×

A túlmunka szabályai

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. április 14.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 98. számában (2006. április 14.)
A munkáltató működése során előfordulhat, hogy egy adott feladat nem végezhető el a munkavállaló rendes munkaideje alatt. Ilyen esetben a munkáltató a munkavállalót a munkaidején túli rendkívüli munkavégzésre kötelezheti – természetesen díjazás ellenében.

A túlmunka fogalma

A túlmunka a munkavállaló rendes munkaidején felül elrendelt munkavégzést jelenti, azaz túlmunkának minősül a munkaidő-beosztás szerinti napi munkaidőn felül (pl. a 8 óra munkaidőn túl) elrendelt munka. Abban az esetben pedig, ha a munkaidő nincs előzetesen munkanapokra beosztva, a munkaidőkeretet meghaladóan elrendelt munkavégzést nevezzük túlmunkának.

A túlmunka elrendelése

A túlmunka a rendkívüli munkavégzés egyik fajtája, és mint ahogyan arra a rendkívüli munkavégzés fogalma is utal, a munkáltató csak kivételes esetben kötelezheti a munkavállalót túlmunka végzésére. A túlmunkát a munkáltatói jogkör gyakorlója jogosult elrendelni.

Önkéntes túlmunka

A túlmunkavégzésre sor kerülhet úgy is, hogy azt a munkavállaló "önként" végzi. A bírói gyakorlat szerint ugyanis elrendelés hiányában is túlmunkának minősül az, ha a túlmunkavégzés az annak elrendelésére jogosult személy, azaz a munkáltatói jogkör gyakorlójának a tudomásával történik, és a túlmunkavégzés a munkáltató érdekében szükségesnek és indokoltnak tekinthető.

A Legfelsőbb Bíróság egy konkrét jogesettel kapcsolatban mondta ki azt is, hogy önmagában az a körülmény, hogy a munkavállaló a munkaidő lejártát követően önként a munkahelyen tartózkodik, még nem szolgálhat a túlmunkavégzés megállapításának az alapjául. A munkavállalónak a rendes munkaidejét meghaladóan, a munkáltató által ellenőrzötten és igazoltan teljesített többletmunkaidejét azonban még túlmunkaengedély hiányában is túlmunkaidőként kell számításba venni (EBH1999.53).

Jogellenesen elrendelt túlmunka

A túlmunka elrendelése tehát a munkáltató jogosultsága. Érdemes azonban felhívni a figyelmet a bírósági gyakorlatra, amely szerint a munkáltató a túlmunka elrendelésével kapcsolatos jogát is köteles rendeltetésszerűen gyakorolni. A rendeltetésszerű joggyakorlás követelményének a megsértése esetén a munkáltató túlmunka elrendelésére vonatkozó mérlegelési jogkörében hozott döntése is jogvita tárgyát képezi, azaz a munkavállaló élhet a döntés ellen a Munka Törvénykönyvében szabályozott jogorvoslati lehetőségekkel, és bírósághoz fordulhat. A rendeltetésellenes joggyakorlással okozott hátrány orvoslásaként pedig kártérítés is megállapítható. (BH2002.242)

A túlmunka megtagadása mint rendkívüli felmondási ok

A jogszerűen elrendelt túlmunkavégzés munkavállaló által történő megtagadása ugyanakkor rendkívüli felmondási ok lehet. A Legfelsőbb Bíróság egy konkrét esettel kapcsolatban kimondta, hogy az a munkavállaló, aki a munkáltató által jogszerűen elrendelt túlmunka elvégzését megtagadja, szándékos és lényeges kötelezettségszegést követ el. A munkáltatónak a túlmunka elvégzéséhez fűződő bizonyított, méltányolható érdeke tehát megalapozhatja a rendkívüli kötelezettségszegés jelentős mértékét és a munkáltatói rendkívüli felmondást (BH2004.428).

Előkészítő és befejező munkák

Elsősorban a kereskedelemben működő munkáltatók figyelmét szükséges felhívni arra a bírósági gyakorlatra, miszerint a munkarend meghatározása hiányában az üzlet, a kereskedelmi egység nyitvatartási rendjét kell figyelembe venni, és az alapján kell megállapítani azt a napi keretet, amelyen belül a munkavállalóknak munkát kell végezniük, figyelembe véve a kereskedelemben szokásos, a nyitást megelőző előkészítő és a zárást követő befejező munkálatokhoz szükséges időt is (BH2000.124).

A Legfelsőbb Bíróság ugyancsak egy konkrét esettel kapcsolatban hozott döntésében mondta ki azt, hogy a kereskedelemben kötelezően elvégzendő és befejező munkák ellátásáért is ellenérték, azaz túlmunkadíj illeti meg a munkavállalót, ha ezeket a munkákat a munkavállaló csak a rendes munkaidején kívül tudja elvégezni. A jogeset szerint egy vidéki áruház boltvezetője a nyitvatartási idő előtt, majd a zárást követően végzett még el olyan szükséges feladatokat, amely a boltvezetői munkaköre ellátásával merült fel. A bíróság kimondta, hogy az a körülmény, hogy a kereskedelemben általánosnak tekinthető a nyitvatartási időn kívül történő munkavégzés, a munkáltató túlmunkapótlék-fizetési kötelezettségét nem érinti (BH1998.509).

A túlmunka díjazása

A túlmunka díjazását az indokolja, hogy annak elrendelése a munkavállalókra nézve nagyobb megterheléssel jár. A Munka Törvénykönyvének a vonatkozó szabályai szerint a túlmunkáért a munkavállalót a rendes munkabérén felül ötven százalék bérpótlék is megilleti. Túlmunkavégzés esetén tehát a munkavállalót megilleti a rendes munkabére, amely a rendes munkaidőben történő munkavégzésért egyébként is járna, és ezenfelül megilleti a túlmunkáért járó bérpótlék (túlmunkapótlék).

Itt érdemes felhívni a munkáltatók figyelmét arra, hogy helytelen és jogszabályba ütközik az a joggyakorlat, amikor a felek a munkaszerződésben abban állapodnak meg, hogy a személyi alapbér az esetlegesen végzett túlmunkáért járó ellenértéket is magában foglalja.

A Legfelsőbb Bíróság egy döntésében semmisnek ítélte ugyanis a munkaszerződésnek azt a rendelkezését, amely szerint az alkalomszerűen végzett többletmunka ellentételezését a személyi alapbér magában foglalja. A munkaszerződés ezen sérelmes kikötése konkrétan azt tartalmazta, hogy a fizetés (tehát a munkavállaló személyi alapbére) az esetleges többletmunkát és többletidőt, ameddig az alkalomszerűen keletkezik, kiegyenlíti.

A Legfelsőbb Bíróság az ügyben akként foglalt állást, miszerint a munkavállalót a Munka Törvénykönyvének a rendelkezései alapján a rendes munkaidejében végzett munkáért a munkaszerződésben megállapított személyi alapbérnek megfelelő munkabér illeti meg, míg a túlmunkáért a munkavállalót a rendes munkabérén felül – esetenkénti elszámolás alapján vagy átalányként – a túlmunkáért járó bérpótlék is megilleti. A túlmunka, a Legfelsőbb Bíróságnak a perben kifejtett álláspontja szerint, a munkavállaló rendes napi munkaidejét meghaladó rendkívüli munkavégzés, így jellemzően alkalomszerű. Ennek alapján a munkaszerződés azon kikötése, amely szerint a személyi alapbér a "többletmunka és többletmunkaidő" ellentételezését is magában foglalja, jogszabályba ütközik, és ezért semmis, ugyanis a munkabérre vonatkozó igényről való tiltott lemondást jelent (EBH2002.788).

Munkahelyi vezetők túlmunkája

Nem jogosultak ellenértékre a túlmunkáért a vezető állású munkavállalók és azok, akik a munkaidő beosztását, illetve felhasználását maguk határozzák meg. Ezek a munkavállalók tehát a túlmunka végzéséért sem a rendes munkabérüket, sem pedig túlmunkapótlékot (illetve a helyette járó szabadidőt) nem igényelhetik. Ez alól kivételt jelent persze, ha a felek ettől eltérően állapodtak meg, azaz ha a munkaszerződésben a felek a munkavállaló túlmunkapótlékra való jogosultságát rögzítik, vagy ha a kollektív szerződés ekként rendelkezik.

A túlmunkapótlék mértéke, elszámolása, fizetése

A túlmunkapótlék mértékét a Munka Törvénykönyve a személyi alapbér ötven százalékában határozza meg azzal, hogy kollektív szerződés vagy a felek megállapodása a túlmunkapótlék mértékét a törvényi minimumot meghaladó mértékben is megállapíthatja. A túlmunkapótlék összegét a felek eltérő megállapodása hiányában a munkavállaló személyi alapbére alapján kell számítani.

Túlmunkapótlék eseti elszámolással vagy átalánnyal

A túlmunkapótlék fizethető esetenkénti elszámolás alapján vagy átalány formájában. A túlmunka átalány formájában történő ellentételezésére általában azokban az esetekben kerül sor, amikor gyakorta kerül sor túlmunka-elrendelésre, vagy valamilyen okból bonyolult annak az elszámolása. A túlmunka átalány formájában történő fizetése esetén a túlmunkát a felek egy előzetes kalkuláció alapján megállapított fix összegben számolják el. Fontos tudni, hogy ebben az esetben az átalányként fizetett túlmunkapótlék összege utóbb a ténylegesen teljesített túlórákra hivatkozással nem vitatható, illetve a munkavállalónak kell azt bizonyítania, hogy a munkavégzése ténylegesen és jelentősen meghaladta azt a mértéket, amit az átalányszámítás alapján díjazásként kapott (EBH2001.569).

Túlmunkapótlék helyett szabadidő

A túlmunka ellenértékeként kollektív szerződés vagy a felek megállapodása előírhatja a túlmunkapótlék helyett szabadidő kiadását. Abban az esetben, ha a munkavállaló túlmunkapótlék helyett szabadidőre jogosult, a szabadidő mértéke nem lehet kevesebb a végzett túlmunka időtartamánál. Itt fontos azonban azt is megemlíteni, hogy a szabadidő nem a túlmunkavégzés egészének az ellentételezéséül szolgál, hanem kizárólag a túlmunkapótlék váltható meg szabadidővel. A túlmunkáért tehát a munkavállaló rendes munkabérét meg kell fizetni, és a munkavállaló rendes munkabérén felül járó túlmunkapótlék váltható fel csak szabadidővel.

A szabadidő kiadása

A szabadidőt, illetve a pihenőnapot eltérő megállapodás hiányában legkésőbb a túlmunkavégzést követő hónapban kell kiadni. Munkaidőkeret alkalmazása esetén a szabadidőt, illetve a pihenőnapot legkésőbb az adott munkaidőkeret végéig kell kiadni. A szabadidő kiadása akként történik, hogy a munkáltatónak fel kell mentenie a munkavállalót a munkavégzés alól a végzett túlmunka időtartamának megfelelő időtartamra.

Ügyelet és készenlét

Az ügyelet és a készenlét a munkavállaló számára egyaránt rendelkezésre állási kötelezettséget jelent, amelyek időtartama alatt a munkáltató bármikor jogosult a munkavégzést elrendelni. A Munka Törvénykönyvének a rendelkezései szerint az ügyelet, illetve a készenlét alatt elrendelt munkavégzés rendkívüli munkavégzésnek minősül.

Az ügyelet és a készenlét díjazása

Az ügyelet időtartamára a munkavállalót személyi alapbére negyven százalékának, készenlét esetén személyi alapbére húsz százalékának megfelelő munkabér illeti meg. Ha a munkavállaló az ügyelet vagy készenlét alatt munkát is végez, az rendkívüli munkavégzésnek minősül, és a túlmunka díjazásának a szabályai szerint jogosult a munkavállaló ellenértékre. A munkavállalót ennek megfelelően tehát a rendkívüli munkavégzés időtartamára ötven, illetve pihenőnapon (pihenőidőben) végzett munka esetén százszázalékos bérpótlék illeti meg.

Átalánydíj az ügyelet és a készenlét időtartamára

A jogszabály lehetőséget ad arra is, hogy az ügyelet, illetve a készenlét időtartamára járó díjazás és ezek időtartama alatt elrendelt esetleges munkavégzés alapján járó rendkívüli munkavégzés szerinti díjazás helyett a munkáltató mindkét díjazást magába foglaló átalánydíjat állapítson meg.

Pihenő- vagy munkaszüneti napon történő rendkívüli munkavégzés

Az elrendelés szempontjából a túlmunkával esik egy tekintet alá a pihenő- vagy munkaszüneti napon végzett munka. E szerint a munkaszüneti napra rendkívüli munkavégzés csak a túlmunka elrendelésére vonatkozó feltételek, korlátok és tilalmak megtartásával lehetséges.

Idekapcsolódik a Legfelsőbb Bíróság egy döntése, amelyben a testület kimondta, hogy a rendkívüli munkavégzésre vonatkozó korlátozó rendelkezések nem mellőzhetők még a munkavállalóval kötött megállapodás esetében sem. A rendkívüli munkavégzés tilalma tehát még a munkavállaló hozzájárulása esetén sem szeghető meg. A rendkívüli munkaidőben történő foglalkoztatás jogszabályi feltételeinek a megtartásáért a munkáltató felel még abban az esetben is, ha erről a munkáltatóval megállapodott.

A munka díjazása pihenőidőben és munkaszüneti napon

A Munka Törvénykönyve a rendkívüli munkavégzés ellentételezésére eltérő szabályt állapít meg, ha annak elrendelésére a heti pihenőnapon (pihenőidőben) vagy munkaszüneti napon került sor.

A munkaidő-beosztás szerinti pihenőnapon (pihenőidőben) végzett munka esetén a pótlék mértéke száz százalék. A pótlék mértéke ötven százalék akkor, ha a munkavállaló másik pihenőnapot (pihenőidőt) kap.

A munkaszüneti napon rendkívüli munkavégzésre kötelezett munkavállalót a munkabérén és a munkaszüneti napon végzett munkájáért járó távolléti díjon felül a rendkívüli munka ellenértéke, azaz a száz százalék mértékű pótlék is megilleti.

Nem minősül természetesen rendkívüli munkavégzésnek a munkaszüneti napon is rendszeresen foglalkoztatott munkavállalóknak az e napon a rendes munkaidőt meg nem haladó mértékben végzett munkája. E munkavállalók esetében a túlmunka díjazására akkor kerül sor, ha a munkaszüneti napon végzett munka időtartama a napi rendes munkaidőnek megfelelő tartamot meghaladja (BH1998.149).

A munkáltató munkaidő-nyilvántartással kapcsolatos kötelezettségei

A Munka Törvénykönyve a munkáltatók részére a munkaidő nyilvántartásával kapcsolatos kötelezettségeket ír elő.

E rendelkezés szerint a munkáltató köteles nyilvántartani a munkavállalók rendes és rendkívüli munkaidejével, ügyeletével, készenlétével, szabadságának a kiadásával és egyéb munkaidő-kedvezményével kapcsolatos adatokat. A nyilvántartások pontos tartalmát, formai követelményeit a jogalkotó nem határozta meg, de a nyilvántartásoknak értelemszerűen olyanoknak kell lenniük, hogy a megfogalmazott adatigények, és így a rendes és rendkívüli munkaidő és a túlmunkavégzésre vonatkozó adatok is, pontosan kiderüljenek belőlük.

A nyilvántartás munkaügyi ellenőrzése

A munkaügyi ellenőrzésről szóló 1996. évi LXXV. törvény rendelkezései alapján a munkaügyi ellenőrzés a munkáltató nyilvántartási kötelezettségeinek, valamint a munkaidőre, pihenőidőre és a rendkívüli munkavégzésre vonatkozó jogszabályban vagy kollektív szerződésben rögzített rendelkezések betartására is kiterjed. Az ellenőrzés során eljáró munkaügyi felügyelő jogosult arra, hogy az ellenőrzéshez szükséges nyilvántartásokat megtekintse és azokról másolatot készítsen. A nyilvántartási kötelezettség vagy a munkaidőre, pihenőidőre és a rendkívüli munkavégzésre vonatkozó jogszabályban, vagy kollektív szerződésben rögzített rendelkezések megszegése esetén a felügyelő munkaügyi bírságot is kiszabhat, amelynek mértéke ötvenezer forinttól hatmillió forintig terjedhet.

Amikor a munkáltatónak nem kell nyilvántartást vezetnie

Ha a munkavállaló a munkaideje beosztását vagy felhasználását maga jogosult meghatározni, a munkáltató a munkavállaló rendes és rendkívüli munkaidejével kapcsolatos adatokat nem köteles nyilvántartani.

Műszakpótlék fizetése túlmunkavégzés esetén

Ha a munkavállaló részére elrendelt túlmunkavégzés a délutáni vagy éjszakai műszak időtartamára esik, illetve a délutáni vagy éjszakai műszak időtartamára átnyúlik, úgy felmerül annak a kérdése, hogy a munkáltató köteles-e a munkavállaló részére a túlmunkapótlékon felül a műszakpótlékot is megfizetni.

Ennek a kérdésnek a vizsgálatakor arra kell figyelemmel lenni, hogy a műszakpótlék a Munka Törvénykönyvének a rendelkezései szerint abban az esetben illeti meg a munkavállalót, ha a munkaidő beosztása több műszakos, vagy ha a munkavállalót megszakítás nélküli munkarendben foglalkoztatják. Ha a műszakpótlék fizetésének a jogszabályi feltételei nem állnak fenn, azaz a munkavállaló nem több műszakos munkaidő-beosztásban, illetve nem megszakítás nélküli munkarendben dolgozik, úgy a részére az egyébként pótlékra jogosító délutáni vagy éjszakai műszakban történő túlmunkavégzés esetén sem jár műszakpótlék. Ha azonban a műszakpótlék fizetésének a jogszabályi feltételei fennállnak, akkor a túlmunkapótlékon felül a műszakpótlékot is köteles a munkáltató megfizetni.

Amennyiben tehát a munkavégzés feltételei megfelelnek valamely bérpótlékra való jogosultság jogszabályi feltételeinek, a munkáltató valamennyi jogcímen köteles megfizetni a munkavállaló részére a rendes munkabéren felül járó díjazást.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. április 14.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem