×

Akik akarják s akik nem

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. április 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 4. számában (1998. április 15.)

 

Mit hoz az európai uniós csatlakozás a magyarországi vállalkozások számára? Milyen lehetőségeket tartogat, illetve milyen veszélyeket rejteget az egységes belső piac a mikroszférának? Kik lesznek az integráció nyertesei, és kiket érint majd sokkszerűen az Unióba való belépés? Ilyen és ezekhez hasonló kérdések régóta foglalkoztatják a kormányzati szervek mellett a szakmai szervezeteket, az érdekképviseleteket és természetesen a vállalkozókat.

 

Az integrációs kérdések súlya az utóbbi időben jelentősen megnőtt, hiszen március végén megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások. A bővítési folyamat ugyan várhatóan csak 2000 után zárul le, de a vállalati szférának már Magyarország teljes jogú tagsága előtt EU-éretté kell válnia. A feltett kérdésekre különböző válaszok születnek, többek között attól függően, hogy a válaszadó milyen intézményt, szervezetet, társaságot képvisel, milyen a viszonya az Európai Unióhoz, illetve milyen elképzelései vannak a jövő Európájáról.

Kincstári optimizmus?

Kormányzati körökből általában pozitív vélemények látnak napvilágot a mikroszféra EU-érettségével kapcsolatban. Az ipari miniszter például több fórumon a csatlakozás zálogaként említette, hogy Magyarország az elmúlt évben – jelentősen javítva a külkereskedelmi mérleg egyenlegét – 350 millió dollárt meghaladó többletté változtatta az egy évvel korábbi hasonló nagyságú hiányt az Európai Unióval folytatott kereskedelmi forgalomban. Ez a véleménye a magyarországi vállalkozások versenyképességét bizonyítja. A szakértők az Unióba irányuló export szerkezetét is kedvezőnek szokták minősíteni. A magyar kivitelben ugyanis a gépipari – ezen belül is az autóipari – termékek hordoznak meghatározó szerepet a korábbi időszakok mezőgazdasági túlsúlyával szemben.

Magyarország tőkevonzó és -felszívó képessége is jó minősítést kap. Inotai András, az Integrációs Stratégiai Munkacsoport vezetője szerint a 20 milliárd dollárnyi külföldi tőkeállomány Magyarországon önmagában ellentmond azoknak az érveknek, amelyek szerint az ország gyenge tőkefelszívó képessége miatt korlátozni kell majd az EU-pénzek beáramlását. Úgy véli, hogy a mikroszféra felkészült a csatlakozásra, a tennivalók elsősorban nem a gazdaság területén szaporodnak, sokkal inkább az intézményrendszer, a szakembergárda és az oktatás teljesítményének színvonalán kellene javítani.

Pataki István, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára egy közelmúltban megrendezett szakmai konferencián politikailag és gazdaságilag egyaránt meghatározónak ítélte a vállalkozói réteg felkészülését a csatlakozásra. A politikus a kormány nevében rendszeres információkat ígért a vállalkozásoknak. Ugyanakkor azt is jelezte, hogy a kormányzat a jelenleginél élénkebb érdeklődést és aktivitást vár a vállalkozóktól.

Az információhoz jutás megkönnyítése érdekében a megyeszékhelyeken, illetve néhány kisebb térség központjában úgynevezett európai információs pontok létrehozását tervezik, ahol a csatlakozás lehetőségeiről és veszélyeiről is tájékoztatják az érintetteket.

Vállalati vélemények

Az információ kulcsfontosságú lehet a vállalatok beilleszkedése szempontjából, hiszen a pályáztatást kiemelten kezelő rendszerben a feltételek pontos és gyors megismerése fontos megrendeléseket hozhat. Ugyanezek hiánya viszont akár a piacról való kiszorulással is járhat. Zelnik István, egy 9 társaságból álló, integrációs tanácsadó szervezet vezetője egy konferencián ugyancsak a vállalkozások, köztük a kis- és közepes vállalkozások tájékozottságának fontosságát emelte ki. A pontos cégismertetést, projektleírást, mérlegadatokat, befektetési ismertetőt tartalmazó néhány oldalas pályázati dokumentum fél siker az EU-ban oly gyakori tendereken, a pályázat beadását, valamint a pályázó cég szóbeli bemutatását követő három héten belül megkezdődhet a banki finanszírozás.

Az ilyen jellegű segítségre természetesen inkább a kis- és középvállalkozásoknak van szükségük, hiszen a multinacionális cégek magyarországi leányvállalatai saját erőből is megoldják a feladatokat.

Az elemző álláspontja

A kisvállalkozások felkészítése annak ellenére fontos feladata a kormányzatnak és az érdek-képviseleti szervezeteknek, hogy ez a réteg közvetlenül várhatóan a csatlakozás után is csak a magyarországi piaci hatásokban és következményekben lesz érintett. Farkas György, az Integrációs Stratégiai Munkacsoport vállalati szférát vizsgáló tagja azonban nemcsak a kisvállalkozók integrációs ismereteit illetően szkeptikus. A magyar vállalatok EU-felkészüléséről készült összefoglalóban a szakember kifogásolja, hogy nincs egységes vállalkozói magatartás Magyarországon az integrációval kapcsolatban, és nincs jellemző vállalkozói érdekartikuláció az integráció ügye mellett. Ugyanakkor már most azonosíthatók egyes vállalkozói csoportok típusok, amelyek ténylegesen vagy potenciálisan ellenérdekeltek az EU-csatlakozásban.

A vállalkozások között elsősorban a tulajdonviszonyok mentén, továbbá a vállalati méret, valamint az ágazati hovatartozás szerint vannak a törésvonalak az EU-tagság megítélésével kapcsolatban. Farkas György csoportosítása szerint a multinacionális cégekhez kötődő vegyesvállalatok integráló szerepet játszanak majd a csatlakozás során. Ezek a magyarországi vállalkozások ugyanis külföldi tulajdonosuk révén magukkal hozzák mindazokat az ismereteket, amelyekre az EU-ban szükség van a versenyben maradáshoz.

Léteznek olyan hazai magántulajdonban levő vállalatcsoportok is, amelyek érettek az EU-tagságra. Idesorolhatók a kis- és középvállalkozók, akik főként a szoftvergyártás, műanyagfeldolgozás, gyógynövényipar ágazatokban erős és dinamikus felzárkózási törekvést mutattak az elmúlt egy-két évben. Cégük mérete, kapcsolataik, tevékenységi körük ugyan legfeljebb csak regionális terjeszkedésre teszi alkalmassá őket, viszont tudati, tervezési szempontból már átlépték az integrációs küszöböt. Szerepük azért is fontos, mert bázisukon jöhet létre azon magyar vállalkozói közösség, amelynek munkálkodása révén teljesíthetők az EU-csatlakozás feltételei.

A vállalkozók változatlanul nagy csoportjára jellemző azonban az átalakulás előtti szemlélet, amely nehezíti az integrációs alkalmazkodást is. Ezenkívül kedvezőtlen politikai és prezentációs hatások, komoly befolyásuk és negatív kisugárzásuk mellett problémát okoznak a feketegazdaságban működő cégek. Farkas György szerint jó lenne, ha az egyes ágazatokban, szakmákban hatékonyabban együttműködnének a vállalkozók – ez azonban még hiányzik Magyarországon.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. április 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem