglakoztatás lehet végleges, átmeneti, részleges, szolgálhatja a munkanélküliség részbeni megoldását. Hazánkban törvényi akadálya nincs a részmunkaidős foglalkoztatásnak, azonban széleskörűen mégsem terjedt el. Ennek okait másként látják a munkavállalók és a munkaadók.

A munkaadó általában akkor foglalkoztat részmunkaidőben, ha

  • gazdasági megfontolásból arra a munkakörre vagy munkára nem szükséges teljes munkaidőst foglalkoztatni,
  • csúcsidőszakokat lehet így megoldani, például hétvégi műszakkal,
  • átmeneti gazdálkodási nehézségek miatt nem akarja a munkaerőt végképp elbocsátani,
  • felismeri azt a tényt, hogy a képzés, betanítás is költséges, a részmunkaidős foglalkoztatással a megszerzett gyakorlatot, tapasztalatot, tudást így nem veszti el.

A munkavállaló azért vállalja a részmunkaidős foglalkoztatást, mert

  • családi szerepét így tudja megoldani,
  • munkanélküliség esetében újabb járulékra jogosító időt szerez,
  • más szociális ellátások mellett (gyes, nyugdíj) kiegészítő jövedelemforrás is lehetséges,
  • több idő marad kiegészítő tevékenység végzésére, pl. gazdálkodásra.

Mégis, Magyarországon a foglalkoztatottak csak 4,9 százaléka (ebből férfiak 2,5, nők 8 százalékban osztoznak) dolgozik részmunkaidőben, míg az EU-országok ismert adatain túlmenően az Egyesült Államokban 18 százalék fölött van ez az arány. (Forrás: Frey Mária: Munkaidő-csökkentés és -flexibilitás Magyarországon 1998. március)

Az okok között találjuk: igaz, hogy a jogszabályi környezet nem gátolja a részmunkaidős foglalkoztatást, de nem is ösztönzi széleskörűen. Továbbá a munkáltatónak saját érdekein túlmenően nem éri meg részmunkaidőben foglalkoztatni, mert rendkívül drága a munkaerővel kapcsolatos költsége, a béren és annak közterhein kívül olyan további terhekkel kell számolni, mint az újonnan bevezetett egészségügyi, rehabilitációs befizetés.

A munkajoggal kapcsolatos kötelezettségeket is figyelembe kell vennie, mint a felmondást, a végkilégítést, a szabadságot, a betegszabadságot vagy a táppénz egyharmadát. Többletteher a munkába járással kapcsolatos költség térítése, munkaruha, védőruha, étkeztetés, üdültetés. A képzés, betanítás költségei sem hagyhatók figyelmen kívül. Idetartozik még a munkaügyi adminisztráció többletterhe is.

Több műszakos munkarendnél vagy speciális technológia alkalmazásánál a tevékenység ütemezése nem alkalmas a részmunkaidős foglalkoztatására, a részmunkaidő esetleges bevezetése aránytalan szervezést, esetleg kapacitáskiesést, a fajlagos költségek növekedését idézi elő.

A részmunkaidős foglalkoztatás alacsony arányának oka lehet az információhiány és a tájékozatlanság is. Így például kevéssé ismert, hogy a foglalkoztatási törvény 1997. évi módosításánál a részmunkaidős foglalkoztatás elősegítésére, a munkahely megőrzése céljából a likviditási gondokkal küzdő cégek támogathatók a Munkaerőpiaci Alapból, amennyiben kisgyermekes anyák, nyugdíjkorhatár előtt álló, 40 százalékos munkaképesség-romlásban szenvedő dolgozók esetében áttérnek a részmunkaidős foglalkoztatásra.

A munkavállalók aggályai

Általában a munkavállalók sem lelkesednek a részmunkaidős foglalkoztatásáért, mert:

  • családi háztartások döntő többsége nem viseli el az alacsony részmunkaidős keresetet,
  • a munkába járás idő- és költségráfordítása és az egyéb pluszterhek nincsenek arányban a részmunkaidős kereseti lehetőséggel,
  • a munkaerő-piaci pozíció is kedvezőtlenebb hatást válthat ki, például hamarabb elbocsátják, mint a teljes munkaidőst,
  • beosztásban való előbbre jutásra, egzisztencia teremtésére nem ad alkalmat,
  • ha újabb ellátásra kényszerül a munkavállaló (munkanélküli-járadék, táppénz stb.), az alacsonyabb kereseti szintről indul.

Ha mindkét fél érveit figyelembe vesszük, akkor megállapítható, hogy Magyarországon csak kényszermegoldásként jön számításba a részmunkaidős foglalkoztatás. Mégis számításba kell venni, mint a munkahelyek megőrzésének egyik lehetőségét, másrészt ha részmunkaidős állásokkal bővül a kínálat, akkor több aktív embert lehet ismét bekapcsolni a munkába.

Ehhez azonban az államnak a munkáltatók és a munkavállalók számára is érdekeltséget kell teremteni. Ez lehetséges a bérjárulékok teljes vagy részleges átvállalásával, és lehetséges a munkanélküli-járadék, esetleg a jövedelempótló támogatás további folyósításával. szakértői vitákon szó esett arról is, hogy a támogatásnál nem a kedvezményeket kell meghatározni, hanem a hátrányok csökkentése érdekében kell a lépéseket megtenni, mind a részmunkaidőben munkát adó, mind a munkát vállaló számára. Elsősorban a speciális élethelyzetben levők számára kell a megoldást megtalálni.

További formák

Az önfoglalkoztatás egyre nagyobb szerepet kap a nemzetközi szervezetek törekvéseiben. A nem jogi személyiségű kisvállalkozások dolgozó tulajdonosai, mezőgazdasági önállók, saját számlára dolgozók, termelőtevékenységet végző szövetkezetek dolgozó tagjai, segítő családtagok, alkalmi dolgozók minősülnek önfoglalkoztatónak. A nemzetközi gyakorlatban az önfoglalkoztatók keresőkön belüli aránya hosszú éveken keresztül lassan nőtt, általában ott volt jelentősége, ahol jelentős a mezőgazdaság. Ez a tendencia megváltozott az elmúlt években. A versenyképesség érdekében történő leépítések teremtik azt a helyzetet, hogy az emberek kénytelenek önmaguknak munkaalkalmat teremteni.

A másik legelterjedtebb forma a meghatározott idejű foglalkoztatás. Eltérő értelmezése van e formának a különböző országokon belül. Nálunk is teret hódított az utóbbi években a határozott idejű munkaszerződés a határozatlannal szemben. A munkaadó szempontjából azért egyszerűbb, és azért is terjedt el, mert a felmondással járó procedúra, az esetleges elbocsátások költségei így megtakaríthatók, és a forma olyan munkakörökben is jól alkalmazható, amelyek nem igényelnek folyamatos foglalkoztatást. Ugyanakkor más országokban a szezonális munkát végzőt, a munkaközvetítő által átmenetileg kiközvetített kölcsönmunkást is ide, a meghatározott idejű foglalkoztatási kategóriába sorolják.

Magyarországi felmérések szerint a munkaerő rugalmasabb felhasználására módot adó formák, mint az előzőekben jelzett határozott időre szóló szerződés, az alvállalkozói szerződés, a megbízási szerződés a foglalkoztatottak 40-45 százalékát érintik.

Találkozók
1998. július 20-án Strump István, a Miniszterelnöki Hivatal vezető minisztere bemutatkozó találkozóra hívta a munkaadói szervezetek vezetőit.
A megbeszélésen elhangzott, hogy rövid időn belül sor kerül az ÉT plenáris ülésének összehívására, melyet Chikán Attila gazdasági miniszter részvételével már érdemi tárgyalásokra kerülhet sor a jövő évi költségvetéshez kapcsolódó adótörvényekről.
Ezt követően július 24-én a munkaadók levelet írtak a Gazdasági Minisztériumba, melyben kifejezték álláspontjukat az ÉT plenáris ülése összehívásának szükségességéről. Az ÉT munkaadói oldala úgy ítélte meg, hogy olyan, a munka világát érintő kormányjavaslatok, mint pl. az adótörvények, a tb-járulékok módosítása, feltétlenül az ülés mielőbbi összehívását indokolják. Az ÉT tripartit megállapodása értelmében már a plenáris ülés elé kellett volna terjeszteni az 1999. évi költségvetés irányelveit. Ugyancsak a plenáris ülés kötelelző témája a következő félévi munkaterv.
A kormány jelezte, hogy leghamarabb csak szeptemberben lát esélyt arra, hogy tárgyalóasztalhoz üljön az érdek-képviseletiszervezetekkel. A munkaadók és a munkavállalók közös kezdeményezésére az ÉT-ülés időpontja augusztus 18-a lett.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. augusztus 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8838 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8838 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5248 olvasói kérdésre 5248 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8838 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8838 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5248 olvasói kérdéssel.

Munkaszüneti napi munkavégzés ellenértéke

A szociális területen (szociális konyha, idősek klubja) dolgozó általános munkarendű közalkalmazottak esetében ünnepnapra jár-e a 100%-os munkaszüneti napra járó bérpótlék és egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köztisztviselői jubileumi jutalom – kedvezmény nélkül

Egy köztisztviselő jogviszonya a nők kedvezményes öregségi nyugdíja betöltése miatt megszűnik. Iskolai tanulmányait befejezve öt évet KISZ-bizottsági tagként, majd...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeret bevezetése és a bérpótlékra való jogosultság

Településünkön a művelődési központban (alapító, fenntartó: önkormányzat, TEÁOR: könyvtári, levéltári tevékenység, a dolgozók jogviszonya: munkaviszony) 3 havi munkaidőkeret...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelés – a fizetési fokozat megállapítása munkaviszonyban

A köznevelési dolgozót be kell sorolni a Kjt. előmeneteli szabályai szerint, meg kell állapítani a fizetési osztályt és fokozatot, és ez alapján adható meg az alapszabadság és a...

Tovább a teljes cikkhez

Távol lévő pedagógus – a helyettesítésének díja

Pedagógus helyettesítése és a helyettesítési óradíj összegének meghatározásában kérném szíves segítségüket két esetben. A pedagógus 2025. I. 20-tól a tanév végéig a...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti munkaidő-kedvezmény felosztása

Az Mt. 274. §-ának (1) bekezdése alapján a munkavállalót munkaidő-kedvezmény illeti meg szakszervezeti érdekképviseleti tevékenysége érdekében. Ha az Mt. 273. §-a alapján több...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5248 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 274-ik lapszám, amely az 5248-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Az Szja törvény 2025 évi változásai Megnézem

Társadalombiztosítás és szociális hozzájárulás 2025. évi módosításai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem