A vállalatértékelés módszereiről
A piacgazdaságban nem hanyagolható el a vállalkozások részletes értékelése, elemzése abból a szempontból, hogy azok elérték-e a kívánt eredményt, s hogy milyen intézkedések szükségesek működésük további javításához. Az alapos értékelést a számviteli törvény is előírja az éves beszámoló tartalmának meghatározásával, valamint nyilvánosságra hozatalának és közzétételének kötelezettségével.
Dr. Béhm Imre terjedelmes kézikönyvéből részletesen megismerjük a vállalkozás sokoldalú megítélését szolgáló értékelési-elemzési módszereket. A szerző a gazdasági társaságok, állami vállalatok, szövetkezetek, költségvetési intézmények vezetői, gazdasági-pénzügyi-számviteli szakemberei számára foglalja össze a vállalkozások különböző mutatóin alapuló megítélésének tudnivalóit.
A vállalkozás pénzügyi elemzése alkalmas arra, hogy a gazdálkodásról, a vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről információkat szolgáltasson. A megítélési módszerek közé tartoznak a pénzügyi elemzés gazdasági mutatói, a statisztikai elemzési módszerek, a hatékonysági, jövedelmezőségi, likviditási stb. mutatók. A szerző felhívja a figyelmet a pénzügyi mutatószámok használhatóságának a korlátaira, a mutatószámok vizsgálatára és az adatokkal való összehasonlításra. Azt a néhány legmegfelelőbb mutatót kell megtalálni, amelyekre feltétlenül szükség van a döntésekhez és az üzleti tervezéshez!
A hatékonyság és a jövedelmezőség megállapítására irányuló pénzügyi mutatószámok a vállalkozások eredménykimutatásának részletes elemzésével nyerhetők. Szó van itt a válsághelyzetet előre jelző adatokról, továbbá a likviditási, hatékonysági és jövedelmezőségi mutatókról, majd a piacorientált üzleti terv legfontosabb részét képező üzleti tervről.
A módszertani útmutatásokat tartalmazó kézikönyv vállalatértékelési módjainak, statisztikai számításainak és képleteinek gazdag választékából a vállalkozások tulajdonosai, menedzsmentje, a munkaadók a számukra legmegfelelőbb, legkifejezőbb módszereket használhatják fel a cég vagyon- és tőkestruktúrájának, eszközei és forrásai hatékonyságának, pénzügyi helyzetének, jövedelmezőségének stb. értékeléséhez, sokoldalú megítéléséhez. A bemutatott értékelési módszerek az oktatási területen dolgozók számára is útmutatást nyújtanak.
Dr. Béhm Imre: Vállalkozások megítélése. PERFEKT Pénzügyi Szakoktató és Kiadó Rt., Bp. 1998. 470 oldal. Ára: 3316 Ft
Adózni tudni kell
Sajátos kötetet tart kezében az érdeklődő a Saldo Pénzügyi Tanácsadó és Informatikai Rt. jóvoltából. Mégpedig azért, mert az – lévén eredetileg tankönyvnek tervezték, s csak a későbbiekben nőtte ki magát" ennél jóval többé – elegyíti a tankönyvek és a szakkönyvek főbb jellemzőit. Alap- és felsőbb fokú ismereteket tehát éppúgy közöl, mint aktuális, naprakész tudnivalókat. A naprakészség természetesen idézőjelben értendő, hiszen ez az adózással kapcsolatos ismeretek terén a legutóbbi törvénymódosításoknak megfelelő értelmezést, azokhoz való szakmai és tárgyi alkalmazkodást jelenti.
A vaskos, függelékkel, mellékletekkel és irodalomjegyzékkel ellátott kiadvány első fejezetei alapfogalmakkal foglalkoznak. Áttekintik az állam gazdasági és pénzügyi feladatait, a közfeladatok és az államháztartási rendszer összefüggéseit, az adóztatás általános jellemzőit. Ennek kapcsán a kötet ismerteti az adózással kapcsolatos alapfogalmakat, amelyek ismerete és megfelelő értelmezése nélkül lehetetlen a kötetben való továbbhaladás, felidézi az adózás kialakulását, magyarországi történetét, s ahol szükségesnek látja, nemzetközi és magyar közgazdasági szaktekintélyeket – Samuelsont, Nordhaust, Heller Farkast és másokat – is idéz a mondandó kellő megértése érdekében.
Ezt követően egy-egy fejezetben részletesen tárgyalja a magyar adórendszer adónemeit. Ismerteti az adómegállapítási módokat, az adózók és az adóhatóságok jogait és feladatait, a helyes adózási magatartást, az adóigazgatási eljárás szabályait, azok megsértésének jogkövetkezményeit és az ezekkel kapcsolatos intézkedéseket. Valamennyi adónem esetében bemutatja a 1998. január 1-jei állapotnak megfelelő szabályozást.
A kötet érdeme, hogy az egyes témák tárgyalásakor az elméleti alapvetés szerencsésen elegyedik a gyakorlatias megközelítéssel – táblázatok, vázlatos sémák és részletesen bemutatott gyakorlati példák segítségével. Ezeknek jó hasznát veszik a felsőoktatási közgazdasági képzésben részt vevők épp úgy, mint azok, akik mérlegképes könyvelőkként, pénzügyi tanácsadókként, illetve pénzügyi vagy számviteli ügyintézőkként tevékenykednek.
A piaci viszonyok térnyerésével párhuzamosan hazánkban egyre terjed a pénzügyi rendszer hatóköre, különös jelentősége van az adóztatás gyakorlatának. Egy adórendszer a történelmi tapasztalatok alapján akkor funkcionálhat jól, ha egyszerű, semleges, igazságos, konzisztens, stabil és kiszámítható. Jól tudjuk: ideális adórendszer nem létezik, a belső eltérések, a többféle adó működtetése az egyes társadalmi csoportok számára eltérő előnyökkel és hátrányokkal jár.
Cs. K.Adók és illetékek 1998
Saldo Rt., 1998. 564 oldal, 2800 Ft