A hazai munkavállalók előmeneteli lehetőségei munkahelyek szerint különbözőek. A karrier lehetőségeinek egy része törvényben szabályozott, más része pedig a munkáltatótól függ. A közalkalmazottak és köztisztviselők előmenetelét jogszabályok szervezik szigorú rendbe.
A köztisztviselők ranglétráját az 1992. évi XXIII. törvény rögzíti. A szabályozás előírja, hogy a köztisztviselőt iskolai végzettségének és a közszolgálati jogviszonyban eltöltött idejének megfelelően kell besorolni. A pályakezdő alkalmazott gyakornoki besorolást kap.
A rang fizetés
A felsőfokú végzettségű szakembert fogalmazói rang és ennek megfelelő fizetés illeti meg. A pályán eltöltött szolgálati évek függvényében lehet valamely köztisztviselő titkár, tanácsos, illetve főtanácsos. A középiskolai végzettségű dolgozóból előadó és főelőadó válhat megfelelő szolgálati idő letöltése után.
A jogszabály a köztisztviselő tevékenységének jellegére utaló munkaköri megnevezést is megállapíthat. A Miniszterelnöki Hivatalban például kormányrendeletben meghatározott módon kormány-főtanácsadói és kormány-tanácsadói, a miniszteri kabinetben miniszteri főtanácsadói, tanácsadói munkakörök létesíthetők. Ezekről a megbízásokról a köztisztviselő bármikor, indoklás nélkül lemondhat.
Ugyancsak törvény szabályozza a közalkalmozottak előmeneteli rendszerét. A közalkalmazotti munkakörök az ellátásukhoz szükséges iskolai végzettség, illetve képesítés alapján közalkalmazotti osztályokra tagolódnak. Így például a kiemelt közalkalmazotti osztályba az egyetemi, az alsó közalkalmazotti osztályba pedig a legfeljebb általános iskolai munkakörök tartoznak.
Az e pályán dolgozók fizetését, illetve fizetési besorolását a jogviszonyban eltöltött idő alapján állapítják meg. A dolgozókat a kinevezéstől számított hároméves várakozási idő elteltével magasabb fizetési fokozatba léptetik. Mint a két törvény rövid olvasatából is kiderül, a köztisztviselői, illetve közalkalmazotti előmeneteli rendszer pontról pontra szabályozott, munkahelyi külön alkukra nemigen van lehetőség.
A gyakorlat azt mutatja, hogy csak a nagyvállalkozásoknál és ott is csak ritkán van kollektív szerződés, így az előmenetel is esetleges.
A kicsiknél nincs ranglétra
A kisebb kft.-kben, bt.-kben nincs ranglétra, a tulajdonos, tulajdonosok állanak a rendszer élén. Ebben a szférában különösebb titulusok sincsenek, nem is igen van rájuk szükség. Persze a tárgyalásokon nem árt, ha valaki ügyvezető igazgatói vagy egyéb címmel ellátott névjegykártyát tehet le az asztalra. Ennek tartalma azonban esetleges, a cégnél pedig a fizetés, illetve a döntési jogosítványok adják meg a tekintélyt.
Ugyancsak kevéssé jellemző az előmenetel rendszerbe foglalása az olyan állami vagy magánvállatoknál, nagyságtól függetlenül, ahol a fő hangsúly a termelésen van.
Vannak azonban olyan magáncégek, többnyire külföldiek, ahol sajátságos előmenetelt, sajátos beosztásokat, titulusokat írnak elő. Többnyire idetartoznak például a brókercégek, könyvvizsgálók, egyes biztosítók és nem utolsósorban az ismert nevű tengerentúli székhelyű gyorséttermek.
Egy Magyarországon évek óta prosperáló, külföldi székhelyű biztosítócég ranglétrája a biztosítási ügynökökkel kezdődik, akiket képviselőknek neveznek. Tehát a frissen felvett képviselő először néhány hetes tanfolyamon vesz részt. Amikor végez, írásbeli és szóbeli vizsgát is kell tennie. Ezeken a vizsgákon, mielőtt beveszik a rendszerbe az új dolgozót, a tárgyi tudás mellett górcső alá veszik a friss munkaerő pszichológiai és kommunikációs képességeit is.
A képviselőnek ezt követően folyamatosan kell üzleteket kötnie. Ha hat hónapon keresztül jól tejesít (legalább 5-600 ezer forintot hoz a cégnek havonta), akkor ő is szervezhet magának új képviselőkből 3-4 fős új csoportot, és így üzletigazgatóvá válhat. Ismét tanfolyamot kell elvégeznie, ahol arról szerezhet ismereteket, hogy miként kell a saját csapatát igazgatnia. A végzett Unit Manager" (mert ez válik a tanfolyam befejezőiből) újabb követelményekkel néz szembe. Az előmeneteli rendszernek ezen a fokán elvárják, hogy az Unit Manager" minden hónapban üzleti tervet készítsen, és azt, hogy havonta egy új képviselőt produkáljon.
Amennyiben az új menedzser saját csoportja eléri a 12 főt, újabb unitot" nevelhet ki, és lehet akár például a cég körzeti vezetője. Természetesen ennél a vállalatnál a ranglétra minden fokán elvárják az üzletkötéseket. A cégnél úgy látják, hogy a rangokkal járó juttatások mellett a tisztség is ösztönző lehet, ami a jobb munkára sarkall.
A multik szokásai
Az ugyancsak különleges előmeneteli rendszert kiépített McDonald'snál a kezdet mindenki számára az éttermi munka. Ebben a fázisban sajátítják el az alkalmazottak a munkaterületek feladatait (például burgonyasütés, kasszázás, kiszolgálás). Segítséget nyújtanak nekik ehhez az oktatófilmek, tesztek és mindenekelőtt az oktató, akinek elsődleges feladata az új belépők betanítása és a szigorú szabályok betartatása.
Ahhoz, hogy valaki oktatóvá váljon, mindenekelőtt az összes terület tennivalóit hiánytalanul ismernie kell, és amennyiben megfelelő kommunikációs készséggel is rendelkezik, elkezdődhet oktatói tréningje. Ez a tanfolyam egy-két hónapig tart. A tréningért felelős vezető a leendő oktatót a gyakorlatban vizsgáztatja és teszteli, hogy képes-e tudását átadni az új dolgozóknak. Amennyiben minden szempontból megfelel, kézhez veheti oktatói kinevezését, és ezzel együtt szemléletesen piros ingjét a zöld váltja fel.
Szakmai és emberi kiválóság
A kiemelkedően jól teljesítő oktatók közül a lendületes, talpraesett emberek menedzser- (csoportvezetői) tréningen vehetnek részt, amely 3-4 hónapig tart. Itt megtanítják számukra, hogyan kezeljék az alkalmazottakat annak érdekében, hogy jó minőségű munkát végezzenek, jó hangulatban. Megkapják azt a munkafüzetet, amelyet kitöltve igen magas szintű szakmai tudást szereznek meg bőséges kommunikációs képzéssel együtt. Ebben az időszakban több elméleti tanfolyamon vesznek részt. A McDonald's természetesen a gyakorlati képzésre is nagy hangsúlyt fektet. A menedzser kinevezése elméleti és gyakorlati tudástól függ. Kinevezése után felelősségei közé tartozik 8-10 ember irányítása, ösztönzése, ellenőrzése. Amikor menedzserré válik, fehér inget kap, és a továbbiakban is oktatásban kell részt vennie.
A menedzserek üzletvezető-helyettessé válásának első lépcsőfoka az úgynevezett műszakvezetés. Aki ezen a területen is jól megállja a helyét, az indulhat az üzletvezető-helyettesi tréningen. A vezetővé válás első lépésétől folyamatos segítséget nyújtanak a már említett munkafüzetek.
Ennél a cégnél üzletvezető-helyettes és üzletvezető-helyettes között is különbséget tesznek. E különbség alapján vehetnek részt a jobbak az úgynevezett első üzletvezető-helyettesi tréningen. Ekkor már az étterem forgalmának elemzése, a vezetők beosztásának elkészítése, havi statisztikai jelentés összeállítása is feladatai közé tartozik. A McDonald's-nál a ranglétra legmagasabb fokán az étteremvezetők állnak, akiknek nemcsak szakmailag, de emberileg is kiválóaknak kell lenniük.