×

Alig van hiányszakma

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. június 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 6. számában (1998. június 15.)

 

A gazdasági átalakulás a végéhez közeledik Magyarországon, a gazdaság élénkülésével remény van arra, hogy a foglalkoztatás színvonala is növekedjen. A munkaerő keresletének bővülése azonban önmagában nem hoz gyógyírt a munkanélküliek problémáira.

 

Amíg a 90-es évek elején a 10 főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató kis magánszervezetek hozták létre a legtöbb új munkahelyet, addig egy-két éve már a külföldiek zöldmezős beruházásai, valamint a külföldi és a vegyes tulajdonú cégek fejlesztései váltak a kereslet élénkülésének legfőbb bázisává. Az általuk kínált állások betöltésének feltétele általában megfelelő szakképesítés – a legtöbb esetben diploma – és idegen nyelv ismerete. A nyelvtudás fejlesztése mindezek mellett az ország európai uniós csatlakozása miatt is lényeges követelmény.

A képzésnek tehát jelentős szerepe van a foglalkoztatás színvonalának javításában. A Munkaerőpiaci Alap foglalkoztatási alaprésze ad lehetőséget a kormányzat számára, hogy egyrészt a munkájukat elvesztetteknek, másrészt a képzetleneknek oktatási támogatást nyújtson. 1995-ben 71 ezren, 1996-ban 72 ezren, 1997-ben pedig 80 ezren vettek részt foglalkoztatást elősegítő képzésben.

Nemzetközi programok

A szakképzés fejlesztésének fontosságát felismerve az Európai Unió 1995-ben létrehozta a Leonardo da Vinci Programot, amely a szakmai képzésben részt vevő intézmények, gazdasági szervezetek és szociális partnerek közvetlen együttműködését segíti. A programnak Magyarország is teljes jogú tagja, képviseletét az 1995 novemberében megalakult Magyar Leonardo Iroda látja el. A szakképzés folyamatos korszerűsítését a Világbank is támogatja: 1998 és 2000 között új szakképzési programokra 36 millió dollár hitelt nyújt Magyarországnak.

Előnyös, ha a magyar szakemberek külföldön is kamatoztathatják ismereteiket. A külföldi munkavállalást azonban sok jogszabály szorítja keretek közé. Könnyít a pályázó helyzetén, ha a szakképesítéseket a fogadó országban is elismerik kormányközi egyezmények alapján.

Magyarországnak Ausztriával már van ilyen megállapodása, amely 19 szakképesítés kölcsönös elfogadásáról szól. A Munkaügyi Minisztérium tájékoztatása szerint Ausztriával további szakképesítések elismeréséről jelenleg is folynak szakértői szintű egyeztetések. Hasonló egyezmény aláírását a kormányzat más európai országokkal is kezdeményezte.

Személyzeti tanácsadók

Az úgynevezett fejvadászattal, munkaerő-közvetítéssel, személyzeti tanácsadással foglalkozó cégeknél majdnem egyöntetűen úgy látják, hogy Magyarországon jelenleg nincs klasszikus értelemben vett hiányszakma, de a legtöbb cég főként kvalifikált – elsősorban diplomás – szakemberek keresésével és közvetítésével foglalkozik, azaz értékelésük is erről a rétegről tekinthető megalapozottnak.

Rácz Péter, a Hill International Tanácsadó Kft. munkatársa az informatikát emelte ki azon területek közül, ahol az átlagosnál nehezebb megtalálni a megrendelő számára a megfelelő szakembert. – Az utóbbi időben több jelentős nemzetközi cég telepítette fejlesztési központját Magyarországra. Ezek keresnek informatikai specialistákat. A számítástechnikai szakemberek iránt külföldről is élénken érdeklődnek. Keresik a programozókat, rendszerfejlesztőket, információrendszer-tanácsadókat nyugat-európai, egyesült államokbeli, de ázsiai – főként indiai – munkára is. A külföldi munkák általában projekt jellegűek, határozott időre – a leggyakrabban egy-két évre – szólnak. "Hiányszakmának" tekinthető a minőségbiztosítási menedzser és a kontroller is. Szakember-túlkínálat nemigen van, bár a marketinges és a pénzügyes állásokra mostanában már az átlagosnál többen jelentkeznek.

Hadi László, a JOB Személyzeti Tanácsadó Kft. munkatársa a marketinget azon szakmák közé sorolja, ahol túlkínálat van szakemberekből. A marketing és az emberierőforrás-gazdálkodás tipikusan olyan szakterületek, amelyekről sokan gondolják, hogy értenek hozzá. A felvételi beszélgetéseken aztán kiderül, hogy ez tévedés – állítja Hadi László. A megrendelő cégeknek ugyanis nem mindegy, hogy az adott állásra az ipari marketingben vagy a rendezvényszervezésben jártas szakember jelentkezik-e. Sokszor az is gondot okoz, hogy a pályakezdő aspiráns fejében a valóságostól jócskán eltérő kép él ezekről a területekről. Azt gondolják, hogy ide bőven elég, ha van bennük képzelőerő, ha elég kreatívak. Nem tudják – hiszen nem tapasztalták –, hogy a mindennapos adminisztratív tevékenység mennyi energiát emészt fel. A tanácsadóknak tehát nem csupán a szakmai képzettséget kell jól felmérniük, hanem a személyiségjegyekből is olvasniuk kell – hangsúlyozza a JOB munkatársa.

A bérek szerepe

Rácz Péter szerint a műszaki végzettségűek mostanában sokszor kényszerülnek pályamódosításra. Egy mérnök nem tanult szakmáját gyakorolja, ha üzletet vezet. A Graftonnál úgy látják, hogy a jelentkezőket elsősorban a felajánlott kereset orientálja. (A Grafton az állásajánlattal együtt közli az elérhető fizetést is.) Ennek alapján főként a jól fizető marketinges, pénzügyes és értékesítői állásokra van túljelentkezés. Sokszor nincs egyensúlyban a kereslet és a kínálat a jelentkezők hiánya miatt sem. – Egy többéves tapasztalattal rendelkező gépészmérnök, aki még egy vagy két idegen nyelven is beszél, nem valószínű, hogy szívesen megy olyan helyre dolgozni, ahol nettó 50-60 ezer forintot ígérnek – említ jellemző példát a Grafton tanácsadója.

Az ágazatok közül elsősorban a távközlés, az informatika és a kereskedelem szív fel sok embert. A személyzeti tanácsadók tapasztalatai szerint azonban újabban már a termelővállalatok – főként a gyógyszergyárak – is egyre több szakembert keresnek.

Szembetűnő a multinacionális és a vegyes vállalatok fölénye a személyzeti tanácsadók megrendelői között. Ezt egyrészt az anyavállalattól magukkal hozott gyakorlat magyarázza, másrészt pedig az, hogy a szolgáltatás a kisebb cégek számára drága.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. június 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem